Българчетата с най-къса учебна година в ЕС, 25% по-малко от средната

Още се обсъжда дали да започва на 7 септември
Обновена: 22 май 2022 14:05 | 22 май 2022 12:21, Камелия Цветанова
181
Българчетата с най-къса учебна година в ЕС, 25% по-малко от средната
Снимка: БГНЕС

"Направихме преглед на програмите и на учебното съдържание. Вече са ясни заключенията къде са най-големите проблеми. Ще положим много усилия, за да ги променим, така че ученици и учители да имат по-комфортна среда, в която да учат. Оттук нататък въпросът е как да оправим програмите. Както са дефинирани проблемите, така трябва да търсим решенията. В математиката, примерно, част от материала може да бъде дори премахнат, без от това да загубят учениците в края на тяхното обучение. Друга част от материала трябва да се премести в по-горни класове".  

Това заяви пред БНР министърът на образованието акад. Николай Денков и подчерта, че образованието е сравнително консервативна система и затова са необходими поне 2-3 години, за да се видят реални резултати, което подсилва изискването промените да стартират изключително бързо.

Още по темата

"Освен промяната в съдържанието, трябва да променим много и начинът, по който се представят материалите", уточни просветният министър.

Той посочи, че цялата дейност по прегледа и промяната на програмите ще бъде водена от учители, а академичните среди трябва да следят да не се каже нещо, което не е вярно.

"Работа на учителите е да уцелят кое как може да се каже за децата в съответната възраст. Това е опит, който учителите имат, а академичните преподаватели нямат. Идеята е учителите да станат водещи", обясни той.
Доброто образование е това, което ни учи да мислим, категоричен беше акад. Денков.

"Навсякъде в материалите по физика, математика, химия, биология трябва да се търсят по-прагматични обяснения - с примери, с това, което децата могат да си представят. Абстрактното мислене трябва да се възпитава от тези предмети, но не със зазубряне на термини, а по-скоро чрез усвояване на концепции и представянето им по начин, който е разбираем", посочи той.

Активно се води дискусията за продължителността на учебната година, каза още министърът.

"Когато нашите деца учат по-малко, това е голям проблем. Нашата учебна година е най-късата в целия Европейски съюз и в съседните ни страни. Разликата е значителна - с 25% по-малко от средната продължителност, като задължителни астрономически часове, за обучение на децата.  Това означава, че нашите деца учат месеци по-малко от техните връстници и е много трудно да се навакса тази разлика", призна министърът.

По думите на министъра на образованието идеята е учебната година да започва седмица преди 15 септември, примерно на 7 септември.

"Да има ноемврийска ваканция, както има в много от държавите, да е по-дълга междусрочната ваканция, за да могат да си починат децата и учителите. Да има допълнително две седмици в края на 1 до 6 клас за  затвърдяване на материала, за проектно обучение, за излизане сред природата - да видят децата какво са екологични проблеми. Така от 1 до 3 клас да учат до 15 юни, а от 4 до 6 клас да са до 30 юни", каза той.

В предаването "Неделя 150" министър Николай Денков съобщи, че с Бюджета за следващата календарна година учителските заплати отново ще бъдат актуализирани, като те се поддържат на ниво 125% от средната работна заплата.

Украински бежанци са подали заявка децата им - малко над 1300 - да бъдат включени в българските училища, от тях 523 вече са влезли в образователната ни система, останалите имат проблеми заради непоставени задължителни ваксини, обясни министърът на образованието.

Като член на ръководството на "Продължаваме промяната" Николай Денков коментира, че има "очевадни външни опити за разклащане на правителството".

"Те няма да успеят, ако всички партии в коалицията осъзнаят своята отговорност, фокусират се върху основните проблеми, които са доходи, енергийни цени, развитие на важните социални системи, няма кой да свали правителството", коментира той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


181
Още по темата: училищеучебна година
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
58
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Министъра да се информира преди да се излага в публичното пространство! В Западна Европа не учат повече, а дори имат повече ваканции от нас! Той единствено иска да размести, преразпредели ваканцийте, което за нашата географска ширина е безумие!
57
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
На времето предмети като "спазвам правилата", някакви такива обобщени "човек и природа" и прочие глупости нямаше. Половината предмети в учебната програма са излишни. Децата за да се справят добре имат нужда от 4г география, 4г биология, 4г, химия, 4г физика - тоест да започват през гимназията тези предмети но на високо ниво. Останалите 8г само български, втори език, математика (ама както трябва, а не някаква сбирщина от несвързани уроци), физическо, трудово. Музики, рисуване итн са извънкласни!
56
3
 
