Вотът на 2 април - най-тъмните избори в новата ни история

Никой не можел да каже колко са гласувалите
36
Вотът на 2 април - най-тъмните избори в новата ни история
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Това са най-тъмните избори в скорошната ни история, въпреки осветлението от видеонаблюдението. Това заяви пред БНР Стефан Манов, член на Обществения съвет към ЦИК

„От Обществения съвет предупреждавахме за готвената хроника на една предизвестена  смърт на изборните процеси в България. Днес няма човек, който да каже точно колко човека на гласували на 02.04. Ако съберете бюлетините с хартиено гласуване и тези с машинно, няма да получите сумата, посочена от ЦИК за общ брой на действителните бюлетини. Има 1000 бюлетини разлика“, каза той.

Манов призова всички политически партии, които са в Народното събрание, да сезират съвместно Конституционния съд, за да бъдат поправени тези грешки.

„Може да става въпрос общо за 2000 гласа, които не променят крайния резултат.  Няма да има промяна в мандатите, но това  е уважение към избирателя“, каза Манов.

Отговорността на ЦИК е огромна по цялата линия, обясни Манов и напомни, че от Обществения съвет са предупредили, че вида на протокола на СИК създава предпоставки за грешки. Предложили са  друг образец на протокол. Той обаче е подкрепен само от Росица Матева, която е била председател на Обществения съвет.
„Тези хора нямат никаква представа от това как работи СИК. Препоръчвам на ЦИК да гледа поне видеозаписите“, посочи той.

Връщането на хартиената бюлетина не върна дори един глас в повече на тези избори, отбеляза той.

„Избирателната активност не се повиши“, отбеляза Манов.

Стефан Манов посочи, че благодарение на видеонаблюдението сме станали свидетели на комични ситуации.
Той обясни, че от Обществения съвет към ЦИК са разработили контролна страница, в която всяка комисия може да въведе числата от своя протокол и да види дали контролите ще излязат, или ще светнат в червено.
„ЦИК разработи своя. Тя обаче се появи изключително късно на страницата им и не фигурира в методическите указания. Комисиите не бяха  посъветвани да проверят числата си там“, каза Манов.

Стефан Манов каза, че има медийна информация за изпратени  указания до РИК да приема протоколи с несработили контроли.

„,Т.е. с контроли, които светват в червено, защото елементарните сумирания не са верни. Това е, за да няма усещането, че се готви  огромен провал поради забавяне и да се създаде впечатлението, че всичко се случва така, както трябва. Дали това е направено съзнателно, или е грешно интерпретирано от РИК, трябва да обясни ЦИК. Има 300 протокола, в които елементарната контрола не е спазена“, посочи Манов.

Като една от най-негативните последици на случващото се Манов определи  подронването на изборния процес и нежеланието да се гласува. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


36
Още по темата: избориЦИК
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако е 1000 разлика нищо не е.С машинките може направо вота на милиони да се подмени с един клик.Само трябва да имаш един IT специалист за свой човек и вълшебна флашка.
27
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
не разбрахте ли най после че изборите минаха преди гласуването - питайте козяк !
26
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Американското посолство беше хвърлило обилна светлина върху резултатите още преди провеждането на изборите. А вие приказвате за "тъмно".
25
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Изобщо не са "най-тъмни". Тъмните гласуват за леви партии и КоССтадинов е доказателство за това. Дори и да са най-тъмни са заради КоССтадинов, който не е светъл българин.
24
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Шефът на информационно обслужване точно преди изборите беше на дълго посещение в САЩ, където получи инструкции как се провеждат демократични избори и как "правилно" да броят гласовете. Инструктажа беше толкова добър, че ЦИК можеше да обяви резултатите от изборите още вечерта преди гласуването, но изчакаха гласуването от добро възпитание.
23
1
 
8
 
! Отговори
В Симитли преди 1 година
При 6973 жители(заедно с децата),синът на кмета има 7000преференции.И пак е депутат от ГЕРБ.
22
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Само в 1 изборна секция от 41, гласували за ПП, накрая оставили 4, т.е 37 гласа изчезнали. Направете си сметката колко секции има общо в Бг и колко хиляди гласа са задраскани.
21
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това са най-компрометираните избори. Унищожени бюлетини на избирателите, гласували за ПП. Обаче ПП мълчат.
20
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Така е.СИК и ВИС винаги са работили във вреда на народа.Аналогията е точна.
19
3
 
12
 
! Отговори
Хора преди 1 година
ПП+ са първи,Възраждане са втори а ГЕРБ трети такива слухове се носят в ЦИК.В тези избори се случи измамата на века ...
18
5
 
5
 
! Отговори
Първи април преди 1 година
Най-нагласените избори си бяха през 90-те, сега вече има интернет.
17
2
 
9
 
! Отговори
Факт преди 1 година
Изборите са купени и фалшифицирани и не трябва да се признават.
16
3
 
6
 
! Отговори
Информационно преди 1 година
обслужвана се видяха в чудо след като Вързаждане притиснаха господин Филипов до стената и изгействаха партиите да имат представители рам и да наблюдават. Та явно от нервност са объркали нещо.
15
12
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Проблемите произтичат от машинното гласуване, никой не знае къде отива информацията от флашките и кой държи кодовете. Доставчикът на машините е спонсор на Демократична България и ПП, това говори достъчно.
14
8
 
13
 
! Отговори
Mopcku_ преди 1 година
Някой може ли да сметне колко гласа са купили за над 6 милиона лева излезнали от чекмеджетата на мутрата от Банкя? Та съберете това число с числото на администрацията, на работниците гласуващи корпоративно и не многото останали членове на ОПГ ГЕРБ. Ще получите число по-малко от действителните гласове за ОПГ ГЕРБ на изборите. Остатъка е буквално подменените бюлетини в тяхна полза. Математиката не е чак толкова сложна.
13
4
 
9
 
! Отговори
От хората преди 1 година
Задължително гласуване.Така и хазната ще получи нещо от глобите на негласувалите.Но,на първо място- оправяне на списъците на имащите право на глас.Хора,които с години са извън страната ,живяли на квартира и преместили се на но квартира,се водят на стария адрес.ГРАОН да си свършат работата. Може да го нарекат дискриминация, но неграмотните до нямат право на глас.Не на последно място гласуват само постоянно живеещите в страната.
12
3
 
10
 
! Отговори
Чудно ми е преди 1 година
при преброяването сме 6,5 милиона, а в преброителните списъци 6, 9 , като от тези 6,5 трябва да се извадят децата до 18 години. Та избирателната активност никак не е ниска. Активна регистрация, гласуване само в рамките на страните от ЕС, машинно гласуване и служебна изборна администрация.
11
1
 
9
 
! Отговори
Ц до име преди 1 година
ПЕЧАЛБИТЕ да влезеш във властта са Далееееч по- Големи от някаква си там субсидия! Не че няма значение, но те всъщност печелят мноооого повече от влизането си във Властта. Които и да са те! Затова е борбата, не толкоз за субсидията.
10
2
 
7
 
! Отговори
хе хе преди 1 година
Вотът на 2 април - най-тъмните избори в новата ни история.- Не ми хрумва всичко, което би могло да ми дойде на ум.
9
7
 
10
 
! Отговори
Детска градина преди 1 година
Тия от ЦДГ " Промяна" ВИНАГИ обвиняват Другите за недостатъчно добрите си постижения! Да се поучат от " Възраждане"!