Всеки ден една българка умира от рак на маточната шийка

Статистиката показва траен ръст на заболеваемостта у нас
52
Всеки ден една българка умира от рак на маточната шийка
Снимка: архив, БулФото

Всеки ден в България умира една жена с рак на маточната шийка и се диагностицират три нови случая на заболяването. Данните са изнесени на заседанието на правителството в оставка, което одобри днес Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2017 – 2020 г.

По данни на Националния център за обществено здраве и анализи, регистрираните жени с рак на маточната шийка в страната са 412,1 на 100 000 жени за 2015 г. в сравнение с 401,9 на 100 000 жени през 2014 г.

Ракът на маточната шийка е (РМШ) е една от най-разпространените форми на рак при жените и е тежък социално-икономически проблем на съвременното обществено здравеопазване. Ежегодно в света се регистрират около 528 000 нови заболели и 266 000 смъртни случаи.

Най-голяма е тежестта на проблема в Източна Европа, където смъртността от РМШ е над два пъти по-висока, отколкото в останалите части на Европейския регион на Световната здравна организация (СЗО). В сравнителната европейска статистика, България се нарежда на място, близко до това на най-неблагополучните страни с трайна възходяща тенденция на показателите за заболеваемост и смъртност, съобщиха от правителствената пресслужба.

От 2012 г. Министерство на здравеопазването заедно с Националната здравноосигурителна каса и общопрактикуващите лекари разработи и приложи механизъм за обхващане на целеви групи от населението с HPV ваксини, осигурени с публични средства по Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2012-2016 г.

Програмата дава възможност на родителите да получат достоверна медицинска информация за рака на маточната шийка и методите за профилактика, да направят информиран избор за провеждането на имунизацията на своята дъщеря и след консултация с медицински специалист да изберат вида на прилаганата ваксина, осигурена с публични средства.

Така държавата дава правото на избор на пациента, респ. неговият настойник и се разходват толкова средства, колкото са приложените дози ваксини.

Необходимите средства за изпълнението на програмата са за сметка на утвърдения бюджет за съответната година на Министерството на здравеопазването.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


52
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
2
 
24
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
Цитонамазка на всеки 8-12 месеца и риска от развитие на този вид рак клони към 0. Въпрос на грижа и отговорност за здравето.
2
13
 
20
 
! Отговори
онбашията преди 7 години
рака на маточната шийка е един от малкото раци дето са добре изяснени като причина, свързан е с вирус, който се предава по полов път, демек при ковралък. затова в западните общества се препоръчва момиченцата на 12 да се ваксинират, щото вече са годни за употреба и може да го пипнат.
1
2
 
29
 
! Отговори
ira преди 7 години
Преди десет години ме диагностицираха.Добре,че си направих изследвания и в друга лаборатория та се оказа блъф.Тооочно две и седма ,щях ада умра от страх.ДОРИ МИ НАПРАВИХА *** И КАРТОН В ОНКОТО.

Спонсорирани публикации