Великите българи по света – проф. Минко Балкански

Как един успял професор във Франция помага на родината си
26 дек 2012 16:30,
189
Великите българи по света – проф. Минко Балкански
Проф. Минко Балкански Снимка: Dnes.bg

Срещите с проф. Минко Балкански са винаги одухотворяващи и полезни. Само след един кратък разговор с него се зареждаш с много позитивизъм, стремеж и воля. И се мотивираш да вършиш добро – като него.

Постигнал е много  в личен план – той е световноизвестен професор по физика, носител на най-високото френско отличие - ордена на Почетния легион, Доктор хонорис кауза. От години живее във Франция, общува с хора от висшето общество.

Но винаги една българска народна песен и българско хоро ще докоснат сърцето му и ще го разчувстват.

Постигнал е много и в стремежа си да помага на България - през последните двайсет години той е главен инициатор на редица благотворителни кампании в родината. С негова помощ френският Червен кръст праща линейка и медикаменти в болницата в Стара Загора, дом за възрастни хора в Лом бива изцяло ремонтиран, издръжката на детската градина в родния край се поема изцяло от него. Домове за изоставени деца също получват помощни средства.

А по Коледа камиони, пълни с лакомства и дрехи, пътуват от Франция, за да зарадват децата.

Детството му в България

Минко Балкански е роден е през 1927 г. в село Оряховица, недалеч от град Нова Загора. Още от ранно детство той е различен и особен. Игрите на другите деца не го привличат. Обича да се разхожда сам. Измисля си забавни игри с разни героични образи и общува с тях.

Необичайно любознателен. Любимо място – във воденицата на дядо му. Задава десетки въпроси и иска да разбере как се предава енергията от водопада върху голямото колело, което пък задвижва воденичните камъни.

Училището му харесва, а ваканцията е скучен период за него и с нетърпение очаква следващата учебна година. Дете с разностранни интереси - ходи на уроци по цигулка, обича операта, поезията, музиката и театъра, учи чужди езици. Проявява интерес към научните открития, иска да знае защо веднъж вали дъжд, а после сняг. Минко има някакъв естествен стремеж да изпревари възрастта си в умствено и нравствено отношение.

„Изпитвах яростно нетърпение да изляза от юношеството и да стана мъж. Учението не успяваше да задоволи моята амбиция, тъй като не срещах никакви трудности, никакви изпитания, които да съответстват на този мой стремеж“, споделя Минко Балкански в автобиографичната си книга „Устрем и воля“.

Започва да учи предметите и за следващата година. Лично посещава министъра на образованието и получава разрешение да се явява на изпити и да завършва по два класа за една година. На 16-годишна възраст вече е студент по химия в Софийския университет.

Великите българи по света – проф. Минко Балкански
Проф. Минко Балкански Снимка: Dnes.bg

Колко струва успехът във Франция

През 1946 година младият Минко тръгва за Париж с няколко долара в джоба си. В началото работи като градинар и момче за всичко срещу храна и подслон. Мечтата му да следва в престижното парижко училище Ecole Normale Superieure бързо рухва, разбирайки, че там приемат само френски граждани.

За кратко време научава френски език, подготвя се за конкурсен изпит и става студент в Националното училище по индустриална химия в град Бордо. За да осигури необходимите си парични средства, той продължава да работи като момче за поръчки. Често гладува.

Веднага след завършване на висше образование Минко Балкански пристига в Париж. И тук продължава да работи като куриер. След една година обаче е назначен за асистент в Националния център за научни изследвания.

Тук започва неговата научна кариера. Успехите не закъсняват. Сблъсква се с много предизвикателства и изпитания, които младият българин превръща в трамплин към нов подем.

„Работата стана за мен едновременно цел, средство и условие на живот“, спомня си Минко Балкански.

Междувременно, поради неявяване на военна служба, в България Минко Балкански е осъден на смърт. С тази присъда вратите на родината се затварят окончателно за младия учен. Това го провокира да подаде документи и да приеме френско гражданство.

След защита на дисертация и присъждане на титла Доктор на науките Минко Балкански работи последователно в института „Фриц Хабер“ в Берлин, в Масачузетския технологичен институт в Кеймбридж, в Япония, Индия …

Придобива световна известност. През 1959 година е назначен за професор в парижкия Факултет по физико-математически науки в Сорбоната, а след това и за директор на лабораторията по физика към Екол Нормал Сюпериор.

Признанието идва през 1991 година, когато Минко Балкански получава орден на Почетния легион – най-високото френско отличие.

За първи път в България

„Никога не бях помислял да се върна в България. Прекомерно тежки бяха страданията, изтърпени от моите родители и всички, които познавах там, за да запазя каквато и да било връзка с тази страна, която бях напуснал през 1946 година“, споделя Минко Балкански.

Но един ден през 1992 година  Симеон Ангелов, българският посланик в Париж, посещава професор Минко Балкански в университет, носейки самолетен билет и паспорт на името на Минко Балкански. Съобщава му радостни новини – българското му гражданство е възстановено и Академичният съвет на Софийския университет му присъжда титла почетен доктор. Получава и покана да присъства на официалната церемония в Аулата на СУ за присъждане на титлата „Доктор хонорис кауза“. На 15 юни 1992 година пристига в България, а ден по-късно е церемонията в СУ.

„За първи път в живота ми се наложи да произнеса реч с научно съдържание на български език. Най-затрогващият момент от церемонията бе към края, когато хорът, разположен по балконите, подхвана „Многая лета“, мощен химн, който те кара да настръхнеш. В такъв момент никой не може да остане безчувствен“, спомня си с умиление професор Минко Балкански.

Да посети родното село Оряховица, е следващата задача. На площада го очаква цялата рода по майчина линия – празнично облечени, с цветя в ръце. В празничната зала на селото е подредена трапеза, отрупана с ястия. Представят му се лели, стринки и братовчеди, които никога не е виждал.

„Тук действително почувствах радостта от завръщането“, казва световноизвестният професор по физика. Посещава родната къща, магазина и избата на баща му. Нищо не се е променило за половин век.
Само времето е оставило следи – прах, мръсотия и разруха.

„Тогава ме осени идеята да поема всичко в свои ръце, да го съживя, да му придам нова душа, съдба, полезност, бъдеще, да съживя и самото село, станало тъжно, изоставено, без живот, без надежда, без амбиция за бъдещето“, споделя професор Минко Балкански.

Речено – сторено. „Почувствах се натоварен с мисията да насоча нашата фамилия по пътя на добродетелността, щедростта и хуманитарната дейност“, казва още професорът.

Споделената със семейството идея е посрещната с буйна радост, одобрение и добронамереност с пълно единодушие, без колебание и резерви. Семейството се включва в голям проект за България.

Великите българи по света – проф. Минко Балкански
Минко Балкански разглежда българска народна носия Снимка: Dnes.bg

Фондация „Миню Балкански“

През 1998 г. проф. Минко Балкански предприема важна крачка: магазинът на баща му се превръща в културно-етнографски център, седалище на фондация „Миню Балкански“. Центърът е отворен за всички и дейностите му са организирани за будните деца в околността.

Фондацията ремонтира и възстановява дейността на училището в селото, което е пред закриване поради липса на средства. Поема и издръжката на детската градина, затворена по същите причини.

Фондацията създава в с. Оряховица и център за обучение на преподаватели по информатика - от 2003 г. насам в България са доставени 1000 нови компютъра, разпределени в 110 училища.

През 1993 г. той създава и Висш институт за развитие на науката, културата и технологиите в България с цел подпомагане отварянето на българските научни среди към свободния свят. Въвежда конкурс по математика, физика и информатика с цел подбор на особено надарени ученици и включването им в подготвителни курсове към специализираните учебни заведения на Франция. Десет от тях вече са утвърдени имена във френските научни среди и правят блестяща кариера.

Хуманитарна помощ

„Още при първото ми пътуване до България установих, че нуждата от хуманитарна помощ е голяма. Не можех да остана безразличен и се включих в няколко операции“, спомня си професорът.

Френският Червен кръст изпраща на Университетската болница в Стара Загора линейка и медикаменти.

Дом за стари хора в град Лом е ремонтиран основно със средства от фондацията. Мебелите и пердетата пък са доставени от друга хуманитарна асоциация на студенти от град Лион.

Помощта на хуманитарната асоциация е насочена и към домовете за изоставени деца в Червенаково и Асеновец. А благодарение на дарението на Ален, син на Минко Балкански, е построена нова спортна площадка за тези деца.

Всяка година по Коледа камиони с лакомства и дрехи втора употреба пристигат от Франция в родното село на професора. Съпровождат ги френски студенти, които лично участват в разпределянето на хуманитарната помощ между децата, които прекарват цял ден в компанията на френските си приятели.

Нов дух на оптимизъм

„Трябва да се настоява пред властите обучението по гражданско обучение и морал да заеме отново полагащото му се място в училището, защото то е от основно значение за живота в обществото и трябва да бъде част от основното възпитание на младите поколения. Това е задачата, която съм си поставил в момента. Зная, че пътят ще бъде труден, че инертността е голяма и добре преценявам колко енергия ще трябва да изразходвам и колко трудности да преодолея, но имам необходимата воля да се захвана с тази задача и силата да вървя по този път“, ентусиазиран е професорът.

