Плюсове и минуси на дигиталната раница

Различни варианти на ползване
15 сеп 2023 07:52, Росен Стойчев
6
Плюсове и минуси на дигиталната раница
Снимка: БГНЕС

Тази учебна година, освен с ремонтирани и освежени класни стаи и коридори, училищата посрещат своите възпитаници и с нововъведение, което ще облекчи тяхната подготовка – дигиталната раница. Това е безплатна онлайн платформа, която позволява на учениците от 1 до 12 клас да имат достъп до своите учебници и изцяло онлайн. Хартиеният им вариант не отпада, но може да не бъде носен и така да олекоти истинската раница. Макар да е част от дигитализацията, която е необратим процес във всяка сфера, дигиталната раница също предизвиква дискусии сред учителите.

Още по темата
Според някои тя е добра възможност, от която си струва да се възползват, а други са все още скептични доколко полезно и практично е нейното използване.

“От една страна чрез нея отговаряме на новите потребности на поколенията, които идват след нас, но от друга, може би, се отдалечаваме твърде много от онова, което ние смятаме, че работи в полза на учениците – заяви в интервю за Радио България Виолетка Стоева - преподавател по история в столичното 108 СУ .  Когато нещо мине пред очите, през ръката, ние знаем, че психологически това работи изключително добре за усвояването на знания“.

Наред със съдържанието на учебниците, което вече е достъпно в новата електронна платформа, всеки преподавател също може да създава съдържание, което ще бъде публикувано, след проверката му от експерти. Виолетка признава, че учителите осъзнават невъзможността преподаването да продължи по досегашните изпитани методи и затова преминават през редица обучения за работа, в която дигиталната раница не е единствената новост:

„На нас все още ни предстои подобно обучение, от което да разберем как можем да качваме различни материали, защото има твърде много нови неща, които в момента вървят и е важно да заработят от началото на учебната година. Едно от тях е платформата за електронен дневник, която обхваща всички училища и беше разработвана през изминалата година“.

„Забелязала съм, че когато напиша какво е домашното за следващия път, масово децата вадят телефоните си и снимат какво пише на дъската. Когато човек снима, възможно е снимката да изчезне или да забрави да погледне и т. н. Затова мисля, че времето ще покаже дали тази функционална неграмотност ще може да се преодолее само с дигитални устройства – подчертава преподавателката по история – Сега в 5 клас се учат доста приказки, старогръцки легенди и митове и т.н. и когато възложа на децата да прочетат и да ми разкажат съответната приказка или легенда, ако е на хартия, им отнема много повече време, отколкото ако е в телефона“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още по темата: училищераница
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Вместо дигитална раница, игри, вместо учене, игри. Лошо и за здраве и за развитие. Просто супер, е защо изобщо да се разхожда до училище,
5
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Офталмолозите да се готвят за бум на късогледи за цяло поколение. Ще има все повече очилатковци. Четете от книги и пишете на хартия.
4
2
 
12
 
! Отговори
Анонимна преди 7 месеца
За разлика от хартията, работата с дисплей поврежда зрението защото има излъчване. Това е дигитално устройство дори да е последен модел.
3
14
 
0
 
! Отговори
До И. преди 7 месеца
Защо се развалят очите? Каква е разликата с взирането в учебника на хартия?
2
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Не се ли пише на хартия не ми го хвали.
1
3
 
16
 
! Отговори
И. преди 7 месеца
Ето ви един минус. Родителите да си подготвят пари за очила на децата си. Взирането в дисплей от ранна детска възраст влияе много на късогледство при много деца