Плащат ни всеки ден COVID помощ, докато сме "на училище" с детето

Няма ограничения, можем да стоим у дома колкото е необходимо
18 дек 2020 06:30,
39
Плащат ни всеки ден COVID помощ, докато сме "на училище" с детето
Снимка: БГНЕС

Децата от детските градини и учениците от начален етап ще се върнат в класните стаи след Нова година, но за тези от 5-и до 12-и клас дистанционното обучение продължава.

Децата от прогимназиален етап (от пети до седми клас) не могат да стоят вкъщи сами, тъй като са малолетни. Техните родители ще могат да се възползват от COVID помощта за деца до 14 години, като тя ще се изплаща на родителите спрямо дните, в които децата не учат. Няма ограничение това да са повече от 10 дни, заявиха от Агенцията за социално подпомагане пред "Монитор".

За учениците от 5-и до 12-и клас ще започне поетапно връщане в класните стаи, като за това ще се реши след Нова година. Това означава, че ако прогимназистите останат у дома до средата на януари, техните родители ще имат право на месечна помощ за 10 работни дни, ако са в неплатен отпуск и отговарят на изискванията.

Родителите, които се притесняват за здравето на децата си, имат възможност да подадат заявление те да преминат към дистанционно обучение и да ги задържат в къщи. От началото на година вече са подадени над 1000 такива. Преминаването към дистанционно обучение по желание на родителите става след разрешение от регионалния образователен инспекторат.

За детските градини също има възможност малчуганите в предучилищните групи, за които посещението е задължително, да останат и дома. След молба от страна на кмета до образователният министър, той може да разреши на 5 и 6-годишните от дадена община да не се пишат отсъствия, а техните родители също ще имат право на помощ ако са в неплатен отпуск и отговарят на изискванията. Преди забавачките да бъдат затворени централно Вълчев бе издал заповеди за 11 общини, с които децата в задължителна предучилищна възраст могат да отсъстват от детска градина или училище по решение на родителите и отсъствията им след това да бъдат извинени. Всички те обаче изтичат преди детските градини отново за заработят, затова кметове на общините, които искат да приложат тази практика, трябва да подадат отново молби до образователния министър. децата в забавачките – за дните, в които те останат

От социалното министерство обясниха, че ако въпреки отварянето на забавачки и школа, детето учи в дистанционна форма на обучение, а родителят е в неплатен отпуск или е безработен от началото на пандемията, също има право да получи помощ.

Социалният министър Деница Сачева обяви, че COVID помощта за родители на деца до 14 години ще продължи да действа през цялата 2021-а. Миналата седмица просветният министър Красимир Вълчев заяви, че не очаква цялостно подобрение на ситуация до края на пролетта и до април-май в училища ще се прилага ротационни принцип и учениците редуват присъствени и онлайн часове. Това означава, че родителите на хлапета от пети до седми клас ще могат да кандидатстват за помощ спрямо дните, които се налага децата да са в къщи.

Още по темата

От МОН вече бяха изпратили примерни графици за ротация на класовете и спрямо тях учениците от даден випуск не се задържаха у дома за повече от две седмици. Причината за това, че на третата седмица спадала мотивацията за учене онлайн уроците.

При карантиниране на група в детската градина или клас в училище и преминаване към онлайн обучение, роделите могат да кандидатстват за помощта. Размерът й се определя от броя на децата до 14-годишна възраст и броя на работните дни, в които те не посещават училище или детско заведение.

Така наречената ковид помощ може да се използва няколко пъти, ако се налага детето да бъде карантинирано или пък в онлайн обучение, т.е. не е с фиксиран период.

Ако детето не посещава училище, детска градина или ясла поради въведени ограничения за срок над 10 работни дни от месеца, то семейства с едно дете до 14-годишна възраст, размерът на помощта е равен на размера на месечната минимална работна заплата (610 лв. за 2020 г.), а от началото на следващата година – 650 лв, поради увеличение на минималната работна заплата. За семейства с две и повече деца до 14-годишна възраст, не посещаващи училище или детско заведение, размерът на помощта е равен на 150 на сто от размера на месечната минимална работна заплата (915 лв. за 2020 г.).

