Лекари: Ваксинирани рядко лежат в болница заради Covid-19

През септември сред приетите в "Софиямед" няма ваксинирани
75
Лекари: Ваксинирани рядко лежат в болница заради Covid-19
Снимка: "Софиямед"

Рядкост са ваксинираните срещу Covid-19 пациенти, на които им се налага да лежат в болница. В същото време те развиват много по-малко усложнения и биват изписани много по-бързо. Това показват данни от екипа на COVID-19 отделението на УМБАЛ "Софиямед", член на Българската болнична асоциация.

"За месец август в отделението ни по-малко от 10% от пациентите са били ваксинирани. От 1 до 21 септември нито един от приетите за лечение пациенти не е бил ваксиниран. Лечението на тези от тях обаче, които имат завършен ваксинационен курс, беше много по-кратко и с много по-малко усложнения, отколкото при останалите", обясняват специалистите от УМБАЛ "Софиямед". По думите им част от пациентите, които постъпват при тях за лечение, са и такива с поставена само една доза.

Много е важно именно такива хора да ограничат контактите си до 14 дни след поставянето на втора доза от ваксината, защото едва минимум след този срок те са изградили антитела срещу вируса. Лекарите от COVID-19 отделението на болницата съветват след приключване на ваксинационния курс хората да продължат да спазват противоепидемичните мерки.

Според световната статистика 5% от имунизираните лица, независимо от заболяването, за което е поставена ваксината, се заразяват и разболяват. Имунната реактивност при всеки човек е индивидуална. Все пак при имунизираните лица заболяването, включително и COVID-19, протича по-леко, с по-малко усложнения, отколкото при неимунизираните, посочват специалистите.

До момента по данни на болницата през тази вълна са засегнати повече по-млади хора - между 30 и 50-годишни, които са провеждали домашно лечение за 5-7 дни, състоянието им се е влошило и се приемат с по-тежка клинична картина от предишните три вълни.

Лечението при тези пациенти е по-продължително и съответно подобрението по време на лечебния процес настъпва в по-късен етап от хоспитализацията. Обикновено състоянието на пациенти, при които има наличие на придружаващи заболявания, е съпътствано от усложнения в началото или хода на лечението. Голяма част от новоприетите през тази вълна от пандемията в УМБАЛ "Софиямед" са и с висок процент на засягане на белия дроб, с бактериална инфекция, с повишени стойности на чернодробните ензими, с влошен захарен диабет, част от пациентите са "отключили" диабет, вследствие на COVID-19.

Все още степента на засягане от Ковид инфекцията при бебетата и децата е ниска. Това се дължи на имунологичните особености в детската възраст и конкретно на по-динамичното протичане на инфекциозните заболявания по принцип при тях.

"Нашият съвет към родителите е категорично, особено когато се касае за малки деца под 7-годишна възраст, но и над нея, техните контакти в групи от възрастни да бъдат сведени до минимум, така че рискът от заразяването им да се сведе до минимум", посочват лекарите от COVID-19 отделението на УМБАЛ "Софиямед".

По отношение на поставянето на трета бустерна доза те обясняват, че решението трябва да дойде след анализ на епидемиолозите, клинистиците, както и въз основа на заболеваемостта. Най-точна преценка може да е ръстът на заболелите вече ваксинирани. Ако той се повиши, това ще означава, че има нужда от поставянето на третата доза.

В началото на пандемията в Отделението за лечение на пациенти с ковид в УМБАЛ "Софиямед" са разкрили 200 легла, а в момента са разкрити общо 58 легла, като разширяване на базата се планира при увеличаване на случаите за град София.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


75
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ляво круше в бокса се изпълнява,като извъртиш рязко дясния заден крак и веднага пристъпиш рязко с предния ляв!!
7
6
 
23
 
! Отговори
Не! преди 2 години
Тц., пак нема да се вакснеме, пропагандата има обратен ефект!
6
9
 
3
 
! Отговори
До 2 преди 2 години
А ти кой си, какъв си я кажи.
5
17
 
11
 
! Отговори
До 2 преди 2 години
Като вземеш да береш душа да не идеш при лекарите. *** при знахари или други антиваксъри гении да ти помагат.
4
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако 10% от хоспитализираните са ваксинирани (както пише в началото на статията), то това е НАПЪЛНО СЛУАЙНО съвпадение с процента ваксинирано население...
3
2
 
7
 
! Отговори
ИСТИНАТА преди 2 години
А ИМА ЛИ НАКРАЯ ВЕРВАЙТЕ МИ:
2
8
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Кои сте вие, та да ни давате съвети? Никой не ви счита за нещо по-различно от лъжци.
1
8
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Добри новини.