Щастливите у нас: Млади, с образование и добри доходи

Тревожността на българите обаче е висока, според проучване
60
Щастливите у нас: Млади, с образование и добри доходи
Снимка: архив, БулФото

Българинът - оптимист е на възраст 18-35 г. с висше или полувисше образование. Живее без брак, семеен е или живеещ на семейни начала в домакинство със собствени доходи, с едно или две деца.

Дяловете на жените и мъжете оптимисти са равни, според проучване на Института за политика, проведено със собствени средства.

Изследването е проведено от Института за политика и Института за изучаване на човека и населението сред 1200 души в 44 населени места от 10-21 април.

Нивото на оптимизъм е сравнително високо – 3,42 по 5-степенна скала. При подобно изследване преди близо 25 г. (през 1993 г.) оптимистите са били 2,67 по същата скала.

39% от анкетираните казват, че понякога са щастливи. 52% обаче заявяват, че почти винаги и често преживяват щастливи моменти. Резултатът е изненадващ поне що се отнася до масовото мнение, че българите не се възприемаме като щастлив народ, смятат изследователите.

Хората, които по-често изпитват щастие, се самоопределят като привърженици на център-дясното. Това са по-млади хора с висше образование и по-високи нива на доходите. На другия полюс са тези, които се идентифицират в център-лявото. Те са основно над 60-годишна възраст, с по-нисък доход и по-ниско образование. Т.е. факторите възраст, образование и доходи влияят върху личната интерпретация на състоянието на щастие.

Средната стойност на тревожността на българите е малко по-висока от средната – 2,3 по 4-степенна скала. Участниците в изследването заявяват, че понякога и често преживяват в състояние на тревожност. Хората с по-високо образование са по-малко тревожни и отбелязват по-ниски резултати по скалата. По-тревожни са хората, преживели развод, раздяла, загуба на съпруг или съпруга.

Макар и по-малка в сравнение с нивата на оптимизъм, удовлетвореността от живота също отбелязва умерени резултати – 2,89 по 5-степенна скала. Пикът на житейската удовлетвореност е при 46-55-годишните. Самотата е един от факторите, които понижават усещането за удовлетворение.

Тя обаче не е свързана с наличието или липсата на деца. Отново върху това състояние влияят степента на образование и сигурността – например броят източниците на доход в домакинството, посочват от института.

Като цяло щастието, удовлетвореността, тревожността и оптимизмът се движат в положителния дял на скалите. Ясно се очертават по-негативни нагласи у хората с леви политически предпочитания, което може да се обясни с поколенческото различие (по-възрастни, с по-ниско образование и по-ниски доходи).

При изследването на Института, представено през май, е регистрирана висока степен на отчужденост от институциите и партиите. Ако към това добавим индексите за самооценка от сегашното проучване, можем да направим извода, че отчуждението е защитен механизъм, посочват анализаторите.

Чрез затварянето в личния свят, хората преодоляват разочарованието от срещнатата несправедливост и необяснимите взаимоотношения във властта и така предпазват психичното си здраве в нормалните стойности.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Сигурно трябва да сте слепи, за да сте оптимисти в Бостанска Държава? Не виждате ли, че си останахте в 90-те години на миналия век, покрай простия ви вожд, Бойко?
10
6
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Дори и да е млад и с добри доходи, не знам как може някой да е щастлив, като вижда какво става по родните пътища и училищата, какъв ужас е по селата за възрастните българи, как няма пари за болни деца, как се поромчва държавата, какво става въобще по Европа... Трябва да си някой, който се интересува само от себе си и затворен в собствения си егоизъм, да не се тревожиш за всичко това и да се определяш като щастлив. Лично мнение, все пак.
9
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
дойчланд - мойчланд , хе хе хе
8
9
 
4
 
! Отговори
БОГАТ преди 6 години
Аз прибирам по над 5 Бинки месечно.
7
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Това да ходиш на работа в България си е жива загуба на време. Няма сериозни фирми в които може да направиш кариера. Всичко е ден за ден. Днес си с работа утре не. Ако ти дават 4 хилки то гаранте работиш за 8. Най добрия вариант е работиш навън а си харчиш парите тука. Живота у нас все още излиза по евтино.
6
1
 
2
 
! Отговори
ДРАСНИПАЛНИКЛЕЧИЦА преди 6 години
За кво се тревожите пък толкова? Че шъ доа ви запала, за тва ли? Има резон
5
10
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А у нас 8/7 са недоволни и ядни, много гневни! Но ако Бучи от Банкя пукне, ще има народно веселие три дни и три нощи. Ще въздъхне българинът, ще изправи снага и ще се усмихне, защото сатрапа сринал България ще в при Свети Петър. Тогава ще се усмихне. Ще настъпят народни веселия. Миже и да се определи датата за Освобождение от герберастко робство.
4
4
 
7
 
! Отговори
МЛАД С ДОБРИ ДОХОДИ преди 6 години
Нямам виШо. Аз от кои съм?
3
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 1Ми като мама и тате нямат пари няма да правят деца.
2
2
 
11
 
! Отговори
МИТИ ОКОТО преди 6 години
Мили Граждани,Ако сте недоволни от живота, винаги може да ми станете клиенти.По-здрави,Мити Окото
1
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
НО ИМА МНОГО МЛАДИ, КОИТО НЕ СА ЩАСТЛИВИ, ЗАЩОТО НЕ СА ОБРАЗОВАНЕ И СА С НИСКИ ДОХОДИ (ИЛИ ЗАПЛАТИТЕ НА МАМА И ТАТЕ СА НИСКИ)