Защо българите емигрират?

Почти половината българи са в риск от бедност или социално изключване
6 авг 2016 21:36, Елка Василева
511
Защо българите емигрират?
Снимка: архив, Reuters

Защо младите и кадърните продължават да бягат в чужбина въпреки нарасналите възможности за по-добър живот и професионално развитие в България? Доклад на Световната банка хвърля светлина върху този много болезнен въпрос, пише Дойче веле.

Корупцията, липсата на реформи и на възможности за равен старт, използването на властта като средство за набавяне на лична облага и обсебването на държавата от елити и частни интереси са сред основните мотиви на младите българи с добра квалификация да напускат родината си. Това констатират експертите на Световната банка в обширен аналитичен доклад, чиято цел е да разкрие причините за слабия растеж и за крайно неравномерното разпределение на благата в България през последните 15 години. Същевременно в доклада е направен обширен анализ на ролята на бедността и социалното изключване като един от основните задържащи развитието на страната фактори.

Спасение от мизерията и безперспективността

„Осем години след присъединяването към Евросъюза почти половината от всички българи (3,5 млн. от общо 7,1 млн.) все още живеят в риск от бедност или социално изключване - най-високата стойност сред страните-членки на общността. През този период липсата на възможности - отчасти свързана с разпространеното схващане за обсебване на държавата - накара близо 100 хиляди българи, основно млади хора, да емигрират“, пише в новия доклад на Световната банка.

Нейните експерти напомнят, че в своята програма „България 2020“ българското правителство се е ангажирало да намали с 260 хил. души (до 2020 г.) броя на хората, намиращи се в риск от относителна парична бедност. Очакванията са били свързани най-вече с групите, които са и в най-голям риск от бедност или социално изключване: роми, деца, безработни, работещи бедни и възрастни хора, жители на селските райони. До този момент обаче напредъкът е противоречив, констатира докладът.

„България се нуждае от по-добри стимули за бизнеса да произвежда, инвестира и прави иновации, за да може да се подобрят икономическите перспективи и да бъде спряна (или по възможност обърната) емиграцията на младите българи. Само за някакви си три десетилетия България се превърна в третата най-силно застаряла държава в Европа, а прогнозите са до 2050 населението в трудоспособна възраст да спадне с 40%." Това би бил най-резкият спад по този показател в световен мащаб, алармират експертите.

При сегашните тенденции на развитие съвсем реална е прогнозата на банката, че към 2075 г. половината български пенсионери или ще получават минималната пенсия, или изобщо няма да имат пенсионни права.

Задълбочаващият се дефицит на млада и квалифицирана работна сила обезсмисля предишна прогноза на Световната банка, че България може да достигне средните показатели за благосъстоянието на гражданите на Европейския съюз към 2040-та година. Условието за постигането на подобен успех е било производителността на труда в българската икономика да нараства минимум с 4 % годишно (два-три пъти по-бързо от сегашните темпове – б.а). Това няма как да се случи със застаряваща и нискоквалифицирана работна сила, четем още в документа.

Има ли изход?

„При по-оптимистични икономически перспективи и по-добри възможности за работа ще се повиши вероятността младите хора да останат в България или да се върнат в нея. Това е важно, защото при младите хора е по-висока вероятността да допринесат към структурните промени в икономиката, като влязат в по-продуктивни сектори. В противен случай – дори и качеството на образованието и инфраструктурата да се подобрят – младите хора, и особено по-квалифицираните, вероятно ще напускат страната“, гласи една от ключовите констатации в доклада.

