Днес авиацията и българските Военновъздушни сили отбелязват своя празник. Датата 16 октомври се отбелязва като техен празник с разпореждане на Министерския съвет от 1963 година.
На този ден през 1912 г. пилотът Радул Милков – командир на Първо аеропланно отделение, и наблюдателят Продан Таракчиев превръщат самолета в бойна машина, като извършват първата в света бомбардировка от въздуха.
Това става по време на Балканската война, когато български войски са обсадили Одринската крепост, смятана от цяла Европа за непревземаема.
Към 9,30 часа подпоручиците Милков и Таракчиев излитат със самолет "Албатрос" и се насочват към Одрин. Те оглеждат по време на полета турските позиции и за първи път във военната история хвърлят от самолета ръчни гранати над гара Караагач.
Този полет е исторически, макар да продължава час и половина – освен бомбардиране на противника е осъществено и първото в света военновъздушно разузнаване.
Организационното изграждане на българското въздухоплаване започва през 1903 година. Създадената тогава Команда по балонно дело през 1906 г. прераства в бойно подразделение към железопътната дружина под името "Въздухоплавателно отделение".
През 1911 г. правителството взима решение за подготовка на летци и аеромеханици в чужбина и за купуване на самолети, в резултат на което през 1912 г. България вече има своя въздушна армада.
В наши дни в рамките на Стратегията за национална сигурност сред функциите на ВВС са сдържащи, отбранителни, за поддържане на мира и сигурността, хуманитарни, спасителни.
Главната мисия на ВВС е да гарантират въздушния суверенитет и сигурност на страната и съвместно с останалите видове въоръжени сили да защитават териториалната й цялост.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
AI компанията Databricks набра 5 млрд. долара финансиране
Бизнесът трябва да адаптира етикети и производство при повторна употреба на опаковки
Охлаждането на инфлацията в САЩ изведе S&P 500 на рекордно високо ниво
Кадър на деня за 13 август
От септември осигурените лица ще избират подфонд от универсалния си фонд
Унгария започна изграждането на дънна преграда в Дунав
Рецепта за варено жито за Голяма Богородица
Рецепта за закуска с кисело мляко и протеин
"Армейците" загубиха с 1:3, но продължават напред след победата с 3:0 в първия мач
Швеция свали възрастта за наказателна отговорност на 14 години
Москва отхвърли критиките на Япония за Курилските острови
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 14 август
Мачовете по телевизията днес, 14 август
Забравен нападател се надява да получи шанс в Челси
Ясно е какво мислят шефовете на "Олд Трафорд" за Бруно
Янев призна: Имахме късмет да отстраним два много силни отбора
Сенси: Приоритет е да се преборим да бъдем част от Лига Европа
Таро карта за 14 август, петък - Кралица на жезлите
Дневен хороскоп за 14 август, петък
Навици, които спестяват часове всяка седмица
Венера е във Везни: 5 зодии с повече щастие и късмет до 10 септември 2026
Трапезата за Голяма Богородица
Пай с праскови за Голяма Богородица
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Здравеопазването с най-голям ръст на наетите с близо 10,8 хил. души за година; Кои области имат най-много лекари и кои най-малко
Нова родилна зала с басейн отваря врати в МБАЛ - Шумен
Безплатни консултации за профилактика на рака на гърдата в София
Транзиторна глобална амнезия – внезапната загуба на памет, която отминава за часове
АПАЗ: Закриването на Съвета по цени крие риск от забавен достъп до нови терапии
България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория