Майки си търсят правата, 35 хиляди искат да раждат у дома

"Жената трябва да може да роди там, където се чувства сигурна"
Обновена: 21 ное 2012 16:41 | 20 ное 2012 20:00,
335
Майки си търсят правата, 35 хиляди искат да раждат у дома
Снимка: "Естествени идеи"

Да се даде правото на всяка жена да роди там, където се чувства най-спокойна. За това апелираха организаторите на пресконференция на тема „Регламентирано раждане в домашни условия“. За целта представители на неправителствените организации „Родилница“, „Естествено“ и „Асоциация на българските дули“ призоваха за промяна в правната уредба в България, която на този етап забранява медицински представители да асистират при планирано раждане в домашни условия.

Ситуацията в България

Докато в много страни в Европа и по света се позволява на медицински лица да асистират по време на раждане в домашни условия, в България ситуацията изглежда по съвсем друг начин. Медицинско асистиране извън болницата може да се извършва само ако раждането е непланирано и се налага незабавна медицинска намеса.

"Жената трябва да може да роди там, където тя се чувства сигурна. Извънболничното раждане с асистирането на акушер е предпочитан избор на повечето майки“, сподели Мина Парчева, член на организация „Родилница“.  Тя цитира и резултатите от анкета проведена през 2011 г., според която около 35 хиляди жени в детеродна възраст искат да родят в домашни условия.

„На този етап в България планираното раждане извън болница не е разрешено и ако присъства медицинско лице, то носи административно-наказателна отговорност плюс глоба и лишаване от свобода в някои случаи“, допълни тя.

Мина Парчева, която е майка и е раждала в домашни условия, акцентира и върху това, че България е членка на Европейския съюз и като такава трябва се съобразява с тенденциите в останалите страни.

Защо има нужда от регламент?

Апелът на майките от трите неправителствени организации е държавата законово да уреди правото на жената да избира къде да роди. „Според  актуалния закон за лечебните заведения раждането може да се осъществява само в болница“, коментира още Мина Парчева.

Тя допълни, че според Европейската конвенция за правата на човека, приета и от България през 1992 г., всеки има право на неприкосновеност на семейния и личния живот. Това право включва и правото на жената да избере къде да се осъществи нейното раждане.

„Медицинските лица не биха асистирали на този етап при планирано домашно раждане поради страх от съответните санкции. Освен това липсва и необходимото обучение на специалистите да асистират естественото раждане у дома. Това създава и рискове за здравето на родилката и на бебето“, допълниха участниците в пресконференцията.

А защо не в болница?

Майките застанаха зад позицията, че родилните грижи, предоставени от медицинските лица в българските болници, са далеч под нивото на добрите практики в повечето страни-членки на ЕС. Раждането в българските болници е разглеждано само като физиологичен процес, без да се взима под внимание фактът, че начинът на протичането му въздейства и върху психологическото състояние както на майката, така и на детето.

"След това, което преживях при раждането в болница, аз категорично реших, че второто си дете ще родя в домашни условия", сподели Ралица Димитрова, която преди две години ражда у дома.

"През 2003 родих сина си. След раждането излязох от болницата със спукано ребро, а той беше със счупена ключица. Наистина травмиращо за мен раждане. Нямах възможност даже да науча бебето си да кърми. Решението да родя вкъщи не беше лесно, но смятам, че е едно от най-добрите неща, които успяхме да дадем като старт на второто си дете", сподели още майката.

Гледната точка на акушера

„Ние зачитаме правото на всяка една жена и нейния личен избор да роди както иска, където иска и с когото иска.“, каза председателят на Алианса на българските акушерки Емилия Казълова, като веднага добави, че в момента в България този тип раждане не е препоръчителен.

„България не е готова за подобно нещо. Аз работя като акушерка вече 35 години и мое първо задължение е да се грижа за здравето както на майката, така и на бебето. Все още не сме готови за това. Правната страна, регламентът за подобен акт, също така и обучението на акушерките са важни стъпки, през които трябва да се мине, за да се осъществи едно безопасно раждане вкъщи.“, сподели още Емилия Казълова.

Председателят на Алианса на българските акушерки допълни, че акушерките в България са обучавани по определен начин и в болнична обстановка. Те не биха могли да поемат задачата на техни колеги, които на Запад асистират по време на домашно раждане, тъй като това е дейност, която изисква по-специфично обучение.

Стая в болницата, оборудвана близко до домашната обстановка

Да се оборудва стая в болниците, в която бъдещата майка да се чувства добре, да бъде близка до домашната обстановка и да присъстват близките, които майката желае, предложи Антоанета Калушкова, акушерка и заместник-председател на Алианса на българските акушерки. Това би бил един преходен вариант, подобен на така наречените родилни къщи, които са по-разпространени на Запад.

Тази година представители на трите неправителствени организации са пратили писмо към Министерство на здравеопазването, но все още  не са получили отговор.

Припомняме, че след инцидента в Бургас, където бебе почина при опит за раждане в домашни условия, министърът на здравеопазването Десислава Атанасова се произнесе твърдо против раждането извън болници.

