Великите българи по света – проф. Минко Балкански

Как един успял професор във Франция помага на родината си
26 дек 2012 16:30,
189
Великите българи по света – проф. Минко Балкански
Проф. Минко Балкански Снимка: Dnes.bg

Срещите с проф. Минко Балкански са винаги одухотворяващи и полезни. Само след един кратък разговор с него се зареждаш с много позитивизъм, стремеж и воля. И се мотивираш да вършиш добро – като него.

Постигнал е много  в личен план – той е световноизвестен професор по физика, носител на най-високото френско отличие - ордена на Почетния легион, Доктор хонорис кауза. От години живее във Франция, общува с хора от висшето общество.

Но винаги една българска народна песен и българско хоро ще докоснат сърцето му и ще го разчувстват.

Постигнал е много и в стремежа си да помага на България - през последните двайсет години той е главен инициатор на редица благотворителни кампании в родината. С негова помощ френският Червен кръст праща линейка и медикаменти в болницата в Стара Загора, дом за възрастни хора в Лом бива изцяло ремонтиран, издръжката на детската градина в родния край се поема изцяло от него. Домове за изоставени деца също получват помощни средства.

А по Коледа камиони, пълни с лакомства и дрехи, пътуват от Франция, за да зарадват децата.

Детството му в България

Минко Балкански е роден е през 1927 г. в село Оряховица, недалеч от град Нова Загора. Още от ранно детство той е различен и особен. Игрите на другите деца не го привличат. Обича да се разхожда сам. Измисля си забавни игри с разни героични образи и общува с тях.

Необичайно любознателен. Любимо място – във воденицата на дядо му. Задава десетки въпроси и иска да разбере как се предава енергията от водопада върху голямото колело, което пък задвижва воденичните камъни.

Училището му харесва, а ваканцията е скучен период за него и с нетърпение очаква следващата учебна година. Дете с разностранни интереси - ходи на уроци по цигулка, обича операта, поезията, музиката и театъра, учи чужди езици. Проявява интерес към научните открития, иска да знае защо веднъж вали дъжд, а после сняг. Минко има някакъв естествен стремеж да изпревари възрастта си в умствено и нравствено отношение.

„Изпитвах яростно нетърпение да изляза от юношеството и да стана мъж. Учението не успяваше да задоволи моята амбиция, тъй като не срещах никакви трудности, никакви изпитания, които да съответстват на този мой стремеж“, споделя Минко Балкански в автобиографичната си книга „Устрем и воля“.

Започва да учи предметите и за следващата година. Лично посещава министъра на образованието и получава разрешение да се явява на изпити и да завършва по два класа за една година. На 16-годишна възраст вече е студент по химия в Софийския университет.

Великите българи по света – проф. Минко Балкански
Проф. Минко Балкански Снимка: Dnes.bg

Колко струва успехът във Франция

През 1946 година младият Минко тръгва за Париж с няколко долара в джоба си. В началото работи като градинар и момче за всичко срещу храна и подслон. Мечтата му да следва в престижното парижко училище Ecole Normale Superieure бързо рухва, разбирайки, че там приемат само френски граждани.

За кратко време научава френски език, подготвя се за конкурсен изпит и става студент в Националното училище по индустриална химия в град Бордо. За да осигури необходимите си парични средства, той продължава да работи като момче за поръчки. Често гладува.

Веднага след завършване на висше образование Минко Балкански пристига в Париж. И тук продължава да работи като куриер. След една година обаче е назначен за асистент в Националния център за научни изследвания.

Тук започва неговата научна кариера. Успехите не закъсняват. Сблъсква се с много предизвикателства и изпитания, които младият българин превръща в трамплин към нов подем.

„Работата стана за мен едновременно цел, средство и условие на живот“, спомня си Минко Балкански.

Междувременно, поради неявяване на военна служба, в България Минко Балкански е осъден на смърт. С тази присъда вратите на родината се затварят окончателно за младия учен. Това го провокира да подаде документи и да приеме френско гражданство.

След защита на дисертация и присъждане на титла Доктор на науките Минко Балкански работи последователно в института „Фриц Хабер“ в Берлин, в Масачузетския технологичен институт в Кеймбридж, в Япония, Индия …

Придобива световна известност. През 1959 година е назначен за професор в парижкия Факултет по физико-математически науки в Сорбоната, а след това и за директор на лабораторията по физика към Екол Нормал Сюпериор.

Признанието идва през 1991 година, когато Минко Балкански получава орден на Почетния легион – най-високото френско отличие.

За първи път в България

„Никога не бях помислял да се върна в България. Прекомерно тежки бяха страданията, изтърпени от моите родители и всички, които познавах там, за да запазя каквато и да било връзка с тази страна, която бях напуснал през 1946 година“, споделя Минко Балкански.

