Как за месеци Ким получи дипломатически "нашивки"

Той възстанови репутацията си на цивилизован държавник
6 юни 2018 22:16, Елка Василева
18
Как за месеци Ким получи дипломатически "нашивки"
Ким Чен Ун. Снимка: архив, Reuters

След като замени заплахите от ядрена война с дипломатическа любезност, севернокорейският лидер Ким Чен Ун за няколко месеца се оказа изкусен стратег в международните отношения, в невероятно състезание с Доналд Тръмп.

Резкият му завой след 1 януари - когато за всеобща изненада обяви участието на Пхенян на олимпийските игри в Южна Корея, изглежда като изваден от севернокорейски наръчник по успешна дипломация, напомнят експерти.

Но без съмнение безпрецедентното си влияние на международната сцена властелинът на Пхенян дължи и на импулсивността и непредсказуемостта на американския президент, обясняват те.

След години на напрежение, свързано с ракетните и ядрените опити на Пхенян, които поставят континенталната американска територия в обсега на на севернокорейските бойни глави, Ким Чен Ун обяви, че дългият му поход към атомно оръжие е завършен и започна отваряне към света, като позволи изключително разведряване, пише Франс прес.

Първо действие: Ким Чен Ун стисна на 1 януари ръката, която му подаде южнокорейският президент Мун Дже Ин, избран през миналата година, застъпвайки се за диалог. Обстановката беше идеална, месец преди олимпийските игри в Юга, които Сеул представи точно като "игри за мир".

Второ действие: Ким се възползва от възможността да направи нещо, което никога не си беше правил труда да върши от идването си на власт в края на 2011 г., и отдаде дължимото на китайския си покровител.

След третото действие и изключително рядката среща с президента Мун в края на април тридесетгодишният лидер се подготвя за четвърто действие - историческа среща на върха идния вторник в Сингапур с Доналд Тръмп.

"Всичко това беше предварително обмислено", смята Ким Хьон Ук, преподавател в националната дипломатическа академия в Сеул. "Ким знаеше, че като започне с възстановяване на междукорейските връзки, ще си отвори пътя към разговори със САЩ и ще върне Китай в играта".

След севернокорейските заплахи за ядрен апокалипсис и размяната на обиди с Доналд Тръмп Ким Чен Ун възстанови репутацията си на цивилизован държавник, който е забавен и слуша внимателно на срещите си с Мун или с китайския президент Си Цзинпин.

Паралелно той умножи жестовете на добра воля - освобождаването на американски затворници, демонтирането на полигона за ядрени опити или мораториума върху изстрелването на ракети - които ще може да напомни, щом дойде моментът, в случай на дипломатически провал.

Севернокорейският лидер демонстрира известен талант да "изправя едни срещу други регионалните играчи", отбелязва Джун Пак, бивша служителка на ЦРУ, сега изследовател в института "Брукингс", и той "вижда Пекин като ключова противотежест и вероятно като застрахователна полица пред САЩ".

Еволюцията е радикална за лидер, който за шест години никога не е напускал Северна Корея, нито се е срещал с чуждестранен държавен глава.

Отсега нататък той ще впрегне всичко в дипломацията: през последните месеци на два пъти се срещна с Мун и Си и изпрати емисари във Вашингтон, град, който преди това обещаваше да превърне в пепелище.

Към Пекин неговият подход е "класически пример за балансирана дипломация", според Гу Каб У, преподавател в университета за севернокорейски изследвания в Сеул.

"Той стига до Вашингтон през Пекин и Сеул", посочва Гу. За малка държава това е най-ефективният начин да увеличи дипломатическото си влияние".

Може би обаче именно Доналд Тръмп, без да си дава сметка, позволи на севернокорейския лидер да покаже дипломатическите си умения.

Защото срещата на върха в Сингапур е резултат на спонтанността на американския президент, който беше приел, без да се допита до съветниците си, севернокорейската покана, предадена от Юга.

И когато Тръмп неочаквано се отметна с писмо, с което отмени срещата, Мун и Ким се видяха на четири очи за втори път за няколко седмици и се появиха нови снимки, свидетелстващи за междукорейското приятелство.

След броени дни Доналд Тръмп анулира анулирането.

"Ким се възползва от перфектно съвпадение", смята Гу. "Всичко това щеше да е невъзможно, ако Мун Дже Ин, Доналд Тръмп и Ким Чен Ун не бяха в съгласие".

