Още 6 г. с Путин: Ако Русия не се промени, ще стане слаборазвита

Казват, че ако той поиска, никой няма да му попречи да управлява вечно
5 фев 2018 21:30, Елка Василева
613
Още 6 г. с Путин: Ако Русия не се промени, ще стане слаборазвита
Владимир Путин. Снимка: Reuters

Какво ли не може да чуеш от кандидат-президентите на опозицията и твърдите критици на Кремъл. И че изборите са фейк, защото в надпреварата не са допуснати силни политици, които биха станали реални конкуренти на Владимир Путин. И че избори с участие на множество далечни от политиката и категорично неизбираеми кандидат-президенти стават бутафорни, пише Алексей Кива, "Независимая газета".

Например журналистката и телевизионна водеща Екатерина Гордон, излъчена от Партията на добрите дела и събрала уж над 100 000 подписа в своя подкрепа, заяви, че оттегля кандидатурата си, защото не желаела да участва във фарс, в някакво шоу.

Но най-често критиците на Кремъл разправят, че първо, у нас изборите са така направени, че не предполагат смяна на висшата власт. Второ, естеството на хората у нас е такова, че попадне ли на горните властови етажи, човек се мъчи да остане там възможно най-дълго, а най-добре до живот. И ако Путин поиска, казват, никой няма да му попречи да управлява вечно. Трето, припомнят, с тази своя несменяемост властта вече два пъти през 20-и век доведе страната до разпадане.

Такава е съдбата на всеки режим, при който е невъзможна легалната смяна на властта. Но инициативата за дълго управление - на практика винаги с негативни последици, не бе лансирана от Путин. Много добре си спомням, че през първите години на поста, запитан ще се удължава ли президентският мандат, Путин отвърна горе-долу така: президентът носи толкова тежък товар, че дай Боже да му стигнат сили за два мандата (четиригодишни по онова време). И съм убеден, че говореше искрено.

Но щом дойде втората година от втория президентски мандат, негови колеги, негови протежета на отговорни постове и много хора от интелигенцията взеха да предричат чрез медиите катастрофа, ако Путин напусне властта. Висши служители заявяваха публично: "Има ли го Путин, има я Русия, няма ли го Путин - няма да я има и Русия". Сиреч, ако преиначим известните думи на поета, Русия и Путин са близнаци-братя. Казваме "Путин" - разбираме "Русия", казваме "Русия" - разбираме "Путин".

Путин вече бе наречен национален лидер, но това им се видя малко. Обмисляше се идеята за някакъв събор, който да го провъзгласи за висш държавен ръководител. Най-изявените подмазвачи предлагаха дори да се пренебрегне конституцията, ограничаваща президентската власт до два поредни мандата. А някои телевизионни водещи кажи-речи във всяко предаване споделяха тревоги за бъдещето на страната без Путин.

В подобни условия всеки нормален човек може да се обърка. И трябва да признаем, че интелигенцията в лицето на журналисти, политолози, социолози, разнородни аналитици и експерти - също като по съветско време, допринесе много за атмосферата на култ към първото лице, поставяйки по принцип на първо място не обществения, а личния интерес.

Това обаче е само бекграундът на президентските избори. А същината е следната:

Първо. Нека погледнем реалността в очите. Постсъветската управляваща класа начело с чекистите успя да неутрализира центробежните тенденции, да затвърди стабилността в страната и с доходите от износ на горива да вдигне стандарта на живот в Русия. Екипът на Владимир Путин обаче нямаше достатъчен опит в гражданското строителство, затова не успя да създаде условия за успешно развитие на икономиката, научно-техническата сфера и т. н. Тук попречи впрочем и това, че изградената от Кремъл вертикала разруши конституционния принцип за разделение на властите, което спъна развитието на конкуренция не само в политиката, а и в икономиката. И щом няма резултати, с които властта да се гордее, тя постоянно припомня за победата във Великата отечествена война и се мъчи да пренасочи вниманието на обществото от вътрешните към геополитическите проблеми.

Второ. Също такава реалност е фактът, че Путин е популярен в обществото и със сигурност ще получи още шест години на президентския пост. Но става дума за такъв период, че ако страната се развива, както досега, тя неминуемо ще мине в категорията слаборазвити страни. Затова бих предложил на опозиционните кандидат-президенти да воюват не срещу Путин, а "вместо Путин". Тоест да посочват слабите страни от дейността му, но същевременно да предлагат мерки, които да предприемем за нормално развитие на страната и с оглед на санкциите. Нищо чудно, ако се наложи да разчитаме на собствени инвестиции и иновации. Но за целта трябва според мен решително да се откажем от огромните разходи за престижни и спортни цели като развитието на остров Руский (за срещата на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) през 2012 г., б. пр.), Олимпиадата в Сочи и световното по футбол; да свием разходите за бюрокрацията и силовите структтури; да гарантираме не на думи, а с дела защитата на частната собственост, решително да я браним от чиновници и силови шефове, та да не се бои националният бизнес да влага пари в дългосрочни проекти.