Но един ден през 1992 година  Симеон Ангелов, българският посланик в Париж, посещава професор Минко Балкански в университет, носейки самолетен билет и паспорт на името на Минко Балкански. Съобщава му радостни новини – българското му гражданство е възстановено и Академичният съвет на Софийския университет му присъжда титла почетен доктор. Получава и покана да присъства на официалната церемония в Аулата на СУ за присъждане на титлата „Доктор хонорис кауза“. На 15 юни 1992 година пристига в България, а ден по-късно е церемонията в СУ.

„За първи път в живота ми се наложи да произнеса реч с научно съдържание на български език. Най-затрогващият момент от церемонията бе към края, когато хорът, разположен по балконите, подхвана „Многая лета“, мощен химн, който те кара да настръхнеш. В такъв момент никой не може да остане безчувствен“, спомня си с умиление професор Минко Балкански.

Да посети родното село Оряховица, е следващата задача. На площада го очаква цялата рода по майчина линия – празнично облечени, с цветя в ръце. В празничната зала на селото е подредена трапеза, отрупана с ястия. Представят му се лели, стринки и братовчеди, които никога не е виждал.

„Тук действително почувствах радостта от завръщането“, казва световноизвестният професор по физика. Посещава родната къща, магазина и избата на баща му. Нищо не се е променило за половин век.
Само времето е оставило следи – прах, мръсотия и разруха.

„Тогава ме осени идеята да поема всичко в свои ръце, да го съживя, да му придам нова душа, съдба, полезност, бъдеще, да съживя и самото село, станало тъжно, изоставено, без живот, без надежда, без амбиция за бъдещето“, споделя професор Минко Балкански.

Речено – сторено. „Почувствах се натоварен с мисията да насоча нашата фамилия по пътя на добродетелността, щедростта и хуманитарната дейност“, казва още професорът.

Споделената със семейството идея е посрещната с буйна радост, одобрение и добронамереност с пълно единодушие, без колебание и резерви. Семейството се включва в голям проект за България.

Великите българи по света – проф. Минко Балкански
Минко Балкански разглежда българска народна носия Снимка: Dnes.bg

Фондация „Миню Балкански“

През 1998 г. проф. Минко Балкански предприема важна крачка: магазинът на баща му се превръща в културно-етнографски център, седалище на фондация „Миню Балкански“. Центърът е отворен за всички и дейностите му са организирани за будните деца в околността.

Фондацията ремонтира и възстановява дейността на училището в селото, което е пред закриване поради липса на средства. Поема и издръжката на детската градина, затворена по същите причини.

Фондацията създава в с. Оряховица и център за обучение на преподаватели по информатика - от 2003 г. насам в България са доставени 1000 нови компютъра, разпределени в 110 училища.

През 1993 г. той създава и Висш институт за развитие на науката, културата и технологиите в България с цел подпомагане отварянето на българските научни среди към свободния свят. Въвежда конкурс по математика, физика и информатика с цел подбор на особено надарени ученици и включването им в подготвителни курсове към специализираните учебни заведения на Франция. Десет от тях вече са утвърдени имена във френските научни среди и правят блестяща кариера.

Хуманитарна помощ

„Още при първото ми пътуване до България установих, че нуждата от хуманитарна помощ е голяма. Не можех да остана безразличен и се включих в няколко операции“, спомня си професорът.

Френският Червен кръст изпраща на Университетската болница в Стара Загора линейка и медикаменти.

Дом за стари хора в град Лом е ремонтиран основно със средства от фондацията. Мебелите и пердетата пък са доставени от друга хуманитарна асоциация на студенти от град Лион.

Помощта на хуманитарната асоциация е насочена и към домовете за изоставени деца в Червенаково и Асеновец. А благодарение на дарението на Ален, син на Минко Балкански, е построена нова спортна площадка за тези деца.

Всяка година по Коледа камиони с лакомства и дрехи втора употреба пристигат от Франция в родното село на професора. Съпровождат ги френски студенти, които лично участват в разпределянето на хуманитарната помощ между децата, които прекарват цял ден в компанията на френските си приятели.

Нов дух на оптимизъм

„Трябва да се настоява пред властите обучението по гражданско обучение и морал да заеме отново полагащото му се място в училището, защото то е от основно значение за живота в обществото и трябва да бъде част от основното възпитание на младите поколения. Това е задачата, която съм си поставил в момента. Зная, че пътят ще бъде труден, че инертността е голяма и добре преценявам колко енергия ще трябва да изразходвам и колко трудности да преодолея, но имам необходимата воля да се захвана с тази задача и силата да вървя по този път“, ентусиазиран е професорът.