И делата не закъсняват – на 6 януари 2013 година проф. Минко Балкански ще открие лично Национален център за младежта в село Оряховица.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


189
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
81
2
 
16
 
! Отговори
браво Минко преди 11 години
Това е един истински българин!Поклон!
80
2
 
24
 
! Отговори
Учител преди 11 години
Познавам лично професор Балкански! Той е ВЕЛИК българин! Срамувам се от повечето коментари тук! И той ще ги прочете, предполагам! Няколко коментатори градят представата за българина - ***, *** и неблагодарен! Затова затъваме! Не можем да се зарадваме на подадената ръка, не ценим доброто у хората. Ако имахме волята и устрема на професора - отдавна да сме изплували от нищетата и самосъжалението. Голи и неблагодарни сме! Жалко! Поклон, професор Балкански! Вие сте пример за много млади хора!
79
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Колко много е направил този човек за своето село и за България, но са единици тези, които са чували за това. Ако беше от стар софийски род и беше забил само едно колче на центъра на София, медиите щяха да ни проглушат ушите.
78
2
 
14
 
! Отговори
мелничар преди 11 години
Българите сме велика нация! По времето на Крум за българите се е знаело, че са читав народ и кражби, лъжи, завист, подлост и лицемерие не са били познати! Цели племена и народи доброволно са се присъединявали към българите! Сега народа ни е също добър, но *** и *** се опитват да ерозират държавата, историята и нравите ни! Да ги поставим на мястото им!Долу предателите! Да живее България!
77
0
 
0
 
! Отговори
Жена ви преди 11 години
И двамата, Гушко повече! В него!
76
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Не четете ли ? Не се върнал защото комунистите не са му дали да се върне, Осъдили са го на смърт затова че не е влезнал в казармата защото е бил в чужбина и е учил по своя воля. Комунистите са измъчвали родителите му защото сина им е емигрирал.Тук пишат деца които нямат представа Някога не беше както сега.
75
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Той не е единствения българин преуспял в чужбина. И днес има много българи, учени, професори, доктори намерили бъдеще, реализирали знанията си в чужбина за които България нищо не знае. Не всички са *** и не всички мият чинии, има хора с ум които успяват. минават през тежки времена но постигат целите си
74
2
 
21
 
! Отговори
бг преди 11 години
Една приказка с хубав край.Да е жив и здрав този голям човек, който не е забравил, че е българин.
73
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Господина с големите букви, стига си нахалствал. Кой каквото могъл това дал, Вие не знаете да сте благодарни на малкото затова никога няма да имате голямото
72
1
 
15
 
! Отговори
Elle преди 11 години
С това, което прочетох за този голям българин се почувствах и аз горда, че съм негова сънародничка.
71
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ко стаа тука бе ? Коментаторите съвсем са изтрещели.
70
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Че не сме просяци,не сме.Ние сме горди българи дето се пишем нещо си по форумите и се възхищаваме на себе си,великите,които са постигнали всичко в живота си,само че никой не го е оценил,за разлика от ПРОФЕСОРА.Той,беглеца,го е постигнал където му е мястото и за негово щастие не е останал тук ,в Родината ,където е символа на злобата,тук където и на Рождество Христово могат да те плюят.Плюйте по българите от чужбина,но и не забравяйте ,че те са направили много повече за България с интелекта си.
69
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Още едно доказателство че комунизма осъкати интелигенцията, ума и елита на България. Затвори народа зад граници и мрежи точно като кучета. Не позволиха да погледнем истината около нас. проклети да са комунистите и тяхното семе
68
2
 
0
 
! Отговори
anonimen преди 11 години
kakıv bılgarin moje da bıde tozzzz. şal da pomaga ako iska da pomaga da se vrışta vıv bılgariya. pomagal layna i otvraşteniya lıji kolkoto iskaş. bezdomnik lıjec .izmamnik na rodinata .lıjec izmamnik.
67
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Като народът ни е толкова ***, защо да идва да прави наука тук???? Много умно е постъпил и не се е върнал! На фона на всичките му постижения, които повечето от нас никога няма да постигнем в живота си простаците успяха да измъкнат гнусни доводи. Радвайте се бе хора че има такива българи! Затова сме на такъв хал България , плюем си по нашето!!!!!!
66
3
 
7
 
! Отговори
100 до 103 преди 11 години
Коледа е и вместо доброжелателство отново злоба.За каква Европа ми пишеш,шуте?Човека е решил с нещо да помогне,а среща стена от омраза.ББ си е прав.Не ми харесва,но това е положението.
65
10
 
3
 
! Отговори
Алов преди 11 години
*** ! Само е някой маняк педофил и иска с подаръци да лъгне някое сакато детенце. Изверг!
64
5
 
3
 
! Отговори
L преди 11 години
Познавам част от инициативите на М.Балкански.Мотивите са благородни,но представите му за нивото на науката и образованието в България са безнадеждно остарели-бих казал Донкихотовски.Съжалявам , но в Оряховица учениците са вече само роми-нищо лошо.Би следвало техните родители да се погрижат за тяхното облекло и хранене.Никое съвременно бългалско дете няма да облече тези дрехи втора употреба от франция.За последното-българското училище има много добре структурирана система за нравствено образован
63
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Четейки коментариите не се учудвам вече на думите за ,,матрала'' на ББ.Прав си е човека,че ,,матрала''мнооооооооооооооооого си е изпростял.На такъв ,,матрал'',такива лидери.
62
1
 
1
 
! Отговори
до 95 преди 11 години
Това са 4 думи!!!!!!!!