Около и във Венецуела ври и кипи. Кои са възможните сценарии?

Примката около Мадуро се затяга, но армията го подкрепя
Обновена: 9 фев 2019 08:53 | 8 фев 2019 22:15, Елка Василева
184
Около и във Венецуела ври и кипи. Кои са възможните сценарии?
Хуан Гуайдо. Снимка: Reuters

Ускореното развитие на събитията през последните месеци във Венецуела отваря пътя към няколко сценария: преговори между правителството и опозицията, външна военна намеса, рухване на властта или точно обратното - изолация "по кубински".

Признаването от около 40 държави на опозиционера Хуан Гуайдо за временен президент, твърдата народна подкрепа, на която той се радва, и петролните санкции на САЩ, стегнаха примката около президента Николас Мадуро.

Но държавният глава запазва решаващата подкрепа на висшето военно ръководство, контрола върху институциите и подкрепата на руските и китайските си съюзници, които са направили огромни инвестиции в страната с най-големите петролни залежи в света, пише Франс прес.

Ето четири сценария, които според редица експерти биха могли да се променят ситуацията, докато Венецуела се бори с най-тежката икономическа криза в новата си история.

Преговори

Мадуро каза, че е готов да се срещне с опонента си. Гуайдо обаче обуслови всякакъв диалог с Мадуро с оттеглянето от властта на социалистическия лидер, чието преизбиране за втори мандат според парламента е било белязано с измами.

Още по темата
На 23 януари Хуан Гуайдо се обяви за временен президент, като се позова на конституцията.

Осем европейски държави, Европейският съюз и пет латиноамерикански държави се срещнаха вчера в Монтевидео в опит да намерят политическо решение на кризата.

Преговорите "изглеждат много малко вероятни, освен ако армията не се дистанцира от Мадуро и не определи друг партньор в преговорите", смята Ана Аюсо, специалистка по Латинска Америка в Центъра за международни изследвания в Барселона.

След настоятелна молба на Николас Мадуро, папа Франциск каза, че е готов да посредничи, но със съгласието на двете страни. Хуан Гуайдо от своя страна изглежда предпазлив.

Социалистическият президент "би могъл да приеме преговори в замяна на отмяна на санкциите, на отслабване на международния натиск", коментира политологът Ернесто Паскуал от Свободния университет на Каталуния.

От идването на власт на Николас Мадуро през 2013 г. четири опита за диалог завършиха с неуспех.

Военна намеса

Съединените щати - първата държава, признала Хуан Гуайдо, не изключват възможността за военна намеса, макар за момента да са избрали да заложат на "икономическия срив" на страната, за да "дестабилизират" чавистката власт, смята анализаторът Луис Висенте Леон.

Според редица експерти евентуална военна намеса може да бъде провокирана от венецуелска въоръжена акция срещу американската хуманитарна помощ, която Хуан Гуайдо иска да вкара в страната от Бразилия и Колумбия.

Николас Мадуро смята такава помощ като прелюдия към военна намеса. Но "не мисля, че САЩ са заинтересувани от участие в конфликт, същото важи за Колумбия и Бразилия", посочва Ана Аюсо.

Такава интервенция, впрочем, няма да събере международен консенсус след провала на опитите да бъдат установени демократични режими в Ирак и Афганистан, подчертава Ернесто Паскуал.

Според Луис Висенте Леон, президентът Мадуро ще се опита да избегне използването на сила, за да попречи на доставянето на хуманитарна помощ. Той подчертава, че една интервенция може да предизвика насилие от страна на проправителствените въоръжени милиции, както в Либия и Сирия.

Имплозия

Според експертите военните остават ключът към кризата. Въпреки появата на пукнатини в армията върховното командване остава вярно на Мадуро.

За да има "вътрешно рухване, военните трябва да се отдалечат от чавистите. Това би станало края на революцията" според Луис Висенте Леон.

Според Ернесто Паскуал "е малко вероятно" военните да изоставят Мадуро заради "интересите на висшето командване в петрола и мините".

За да сложи край на тази подкрепа, Гуайдо предложи амнистия на военните, които откажат да подкрепят "диктатурата". Но месец след този призив не се случи никакво масово дезертиране.

Според Луис Висенте Леон "една имплозия се случва, когато действащите лица разберат, че защитата им е гарантирана". "Армията се нуждае от преговори очи в очи, с известна личност, с международен гарант", смята той.

Изолация

Николас Мадуро може също така да се окопае и да стегне редиците "по кубински", отбелязва Ана Аюсо, с "много болезнени последици" за населението, страдащо вече от сериозен недостиг и хиперинфлация, която може да достигне 10 000 000 процента тази година.

Страната, която получава 96 процента от приходите си от петрола, ще трябва да намери нови пазари за своите 500 000 барела дневно, които изнася в САЩ, т.е.половината от производството и 75 на сто от паричния поток.

"Това е ужасен сценарий, защото не решава проблема и влошава ситуацията", отбелязва Луис Висенте Леон.

За Ана Аюсо това ще даде начало на период на "най-големи репресии" срещу опозицията и ще отвори пътя към "военно правителство". 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


184
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
8
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
САЩ унищожават цяла една страна и народ, само защото те не искат да са им роби....Някоя "правозащитна организация" да се обади случайно ?А има ли такава, която да не е финансирана от тях ?
33
12
 
7
 
! Отговори
НИКОЛОВ преди 5 години
До Анонимен загубихме повече хора отколкото през всичките войни , защото демокрацията ни я правят комунисти/СОЦИАЛИСТИ !!!! Както всички друго и в това се правалиха !!!! Единственото им успешно дело ,което правят успешно е КРАЖБАТА НА ПАРИТЕ НИ !!!
32
3
 
9
 
! Отговори
Hafen der Wahrheit преди 5 години
Накрая всичко свършва добре, ако доброто все още не е дошло, значи че това не е краят!
31
18
 
7
 
! Отговори
АнонимеН преди 5 години
РЕЖИМА В БКП РУСИЯ МАСОВО ИЗБИВА ГРАЖДАНИТЕ САМО И САМО ДА ОСТАНЕ НА ВЛАСТ С ПЪЛНА ИЗБОРНА ИЗМАМА!!! ЖИВИ СА САМО ЗАЩОТО СЕ КРИЯТ ЗАД ЯДРЕНОТО СИ ОРЪЖИЕ!ВСИЧКИ ДИПЛОМАТИ НА БКП РУСИЯ ДА БЪДАТ МОМЕНТАЛНО ИЗГОНЕНИ ОТ ЕС!!!
30
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен (Деян Славчев)Не може. Не си учил в университета Джордж Вашингтон
29
18
 
6
 
! Отговори
АнонимеН преди 5 години
ОТ 89-ГОДИНА ДОСЕГА Е ИМАЛО САМО 12 ГОДИНИ ДЕМОКРАЦИЯ УПРАВЛЕНИЕТО НА КОСТОВ И ЦАРЯ!!18 ГОДИНИ Е ВСЕ КОМУНИЗЪМ ДО КОСТОВ И УПРАВЛЕНИЕТО НА БОРИСОВ КОЕТО НАПЪЛНО РАЗОРИ БЪЛГАРИЯ ФИНАНСОВО!!!БЪЛГАРИЯ Е НАЙ-КОМУНИСТИЧЕСКАТА ДЪРЖАВА В ЕС !!
28
4
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Значи УСА налага санкции на неприятелски държави а след това винят за мизерията произлизаща от санкциите местните лидери.Ха-Ха
27
7
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Във Венецуела се извършва поредният Майдан ръководен от САЩ. Точка.
26
2
 
5
 
! Отговори
Фашистки-внук... преди 5 години
Аврора,....Постави, началото,.На, заговор,...От, световен - мащаб,....Днес, ще- се- срамува, да- се- покаже .....
25
17
 
4
 
! Отговори
До 36 преди 5 години
Не от демокрацията ,а от отваряне на границите момко,още в началото на 90те .А и преди това 400 хиляди български турци се изселиха.През 96-97 Виденовото правителство предизвика нова вълна.И ако не дай боже Нинова спечели ще станем 3 милшона.Помисли,спомни си ако си бил роден и тогава говори за ,,демокрацията" която донесоха Луканов,Попов,Беров,Виденов,Доган,Станишев,Симеон и тройната коалиция.-Другарите нито за миг не изпуснаха юздите.Демокрация ли ?????
24
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Даже си мисля, че ембаргото на венецуелския петрол е полезно за щатските шистови компании, Тръмп елегантно спира кранчето на вносния нефт. Венецуела може да го изнася в айлонови торбички където си ще.
23
20
 
