Срещу какво протестираме?

Популизмът подменя темата на протеста и удобно прикрива проблемите
Обновена: 18 фев 2013 14:53 | 18 фев 2013 10:42,
294
Срещу какво протестираме?
Снимка: БТА

От месец насам България е залята от протести. Седмица след седмица те набират сила и все повече привърженици. Паралелно с това обаче сякаш се губи общото сечение между протестиращите, а с умели политически ходове не една и две партии се опитват да се реанимират и да извлекат своята полза.

Спусъкът на протестите се оказаха януарските сметки за ток. Те отключиха недоволството – първоначално на получилите по-високи сметки, а после – и на всички, които смятат, че имат причина да протестират. Постепенно протестите получиха общ знаменател и надслов: „Не на монополите”, но за броени дни се превърнаха в протест срещу управляващите.

В този момент спрях да припознавам каузата – намеси се политиката, при това по най-груб и недостоен начин. Това вече не е моят протест, защото протестиращите не дават решение, а искат грубо възмездие. Появиха се дори призиви за национализация – идея, която звучи колкото нелепо, толкова и стряскащо.

Шахматната дъска и токът

Политическите хватки около протестите доведоха до престрелки и прехвърляне на горещия картоф – кой е пуснал електроразпределителните дружества на пазара, кой им е дал монополната позиция и кой им налива печалби. Всичко това на фона на призиви за прекратяване на лицензионните договори и прогонването на трите компании от страната.

Сагата с енергетиката обаче няма да се разреши така.

В подобна ситуация полезните ходове са малко и те със сигурност не са свързани с прибързани действия и гръмки заплахи за отнемане на лицензи. Особено когато говорим за публични компании, каквито и трите ЕРП-та са, реториката трябва да е по-умерена, защото на карта се залага както стабилността на капиталовия пазар, така и авторитета на регулаторите, отговорни за контрола върху информацията, която се разпространява за дружествата на борсата.

Умелото отиграване на ситуацията – такова, което ще е от полза на обществото, а не на търсещите реабилитация политици, е разсекретяване на договорите с чуждестранните компании, които опрерират на пазара на енергия у нас. Обнадеждаващото е, че пътища за това вече се търсят.

Другият път е законова промяна и разваляне на възможността за монопол на пазара чрез допускането и на други разпределители на пазара. Ако хапката е толкова апетитна, със сигурност ще се появят заинтересовани играчи. Справка – развитието на пазара на мобилни услуги.

Повече пазар

В момента разпределението на електроенергия е строго контролирана от държавата сфера – от цената за достъп, през цената за пренос, до крайната цена – всичко това се контролира от държавни органи. В такава ситуация да се каже, че злият дявол са ЕРП-тата, е меко казано нахално.

Всъщност, ако се абстрахираме от напрежението около протестите, трите ЕРП-та правят всичко по силите си през последните седмици, за да обяснят цените, политиката си и проблема с високите сметки. Нещо, което не бихме видели от нито едно държавно предприятие.

Това е пряк ефект на повечето пазар – трите компании са заинтересовани от оставането си на пазара. Ако сред тях бъдат допуснати и нови дружества, то ще говорим за конкуренция. Реална – с което цените ще паднат. Поне частта, която контролират ЕРП-тата.

Ами национализация?

Национализацията е възможно най-неподходящият път за излизане от ситуацията, защото между държавен и частен монопол разликата не е голяма – за крайния потребител вероятно и никаква. Що се отнася до сметките, най-болезненият пример за това е софийската топлофикация. Между другото, сметките за парно също са изключително съмнителни, но от години ситуацията не се е променила дори минимално.

Връщането на ЕРП-тата в ръцете на държавата със сигурност ще вкара повече напрежение, защото администрацията досега не е доказала, че е способна да се справя ефективно с управлението на който и да е мащабен проект.

Интересна е и схемата, която от ЧЕЗ разпространиха за разпределението на средствата, които постъпват в разпределителните дружества. Тя показва всичко друго, но не и това, че държавата в случая е защитник на интереса на хората.

Игра на политика

Всичко, което се случва в момента, е игра на политика. Безспорно има много хора, които протестират срещу високите сметки. Те обаче трябва да насочат енергията си срещу политиците, а не срещу разпределителите. Причината – последните са частни компании, опериращи в условия, зададени им именно от политиците.

