Синдикат: Учителите работят до 59 ч., нормата е 40

Да се намали бумащината, младите учители бягат, смятат те
17 юли 2018 17:30, Анисия Иванова
48
Синдикат: Учителите работят до 59 ч., нормата е 40
Архив: Булфото

Огромната административна тежест е дамоклевият меч, надвиснал над образователната ни система. Именно "бумащината" отблъсква младите учители от решението да се посветят на професията, пише синдикат "Образование" в анализ, изпратен до медиите.

Според анкета на синдиката административното натоварване е огромно за педагогическите специалисти във всички образователни институции. Учителите, участници в анкетата, са признали, че тяхната работна седмица достига до 59 часа, при максимална норма по Кодекса на труда от 40 часа. Средната продължителност на учителската седмица е  49 часа и се е повишила с час за последните две години. Административната работа, без пряка връзка с учебната дейност, е в размер на 15 часа и за този период също се е повишила с 3  часа.

60% от анкетираните учители декларират, че са били задържани в училище и детската градина със заповед на директора, без да им е възложена конкретна дейност. Според учителите Министерството на образованието и науката оказва засилен натиск върху регионалните управления по образование и директорите на образователните институции, за да могат да се осъществят хилядите административни дейности със спорен образователен ефект.

Синдикат "Образование" е обобщил предложенията на учителите от страната, които отправя като наложителни към МОН за "борба с бумащината".

Първото от тях е за бързо въвеждане на административна и методическа дигитализация във всички възможни процеси и дейности на образователната система. Друго искане е за въвеждането на електронна документация, която да бъде единствено легитимна, като гратисният период на паралелното водене на писмена и електронна форма да се лимитира на една година.

Настоява се докладите и справките, свързани с учениците в риск, за талантливите ученици и изоставащите ученици да се премахнат като безсмислени. От синдиката искат да се намали документацията и да се оптимизира организацията на ученически пътувания, екскурзии и излизания извън двора на училището с учебна цел /сега образователната институция изготвя 10 документа и това отнема 10 дни интензивна работа/.

Настоява се да се премахнат или намалят задължителните доклади, които класните ръководители и учителите по отделните учебни предмети трябва да пишат в началото на учебната година, в края на всеки учебен срок и на учебната година.

Друго искане е да се премахне документацията при допълнителната работа с ученици през лятото, а годишните тематични разпределения да бъдат само в електронен вариант. Анкетите за училищен тормоз да се правят от психолога или педагогическия съветник, а процедурите за наказания на учениците да се облекчат.

В графици да се вписват само класните работи, а не всички писмени работи /контролни/, които още при първия неучебен ден /независимо от причината/ вече не са актуални. Контролните работи да са след съгласуване със самите ученици, за да се избегне струпването на писмени работи, предлагат от синдиката.

От него искат също отмяна на Наредбата за приобщаващо образование на МОН, както и да има промени в наредбите /8, 10, 11 и 12/ за документите в училищното образование, за организацията на дейностите в него, за оценяване на резултатите на учениците и за статута и професионалното развитие на учителите.

"Българските ученици са големият губещ от излишната административна работа, защото "бумащината" краде от времето за работа с тях, води до досада и умора и е предпоставка за по-ниско качество на образователния процес. "Бумащината", освен че отблъсква от системата младите учители, натоварва и ощетява и действащите над 90 000 учители с дейности, които не са заплатени.

Според анкетата на Синдиката "Образование", учителят работи близо 20 часа седмично над установеното му работно време, като тези дейности не се заплащат от МОН", коментират от учителския синдикат. И настояват да се назначат нови 20 000 подпомагащи специалисти за административни дейности в образователните институции.

"Решението за вариантите е на МОН, а ние трезво можем да припомним, че българският учител си остава най-беден в Европа. И ако началната заплата на млад учител ще стане 920 лева от 1 януари 2019 г., то в момента има оферти за млад касиер със средно образование в супермаркети от 1260 лева", заявяват от синдикат "Образование".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


48
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
25
 
7
 
! Отговори
x преди 5 години
Що за глупости, 60 часа работели даскалите на седмица.Идете да видите дежурните в момента по колко часа работят.Не повече от два.Имат регламентирани два месеца отпуска, но на практика са три със сроковите ваканции.Имат средно по четири часа пет дни в седмицата, е и малко извънкласни.Проверявали класни и контролни-колко часа са това в месеца-няколко,не повече от пет.А на повечето учители, ефективността клони към нула и никой не им държи за каквито и да било качествени показатели.
8
17
 
11
 
! Отговори
хм преди 5 години
Не може учителите в малките градчета и села дето имат в група по 10 деца да взимат заплати колкото учителите в големите градове с по 30 деца в група!
7
0
 
19
 
! Отговори
някой преди 5 години
Системата на какво ли не в държавицата ни е сбъркана!Моя близка е учител в детска градина на 28 деца -три,от които със специални потребности,едно с психически проблеми! Бие наред всички,които може дори посягало на учителките,правило истериии,ако се обърнело внимание на друго дете правило пакости,докъто нему обърнат специално внимание,а ако не е доволно откачало! Е това е МОН
6
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 1Вие сте чалга поколение,нормално е да сте дефектни!
5
1
 
1
 
! Отговори
Honduras преди 5 години
Lud umora nema, samo se poti...ama to taka rabotiat i v barutchiiskite i orajenite bg firmi...
4
5
 
12
 
! Отговори
-|- преди 5 години
Преди 20 и няколко години имах учител по физика в гимназията, беше зам. директор освен това.Веднъж (по време на час) каза "Само най-непрокопсалите стават учители". По-късно стана шеф на инспектората на МОН в града.Това, че учителството не е примамлива сфера на реализация не е новина за никого.
3
6
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Който смята, че в училище е леко, нека заповяда. Вече няма никакви желаещи, има специалности, по които събират от кол и въже, но пак няма. Това е най-верният лакмус леко ли е. Долу някакъв е писал междучасие 15 мин, явно не само идея си няма, а и в часове не е влизал. Междучасията (освен голямото) са по 10 мин, а на много места са и по 5 мин.
2
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Всичко в статията е вярно, но образованието не му се вижда веднага резултата, не е като магистралата да се снимаш как й режеш лентичката, та всичко е занемарено. сега вдигат малко заплатите не щото на управляващите им пука, а защото старите учители вече излизат в пенсия и вече няма кой да стиска зъби с цената на всичко само и само да докара години за пенсия.
1
9
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Най-тъпите от моя набор 92-ри записаха Педагогика. Няма да има живот в България за децата ни! Който има възможност, нека да емигрира.