По принцип, нищо не позволява да си представяме уреждане на щекотливото ядрено досие, тъй като Вашингтон и Пхенян изглеждат отдалечени на светлинни години един от друг по главния въпрос за денуклеаризацията.

Според експертите обаче севернокорейската дипломатическа стратегия ще трябва също така да не допусне повторение на американската капания на натиск срещу Пхенян в случай, че в Сингапур нещата отидат на зле.

Защото ако срещата на върха се провали, Ким Чен Ун по-скоро ще продължи своята офанзива с чар, отколкото да възобнови ракетните изпитания, смята Го Мьон Хьон, експерт от института за политически изследвания "Асан".

"В случай на неуспех Южна Корея и Китай ще трябва да имат възможност да продължат да подкрепят Северна Корея в дипломатически план", пояснява той. 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


18
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Предлагам да го наемем за премиер-министър поне за две години. Може би някой ще започне да уважава България. На Тиквата или му се смеят зад гърба /тези от ЕС и САЩ/, или в лицето му казват да ходи у кереча /в Москва/.
13
14
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Може би обаче именно Доналд Тръмп, без да си дава сметка, позволи на севернокорейския лидер да покаже дипломатическите си умения."Точно Тръмп, целенасочено и чрез яко набиване на канчето му, го научи на тези "дипломатически умения" :), да клекне на килимчето пред Тръмп!!
12
1
 
1
 
! Отговори
pkboev преди 5 години
Според мен затопленото отношение към Ким е по-скоро симптом на по-голям проблем. В днешно време базови истини като тази за "врагът на моя враг" или "целта оправдава средствата" наистина избуяват сред общественото мнение.Явно това, че някой се противопоставя по един или друг начин на щатския империализъм, е достатъчно за да благословим може би най-бруталната (и абсурдна между другото - официалната му автобиография например твърди, че е можел да кара кола на 3 години...) диктатура на планетата.
11
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тоя има характера да се противопостави. Нашите имат характер само да се нaдупят.
10
3
 
2
 
! Отговори
Стамат преди 5 години
Ако го наричат "цивилизован", значи нещата не са на добре!
9
1
 
17
 
! Отговори
Факт преди 5 години
До ФактВярно е,че Ким поема голям риск(на САЩ не може да се има доверие),но пък може да се подсигури и по други начини.Има и още нещо-в С.Корея много скоро ще има сериозни икономически реформи от китайски тип(не американски!) и Ким се стреми да постигне стабилност към времето на тяхното започване.Пределно ясно му е,че по стария начин не може да се кара!А китайската система се оказа на 100% успешна,като за нации от такъв тип-факт!
8
1
 
11
 
! Отговори
Факт преди 5 години
Малкият Ким е учил на Запад и тия му са ясни-високомерни и обичат да преговарят от позиция на силата.Затова първо трябва да ги сплашиш хубаво и тогава да започнеш диалог.Друго си е когато имаш ядрена бухалка,макар и примитивна.Какво иска да постигне Ким?Ами публичен отказ от намерението на САЩ да го свалят и пълно сваляне на санкциите в замяна на отказ от ядреното оръжие.Звучи напълно справедливо.Естествено,САЩ не са държава,която си спазва ангажиментите,но в случая ще се изложи много,ако не ги
7
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не четох коментарите, Едно ще ви кажа.Азиатците не ги обичат даже и в Африка.Защото ядат змии. Никога не съм обичал жълти. Живея с черни в Африка.Те са цвете пред жълтите.
6
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ким е пич.
5
15
 
2
 
! Отговори
сминдух енд чесън преди 5 години
Краят му ще е като на всеки един диктатор и бързо забравен.
4
2
 
18
 
! Отговори
zeus преди 5 години
Че те заплахите си бяха точно стратегия, дали ако не се беше минало през това Тръмп щеше да клекне за преговори? Всъщност повратна точка беше теста на поредната ракета, която се оказа междуконтинентална с възможност да стигне до САЩ. С две думи: ако имаш ядрено оръжие можеш да преговаряш със САЩ, ако не исли ставаш васал или те чака съдбата на Либия, Ирак, Сирия, Украйна...
3
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Началник Ким разката фамилията на краварника! Срещна се вече с всички важни политици, само рижия Тръмп , като просяк чака да го приемат .
2
3
 
1
 
! Отговори
СВЕЩЕН ГУЩЕР преди 5 години
Третото действие е джендъризиране по скандинавски модел- Ким е ,,Тя,,а не ,Той,,....
1
0
 
0
 
! Отговори
Kiffla преди 5 години
Аз пак не разбрах. Кое е третото действие?