„Без аз да определям избора на хората къде да раждат, смятам, че си има законодателство и, за да се запази и животът на новороденото, и животът на майката, е редно това да се прави само и единствено в лечебни заведения. Винаги съм твърдяла, че изборът на жената трябва да се състои в това при кой лекар да роди и в кое лечебно заведение да роди. В противен случай ходът на всяко раждане е неизвестен и понякога той завършва с такъв фатален край”, заяви министър Десислава Атанасова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


335
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
143
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Не, 170, не потърсих, плюх си в пазвата и се заклех, че ще ми е за последно. Дори се учудвам, че питаш, останах с впечатление, че си медицинско лице. Това се приема за нещо напълно нормално, хората работят с "невменяеми". Помня преди година някаква жена си беше потърсила правата - изкараха я сектантка.
142
2
 
9
 
! Отговори
анонимен преди 11 години
БРЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ ЗА ТОВА ЛИ НЯМА ПРИРЪСТ ПРИ БЪЛГАРИТЕ ВАЙ ВАЙ ВАЙ
141
6
 
19
 
! Отговори
Мони преди 11 години
абе толкова ли не ви е свиден живота на децата ви та искате да раждате у дома, в килера, под масата на балконя или в асансьора?! Баф таз извратенящина и простотия. Не ми се мисли с колко ще се увеличат случаите на нездраво родение и дори смъртни случай. Болницата си с е болница, каквото и да си говорим и да не ни харесва обслужването. *** плитките мозаци са тва някои жени!!!
140
3
 
34
 
! Отговори
обикновен преди 11 години
Простотията превзема света ... 21 век, фереджета върху лицата на млади хора ... раждане "у дома" ... попове в Бентлита, тапети по стените в църкви ... ТЪПОТИЯТА ще срине успехите на науката в интерес на все по-забогателите *** ...Не потопа не страшен, страшен е МОРАЛНИЯ потоп !
139
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
не не това не е нормално. Не вярвам прабабите ни да са раждали пред цялото домочадие. а правили ли сте секс пред детето или нещо такова? с извинение, *** знам ли,
138
7
 
16
 
! Отговори
Nikol преди 11 години
Вместо да ругаете майките, помислете защо искат да раждат у дома. В действителност в повечето случаи отношението на помощния персонал в болниците не е добро. Понякога раждането продължава с часове. Майката има нужда и от емоционална подкрепа. А там остава сама с болката и страховете си. Нямате представа какво преживяват тези жени! А за условията и ръждясалите кушетки да не говорим. Е, тогава питам: Странно ли е, че една част от жените желаят да раждат у дома?
137
4
 
12
 
! Отговори
анонимен преди 11 години
Ужким цивилизована държава пък се връщаме към първобитния СТРОЙ като зомбите
136
3
 
8
 
! Отговори
нона преди 11 години
До личен опитсамо не разбрах за 5-те минути ''в лапите на лекарите'' как са се случили?!?/просто ми е любопитно като всичко ти е било ок откъде да се взели лекари?/??...или нещо мъъъъънинко се е пообъркало???
135
0
 
6
 
! Отговори
Една майка преди 11 години
До Анонимен 150:а от кого да получат помощ? от бай никой? колко деца починаха по тази схема... Като се научат да си плащат - може и да получат! безплатен обяд няма - особенно за планирани неща!!!
134
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
168, потърси ли после сметка за това поведение
133
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
167, най-яко ще е да ти оперират хемероидите в къщи, тогава ще е големия екшън
132
12
 
8
 
! Отговори
156, преди 11 години
Не им дадох тая възможност, защото сдадох багажа след третото скачане върху корема ми и оттам нататък нищо не помня. Но се нагледах и се наслушах преди това. Шамари в предродилно, нахокване, жената, с която бях в една стая, я бяха шили без упойка, на друга една й бяха сложили упойка, но докато докторът си изял баничката, тя я пуснала, бе .. със сигурност знаеш и по-добре от мен.
131
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ами ако се яви някоя група, която иска да им оперират херниите в къщи? Така, в домашна обстановка, удобно, семейството наоколо гледа. Каква е разликата? Други може да искат пък да им правят рентген вкъщи.
130
3
 
2
 
! Отговори
Somebody преди 11 години
Май истинският проблем на държавата не е в регламентирането, а в това да "картотекира" със 100% гаранция, коя е биологичната майка на всяко едно дете... Което вече бие на тоталитаризъм от тип "големият брат"...
129
1
 
10
 
! Отговори
valya.doncheva преди 11 години
До Една Майка 133Знаете ли, моята майка е раждала преди 40 години и точно това е правила държавната лекарка в държавната болница. Чакала я с часове и я държала за ръката. А тогава в родилното отделение са се раждали в пъти повече бебета от днес. Плащането на лекар и друг персонал е било непознато. За това какво ще кажете?
128
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
161, точно 21-то може да се окаже проблем, ами ако не е само 1 проблемно раждане, ами се окажат 5 наведнъж
127
6
 
10
 
! Отговори
Somebody преди 11 години
Твърдо съм ЗА регламентирането на раждането в домашни условия! Това трябва да става след подписване на декларация от страна на майката, че отговорността си е за нейна сметка... Асистирането да бъде заплатено и всички консумативи и медикаменти за сметка на родилката. Колкото до това, че акушерките не били обучени да асистират в домашни условия - ами да се обучат! Таман ще изкарат по някой лев! Нали нашите медици уж били на световно ниво!
126
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
леле, ама верно ли голямото дете гледало, докато майката раждала?? Сега сигурно я гледа като извънземна
125
6
 
1
 
! Отговори
155 преди 11 години
Ако има 20 раждания, то едва ли проблемът ще е 21-то. Със сигурност родилката ще е предвидила евентуалното придвижване до болницата. Ако се сформират съответните практики, след време те ще разполагат и със собствени линейки, както и с лекари на разположение и др. Всичко е въпрос на организация.
124
1
 
14
 
! Отговори
До Om Ram преди 11 години
Защо пишете празни приказки? Къде са тези статистики? Или просто си развяваме някакви неистини по форумите с идеята, че като се повторят достатъчно пъти, ще станат истина.Разбира се, че нещастни случаи стават и в болници, но няма как да са повече от тези в неподходящи, нестерилни условия, без средства за бърза помощ.