И делата не закъсняват – на 6 януари 2013 година проф. Минко Балкански ще открие лично Национален център за младежта в село Оряховица.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


189
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Как ли се е чувствал човека когато БСП взема властта отново след падането на комунизма,гледайки същите мутри?
20
7
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
И тази статия идва да покаже какво? Че всички кадърни и умни личности трябва да се изнесат от това благо България, ако искат да станат хора. Навън, само навън могат да се развият и да да бъдат значими и оценени..Тук способните и талантливите биват смачкани...
19
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Браво. Най-сетне да прочета нещо за достоен българин. Изключителен човек. Рядко, вече все по-рядко се срещат такива българи.
18
2
 
29
 
! Отговори
Евга преди 11 години
Дълбок поклон, г-н Балкански!Ето такива новини ми е нужно да чета! Ако всеки ден има по една хубава дума за някой Българин, то и самите ние ще си спомним, че може да бъдем по- добри и смирени, и да умеем да оценим, и благодарим за добрината, и добротата, която ни дарява този човек. Всеки може и има, какво да даде, стига да поиска
17
5
 
24
 
! Отговори
Бачо преди 11 години
Нормално е да е избяг във Франци,все пак комунистите са избивали по-умните хора в България.Глупаците се страхуват от умните и се комплексират
16
0
 
21
 
! Отговори
Бачо преди 11 години
Във всяко село ако има по един такъв човек и България ще се оправи
15
4
 
24
 
! Отговори
Гошо Тъпото преди 11 години
Минко,ако си беше останал в комунистическа България,а не беше избягал след 9-ти във Франция,нищо нямаше да стане от...него.По-точно,би се...развил най-много,до даскал по физика или химия в някоя провинциална гимназия и да...прави чудати опити,пред смаяните погледи на учениците.Каквото и да е направил с хуманитарните си занимания за България,е патриотично и един добър пример за...подражание,на всички българи.Хвала на този човек,защото не е...забравил корена си,защото има и...такива.
14
0
 
28
 
! Отговори
Ален преди 11 години
От професорска заплата едва ли е станал милионер. Ама намира да отдели нещо и да дари в България. А нашите мутро-милионери и мутреси. Само се парадира с нови коли и скъпи дрешки. На дарителска кампания едва ли ще ги видите. Това е разликата. Умният човек богат-небогат намира да дари и подпомогне обществото благодарение на което се е образовал. Галфона с пари си остава ***. Ще си носи богатството на ония свят.
13
15
 
6
 
! Отговори
Митко преди 11 години
Явно умен и способен човек, но какво общо има с българския народ и народопсихология. Това е частен случай на кадърен професионалист купен от западноевропейска страна. Нищо ново под слънцето.
12
4
 
33
 
! Отговори
БГ преди 11 години
Диви балкански коментари. Сега ясно ли ви е защо българите са бедни и смачкани - защото повечето са отчайващо *** и искат да мачкат умните, успелите и тези, които искат да помагат на България. *** балканска.
11
3
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Евала на човека! Достоен българин!
10
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
"През 1946 година младият Минко тръгва за Париж с няколко долара в джоба си."- защо ли?
9
4
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Браво Професоре, ти си един велик Българин с главно Б
8
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До Анонимен- корените на родословието са ясни- стигат до АСПАРУХ.
7
5
 
34
 
! Отговори
аз преди 11 години
Там няма завист и злоба и умните хора се издигат.Това е постигнато не леко, с много труд и твърдост.
6
11
 
12
 
! Отговори
ГУРБЕТЧИЯ преди 11 години
Никой нищо не знае кво му се върти в главата на човека ?! Може би иска да спечели сърцето на хората и да е решил да основе политическа партия в Бг. както беше направил оня шизофреник Джордж Ганчев ! А пък може и чисто човешки да е решил да помогне на България без да има такива цели ,които изброих по-горе ?!
5
18
 
9
 
! Отговори
х преди 11 години
ако наистина е такъв супер,навремето сигурно го третирали като дезертьор.къде всички да са като него, всеки ден четем за по няколко държави на различни континенти как ,,великите българи" по света обират банкомати.изгрежда в БГ има център за подготовка на такива ,,специалисти".
4
2
 
31
 
! Отговори
БЪЛГАРИН преди 11 години
Благодарим ти.Изумен съм от коментарите по-долу.
3
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До типичен циганинНЕ Е ТИПИЧЕН *** , А ТИПИЧЕН БЪЛГАРИН ! ВСИЧКИ СТЕ ТАКИВА ,НЯМА ДА ЗАБРАВЯ КАК БАТЕТО ПОИСКА 1 000 000 ДОЛАРА ПДКУП ЗА ОЛИМПИЙСКИТЕ ИГРИ ,КАК БЪЛГАРСКИ ЛЕКАРИ ПРОСЯТ РУШВЕТ ОТ ПАЦИЕНТИТЕ СИ И МНОГО ДРУГИ ! ПРОСЯЦИ ДОЛНИ !
2
22
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ло6о нема само дето , биографията му прили4а6е на комсомолска харектеристика !