Пропаст дели поколенията в Южна Корея! Какво мислят за Севера?

20-годишните южнокорейци не искат страната да се обедини
26 апр 2018 20:32, Елка Василева
36
Пропаст дели поколенията в Южна Корея! Какво мислят за Севера?
Снимка: архив, Reuters

В демократичното южнокорейско общество мненията за авторитарното управление на Север, перспективите за обединяване и насрочената в петък среща между севернокорееца Ким Чен Ун и южнокорееца Мун Дже Ин са дълбоко контрастни.

Франс прес разговаря с трима южнокорейци, чиито възгледи са обусловени от поколенчески и политически различия.

Оцелелият

Преподавател по английски в пенсия, 84-годишният Лю Дже Бон е бил тийнейджър по време на Корейската война (1950-1953 г.). Спомня си как е обиколил със семейството цялата страна в търсене на сигурност след инвазията на КНДР.

Изпълнен с недоверие към Севера, той предупреждава, че Югът не бива да се хваща в капана.

Пхенян е "най-добрият лъжец на света", казва ядосано Лю. Сеул трябва да си вземе поука от неизпълнените му обещания.

Още по темата

"Надеждите ми за срещата на върха са нашият президент да не им се връзва. Те никога няма да се откажат от ядрените оръжия, а щом не го правят, не бива да преговаряме за нищо", добавя той.

"Политиката на слънчевите лъчи" на президента Ким Те Чжун укрепи икономическите и дипломатическите връзки на Юга със Севера; КНДР получи от Сеул и съществена хуманитарна помощ.

Няколко години след това Пхенян осъществи първия си ядрен опит.

"Дадохме им над 10 000 милиарда вона (7,6 милиарда евро) - казва Лю. - Те обаче ги използваха за производство на ядрени оръжия и ни заплашват с тях."

Както за мнозина от неговото поколение за него сигурността е приоритет номер едно. Той е твърдо убеден, че американските съюзници няма да позволят Северът да нахлуе отново в страната му.

"Това няма да стане. Америка не би го допуснала", казва Лю.

Той вярва в "мирното обединяване", но само при условия, продиктувани от Юга. Ако ли не, "ще бъдем пометени от комунизма. И тогава всички ще умрем".

Предприемачът

Петдесет и двегодишният Ли Джеон Джин почти се разплакал от радост, щом научил за междукорейска среща на върха след десетгодишно напрежение.

Бизнесменът е от поколението, чиито студентски години - 80-те, са минали в разгара на борбата за демокрация и против САЩ, подхранвана донякъде от недоволство от разделянето на полуострова и съюза на американците с тогавашните военни диктатори.

Работил е известно време в закрития вече междукорейски индустриален комплекс Кесон в Северна Корея като мениджър в южнокорейския "Кориа телеком". Всеки ден е общувал с корейци от Севера. "Разбрах, че бихме могли бързо да се разберем и да се превърнем в процъфтяваща нация", казва той.

Ли гледа с оптимизъм на сегашното сближаване, в което вижда залог за траен мир.
"Ние сме един народ. От 70 години живеем разделени. Това, че и двете страни са готови да разговарят за мир, да превъзмогнат разногласията, е голяма крачка напред", заявява той.

Според него една обединена Корея ще е много по-силна.

"Ако населението ни стигне 100 милиона, ще имаме силна икономика, устойчива срещу външните промени", обяснява Ли.

Той впрочем не вярва всичко да се промени бързо след дългогодишната вражда. Но не подкрепя и скептиците.

"С течение на годините може да са натрупали копнеж за мир, който ги тласка днес към нас. Не знам защо да търсим тук някаква клопка", добавя Ли.

Младежът

Вече от седмици срещата на върха е водеща новина в Южна Корея и не само там, но 19-годишния хип-хоп изпълнител Чой Уон Йон хич не го е грижа.

"Мернах веднъж някакво заглавие, но нямам ясна представа. Всъщност не знам какво правят. Май ще разговарят точно Южна и Северна Корея, но това не ме вълнува особено", казва той.

Изрусен, с обици, музикантът прекарва следобеда с приятели в Синчон, оживен университетски квартал в Сеул.

Младежта в Южна Корея е най-слабо свързана със Севера, притежаващ ядрени оръжия. Съзнателният живот на младите е минал в демократична страна с динамична културна сцена - страна, заплашвана и при случай нападана от Пхенян.

Един се тревожи колко ще струва евентуалното обединяване, друг се страхува от конкуренцията на трудовия пазар.

Според анкета на Корейския институт за национално обединение над 70 на сто от двайсетгодишните в Южна Корея не желаят страната да се обедини.

"Не виждам да има нужда - казва музикантът. - Имиджът на Северна Корея не е много добър. Всеки знае, че това е много авторитарна страна".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


36
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не мисля,че ще стават кой знае какво защото ...абе най-добре идете да поживеете там няколко месеца и ще разберете най-добре.
6
14
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 4Русофилчо, няма държава под окупация която да просперира. Така че си подбирай изразите. Ако ставаха нещата само с пропаганда то Русия щеше да номер едно в света по всичко.
5
17
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Защо им е да се обединяват?За да станат същите бедняци като Северна Корея?Те им дават социални помощи ония ги продават за да гърмят атомни бомби .
4
10
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Нарича се американска пропаганда. Щом тука е така, представям си какво е при тях щом са под пряка военна окупация от САЩ
3
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Това ако е вярно дето южняците дали на северняците пари и те си направили бомби за да ги бомбят направо избива рибата.
2
12
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тъпaнарите хем не искат мирно споразумение хем казват, че Ким ги заплашва и без малко не кихнаха 2 трилиона долара за ТААД. Великият Ким е миротворец и обединител и държавник, а ЮК са слуги и васали на краварите и ще правят каквото им заповяда изнасилвача на жени Тръмп и други я гей Марк Помпей ето докъде са се докарали.
1
16
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Същата наивност спрямо Русия съществува и сред днешната българска младеж. Явно трябва да поживеят под руския ботуш за да изтрезнеят.