Майки си търсят правата, 35 хиляди искат да раждат у дома

"Жената трябва да може да роди там, където се чувства сигурна"
Обновена: 21 ное 2012 16:41 | 20 ное 2012 20:00,
335
Майки си търсят правата, 35 хиляди искат да раждат у дома
Снимка: "Естествени идеи"

Да се даде правото на всяка жена да роди там, където се чувства най-спокойна. За това апелираха организаторите на пресконференция на тема „Регламентирано раждане в домашни условия“. За целта представители на неправителствените организации „Родилница“, „Естествено“ и „Асоциация на българските дули“ призоваха за промяна в правната уредба в България, която на този етап забранява медицински представители да асистират при планирано раждане в домашни условия.

Ситуацията в България

Докато в много страни в Европа и по света се позволява на медицински лица да асистират по време на раждане в домашни условия, в България ситуацията изглежда по съвсем друг начин. Медицинско асистиране извън болницата може да се извършва само ако раждането е непланирано и се налага незабавна медицинска намеса.

"Жената трябва да може да роди там, където тя се чувства сигурна. Извънболничното раждане с асистирането на акушер е предпочитан избор на повечето майки“, сподели Мина Парчева, член на организация „Родилница“.  Тя цитира и резултатите от анкета проведена през 2011 г., според която около 35 хиляди жени в детеродна възраст искат да родят в домашни условия.

„На този етап в България планираното раждане извън болница не е разрешено и ако присъства медицинско лице, то носи административно-наказателна отговорност плюс глоба и лишаване от свобода в някои случаи“, допълни тя.

Мина Парчева, която е майка и е раждала в домашни условия, акцентира и върху това, че България е членка на Европейския съюз и като такава трябва се съобразява с тенденциите в останалите страни.

Защо има нужда от регламент?

Апелът на майките от трите неправителствени организации е държавата законово да уреди правото на жената да избира къде да роди. „Според  актуалния закон за лечебните заведения раждането може да се осъществява само в болница“, коментира още Мина Парчева.

Тя допълни, че според Европейската конвенция за правата на човека, приета и от България през 1992 г., всеки има право на неприкосновеност на семейния и личния живот. Това право включва и правото на жената да избере къде да се осъществи нейното раждане.

„Медицинските лица не биха асистирали на този етап при планирано домашно раждане поради страх от съответните санкции. Освен това липсва и необходимото обучение на специалистите да асистират естественото раждане у дома. Това създава и рискове за здравето на родилката и на бебето“, допълниха участниците в пресконференцията.

А защо не в болница?

Майките застанаха зад позицията, че родилните грижи, предоставени от медицинските лица в българските болници, са далеч под нивото на добрите практики в повечето страни-членки на ЕС. Раждането в българските болници е разглеждано само като физиологичен процес, без да се взима под внимание фактът, че начинът на протичането му въздейства и върху психологическото състояние както на майката, така и на детето.

"След това, което преживях при раждането в болница, аз категорично реших, че второто си дете ще родя в домашни условия", сподели Ралица Димитрова, която преди две години ражда у дома.

"През 2003 родих сина си. След раждането излязох от болницата със спукано ребро, а той беше със счупена ключица. Наистина травмиращо за мен раждане. Нямах възможност даже да науча бебето си да кърми. Решението да родя вкъщи не беше лесно, но смятам, че е едно от най-добрите неща, които успяхме да дадем като старт на второто си дете", сподели още майката.

Гледната точка на акушера

„Ние зачитаме правото на всяка една жена и нейния личен избор да роди както иска, където иска и с когото иска.“, каза председателят на Алианса на българските акушерки Емилия Казълова, като веднага добави, че в момента в България този тип раждане не е препоръчителен.

„България не е готова за подобно нещо. Аз работя като акушерка вече 35 години и мое първо задължение е да се грижа за здравето както на майката, така и на бебето. Все още не сме готови за това. Правната страна, регламентът за подобен акт, също така и обучението на акушерките са важни стъпки, през които трябва да се мине, за да се осъществи едно безопасно раждане вкъщи.“, сподели още Емилия Казълова.

Председателят на Алианса на българските акушерки допълни, че акушерките в България са обучавани по определен начин и в болнична обстановка. Те не биха могли да поемат задачата на техни колеги, които на Запад асистират по време на домашно раждане, тъй като това е дейност, която изисква по-специфично обучение.

Стая в болницата, оборудвана близко до домашната обстановка

Да се оборудва стая в болниците, в която бъдещата майка да се чувства добре, да бъде близка до домашната обстановка и да присъстват близките, които майката желае, предложи Антоанета Калушкова, акушерка и заместник-председател на Алианса на българските акушерки. Това би бил един преходен вариант, подобен на така наречените родилни къщи, които са по-разпространени на Запад.

Тази година представители на трите неправителствени организации са пратили писмо към Министерство на здравеопазването, но все още  не са получили отговор.

Припомняме, че след инцидента в Бургас, където бебе почина при опит за раждане в домашни условия, министърът на здравеопазването Десислава Атанасова се произнесе твърдо против раждането извън болници.

