800 лв. броят родители за курсове за подготовка за топ гимназиите

Отделно се плаща за всеки изпит, цената скача с още 90 -100 лв.
42
800 лв. броят родители за курсове за подготовка за топ гимназиите
Снимка: Димитър Кьосемарилев, Dnes.bg

Между 450 лв. и 800 лв. за курс за влизане в гимназия трябва да броят родителите, ако искат децата им да бъдат подготвяни за изпита след седми клас от учител от математическите топ гимназии в страната, установи проверка на "Монитор".

Още по темата
Срещу тази сума децата ще имат ежеседмични занимания в рамките на два или три учебни часа. Таксата пък се превежда по банковата сметка на училищните настоятелства към училищата под формата на дарение.

В Софийската математическа гимназия, която е една от най-желаните след 7-и клас, курсовете започват от 200 лв.

Ученикът ще ходи на уроци 20 астрономически часа в група с между 20 и 28 деца. Когато групата е маломерна и заедно ходят между 10 и 15 деца, сумата скача на 250 лв. Това обаче е цената само на един модул, а от сайта на училищното настоятелство в гимназията "СМГ учители" става ясно, че курсът на седмокласниците включва общо три, или за цялото обучение ще трябва да бъдат заплатени между 600 лв. И 750 лв. според броя на учениците в групата за 60 астрономически часа.

Таксата за подготовка на кандидат-гимназисти скача с още 90 лв. тъй като в края на всеки модул се провежда и тренировъчен тест, който пък е по 30 лв.

Между 600 и 800 лв. излиза общо подготовката за националното външно оценяване по математика в седми клас в Първа частна математическа гимназия. Срещу тази сума учителите ще подготвят кандидати в поне два модула.

Едната опция е и двата да бъдат с по 12 занимания от по 3 учебни часа, или общо 72 ч. за цялото обучение. Така родителите ще трябва да платят общо 800 лв. Втората възможност е да имат един модул от 12 занимания за 400 лв. и друг с 6 занимания по 3 учебни часа, или общо 54 часа срещу 600 лв.

В ППМГ"Акад. Н. Обрешков" – Бургас, пък курсът за изпита след 7-и клас струва 450 лв. Срещу "договор за дарение" на училищното настоятелство кандидат-гимназистът ще решава математически задачи по 3 учебни часа в рамките на 15 занятия в компанията на още между 10 и 15 деца.

Междувременно стана ясно, че просветният министър Красимир Вълчев е изпратил писмо до директора СМГ Антоан Тонев във връзка с курсовете от учители на гимназията чрез училищното настоятелство. От него става ясно, че от ведомството не възразяват срещу тяхното провеждане, но условията, при които се осъществяват, не трябва да ощетяват училищния бюджет или да пораждат съмнения за нарушение на принципа на състезателност при приемането на учениците в 5-и клас.

Те изтъкват две причини, заради които трябва да се направи промяна в начина на организиране. Първата е, че те се осъществяват по желание на децата и родителите да учат в СМГ и за целта се използват учители и материална база на гимназията. Втората е свързана с името на училищното настоятелство, в което се съдържа и името на школото - "СМГ учители", и използването на емблемата СМГ.

В писмото е посочено, че част от търсенето и от "цената" на обучение се сформира от използването на името на гимназията, което пък води до ощетяване на училищния бюджет.

Затова и МОН препоръчва курсовете да се провеждат от и за сметка на СМГ, а не на училищното настоятелство. Ако от гимназията не се съобразят с препоръката, от МОН се сезират финансово-контролните органи, става ясно още от писмото.

От ведомството уточниха за "Монитор", че това не се отнася до останалите гимназии, в които се провеждат курсове.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


42
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Пращайте си децата в чужбина още от 14 годишни! Тука ... ааах! Тука живот няяяяямаа, НЯЯМААА! Колко мъка има по света!!! Ама най-вече в България.
18
2
 
17
 
! Отговори
още малко преди 4 години
още малко време да мине и елитните училища ще дават по 800 лева за да се запише някой при тях, щото при тая демографска криза няма да има деца и за там
17
4
 
6
 
! Отговори
истината преди 4 години
До Анонимен 11 При бай Тошо нямаше чалга
16
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 11Къф ти е проблема уе, тард смотан! Аре бегай!
15
2
 
21
 
! Отговори
истината преди 4 години
Нуждата от курсове е доказателство за калпаво образование и некадърни учители!
14
13
 
6
 
! Отговори
Иванчо+Марийка преди 4 години
В цял свят частните училища са най-добрите. И тук така ще стане.
13
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Какъв е смисълът да се броят луди пари при положение, че същите кадри ще станат берачи на ягоди, чистачи, миячи, сервитьори, келнери, зидаро - мазачи, бъркачи, готвачи, викачи пред заведения, камериери, продавачи, дистрибутори? Без да броим наркоманията с прогресиращи размери!
12
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да броят като им е толко акъла да стоят тук и децата да ги държат заложници в БГ. За тия пари детето може да научи Немски или дори Финландски и да получи най-доброто образование в света. Финландия е номер 1 в целия свят по образование. А с дипломка от БГ-то навсякъде ще му се смеят. Англия е зле там образованието си е чист бизнес като в САЩ и БГ, те също произвеждат бележкари които нищо не могат на практика.
11
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 5Да беше завършил поне трето отделение - все щеше да понаучиш малко правопис, и с партийната книжка дори и след четвърти клас би могъл да раздаваш малко акъл - макар и заради майтапа.Хайде обратно при Тошовото равенство в мизерията, чалга-образованието, чалга-здравеопазването и чалга-политиката! И да не забравиш - следващите десетина поста - да агитиргваш за Майчето и за наш Славчо!
10
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Показва, колко неадеквтни ни са гимназиите.Не, това е само за да влезеш в гимназия.
9
1
 
13
 
! Отговори
До 1 преди 4 години
На Борисов...успехите са само в една сфера- личната...аа и тази на Пеевски.
8
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Никакви курсове, никакви "елитни гимнази",не и в България.
7
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До ЖоПоказва, колко неадеквтни ни са гимназиите. Уж системата е една, а трябва, да узиш извън нея. Ако разчиташ само на гимназиалната подготовка ... йок баце, йок. Нищу ни става.
6
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Неформално образования all the way
5
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Смешно е ... подготваш се една година, даже две, преди гимназията, учиш ПЕТ години, а накрая няма и за баничар да те вземат, освен аконе мине ОЩЕ 5 години. АХАХАХАХА
4
2
 
14
 
! Отговори
Жо преди 4 години
ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ в Софийската математическа гимназия (СМГ) синът ми се подготвяше при една възрастна учителка по Български език и литература (БЕЛ). По математика той нямаше проблеми, но по БЕЛ беше зле.Учителката го подготви и на изпита синът ми имаше 6-тица по математика и 5,5 по български.Класира се на четвърто място сред стотиците кандидати за СМГ.Има значение допълнителната подготовка!
3
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защо??? Защото е доказателство това, че учителите им мързелуват и са назначени с връзки да вземат незаслужени заплати!
2
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
частните гимназии, които взимат по 1000 на месец, компенсират ли тези курсове? смисъл децата в тях посещават ли допълнителни курсове, за да поддържат нивото, или получават всичко в клас и разполагат със свободното си време?инвестицията в образование е най-смислената, която човек може да направи. А на фона на всичко останало е жълти стотинки.
1
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
защо се налага това ? Къде са проблемите във формалното образование че се прибягва до неформално такова ? Дори е като тренд....Къде са успехите на борисов в образованието ??