Политиката обаче подменя протеста. Популизмът и политиканстването се хванаха за ръка с обещанието за национализация. Темата се сменя към бедността, кризата, ниските майчински. Дават се щедри обещания, без обаче да се отговори на конкретния проблем – ще се либерализира ли пазарът и ще стане ли по-ефективна държавата.

Затова този протест вече не е моят. Моята кауза не са изборите, а конкретните действия за подкрепа на пазара и изтегляне на държавата към основните ѝ проблеми – реформа на вътрешното министерство, реформа на здравеопазването, реформа на образованието. И продължавам да чакам реални платформи за промяна именно там. Но все така си чакам.

Още новини от България можете да прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


294
Още по темата: протестиЕРП-та
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
221
1
 
0
 
! Отговори
До Г-н Президента преди 11 години
Какво чакате г-н Президент ?Да удавите страната си в кръв ?Обявете извънредно положение и като главнокомандващ - разпуснете кабинета и парламента !Назначете Експертен кабинет и Ново Велико Събрание ! Или може би не сте мъж ?
220
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
От публикуваните отчети за 2012г на ЕРП става ясно, че те имат огромен ръст на показателите. При Енерго-Про Мрежи АД печалбата е с около 33% повече от предходната година, а при ЧЕЗ Разпределение България АД ръстът на печалбата е впечатляващ 240%. Отчетът на ЕВН Електроразпределение АД не е публичен, но се предполага, че ръстът на финансовите показатели отново е трицифрен. Логичният въпрос е на какво се дължи огромното повишение в числата и как то кореспондира с исканията на ЕВН и ЧЕЗ за увеличение в цената на тока?
219
0
 
1
 
! Отговори
браво български преди 11 години
народе! Над 22 години те крадат, грабят всички управляващи, виж колко пари имат те и тех-ните близки, а ти нямаш нищо.Лъгаха те всички управляващи.Приватизацията беше узаконена кражба,мутрите създадоха и власт им дадоха.Виж на управляващите къде учат децата и кол-ко пари имат-напр. на Нейнски, Иван Костов, Петър Стоянов, фамилия Живкови и др.А тво-ите деца са бедни и заминаха в чужбина, там се възпроизвеждат и там ще останат завинагиМБраво народе български, изгони ЕРП, изгонихая и от малка А
218
0
 
2
 
! Отговори
хасан преди 11 години
пак ни лашнаха в глуха линия .правим протести уж за високите цени ,след това казаха срещуМОНОПОЛА.трябва да знаем ,че цените няма да паднат ,те са международни и при нас не са високи.проблема е в безработицата,ниските заплати и пенсии.излиза че ни използват да отворим пътя за включване на нови играчи които пак да си пълнят гушите.за нас остава да променим посоката на протеста изцяло с/щу правителството.ще дойдат новите но не трябва да изпуснем контрола и в/ху тях защото и те са същите.
217
0
 
1
 
! Отговори
ЛЕСНО Е преди 11 години
МОЛЯ, ВЪПРОСЪТ ДА НЕ СЕ ИЗМЕСТВА ! НЕ "СРЕЩУ КАКВО ПРОТЕСТИРАМЕ" А,ЗА КАКВО СЕ БОРИМ :1. НОВ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН МОДЕЛ.2. ДУХОВНО И МАТЕРИАЛНО РАЗВИТИЕ. ЕДИНСТВО НА МАТЕРИАЛНО И ДУХОВНО.3. РАБОТА, СТАБИЛНИ ДОХОДИ, ВИСОКО ЖИЗНЕНО РАВНИЩЕ.4. СПРАВЕДЛИВОСТ, СТАБИЛНОСТ, УВАЖЕНИЕ ЗА ХОРАТА КОИТО СЪЗДАВАТ С ЧЕСТЕН ТРУД.5. ...
216
2
 
2
 
! Отговори
void преди 11 години
@265 (скъсан джоб)Колкото си *** толкова си и ***. Таван на цената на тока, фиксирана цена според доходите на хората - бе ти чуваш ли се бре? Или си препил с течност за чистачки? На никого не му дреме че ти е мизерна заплатата - намери си по-добре платена работа или се преквалифицирай. Ама ако искаш да живееш в комунизъм - сбъркал си страната!
215
2
 