С оглед рязко спадналия през последните години научен потенциал на страната е необходимо да създадем благоприятни условия, за да се върнат поне част от напусналите Русия и работещи днес на Запад големи учени и специалисти, както направи Китай. Необходимо е да направим данъчна реформа, да намалим финансовото бреме върху бизнеса, лихвата по кредита и да запълваме огромната пропаст между богати и бедни, за да предотвратим евентуалните отрицателни последици, ако рязко се влоши материалното положение на повечето хора в Русия, от което не сме застраховани.

Освен това изглежда трябва да коригираме външната политика на страната. Няма как да наречем успешна нашата дипломация, допуснала Русия да влезе в конфронтация едва ли не с всички развити страни, да се влошат отношенията й с много съседни държави. Това не се е случвало нито по време на имперска, нито на съветска Русия. Едва ли е било дълбоко обмислено да провъзгласим НАТО и страните, подкрепящи алианса, за противници на Русия. Трябва също трезво да преценим дали е по силите на Русия да претендира за ролята на трета, дори втора най-мощна държава в света. Нашият БВП за 2016 г. е 1,283 трилиона долара срещу 18,57 трилиона долара за САЩ и горе-долу толкова за ЕС; в случая с Китай той надхвърля 11 трилиона долара и дори в Италия е по-голям, отколкото у нас - 1,85 трилиона долара.

И още нещо. Бих посъветвал журналисти и политолози да не очернят тотално украинските реалности, а и да не забравят, че тъкмо заради непотръгналите руско-украински отношения Западът наложи санкции на Русия. Къде по-разумно е да се откриват общи интереси между братските народи в двете страни, да се намалява напрежението помежду им.

Бел. на изданието: Алексей Кива е доктор на историческите науки, главен научен сътрудник в Института по ориенталистика към Руската академия на науките.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


613
Още по темата: Владимир ПутинРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
452
13
 
12
 
! Отговори
Реалист преди 6 години
Без Русия света ще бъде по мирен.Тръмп , спаси руснаците от мъките.
451
9
 
7
 
! Отговори
Боби преди 6 години
До мазепаАфриканските страни ПРАКТИЧЕСКИ няма какво да ядат а техните коефициенти на раждаемост са доста над нашите.Но историята на Комунизъма/Социализъма статистически го доказа - когато един човек със сигурност може да си предвиди живота а това при соца беше лесно той/тя си предвижда кога и колко деца да роди и това независимо от терора упражняван от властите. СССР от как се пръкнал 1918 до 1990 независимо от колосалните загуби на Две големи войни е увеличил населението си 2.5 пъти
450
2
 
4
 
! Отговори
мазепа преди 6 години
Реален показател за моментното икономическо състояние може да е коефициентът на раждаемост. В 1990г. той е 9/1000 души. през 2016 - 9/1000д. А през 1920 - 1950г. около 25/1000 д. Говорим за живородени деца.
449
3
 
5
 
! Отговори
Боби преди 6 години
До мазепа 505Според ЕСГАОН живите Български Граждани(с бг паспорт) в момента са 8 390 000Усещаш се че реално няма толкова хора в България ето ти само една цифричка за размисъл над 400 000 са пенсиите които се плащат на изселници в Турция тоест там ориентировъчно над милион Български граждани живеят и поддържат БГ паспорт по ОЧЕВАДНИ ПРИЧИНИ СВЪРЗАНИ С ЕС
448
2
 
7
 
! Отговори
мазепа преди 6 години
До БобиТова че населението на една държава е намаляло, говори за лоша икономика в предишните години. Населението на Русия също е намаляло. Например голямата раждаемост в БГ през 1920 - 1950г. води до голямо население през 1950 - 1990г. И намалената раздаемост през 1950 - 1990г. води до малко население след това. Човешкия живот е дълъг, не брой хората като пилци на есен. Включи мозъка и разсъждавай.
447
2
 
