Снимка: БГНЕС
|
Световният озонов слой е на "път към дългосрочно възстановяване" въпреки разрушителното вулканично изригване в южната част на Тихия океан, съобщи Световната метеорологична организация във вторник след усилията за постепенно премахване на химикалите, разрушаващи озона, пише Reuters.
Според настоящите тенденции озоновият слой е на път да се възстанови до нивата от 1980 г. до около 2066 г. над Антарктика, 2045 г. над Арктика и 2040 г. за останалия свят, каза агенцията на ООН.
Въпреки че вулканичното изригване близо до Тонга в началото на 2022 г. доведе до кратък период на ускорено изчерпване на озона над Антарктида миналата година, водено от по-високи нива на атмосферни водни пари, общите загуби бяха ограничени, се казва в годишния бюлетин за озона, отваря нов раздел.
Озоновият слой предпазва земята от ултравиолетовото лъчение на слънцето, което е свързано с рак на кожата и други рискове за здравето.
Протоколът от Монреал, който влезе в сила през 1989 г., се споразумя за постепенно премахване на хлорфлуорвъглеводородите и други вещества, разрушаващи озоновия слой, и неговият успех „изпъква като мощен символ на надежда“ във време, когато многостранното сътрудничество е подложено на напрежение, каза секретарят на ООН - Генерал Антонио Гутериш в изявление.
CFC са до голяма степен заменени от хидрофлуоровъглероди, които не причиняват изтъняване на озоновия слой, но са мощен парников газ, затоплящ климата. Държавите сега прилагат поправката от Кигали към Монреал от 2016 г., която постепенно ще намали производството на HFC и може да избегне затопляне с около 0,5 градуса по Целзий до 2100 г. Китай остава най-големият производител на HFC в света, с настоящ капацитет, еквивалентен на близо 2 милиарда метрични тона въглероден диоксид. Около една четвърт се изнася.
Министерството на околната среда на Китай заяви в понеделник, че скоро ще публикува план за по-добър контрол на производството на HFC. Като развиваща се страна, тя е задължена да намали потреблението на HFC с 85% от 2013 г. до 2045 г.
Китай намалява квотите за производство и се бори с незаконното производство, но предупреди тази година, че все още е „изправен пред огромни предизвикателства“ при постепенното премахване на HFC, които се използват от широк спектър от различни индустрии, много от които се борят да намерят заместващи продукти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase