Солената цена на правосъдието в България

Отворено общество: Високи разходи за МВР и Темида, ниско доверие
Обновена: 18 юни 2011 09:40 | 17 юни 2011 16:21,
46
Солената цена на правосъдието в България
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Общите публични разходи за правосъдие и вътрешен ред са високи, докато показателите за ефективността на правосъдието остават трайно лоши и общественото доверие в съдебната власт и полицията в България е най-ниско в сравнение с всички останали страни членки на ЕС.

Това са част от изводите в доклада „Цената на правосъдието в България – оценка на обществените разходи за правосъдие и вътрешен ред 2009-2010 г.“ на института Отворено общество. В дискусията по доклада участваха представители на Висшия съдебен съвет (ВСС), МВР и правосъдното министерство.

Тревожна тенденция, която отчитат от института, е, че разходите и на съдебната система, и на МВР, и на Министерството на правосъдието отиват предимно за издръжка на персонала, докато инвестиционните разходи са ограничени. Това личи особено в годините след кризата, когато средствата за подмяна на оборудване, сгради и т.н. са допълнително орязани.

От 2009 г. разходите на съдебната система се свиват, но като цяло тя е слабо засегната от кризата – разходите са замразени, но няма съкращения, отбелязват от института. Съдебната власт обаче генерира сравнително малко собствени приходи. Един от изводите в доклада е, че е необходимо да се индексират съдебните такси, без това да ограничи достъпа на гражданите до правосъдие.

От института отбелязват още, че България е сред страните с относително голям брой съдилища, а по финансирането им сме сред първите 7 държави в рамките на Съвета на Европа. Броят на съдиите и прокурорите също е висок, както и заплащането им. В Европа например сме лидер по брой на прокурорите с 19,9 на 100 000 души население. На този фон, по данни на Евробарометър, страната е на предпоследно място в ЕС по доверие в съдебната система – едва 17%.

Същевременно не всички съдилища са еднакво натоварени. В тази връзка председателят на бюджетната комисия на ВСС Иван Колев обясни, че се обмисля възможността, когато се закрие дадено съдилище например, служителите му да се пренасочват без конкурс към тези, в които има недостиг.

Зам. правосъдният министър Христо Ангелов се съгласи, че е наложително да се повишат съдебните такси и подчерта, че това няма да се отрази на достъпа на гражданите до правосъдие, защото и сега в закона е предвидена възможността социалнослабите да бъдат освободени от заплащането им.

Съкращението е сериозно в бюджета на Министерството на правосъдието, но то има значителни собствени приходи – близо 50% благодарение на регистрите, които поддържа, например търговския. Според доклада обаче регистрите се използват като квазиданък.

„Това не е добър индикатор, защото това е допълнителна тежест върху фирмите, които ползват тези регистри“, отбеляза икономистът Георги Ангелов.

От Отворено общество отбелязват с тревожност и факта, че най-много са орязани бюджетите на Конституционния съд и на омбудсмана, както и средствата за правна помощ.

Директорът на Правната програма на института Иванка Георгиева коментира, че е притеснителен начинът, по който са орязани бюджетите на тези органи, които не са в съдебната власт, но имат за задача да гарантират правата на хората и да улесняват достъпа им до правосъдие.

По отношение на финансирането на МВР от Отворено общество отбелязват, че то е „щедро“. България харчи за полиция два пъти повече от средното ниво за ЕС, а по показателя разходи за полицията като дял от Брутния вътрешен продукт сме на първо място, по данни на Евростат.

И в МВР през 2008 и 2009 г. се наблюдава свиване на капиталовите разходи за сметка на тези за персонала, като през 2009 г. ведомството дава близо 90% от бюджета си за персонал, а капиталовите разходи са едва 1,2 на сто. Страната ни е сред шестте държави в ЕС с най-много полицаи на глава от населението. И тук се наблюдава ниско обществено доверие в полицията, макар че то е с около 10% по-високо от това в съда, се посочва в доклада.

България е на първо място по разходи за полицията, посочиха от Отворено общество, позовавайки се на данни на Евростат за 2008 г. Заместник вътрешният министър Димитър Георгиев обаче изнесе други цифри. Изчисленията на министерството се разминаха с данните на Евростат, сваляйки страната с няколко места надолу в класацията.

Що се отнася до големия брой полицаи, Димитър Георгиев обясни, че по щат те действително са много, но броят на реално заетите показва, че в България се падат 354-ма униформени на 100 000 души, което ни нареждало до страни като Белгия.

По официални данни България има една от най-ниските нива на престъпност в Европа, но от Отворено общество отбелязват, че много често хората не сигнализират в полицията, когато стават жертва на престъпление. „На всяко едно регистрирано престъпление приблизително 5 не се регистрират от полицията – с други думи, над 80% от престъпленията остават нерегистрирани“, се посочва в доклада.

От института дадоха пример с убийствата и загиналите при пътни произшествия, където престъплението няма как да не бъде обявено. Тук сме на едни от първите места в Европа.

Препоръките на доклада на Отворено общество са МВР да започне да публикува цялостни годишни отчети за дейността си, да бъдат съкратени служители за сметка на заплатите им и да се помисли за различни възнаграждения в различните региони на страната.

От института отбелязват още, че показателят за ефективността на работата на полицията трябва да бъде тясно обвързан с броя на осъдените.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


46
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
За армията и полицията трябва да се въведе правило. Администрацията да не може да надхвърля 10% от оперативния персонал. В момента генералния щаб и министерството са повече по брой от живата сила на армията. При полицията нещата са същите, в момента има около 30 000 оперативен персонал а останалото до 63 000 са администрация. Или на 40 000 щика не повече от 4 000 администрация, включително министерството. За полицията се получава 3 000 човека администрация не повече. Сега от 40 000 човека в БА 22 000 са администрация и тюфлеци а МВР би се свило до 32 000 човека без да се промени кой знае какво, освем ефективността. Лошото е, че и да се направи ртакава реформа дянков ще намали бюджета на тези ведомства и нещата няма да се променят. Тога ще ревнат, ето нали ги съкратихме и какво пак същотото. За да има напредък и заплатите трябва да са на ниво в ЕС един полицай взема около 1300 до 1600 евро а офицер над 2000 евро. На нашите трябва да им дадат толкова в лева. Държавата да застане зад полицайте си а не като сега, всеки бандит да може да къса пагони и да съди полицията за щяло и нещяло и *** да безчинстват защото са наясно, че полицията е свързани раце. Но докато има какво да се краде това няма да стане, за успешен бизнес на олигаршията е необходим, подкупен съд, мижава армия (зада няма страх от преврат) и полиция с вързани раце и без правомощия.
25
0
 
5
 
! Отговори
1424 преди 12 години
23щом ти си наясно значи е ясно че не си от партиите център дясно!
24
0
 
5
 
! Отговори
1424 преди 12 години
Не ми стигнаха символите за да напиша за най верния съратник на Станишев,сокола Доган.Част от неговата комисионна от 1500 000 вече сигурно е превърната в скъп имот или яхта от някой услужлив съдебен състав.
23
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
21, ти въобще наясно ли си какво е това "съдебен състав"? Наясно ли си как се НАЗНАЧАВАТ съдиите в съдилищата? Наясно ли си за кои постове има мандатност, и за кои - не? А наясно ли си по чие време се създаде днешната структура на съдилищата?Препоръчвам ти да не повтаряш дочутите от кварталния пияница несвързани приказки, а да се поинтересуваш малко преди да си пробутваш публично мнението.
22
1
 
17
 
! Отговори
Безпартиен преди 12 години
Комунистическата форма на ръководство на МВР скоро ще доведе до разпадането на жалката им система , при което ще изплува толкова мизерия , че ще замирише до Папуа и Нова Гвинеа !!! Жалките , свикнали на богат живот *** по дирекциите ще бягат из Бразилия като фашисти !!! Няма по жалка пародия на вътрешно министерство , което да НЕ служи на обществото , а да обслужва интереси на Лидери, Олигарси, Бизнесмени и други мекотели !!! Спукана ви е работата господа , времето ви тиктака назад !!!
21
4
 
