Петра бе пълна с туристи, но сега в нея има само призраци

Античният град бе силно ударен от кризата с COVID-19
15 май 2020 17:00, Нели Христова
25
Петра бе пълна с туристи, но сега в нея има само призраци
Снимка: БГНЕС

Камилите се излежават под сянката на 2300-годишните колони. Централно място на сцената на амфитеатъра заемат козите. Шумът от тълпата, насъбрала се пред съкровищницата - най-запазеното и добре познато място от античната Петра, го няма. Чува се само песента на птиците.

Това трябваше да е пиков сезон за съкровището на Йордания. Но последните туристи си тръгнаха от кралството на 17-ти март заради пандемията от COVID-19, малко преди то да затвори границите си. От този ден нататък улиците на древните градове са пусти.

"Тъкмо имахме най-добрата година след Арабската пролет, която ни засегна сериозно", казва Джихад Калдани, гид, който развежда главно християнски туристи. Повечето от клиентите му са по-възрастни хора, от групата, която е най-уязвима към новия коронавирус .

"Ако знаехме със сигурност, че всичко ще е наред след две години, щяхме да си съставим план. Но не е. Никой нищо не знае", допълва Калдани пред The Guardian. Йордания също се превърна в център на безпрецедентна глобална туристическа криза. 120 милиона семейства са изложени на риск, заради липсата на работа.

Вади Муса, градът в близост до Петра, илюстрира и предизвикателството, пред което се изправят по-бедните държави. Засега Йордания е избегнала ужасяващата здравна криза, която вирусът може да донесе. Но не бе пощадена от икономическата криза, в която страните, които разчитат най-вече на турзма си за брутния си вътрешен продукт, са ударени най-силно.

Пред хората, обитаващи Петра преди векове, най-голямото предизвикателство е било, колко ще издържат без дъжд. Но сега, новите й жители изпитват по-модерни затруднения - те трябва да оцелеят година без туристи.

"В град като Вади Муса близо 80% от хората разчитат на туризма като източник на доходи", казва Сюлейман Фараят, главен комисар по туризъма в Петра. В Йордания туризмът допринася около 15% от БВП на страната и поддържа 55 000 работни места.

Миналата година рекорден брой туристи посетиха Петра - 1 милион. Това предизвика масови строежи във Вади Муса. Сюлейман Хасанаат трябваше да отвори нов хотел през март, но това не се случва. "Веднага щом затвориха границите, всички резервации бяха отменени", казва той. А кризата за хотелиерите, значи криза за всички останали.

"Ако имаш хотел, ти купуваш плодове и зеленчуци от пазара. Наемаш хора, включително шофьори на такси. Туристите наемат магарета и коне. Малките магазини също разчитат на тях. Дори хората в турските бани в града разчитат на гостите. Във всяко едно семейство в Петра има поне един човек, който е засегнат от това", обяснява Хасанаат.

Обстановката сега наподобява тази от преди стотици години, когато мястото е "преоткрито" от швейцарски изследовател през 1812 г. -  единственият признак на живот в пясъчния градаса бедуините.

"Омръзва ти да не правиш нищо", казва 36-годишният Умар Айяд, яздейки магаре под обедното слънце. Той изкарвал по $34 всеки ден, давайки магарено под наем. Това било достатъчно да изхрани шесте си деца.

Сега Айяд оцелява благодарение на малко пари от държавата, заем, даден му от брат му в Европа и 17-те си овце, които продава. Но той трябва да плати заема си в местен магазин, ако иска да продължи да купува храна, а парите му вече свършват. "Ако ситуацията продължи да е такава, това ще е проблем", казва той.

Сега развитите държави се надпреварват да изградят отново мрежата за безопасност, която се опитваха старателно да приберат през последните 4 десетилетия. Системата за благосъстояние в Йордания е сравнително напреднала в сравнение с много от съседите й, но все още в нея има огромни пропуски - по-малко от половината йордански работници са регистрирани в системата за социално осигуряване на страната, която вече определя таксите за социално подпомагане. Без външна помощ фондът може да "пресъхне" в рамките на месеци.

Останалата работна сила в страната, включително десетки хиляди мигранти, дошли да работят тук, са напълно изложени на капризите и хищниците на пазара.

"Това е всичко, което съм изкарал през последните два месеца", казва Муадт, показвайки едва няколко банкноти в касата си. Той е собственик на малък магазин в близост до портите на Петра. Той пристига от Йемен преди година. Дори и в лоши дни, той може да изпрати поне 200 динара у дома.

"Но сега - нищо. По-малкият ми брат продава вода и семейството се издържа от това. Муадт има много дългове, включително към собственика на сладкарница, който финансира работната му виза в Йордания. Отношенията между двамата не са добри и мъжът отказва да върне паспорта на Муад, ако той не му върне парите.

"Обадих му се вчера и му казах, виж, не печеля никакви пари. А той просто ми каза: "Измисли нещо", казва Муад.

Йорданското правителство се опитва да намали въздействието си върху туристическата индустрия, като се откаже от някои такси, отлага сметки за комунални услуги и предлага заеми на собствениците на хотели и други заинтересовани страни.

"Тези мерки може да работят в ситуации, в които броят на туристите просто е намалял, но когато броят им е нула в продължение на месеци, е необходими повече", казва Хасанаат.

"Ние сме задължени на нашето правителство за мерките. То постави под контрол вируса. В сигурни ръце сме. Но веднага щом Йордания се освободи от COVID-19, ще се огледаме и ще видим, че повечето индустрии са добре - но не и туризмът. Петра ще умре без пряка подкрепа или пакети за заем", допълва тя.

Властите търсят начин да отбележат Петра като безопасно място за туризъм, в което няма коронавирус. Все пак, по-голямата част от туризма там е външен, а хората не се събират в затворени места. Местните очакват няколко хиляди туристи да се върнат към края на годината. Очакват и няколко стотици хиляди през 2020 година. Но ще е нужно време за да се достигне рекордът, постигнат през 2019 г.

Когато туристите си тръгват от Петра, Хасанаат отива да види античният град: "Почувствах че искам да го видя как ще изглежда без туристи", казва той. Обикаля из него в продължение на три часа. "Изпитах тъга, докато вървях сам. Бях свикнал с тълпите. Сега има само... призраци."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


25
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
0
 
1
 
! Отговори
K преди 3 години
"120 милиона семейства са изложени на риск, заради липсата на работа." При население на страната от 10 милиона души, къде ги видяхте тези 120 милиона семейства без работа в Йордания???
21
1
 
5
 
! Отговори
Математик преди 3 години
Тия мързеливите арабухи вместо да се вайкат, да хванат целите си гладуващи семейства и да издялкат нещо подобно в скалите наоколо, така ще имат туристи още 100 години напред. Лесное да се разчита на труда на предишна цивилизация.
20
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Може би това е подвело авторката да говори за Петра в женски род. Освен това, моето име е Петра и аз се чувствам добре да видя името в женски род. Веднъж влязох в един ресторант наимненован на град Петра тука и се пошегувах, че техният рестoрант носи моето име. Те ме изгледаха особено, но когато си платих сметката, те ми видяха името и се усмиxнаха.
19
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Мисля, че в Арабския език няма мъжки и женски род за неща, които не се отнасят до лица.
18
0
 
2
 
! Отговори
ха-ха-ха преди 3 години
Ега ти ,проблема.Един бедуин изхранвал 6 души ,като давал едно магаре под наем!?!Добре сме се загрижили за Йордания , ама не е ли по-добре да помислим за нашия туризъм.Само като видиш оня крокозъбел от Златоград Ангелкова , и разбираш че *** е оставил туризма.
17
0
 
5
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 3 години
Още една груба грешка госпожо и не ми се сърдете. Пишете, че 120 милиона домакинства останали без поминък. В Кралство Йордания живеят 10 милиона и 200 хиляди души. Ако напишете 1 милион домакинства, че са останали без работа, ще Ви повярвам! Бъдете здрава и внимавайте с данните, за да не се излагате като журналистка.
16
1
 
2
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 3 години
Петра е име на град, който е от мъжки род. Правилното е да се каже:" Петра бе пълен с туристи, а сега в него има призраци''. Мила госпожо Христова, моля да се поправите! Публикацията е иначе интересна и правдоподобна. Бил съм 2 пъти там.
15
0
 
5
 
! Отговори
мхм преди 3 години
"Дори и в лоши дни, той може да изпрати поне 200 динара у дома" - това са 500лв+ на ден. ужас. в толкова евтина държава, в каква бедност са с 500лв на ден. Входа на Петра се води най-скъпия музей в света - цели 130лв!!! Добре, че раянер пускат самолетни билети по 5 евро до там, иначе... А за приключенците, може да влезнете безплатно в Петра, ако прочетете в интернет, има задни входове. заслужава си риска, тъй като 1 билет е 130лв само за вход. А там ви изнудват и за други работи!
14
1
 
1
 
! Отговори
Индиана Джо-унс преди 3 години
Кажува се Клеки Петра
13
0
 
6
 
! Отговори
Е, лошо ли е? преди 3 години
Призраци - призраци!Взе пак е някакъв туристопоток.
12
0
 
2
 
! Отговори
Ти да видиш преди 3 години
До Джедай МастърПийте ги тея апове, които са Ви предписали, че иначе Карлуково......
11
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Мястото е хубаво, но не се усеща понеже непрекъснато се разминаваш с тълпи от хора. Бях преди няколко години.Но за тази цена, която платихме тогава над 120 лв на човек за вход се радвам, че нямат туристи. Заслужават си
10
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
120 милиона семейства ?!?!
9
7
 
6
 
! Отговори
Джедай Мастър преди 3 години
Неграмотници, това на снимката не е никаква Петра, а храмът на св. граал в Каньона на полумесеца от Индиана Джоунс!
8
0
 
5
 
! Отговори
Гошо...Тъпото преди 3 години
Много каменни дворци има в Петра.Като се напекат през лятото,става...фурна,за това не ходя там.Иначе съм ходил на много места,включително и на Великденския остров за да видя каменните глави високи по 4,5.6 и повече метра.Да се чуди човек за какво са ги...секли от скалите преди хиляди години.Сигурно има...отговор и на този въпрос,ама кой да питам сега с този...вирус,Боко няма да ***...пусне да отида до там.
7
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да хапват пясък и да почват камилите, като прадедите им.
6
1
 
16
 
! Отговори
Петруна преди 3 години
В Петра са снимани епизоди от Индиана Джоунс. Иначе е много красиво вечер .
5
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Древните хора хем са живеели без туристи, хем са строили и града. Цивилизацията, тоест нейното отсъствие не може да построи никога град като Петра, ако ще да дръпне 100 хиляди трилиона заеми.
4
0
 
7
 
! Отговори
ДДДД преди 3 години
авторите: четете си статията, преди да натиснете "публикувай"."давайки магарено под наем"
3
5
 
12
 
! Отговори
сигурно преди 3 години
Ако Хитко не беше тръгнал срещу Русия ,а да беше превзел арабският полуостров и Африка ,света щеше да е рай !