Експертите на Световната банка са категорични, че България незабавно трябва да пристъпи към изпълнението на три основни пакета от реформи: реорганизация на работата и структурата на държавната администрация, разбирай: да бъде премахната излишната бюрокрация по отношение на бизнеса и чуждите инвестиции; подобряване на качеството и достъпа до публични услуги като образованието и здравеопазването, в които се наливат големи средства; и на трето място трябва да се обновят транспортната и техническата инфраструктура. Защото независимо от рекламираните от българското правителство успехи в тяхното обновяване, качеството им остава далеч от желаното и продължава да бъде спирачка пред привличането на солидни чужди инвестиции в страната, констатират авторите на доклада на Световната банка за България.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


511
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
247
3
 
22
 
! Отговори
Hristov преди 7 години
Подкрепям младите хора, които избират да напуснат България !!!! Ако преди години беше въпрос на избор дали да напуснеш или не България, то вече е задължително ! Всеки ден сме свиденели как правосъдната ни система пуска престъпниците с пари, ПРЕНЕБРЕГВАМЕ НАЦИОНАЛНИТЕ СИ ИНТЕРЕСИ и правим това, което ни каже ЕС !
246
1
 
3
 
! Отговори
Taralejic преди 7 години
Ааааа)) Вчера oльгины получили пари. И още платили дълга и получената премия.))) Спрете пиенето путиноиды анонимени))))))).
245
0
 
2
 
! Отговори
Николай преди 7 години
Да бе и аз се питам що ли емигрират българите ?
244
0
 
17
 
! Отговори
митко преди 7 години
верно е ,че си развързват кисиите бизнезмените и дават по 20 лв надник на роба за да не пукне от глад на работа. Страната не е София
243
5
 
6
 
! Отговори
42 преди 7 години
ДО 336ПОНЕЖЕ ЕМИГРАЦИЯТА И ГЛОБАЛИЗМА ПРЕМИНАХА ВСЯКАКВИ ГРАНИЦИ НА СОЦИАЛНА И ОБЩЕСТВЕНА ПОНОСИМОСТ ЗАТОВА И СВЕТЪТ УСИЛЕНО ВЪРВИ КЪМ КРАЯ СИ, ВЕЧЕ СЕ ВИЖДА И С НЕВЪОРЪЖЕНО ОКО, НЕ Е НУЖНО ДА СИ ВРАЧКА. ВСИЧКО С МЯРКА Е ДОБРО.
242
1
 
21
 
! Отговори
А защо не? преди 7 години
Някой хора явно не разбират че емиграцията е нормално явление. В цялата човешка история хората са мигрирали по света в търсене на по добър живот. Емиграция няма само при едноличните режими където границите са затворени. (крепостничество) Всяка държава която принуждава гражданите си да искат разрешение(или виза) за да пътуват навън, реално представлява един вид затвор(или трудов лагер) със облекчен решим. В Бг. това сме го преживели вече. Сега хората са свободни да ходят където си поискат.
241
0
 
7
 
! Отговори
BURZUM преди 7 години
Прогониха ги успелите българи като ПРЕМИЕРА господ от здраве да не го отърве ....
240
6
 
10
 
! Отговори
Не е така !!! преди 7 години
До le6tan. . . Ако бачкаш здраво в БГ, ще си добре и там. . . . Изобщо ама изобщо не си прав . Въобще не познаваш действителността тук !!!
239
7
 
29
 
! Отговори
стефчо преди 7 години
ако бачкаш здраво в Бг пич ,винаги ще стоиш полугладен и без пари.Понеже има свои хора и на хранилка на мафията дето ще те крадат и подритват! Тези вицове ги слушаме вече 30 години как с много работа и постоянство се постига нещо.
238
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
стига вече с тази инфраструктура, не разбрахте ли, че чужденците я ползват само по-бързо да могат да преминат през тази територия? 90% от администрацията е назначена без конкурси или с формални такива, както и 40% от 'частния'бизнес (който преобладаващо е собственост на политици или свързан с тях). работил съм в няколко европейски държави, но само тук съм чувал репликата 'еми, тук толкова се плаща, независимо от опита и образованието'. добавете здравеопазване, вилнеещи 'шведи',сигурност и е ясно
237
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
стига вече с тази инфраструктура, не разбрахте ли, че чужденците я ползват само по-бързо да могат да преминат през тази територия? 90% от администрацията е назначена без конкурси или с формални такива, както и 40% от 'частния'бизнес (който преобладаващо е собственост на политици или свързан с тях). работил съм в няколко европейски държави, но само тук съм чувал репликата 'еми, тук толкова се плаща, независимо от опита и образованието'. добавете здравеопазване, вилнеещи 'шведи',сигурност и е ясно
236
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Знам езици и съм с добро образование. Водех курсове по английски в едно читалище и виждах как се изнася първата вълна емигранти. Дълги години вярвах, че нещата ще се оправят, все пак бяхме в преход. Обяснявах на курсистите, че може би ще съм последният, напускащ България. И така, докато станах на 54, децата ми заминаха да учат, а аз нямаше с какво да им помогна. Заминах и се обвинявам, че можеше и по-рано ... Пак работя, живея спокойно, пътувам. Усещам рестарта живота си с тези години навън.
235
0
 
31
 
! Отговори
Гигов преди 7 години
Мой близък преди да емигрира работеше в БГ СОД-Варна.Собствениците са бивши полицаи, работа по 24 часа през два дена.Заплата 300 лв.а се подписва във ведомостта в/у420 с удръжките 358.Осигурявали са го на 4 часа. Не са му давдали никаква компенсация за празнични и почивни дни. В същото време общината защитава фирмата а бюрото по труда изобщо нехае. Е, как няма да избягаш.............
234
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Аз понеже специалист ще кажа: в БГ работиш но с много нисък КПД.
233
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ама то това ни е в кръвта, особености на народопсихологията и така ще си отидем
232
20
 
12
 
! Отговори
le6tan преди 7 години
години наред още ще гледате гладни света - щото чакате някой да ви реши проблемите и да ви заработи парите. Щото сте мошеници и мързеливци. Това е - искате, но не сте готови да дадете - труд и пот. И разберете - не всички на запад живеят добре - добре живеят тези, които бачкат здраво цял живот. Ако бачкаш здраво в БГ, ще си добре и там.
231
0
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
и преди бойко, и станишев, и царя, и доган, и костов, и живков - при всички беше така. лично познавам връзкарка, с която учихме заедно в англия, 6 месеца никой не я взе, прибра се в бг и татко я уреди шеф в министерство без 1 работен ден.даже не говорим за равен старт-на нея всичко й плащаха, докато останалите се блъскахме по строежи и кухни, за да си платим таксите. как да се върнат младите, като най-некадърните отново ще са 'на почит'? в държава, където само връзките и парите имат значение?
230
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
и преди бойко, и станишев, и царя, и доган, и костов, и живков - при всички беше така. лично познавам връзкарка, с която учихме заедно в англия, 6 месеца никой не я взе, прибра се в бг и татко я уреди шеф в министерство без 1 работен ден.даже не говорим за равен старт-на нея всичко й плащаха, докато останалите се блъскахме по строежи и кухни, за да си платим таксите. как да се върнат младите, като най-некадърните отново ще са 'на почит'? в държава, където само връзките и парите имат значение?
229
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
исторически тази'тенденция' върви още от времето на стамболийски и селските въстания: земеделците се вдигнали срещу неравномерното разпределение, но най-близките му се опитали да се набутат във властта. през 43г. във вардарско са изпратени връзкари и баджанаци, през 44/45г. 'роднините' стават министри и така до днес. 'наши' хора получават апартаментче и службичка в столицата, племенника-пост в горското, любовницата-парцелче край морето. Така (не) функционира държавата от 90 години.
228
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Причината за това не е Бойко Борисов. Българите просто показаха, че да имат държава не е по силите им. Затова отиват в други държави, където някой да се грижи за тях, вместо да си оправят собствената. Ако държавата, в която са в момента изпадне в трудност, българите, които са там ще я напуснат по същия начин