14
 
! Отговори
1424 преди 12 години
съдийският състав от всички съдилища бе избран точно 1 година преди Бойко да дойде на власт и е с 5 годишен мандат.Това го измислиха бсп и го направиха точно тогава за да не може бате Бойко да вкара тези от тях които са виновни в затвора.Не видяхте ли как именно тези съдии измъкнаха подсъдимите,масларова,Цонев,Петков,все министри от Станишевото правителство.А да не забравяме и самият Станишев със изчезналите секретни документи.И ако сега не сте разбрали кого обслужва съдебната система евала.
20
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Данните на Евростат показват увеличение на престъпността, и то трайно
19
2
 
4
 
! Отговори
до 6 преди 12 години
....Защо не сме аз и ти в съдебната система..... Като ти чета съжденията е ясно- нямаш необходимото образование , но си разочарован ,че след изборите не те назначиха за съдия.
18
0
 
28
 
! Отговори
Дедо Ташунко преди 12 години
... И което е най--важното...!!! НУЛЕВА ЕФЕКТИВНОСТ!!!...
17
0
 
23
 
! Отговори
Мосю Пиш до 6001 преди 12 години
Е, защо гледаш само заплащането на полицаите в България и Белгия? Само полицаите ли имат право на заплата? Че минималната работна заплата в Белгия е над 1100 евро, тука е 180 евро.Не може ли да проумееш, че има много хора в полицията, прекалено много. Не говоря за редовите полицаи, а за службички, администрация и т.н. Ако се съкратят на 50%, и твоята полицейска заплата ще се вдигне. Сега се водят страшно много хора на работа в полицията, които реално не извършват никаква полицейска работа.
16
11
 
14
 
! Отговори
6001 преди 12 години
Няма червени съдии всички са от времето на Петър Стоянов и са от шести адвокатски колектив и на бат Ваньо Костов хора така че не пишете глупости....Всички драскате така като че ли сте ритнати от кон в главата да да...
15
0
 
12
 
! Отговори
бай Курти преди 12 години
5 пари не правят нашите "защитници" само ни харчат парите, пък не дай си боже имаш проблем.. дупе да ти е яко. Трябва парите за тях да се определят спрямо качеството на работа.. гладни ще си ходят, пък за тия от НСО, да не говоря... те само за ремонта на колите които са изпотрошили няма да могат да изкарат..
14
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
отворено общество и бхк ли станаха новите съдници в българското общество?
13
0
 
28
 
! Отговори
new koz преди 12 години
Тук му викаме съд, полиция и тн. на запад на подобни структури им викат мафия. Всъщност цената не е солена а геноцид, защото от съдебната система и мвр зависи всичко а те са организирана престъпна групировка.
12
1
 
24
 
! Отговори
нервна до 6 преди 12 години
България харчи за полиция два пъти повече от средното ниво за ЕС, Страната ни е сред шестте държави в ЕС с най-много полицаи на глава от населението.На всяко едно регистрирано престъпление приблизително 5 не се регистрират от полицията с други думи, над 80% от престъпленията остават нерегистрирани.*** си ти.Постели килимчето и се кланяй на Цецо Борецо.
11
2
 
12
 
! Отговори
TT преди 12 години
NQMA PRAVOCADIE V BG.VCI4KI V CADEBNATA VLACT CA KATO CVINCKI 4ERVA!
10
15
 
2
 
! Отговори
6001 преди 12 години
Като полицаите се нареждат до Белгийските,като как са с заплащането едните и другите?Отворено общество пишете и за това има ли разлика в заплащането им?Панаири всеки разбира най много от работата на другия...
9
0
 
33
 
! Отговори
Баба Яга преди 12 години
Правосъдие в България.............ха-ха - виц само с три думи!
8
1
 
17
 
! Отговори
6 преди 12 години
за Бойко не знам, ама последната шеф-сидийка дружка на сол ташака му Цецко
7
6
 
5
 
! Отговори
I.H. преди 12 години
Do 1 A boiko niama li koi da go razpusne ili da vzeme da se samorazpusne