3
 
! Отговори
ахахахаха преди 6 години
До мазепаБългария 500 евро ???ахахахаххахха , охохохоохох , ахахаххххахаха , охоохохохохоох ,ахахахахахахах , охоохохохо как да вярва човек на подобни цифри за останалите държави
446
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Боби 503Оооо.........населението на тази нещастна укропия вече е под 25 милиона.....това е "резултат" от "еуроинтеграцията".....Нещо да ти напомня....
445
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До мазепа 499С такива сравнения НИЩО НЕ МОЖЕШ ДА ДОКАЖЕШ! Само един пример....в еуропката бензина е около 1,5 еуро, а в Русия- 50 цента........Да не говорим за други цени.......Така че заплатата НИЩО НЕ ДОКАЗВА! Още повече, в Русия здравеопазването Е БЕЗПЛАТНО......а я се оперирай в еуропката..........така и ще се гътнеш в някоя канавка....
444
4
 
6
 
! Отговори
Боби преди 6 години
До мазепа 5011990 - 2017 население Литва, Латвия, Естония - практически е намаляло на половина заради демография и миграция1990 - 2014 населениеУкрайна от 50 милиона е намаляло на 43 милиона (като тук се включва населението на Крим тоест данните са преди Майдана)Украйна 2017 население - Даже не се наемам да правя прогнози под 40 милиона е със сигурност но колко е намаляло ...
443
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 498ХА-ХА-ХА.......я не приписвай на събраните полски и литовски княжества някаква ДЪРЖАВНОСТ!!! Всичко е започнало от княжества и после влизат в Руската империя!!! ЧЕТИ ИСТОРИЯ!!!
442
2
 
10
 
! Отговори
мухахах преди 6 години
До Анонимен 499Технологията ви на тролене отдавна ми е ясна -като нямата аргументи се опитвате да дискредитирате някой на лична основа. Не става, братчед! Не живея в парка , имам две коли и съм гражданин на света а не на ***. Изобщо не ми е проблем всеки уйкенд да си хвана самолета и да се прибера до БГ да си видя близките. Малпенса -София -2 часа. За цени на билети няма да ти думам за да не излезе, че правя реклама на превозвача:))
441
6
 
4
 
! Отговори
Боби преди 6 години
До мухахах 496Русия НаемАпартамент център града 820лвАпартамент покрайнини 580лвТок, Парно, Вода, отпадъци за 85кв.м апартамент 180лв
440
2
 
10
 
! Отговори
русофил преди 6 години
Спомням си времето когато на тов.Брежнев му падаха чайнетата и руснаците мечтаеха за щастие безбрежнева.Май пак ги чака подобна съдба с Вовъчка.
439
2
 
8
 
! Отговори
мазепа преди 6 години
Средната работна заплата Естония - 1500 евроЛатвия - 1250 евроЛитва - 900 евроПолша - 1000 евроБеларус - 350 евроРусия - 500 евроБългария - 500 евроУкрайна - 350 евроПреди 30г. тези нива бяха еднакви.
438
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В Европа управляват по 4-5 мандата за 25 години и наричат това политическа стабилност и политически успех и взаимно се поздравяват. За Русия, повече от 2 мандата го наричат диктатура.
437
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименДо мухахахМу-ха-ха-ха.....я първо, "умнико", извади от тези 1500 еуро наем на жилище около 500-600, сметки за ток, вода, здравеопазване и т.нМисля че много го надценяваш човека. Ами ако не плаща наем а живее в близкият парк?
436
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Обявявам конкурс за тъпотия......ПОСОЧИ МИ КЪДЕ В ПРИБАЛТИКА Е ИМАЛО ИСТИНСКА ДЪРЖАВА ПРЕДИ РУСКАТА ИМПЕРИЯ?--------------------------------Нещо за ЖЕЧПОСПОЛИТА да си чувал случайно
435
1
 
4
 
! Отговори
мазепа преди 6 години
До АнонименПървата държава в прибалтика е в 1199г. - тази на Ливонския орден. Заедно с дъравата на Тевтонския орден са най-модерни в Европа. После прибалтика е поделена между Швеция и Полша. През 1721г. северната част, а през 1775г. южната част на прибалтика е окупирана от Русия. През 1918г. се освобождават, през 1940г. са повторно окупирани.От цялата 800г. история на държавността в прибалтика, около 250г. е под Руска власт.
434
7
 
1
 
! Отговори
Боби преди 6 години
До мухахахЦена Русия - България Бензин 1.15лв - 2.15лвДизел 1.16лв - 2.1лвМляко 1.60лв1кг Хляб 1.80лвСирене 12лв1.5л минерална 1лвЯбълки 2.20лвПортокали 2.20лвПилешки Гърди 6.50 лвГожеждо 11лв
433
1
 
4
 
! Отговори
мухахах преди 6 години
До Анонимен 512Наема ми е 350 /80м2/. С вода и ток -около 500. Само няма да ти пиша колко получавам, че ще се стресираш:)