„Без аз да определям избора на хората къде да раждат, смятам, че си има законодателство и, за да се запази и животът на новороденото, и животът на майката, е редно това да се прави само и единствено в лечебни заведения. Винаги съм твърдяла, че изборът на жената трябва да се състои в това при кой лекар да роди и в кое лечебно заведение да роди. В противен случай ходът на всяко раждане е неизвестен и понякога той завършва с такъв фатален край”, заяви министър Десислава Атанасова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


335
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
163
35
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
гинеколозите се разквичаха - сакън, да не изпуснат 500-те си евро на парче. кой ще ви повярва, че сте се загрижили за това кой къде ще ражда - сърцата ви са обвити в л****, така че, не се хабете по форумите
162
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Гледах една от тези активистки при Кеворкан. ***, ограничена , но нагла и нахъскана - това мога да кажа.
161
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
На тия патки минава ли им през ума, че тогава ще настъпи бум с продажбата на бебета.Някой отвън ги подкокоросва, а може и да им плащат за това.
160
6
 
31
 
! Отговори
тя преди 11 години
След като искат да раждат по домовете си ...да раждат. НО с голямо НО , преди това да подпишат и НОТАРИАЛНО да заверят декларация ,че НЕ ЖЕЛАЯТ да раждат в болнично заведение ии НЯМА да търсят НИКАКВА помощ дори когато са вече към......отвъдното поели.Защото точно в него момент когато вече тотално са се *** ,започва едно диво звънене по телефоните и викане на спешна помощ.Затова...подпис от нея , съпруга и цялата рода и да *** в дома си.Аман от лиготии.
159
5
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Глезотии! Нека цялата рода да присъства на раждането. Може и филм да направят. Отврат!
158
3
 
8
 
! Отговори
ВВВ преди 11 години
АБЕ СТАНИШЕВ Е ВИНОВЕН И ГОТОВО
157
4
 
25
 
! Отговори
ceci_ преди 11 години
На практика и в момента никой не може да им попречи. Ако искат да им се пренесе и болницата у дома... моля - за тяхна сметка. След като умрат (не дай боже) 5-6 докато чакат линейки за да отидат в реанимация примерно, да се надяваме че другите сектантки-експериментаторки ще се замислят не само за своя кеф и точния метод за самоубийство ами и за бебето.
156
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
тия 35 000 жени които искат да раждат в домашни условия , да не живеят в Факултета , Столипиново и други подобни квартали , и болницата трябва ли да си има подвижни родилни домове , за това , че някой прочел някъде , че някоя родила в домашни условия , преди 80 години и в България се е раждало в домашни условия , но хубавото е че това време е отминало
155
1
 
8
 
! Отговори
Muncho преди 11 години
До 193. Мисля, че задавате излишни въпроси. Упойка не се поставя, само при алергични към съответната упойка, както и хора с други проблеми. То затова си има цели направления в медицината, които се занимават с тези въпроси - алергология и анестезиология. Както и съответните изследвания за поносимост към упойващи вещества преди операцията.
154
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Да си жив и здрав, ама с упойка, нали?
153
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
уф, стига вече де. какво да питам, скача, за да излезе бебето, много добре позната практика в нашите болници, не се прави, че за пръв път чуваш. с жената бяхме заедно в реанимация.
152
12
 
9
 
! Отговори
до 187 преди 11 години
Човеко, аз не съм потърпевшата, но ще ти кажа едно - не те натискат по корема, а скачат върху него, докато се мъчиш да родиш! И няма значение дали на съседното легло има, или няма човек, който също като теб се извива от болки и на когото говорят същите простоий, които говорят и на теб... Не ти пожелавам дори и в най-гадния момент да изпиташ това, което се изпитва в такава ситуация, в която се чувстваш по-нищожен от мръсотията по пода... Подкрепя ме това, че Бог вижда и ще съди всички. Теб също.
151
0
 
4
 
! Отговори
Muncho преди 11 години
Доста по-сериозна операция са ми правили от т.нар. апандисит. Да чукна на дърво, нямам проблеми за сега.
150
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
186, хемороидите бе и цялото семейство да гледа, че и приятелите
149
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
185, значи натискали са те по корема и ти не си попитала защо и как ще си сама нали е имало жена на съседното легло
148
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Аз пък искам всички мунчовци, дето много им знаят устите, да си оперират апендицита и да си извадят поне 5 зъба без упойка и тогава да дават акъл.
147
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
182, както и да бях постъпила, все до момента с клеветата щяхме да стигнем. В болницата жената е сама. Затова разбирам жените, които предпочитат домашната обстановка.
146
4
 
25
 
! Отговори
Muncho преди 11 години
Бабите са копали и по 12 часа на полето. Аз искам от Хелзинския комитет всички жени, които искат да раждат като бабите си, да копаят по 12 часа на полето, всеки ден.
145
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
180, не знам, мен ако ме питаш това е клевета, щом не си задала поне 1 въпрос да попиташ за това тяхно държане
144
0
 
4
 
! Отговори
анонимен преди 11 години
Да не прахосваме пари НАКЕРЕ за изучаване на специалисти