4
 
! Отговори
АнонимеН преди 5 години
КОМУНИЗМА Е ОСНОВНАТА ПРИЧИНА БЪЛГАРИЯ ДА СЕ ОБЕЗЛЮДИ!!!БЪЛГАРИТЕ СА ДЪРЖАНИ НАСИЛСТВЕНО В БЪЛГАРИЯ ДО ПАДАНЕТО НА СССР!СЛЕД ТОВА СА ПОЧНАЛИ ДА БЯГАТ ЩОТО ВЕЧЕ СА МОЖЕЛИ ДА ИЗБЯГАТ ОТ ЧЕРВЕНИЯ РЕЖИМ!!!НАЙ-МНОГО БЪЛГАРИ БЯГАТ ОТ БЪЛГАРИЯ ДО ИДВАНЕТО НА КОСТОВ И СЛЕД ИДВАНЕТО НА БОРИСОВЗЛОТО ВЪВ БЪЛГАРИЯ СИ ИМА ИМЕ И ТО Е БКП БКП И ПАК БКП БОРИСОВЦИ ВИДЕНОВЦИ И ЛУКАНОВЦИ
22
14
 
3
 
! Отговори
Ф.Е. Джержински преди 5 години
Народа на най-богатата на петрол държава тъне в мизерия. Комунистическата чума е способна да съсипе всяка переспектива за развитие. Неумни приплоди на обирджии на кошари и мандри и убийци на даскали и попове, продължавайте да гласувате за БСП-БКП и милата ни родина ще се срине по-тежко от Венецуела.
21
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Щатите нямат много варианти. Съмнявам се да се намесят пряко-Венецуела изцяло зависи от американските петродолари, така че САЩ държат всички варианти и нямат никакъв зор да се намесват. Ей така просто няма да им купуват петрола и ще ги чакат да измрат от глад.
20
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонимеН 31И какви ще ги бръщолевиш, когато Мадуро освободи краварите от режима в САЩ ? И латиносите в краварника направят една краварска пролет ? Тогава пак ли ще бъдеш за умерената краварска опозиция ?
19
7
 
11
 
! Отговори
АнонимеН преди 5 години
ЗА 10 ГОДИНИ В ЕС РУМЪНИЯ УТРОИ ЖИЗНЕНИЯ СТАНДАРТ!!В БЪЛГАРИЯ БОРИСОВ ОБЯСНИ, ЧЕ НЕ ТОЙ А СТАНИШЕВ Е ОТКРАДНАЛ ПАРИТЕ И ЗАТОВА НИ НАБУТА В ОЩЕ 10-КИ МИЛИАРДНИ НОВИ ВЪНШНИ ЗАЕМИ!ПРОБЛЕМА НИКОГА НЯМА ДА Е ЕС А ОТРОЧЕТАТА НА БКП КАТО БОРИСОВ И МАДУРО !
18
7
 
17
 
! Отговори
Стамат преди 5 години
Кои са възможните сценарии?САЩ (по-точно собствениците му) да си седнат на зад*ика веднъж завинаги!
17
5
 
18
 
! Отговори
наблюдаващотдалеч преди 5 години
Aбе Китай и росия, защ0 не наложат санкции на краварите? И С. Корея може да се присъедини
16
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Добре, че нямаме петрол! Не може да си изкарваш парите от САЩ и да им се ежиш толкова.
15
2
 
25
 
! Отговори
Бате Гойко преди 5 години
Щатите нямат много варианти. Съмнявам се да се намесят пряко- това ще означава пряка конфронтация с Русия и донякъде Китай. По-скоро ще постъпят подмолно и ще посръчкат Колумбия да свърши мръсната работа. И ако някой още не е забелязал- обърнете внимание колко си приличат Гуайдо (доскоро никому неизвестен американски вузпитаник) и "изключителния" бивш президент на сащ- Обама. Мимики, жестове, речи- абе като брстя са. Или поне са учили на един чин.