Така, при въведени ограничения в училище или детското заведение за срок от 6 до 10 работни дни от месеца помощта за семейства с едно дете до 14-годишна възраст, ще е 305 лв. за 2020 г. или 325 лв. за 2021г., спрямо увеличението на минималната работна заплата.

Семейства с две и повече деца до 14-годишна възраст пък ще получат помощ в размер на 457,50 лв. за 2020 г. ако малчуганите са у дома от 6 до 10 работни дни.

При въведени ограничения за срок до 5 работни дни от месеца, за семейства с едно дете до 14-годишна възраст, не посещаващо училище или детско заведение, размерът на помощта е 152,50 лв. за 2020 г., а за семейства с две и повече деца размерът на помощта е 228,75 лв. това показват изчисленията на АСП.

Доходната граница за получаване на средствата е 915 лева на член от семейството. Това означава, че семейство с едно дете ще има право да получи помощта, ако месечният му доход е до 2745 лв. Семейство с 2 деца ще има право да получи помощта, ако месечният му доход е до 3660 лв.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


39
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Цялата "помощ" на мафиотската държава е направена така, че да не може нормален човек да я получи!Всичко е разбойническа постановка за пред стадото, колкото да се каже, че се дават пари. Реално само членове на хунтата и техни семейства прибират лъвския пай!
11
0
 
23
 
! Отговори
ва преди 3 години
Трябва да има още едно задължително условие -децата да посещават и да се включват в дистанционната работа , а не само да отбелязват присъствие . Учителите трябва да потвърдят,че децата са работили , което може да се случи с представяне на изпълнени задачи от децата в писмен вид. В момента ромските деца се включват в обучението ,за да представят кючеци, новите си телефони и гаджета . За това ли трябва да плаща ме всички ние ?
10
4
 
1
 
! Отговори
Коко преди 3 години
До Анонимен 11"Човек само когато знае к'во му е, само аз си знам к'во ми е"
9
1
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Лъжат , дават ако нямаш платен отпуск или си на борсата от 1 януари всички ще имат платен отпуск а ако си безработен и Неси на борсата нямаш право така е измислено че да не вземеш това е.
8
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Значи родителите решават кой да заразява възрастните хора в детските ясли и детските герадини? :0
7
3
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Вместо да мислят как да решат проблемите на дистанционото обучение и да го направят по ефективно тези от МОН се въртят, като пилета в кълчища вече почти година. Пак обмисляли поетапно връщане на учениците от горният курс и то в пика на епидемията. Абе не ви ли светна лампата, че покачването есента дойде имено от пътуващите по два часа ученици с графският транспорт и седящи по 6 часа без никакви предпазни средства в тесните и задушни български училища.
6
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В България има детски градини. Няма забавачки. Бавачките са други хора.В детските градини работят учители с магистратура и квалификаци, Учителите изпълняват длъжност Старши учител след 10г.стаж.Има и длъжност Главен учител.Това са хора,които изпълняват заповеди и постановления на МОН,попълват електронни дневници и др.държ. документи.Или с други думи-те са обучени да боравят с държ. докум.,но не са държавни служители. Престанете да повтаряте като папа.гали думите на Вълчев-забавачки-забавачки!
5
2
 
12
 
! Отговори
Компас преди 3 години
А нещо за учителите няма ли? Те не са ли малко или много на "първа линия"?
4
1
 
27
 
! Отговори
Lili преди 3 години
За съжаление от такава помощ винаги се възползват едни определени х р а нтут ни ц и.
3
3
 
10
 
! Отговори
Защо? преди 3 години
Нали за да я получат, трябва да са в неплатен отпуск в момента заради затворените бизнеси. Това изключва споменатите хрантутници.
2
7
 
19
 
! Отговори
Tito преди 3 години
Откога да си родител е платена работа? Грижата за децата е на родителите. Ние с три деца се справяме, а който го мързи да работи, измисля хиляди причини да не го прави. Спиране на помощите за всеки и на работа. Който иска, нека си седи вкъщи и да си гледа и възпитава децата. Всеки се юрнал да става"софиянец" и после се чуди на кого да си прехвърли грижата за децата. С такива помощи се поощряват мързелите само.
1
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
От държавни хрантутници и представители на древният род на Жангао Лин, нормален човек не може да се вреди за каквато и да е помощ.