Доказано: В науката сме след Виетнам и Нигерия

Създават Агенция за наука към МОН, финансирането ще расте
67
Доказано: В науката сме след Виетнам и Нигерия
Снимка: архив, Ройтерс

Държавното финансиране за научноизследователска дейност да се повиши тройно до 2022 г. – до 0,7% от БВП, а през 2025 г. да достигне 1 процент. Това предвижда актуализираната Национална стратегия за развитие на научните изследвания до 2030 г., която правителството одобри и предлага на НС да приеме. 

Проектът е подготвен от Министерството на образованието и науката съвместно с експерти от Българската академия на науките и висши училища.

Идеята е нарастването на публичните средства да окаже ускоряващ ефект върху частното финансиране, което да се увеличи до 1,5% през 2020 г. и 2% от БВП през 2025 г.
 
Анализът на сегашното състояние в областта на научните изследвания в страната показва устойчиво изоставане на България в научното развитие. Това води до изоставане в областта на иновациите и високотехнологичната индустрия, а оттам – и в приходите и качеството на живот.
 
Според най-значимата научна база данни – Web of Science (WoS), през последните десетилетия България губи позиции по отношение на броя на международно видимите научни резултати. През 2016 г. страната ни заема 59 място след страни като Виетнам, Алжир и Нигерия.
 
Основната цел на обновената стратегия е България да стане регионален център за авангардни научни изследвания и развитие на нови технологии, както и да се възстанови международният научен авторитет на страната.
 
Документът предвижда три етапа на развитие. До 2022 г. българската наука трябва да се модернизира. До 2026 г. системата трябва да се доближи до средното европейско равнище. До 2030 г. научните изследвания в България трябва да достигнат световно ниво. За постигане на тези цели в проекта за стратегия са формулирани конкретни дейности, индикатори за оценка на резултатите и механизми за контрол.
 
Стратегията предвижда откриване на Изпълнителна агенция за наука към МОН, която ще управлява и подкрепя изследванията в научните организации и висшите училища в България. Тя ще прави и мониторинг на научноизследователските дейности. В структурата на агенцията ще бъде включен Фонд "Научни изследвания".
 
Целта е да бъде продължено проектното финансиране на научните разработки. В същото време дейността на агенцията ще се разшири към създаване на различни програми – за финансиране на кариерното развитие на учените, за приложни изследвания, за развитие на научните центрове, за международно сътрудничество, както и към разработване на специализирани и секторни програми за научни изследвания.
 
С помощта на новата структура висшите училища и научните организации ще създадат критерии за атестиране на своите учени. Онези, които получат повече от една незадоволителна оценка, няма да може да заемат академична длъжност. Атестирането на учените ще влияе и върху формирането на заплатите им. Предвижда се основното възнаграждение да е фиксирано за отделните научни длъжности, докторанти и постдокторанти и да се покрива от държавната субсидия на научната организация или висше училище.
 
Размерът на заплатите ще се определя спрямо средната работна заплата в страната за предходната година. Ще има и допълнителни стимули, обвързани с конкретни научни резултати. За младите учени без научни резултати ще има различен механизъм за допълнително възнаграждение. Те ще могат да участват в специално създадени за тях проекти към Фонд "Научни изследвания". Ще бъде променена процедурата за конкурси за главен асистент.
 
Младите учени ще могат да кандидатстват за тази позиция с дисертационен труд, без конкурсен изпит. Тяхното кариерно развитие ще бъде обвързано с резултатите от научната им дейност.
 
Обновената стратегия предлага още в цялата страна да се създадат научно-иновационни комплекси, като за целта бъдат привлечени и партньори от бизнеса. Активно участие в развитието на комплексите трябва да имат общинските и областните управи и партньори от чужбина. Тези структури ще бъдат финансирани чрез различни източници, включително и от структурните фондове на ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


67
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не обиждайте премиера!! Той има тясна специалност "Въртенето на бухалката към длъжника в посока обратна на часовниковата стрелка". И за това се иска умения, интелигентност и задълбочен анализ. Може би ще разработи следваща тема "Влияние на бухалката към връщането на взетият кредит". А Цецо Цървула ще работи на тема " Свиренето на вятъра в ушите при пробягване на отсечка от 100 метра".
9
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
САЩ плащат огромни заплати на хората заети в науката и затова има това масово изтичане на мозъци от цял свят към САЩ. В България се прави обратното - плаща се мизерно и после някои се чудят защо хората нямат и желание да работят и бягат към нормални държави.
8
3
 
12
 
! Отговори
сравнение преди 6 години
Китай инвестира повече пари за наука от Европа, а до 2020 г. ще надмине и САЩ.====Както виждаме, има резултат. Китай стана икономика номер 1 в света.
7
4
 
8
 
! Отговори
Krom преди 6 години
Малко го докарва до 13 конгрес на БКП.... та, до 2030 година обещавам нови обувки, до 2040 година обещавам ... е, и аз Ви обещавам, че след 350 години ще догоним Нигерия. Ако не стане, тогава пак ме потърсете - ще се извиня.
6
5
 
7
 
! Отговори
сериозно преди 6 години
Не им вярвам! кой ти разбира научните статии в бг, та да те оцения някой? То до преди 5-6 години нямаше достъп до научна литература. Абе моля ви се. Дори да правиш нещо- ще те смажат, ако си неудобен на онези с титлите, но без приноси в науката, дето им четат работите само в България по събиращи прах списания.
5
7
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Наука има там където образовани и умни хора се борят за нейното развитие. У нас кой управлява, пожарникар - полуграмотен и нечетящ, асистиран от ВИФаджия, РАБФАК ови тетки, УНСС завършили с платени дипломи. Тези хора нямат необходимост от наука, те не разбират значението на думата наука. Простите американци събират от цял свят най-доброто, плащат му добре и работи за тях. Ето защо са напред и им дишаме прахоляка. И все по-неуки идват което показва, че бъдеще няма.
4
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ако искаш нещо да не работи, плащай за хората там мизерни заплати. Тогава със сигурност то няма да работи, независимо дали става дума за наука или за банков надзор например.
3
3
 
11
 
! Отговори
Ss преди 6 години
Да ама пък по продажба и взимане на наркотици и алкохол сме в топ 3 !
2
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Жалко за страната ни, с този учен премиер! Доктор на всички видове науки.
1
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Със заплати на хората на науката близки до минималната, наука не се прави.