Руската армия съобщи днес, че е отблъснала десант на украински специални части в окупираната южна Херсонска област, като твърди, че е убила "до 25 украински военнослужещи" и е пленила един – твърдение, частично потвърдено от Украйна, предаде Франс прес.
Руското министерство на отбраната съобщи в изявление, че неговите сили "са унищожили украинска диверсионна група от 73-тия морски център на Силите за специални операции на военноморските сили на Киев, която се е опитала да дебаркира с бързи моторни лодки" близо до Тендровския провлак, разположен по протежение на окупираната част от украинската Херсонска област."След кратка битка четири от лодките на десантната група бяха унищожени и потопени, а петата се върна обратно", добави министерството.
"Загубите на врага възлизат на 25 украински военнослужещи. Един военнослужещ е бил пленен", съобщават от руската армия.
В публикувано снощи изявление украинските специални сили съобщиха също, че бойци от 73-тия морски център за специални операции са "геройски загинали по време на бойна мисия". В изявлението не се съобщава броят на загиналите, нито датата и мястото на смъртта им.
От специалните сили просто обясниха, че войниците са били убити, докато са прикривали "изтеглянето на основните сили на групата", които са "изпълнявали специална мисия".
Каналът "Рибар" в "Teлеграм", който е близък до руската армия и се следи от повече от два милиона души, твърди, че група украински командоси се е опитала вчера да дебаркира на Тендровския провлак.
Според същия източник украинските войници са пристигнали с пет гумени лодки, три от които са били потопени от руския огън, една е заседнала на плитчина, а още една се е върнала обратно и е успяла да избяга.
Според "Рибар" на борда на заседналата лодка са били убити четирима украински войници, а един е бил ранен.
Каналът "Два майора", който също е близък до руската армия, публикува снимки, на които се виждат телата на няколко души във военни униформи на борда на малка лодка. АФП не е в състояние да потвърди автентичността на тези снимки.
От месеци Украйна се опитва да премине река Днепър, чийто ляв (източен) бряг в Херсонска област е окупиран от руската армия. През 2023 г. украинските сили успяха да установят най-малко един плацдарм край село Кринки, по на север, но той така и не позволи на силите на Киев да напреднат на юг.
Този месец руският президент Владимир Путин и назначеният от Москва губернатор на Херсонска област Владимир Салдо заявиха, че руската армия напълно е възстановила контрола си над Кринки, но украинските власти отричат това.
(БТА)

Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Тръмп заплаши Иран с удари по електроцентрали и мостове във вторник
Италия въвежда ограничения за авиогоривото на някои летища поради недостиг на доставки
Apple на 50 години: Три продукта, които промениха начина ни на живот – и три, които не успяха
Запрянов: Самостоятелна отбрана извън колективната е непосилно бреме за икономиката ни
Войната с Иран прави американската икономика по-доминираща от всякога
Ремонти по "Цариградско" и "Самоковско шосе" от 6 април в София заради Giro d’Italia
Затвор за българин след сексуално нападение над непълнолетна във Великобритания
"Черно море" отстъпи на "Славия" с 1:3 у дома
Удар срещу изборната търговия в Монтана: Арести и масови проверки
Илиан Илиев: Нямаме поставени цели
Ясен е шампионският поток в Първа лига
И гол-шедьовър не помогна на Черно море срещу Славия
Лошо: Състоянието на Мирча Луческу се е влошило
НА ЖИВО: Добруджа - Левски 0:0
Синя еуфория за Вечното дерби: Феновете на Левски купуват билетите като топъл хляб
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Черно море изненадващо загуби с 1:3 домакинството си на Славия
За 24 часа дизелът у нас поскъпна с още 3 цента
Малена Замфирова: Най-лошото мина
Отец Михал: Около 1000 жители на Варна празнуват днес Великден
Папата осъди войната в Иран: Нека онези, които разпалват войни, да изберат мира
Костадинов с нова атака по Лора Крумова: Дори ChatGPT казва, че лъже
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация