На кого принадлежи боршът? Отново скандал за ястието

Украйна иска да се признае за кулинарно наследство
63
На кого принадлежи боршът? Отново скандал за ястието
Снимка: БГНЕС

Тази седмица Украйна обяви началото на процеса на официално признаване на борша като свое национално богатство и включването му в списъците на ЮНЕСКО за културно наследство. Институтът за култура на Украйна нарича борша национално ястие, а министърът на културата Александър Ткаченко благодари на експертите за „лобирането на украинската кухня в глобален мащаб“, съобщава БГНЕС като цитира „Евронюз“.

Междувременно боршът принадлежи към националните кухни на редица народи от Източна Европа и въпросът за принадлежността на това ястие е предизвиквал скандали неведнъж. Миналата година изявление от руското външно министерство предизвика голям резонанс, че боршът е едно от най-известните и любими руски ястия, символ на националната кухня.

Какво е известно за произхода на борша и кой може да претендира за признаване като национално богатство, научихме от историка на кухнята Павел Сюткин.

Споровете за собствеността на борш могат да се обяснят с факта, че ястие с това име се е появило още преди ясното разделяне на много съвременни нации. „Боршът е, разбира се, малко по-старо произведение на кулинарното изкуство“, казва Павел Сюткин. Той обръща внимание на факта, че старият борш е бил напълно различен от съвременната супа с бульон от цвекло. В Домострой в средата на XVI в. думата „борш“ се споменава в контекст, неочакван за днешния читател: събирайте борш близо до оградата, ферментирайте го и го подгответе за зимата.

Става дума за малък храст, чиито листа и стъбла могат да бъдат осолени и ферментирали, казва Сюткин. В Русия, Литва и Полша това растение се използва за приготвяне на напитка от квас – такива препратки се срещат например в средновековните ботанически книги в Германия и Нидерландия.

Квасена напитка е добавена към стария борш, придавайки му характерен кисел вкус, обяснява Сюткин. Според него това се е практикувало не само в Русия, но и на територията на Украйна, където се е използвал цвеклов квас.
Кухненски историк обръща внимание на факта, че боршът не винаги е бил червен, дори ако при приготвянето му е използвано цвекло. Факт е, че до около XV – XVI в цвеклото е било жълто, бяло. То става червено в резултат на селекция.

Съвременният борш има много малко общо със средновековния борш и във всеки регион, където е имало традиция да се приготвя тази супа, той се е превърнал в ястие, много характерно за местната кухня. „Има както полски, така и литовски борш, който абсолютно не е подобен на украинския, дори не е червен, а бял с колбаси.“ В същото време Сюткин критикува концепцията за “руски борш”. Той обръща внимание на факта, че в руската кулинарна литература от XIX век. боршът се появява като “малоруски”, той винаги се отнася за този регион.

Несъмнено Украйна има право да обявява борш като свое национално ястие – сигурен е Сюткин. Той отбелязва, че други ястия, включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство, имат регионални различия. Но нещо друго е важно – за влизането в списъка на нематериалното наследство на ЮНЕСКО е важна не толкова рецептата, колкото културният компонент.

Като пример, историкът на кухнята държи пикантното корейско зеле кимчи, което е ценно не само заради относително простата му рецепта: „Говорим за цяла културна церемония, когато жените се събират сутрин, обличат се в най-хубавите си рокли, пеят песни, разказват приказки, обработват това зеле, придържат се към церемониала, разработен от векове. А зелето, когато вече е приготвено, се превръща в незаменим атрибут на корейското ястие, заемайки своето място в света. В този смисъл украинският борш вероятно отговаря на всички тези критерии. Всъщност за Украйна това ястие е забележителност, предизвикваща огромно количество както спомени, така и културен резонанс, поради което според мен е добър кандидат за включване в списъка на ЮНЕСКО“.

Може ли Русия да претендира за правото да признае борш като своя собственост? Сюткин отбелязва, че такава практика съществува. Той цитира примера със соколарството, обявено от няколко арабски държави наведнъж като съвместно историческо наследство. В същото време е важно да се разбере, че с цялото разнообразие от подходи към това ястие, „самото име„ борш “казва малко за него“: „Около това има различни рецепти, различна историческа памет, следователно теоретично нищо не пречи на Русия да излезе с инициативата, че боршът е нашето съвместно руско-украинско кулинарно наследство. Но, честно казано, съм доста скептичен относно факта, че това може да бъде доказано на историческа основа “
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


63
Още по темата: Украйнаюнескоборш
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
50
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До юбералес 51Я се скрий! Тогава думата Украйна още не е била съчинена! Аз даже сега не правя разлика между украинци и руснаци. Живял съм там по времето на СССР.Интересно, знаеш ли какво е било преди Петър Велики да започне строителството на Великия град на делтата на Нева.
49
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
През 1987 г. бях в Беларус (тогава беше в СССР) и ядох борш. Представиха ми го като традиционно беларуско ястие.
48
4
 