12
 
! Отговори
От хората преди 1 година
Народа има една поговорка-"На ученото и кофа с л...а да му дадеш,знае от къде да почне да яде."Спрете с простотиите, уж учени хора.До кога ще се чудите как да направите така,че умните българи да изглеждат *** пред западняците .Стига сте се прекланяли.Да са ни живи и здрави все още партийно неосъзнатите българчета, които печелят златни медали на международни олимпиади по математика,програмиране и др.Е,това са умните българи.
55
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Американците отглеждат едни от най-пpocтите деца на планетата. Статистически се нареждат след Макао и Виетнам, а по продължителност на учебната година са доста по-дълга от Шведите да речем, които консистентно са в топ 10 страни по образование, които започват 4 седмици по-рано от нас през средата на Август, но имат 6 седмици през годината повече от нас във ваканции. Така че продължителноста на учебната година не е от значение. Предмети като "Аз спазвам правилата в клас" са причината вместо матема
54
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
и 365 дни да е учебната година, като не се преподава материала, той пак няма да бъде взет. Учителите са от болничен в болничен, от отпуска в отпуска, без осигуряване на заместващи такива.... наближава края на учебната година, а уроците са предадени до половината
53
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пак щуротии. Самия той е учил толкова време, това означавали, че е по зле от другите европейци.
52
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като гледам тази с-*** на образование мога да кажа че Живковата беше най-добрата. Малките учеха до края на май до колкото си спомням, а големите до края на юни. През юли учеха само тези които имаха поправителни изпити. Двойкаджиите повтаряха класовете.Така лошия материал се отсяваше. Държеше ние да имаме знания. А сега са толкова не грамотни, че се питам дали изобщо учат нещо или просто отбиват време, което е много жалко.Лично лично към никого, просто система не става.
51
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Слабо ме интересува. Който иска да учи, ще учи. Който не- ей ги малините в Испания чакат. И без това България ражда предимно неграмотен слугинаж за ЕС. Тамън повече доходи за нас, образованите. Конкуренция в редица сектори няма и заплатите са огромни, докато хиляди се избиват за склададжия за 2.5к в Лидл.
50
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Е като учебната година почне на 7 септември , а не на традиционния 15 ти, дето даже е и празник.....какъв проблем ще се реши?
49
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
*** никой не е длъжен и лятото да учи бе наеш ли че нема шофери на фадроми челни товарачи асфалтополдагащи машини зрънокумбайни трактори и тн.
48
0
 
9
 
! Отговори
Бай Чеп преди 1 година
Този АКАд. е пълен ДЕТЕМРАЗЕЦ!!!!
47
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Прочетете малко Малкълм Гладуел. Доказано е, че децата на бедните са назад в училище, защото през лятото не правят нищо, а богатите ходят на уроци. Най-добре е дълга учебна година с малки ваканции начесто - и за родителите, и за учениците
46
3
 
1
 
! Отговори
Кръстьо преди 1 година
В Германия и Австрия целият материал на немски и виж как са напред. У нас - кога ? Или е защото няма ПППП ?
45
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
От бъдещите промени виждам само проблеми и нито един плюс! Апропо месец май учебен ли се води, защото заради празници и матури се учи пре два дена!?!
44
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Аз съм убеден, че нито Боко Тиквата, нито Кирчо Харварда биха могли да си вземат матурата по български език. Как после децата да са мотивирани да учат като виждат какви *** са стигнали до най-високите върхове на държавата?
43
3
 
3
 
! Отговори
тос има вит на преди 1 година
Кокошо дупи
42
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще кажа на мама
41
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
то целия 12-ти клас е излишен тоя ще удължава годината да ти **** и промяната и аверите на Киро
40
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
След като премиера обърка Чехов с Толстой, кво толкова че абитуриента сбъркал Дебелянов с Яворов? Рибата се вмирисва откъм главата!
39
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще ми вземате от лятната ваканция и ще ме вреете зимата по стаите?! ДъГЪДъъ! Почвам си на 15 септември!!!!

Спонсорирани публикации