0
 
! Отговори
ВАРНА КИПИ! преди 11 години
В МОМЕНТА ВЪВ ВАРНА ТЕЧЕ МНОГОХИЛЯДЕН МИТИНГ! ДОЛУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ГЕРБ! МЕДИИТЕ МЪЛЧАТ! ПРОТЕСТИРАТ ПРОТИВ ГЕРБ! Сигнализирахте за неуместен коментар Сигнализирахте за неуместен коментар
214
2
 
1
 
! Отговори
скъсан джоб преди 11 години
Ние искаме държавата да коригира цената на ел.енергията - на квадратен метър отопляема площ ли, на кубичен метър ли, но да е фиксирана спрямо доходите на хората. За отопление на жилище - семейството да няма повече от 10 % постоянни годишни разходи от доходите си за отопление и осветление. Това е - таван на цената на тока! Не ме интересува какво е в другите държави - както тях не ги интересува, че заплатата ми е мизерна!
213
0
 
3
 
! Отговори
Mlekarov преди 11 години
pak sa piani balgarite...mnogo bg vodka sa pili, mnogo bg tutuni sa drusali...
212
3
 
2
 
! Отговори
Стига мафия, стига Б преди 11 години
Будистите ги е страх от протестите, защото народа протестира и поради МИЗЕРНИТЕ доходи... ей го Буда не е увеличавал пенсиите от 4 години.И май е истина според специалистите, че не са високи сметките леле са НИСКИ ДОХОДИТЕ които получаваме....За това требва да се изритат некадърните будисти.... Стига мафия, стига БУДИ!!!
211
3
 
2
 
! Отговори
Стига мафия, стига Б преди 11 години
Будистите ги е страх от протестите, защото народа протестира и поради мизерните доходи... ей го Буда не е увеличавал пенсиите от 4 години.И май е истина според специалистите, че не са високи сметките леле са НИСКИ ДОХОДИТЕ които получаваме....За това требва да се изритат некадърните будисти.... Стига мафия, стига БУДИ!!!
210
1
 
3
 
! Отговори
ivo преди 11 години
Много хора не правят разлика между ВИСОКИ СМЕТКИ ЗА ТОК И ВИСОКА ЦЕНА НА ТОКА!80 % не знаят защо са на митингите.Мислят си,че няма да плащат тока,който са изразходили....!Да не са *** я!?
209
1
 
2
 
! Отговори
гражданин преди 11 години
Това че между държавен и частен монопол разликата не е голяма е чиста лъжа .Аз не сам дори и капчица комунист но какъв е смисъла ние да си произвеждаме ток а друг да го продава на самите нас?
208
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Искаме да спрете да ни ограбвате бе! Всички! Какво му е популисткото?
207
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До м-р Хабе морално ли е в тая обрулена държава да има такива заплати за държавни чиновнициПРОЗРАЧНОСТ
206
0
 
9
 
! Отговори
Стоянов преди 11 години
Голям късмет изкараха БСП И ДПС с тези протести - дюшеш им дойдоха, да пуснат агенти и викат за оставка. Нали излязохме за високите сметки, а защо искаме оставка на правителството? Заблуждавате се, че ще дойдат комунистите и ДПС и всичко с магическа пръчка ще се оправи - бързо ще станем богати и щастливи- е, нали управляваха ,богати ли бяхме- отвличания, приватизации за стотинки, рекет от групировки- а, сега било "милиционерска държава", нали така искахме да се хващат престъпниците? лъжат виБСП
205
0
 
2
 
! Отговори
м-р Х преди 11 години
Димитър Стефанов "каратиста" доверен човек на пашата , управител в "омега, назначен от Борисов за управител на ЧЕЗ с 35 000 лева заплата три месеца след като Борисов става премиера.
204
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
DO Бейтула KAK RUSKA BE TQ E AMERIKANSKA
203
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Борисов сложил управител на фирма на Пашата да представлява държавата в ЧЕЗ с 35 бона заплата
202
1
 
3
 
! Отговори
Бейтула преди 11 години
Не бе дайте да говорим за ЗЕЛЕНАТА ЕНЕРГИЯ и за скъпия ток от Марица-тая централа не е ли руска. Смешници, това, че ви търпим досега не значи, че не виждаме. Проста сметка-120000 лева заплата на един шеф от ЕРП. Ами това е заплатата на 300 българи. А то навлеците само там ли са. И навсякъде едни компетентни органи който като усетят за мин. Проблем го прехвърлят на други такива ***. Тук не става дума за популизъм, а за реалното анализиране на събитията.