3
 
! Отговори
юбералес преди 3 години
До Много важноБоршът е с телешко, всъщност това е нашето телешко варено с цвекло, картофи, зеле, грах и сметана.
47
1
 
7
 
! Отговори
До 52 преди 3 години
е то се слагат и мръвки и сметана. На голо цвекло и зеле в този бахър няма как да се изкара.Те тия там се карат за един борш, а тука на Балканите как е, мале, мале. Туй сарми, мусаки, баници, шкембе, кебапчета, кюфтета, ракии...
46
5
 
9
 
! Отговори
юбералес преди 3 години
До АнонименВ Ипатиевската хроника от 1187г. по повод погребението на митрополит ''Киевски и вся Рус'' четем. ''Вся Украина много постона(скърбеше), на похоронението има както украинци, така и много чужинци''. В това време на мястото на Москва имаше блата и властваха жаби.
45
2
 
12
 
! Отговори
Нямат наядане тия преди 3 години
От Киевска Рус откраднали името, от викингите държавността, от Византия доктрината и религията, от нас писмеността, сега и за борша заламтели... ако се махне всичко де са завлекли, присвоили и откраднали ще си остане истинската им същност - диви азиатски рекетьори на служба на златната орда.
44
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До юбералесвсъщност си е покрая, демек нещо като прованс, селяни, простолюдие!
43
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Елити луда ли си?! историята започва с: " и създаде бог земята, като я взе от македонците...! вземи се образовай малко! още тогава там са яли борш за апетит!
42
6
 
5
 
! Отговори
юбералес преди 3 години
До ПроСоТоУкрайна означава отечество, но московците лъжат че е ''покрайнина''.
41
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До младежтова е най старата македонска манджа!
40
7
 
0
 
! Отговори
Бояджиян преди 3 години
Боршът е традиционнно арменско ястие на име боршиян. Спрете да претендирате че е ваше. Стига геноцид над арменците, над нашата култура, традици, обичаи и ястия!
39
3
 
4
 
! Отговори
Ели преди 3 години
Украйна няма нищо общо с Македония. Това е самостоятелна държава, чиято история е открадната от по-късно, недоразвито, но много агресивно племе. Всъщност има нещо общо с претензиите на Македония към древната Македония.
38
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
НА ИДИOTИTE
37
3
 
7
 
! Отговори
ПроСоТо преди 3 години
"украйна" всъщност е леко измененото "окраина",тоест ПОКРАЙНИНА.обаче и русите и Окраинците,които са кръвни братя,ще се изпокарат за некви простотийкти...също като ние с македонците..
36
9
 
12
 
! Отговори
Ели преди 3 години
Руснаци ли пишат тук? Украйна е много по-стара държава, от която руснаците са откраднали голяма част от историята си. Имали са переодично съпротивление за освобождението си, руснаците целенасочено ги омаловажават, както и всички други народи чиято история не им е изгодна, включително прабългарите. Срамота е, че имаме зомбирани хора, които ги подкрепят.
35
7
 
6
 
! Отговори
Ха-ха преди 3 години
Няма по-измислени държави от Украйна и Македония...Баси претенциите за помията наречена "борш".И в Украйна и в Русия не струва.
34
9
 
13
 
! Отговори
юбералес преди 3 години
Украйна е била мощна държава създадена в 9 век под името Рус с център Киев. През 13 век пада под властта на Златната Орда. През 13 век ханът създава на своя територия Московското княжество, което нараства и постепенно се превръща в Московско царство. През 17 век Московия завзема за първи път Киев, което и дава исторически аргументи малко след това да се преименува на Руска империя. Русия - това е Рус украдена от Украйна.
33
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия съществува от едва 300 години, няма как борш да е нейно национално ястие.Полша и Украйна са мнооого по-стари, нека те спорят.Това е като известните руски кукли Матрьошка - които са всъщност японски религиозни кукли :)))Руснака краде и лъже по природа.
32
8
 
11
 
! Отговори
Словянин преди 3 години
Няма държава Украйна. То е все едно Македония да е създадена преди Българско.
31
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
15 век Киев е бил руски. До края на този пак ще е руски.Въпроса за борша е като въпроса за киселото мляко. Това е регионална храна за хора със сходен произход и сходна култура. Поляците и те имат борш. Практически най - добрия борш съм ял в Краснодар. После във полския клуб в София. В източните части на украйна ядох молдовска плацинта - едно от най - вкусните ястия, които съм ял в живота ми. Отивам да ям ;)) Отвори ми се апетит.