3 млн. домакинства в 2,7 млн. жилища. А имотите още поскъпват!

Как може да бъде решен имотния проблем на България?
27 ное 2017 17:00,
136
3 млн. домакинства в 2,7 млн. жилища. А имотите още поскъпват!
Снимка: Булфото

Населението у нас намалява, но цените на жилищата в големите градове в България скачат постоянно. Какво е обяснението за тези странни дисбаланси и има ли изход? Николай Цеков обобщава данни на Световната банка за Deutsche Welle.

"България е сред европейските страни със силно надценен пазар на недвижимите имоти. През последните две години цените на жилищата в страната растат с едни от най-високите  темпове в Европейския съюз, предупреждава Европейската комисия, която смята този факт за обезпокоителен на фона на високата задлъжнялост на българските домакинства и бизнес.

Продължаващото пренаселване на София, Варна и Пловдив е сред причините за големия дисбаланс на пазара на имоти, предлагани за продажба или за отдаване под наем в най-големите градове. Изследване на Световната банка свързва жилищната криза и с нарастващите разлики в доходите на отделните социални и етнически групи в страната.

Според официалната статистика, в България има 3,9 милиона налични жилища  - този брой би трябвало да е съвсем достатъчен за нуждите на трите милиона български домакинства. Експертите на Световната банка обаче констатират следното: "1,2 милиона от жилищата в България са необитаеми, а това означава, че в действителност 3 милиона български домакинства живеят в 2,7 милиона жилища. Често пъти 6-8 души от три поколения си споделят един-единствен апартамент . В същото време една четвърт от жилищата в София и близо половината от къщите в селските райони остават необитаеми."

Програмният директор в софийския институт "Отворено общество" Боян Захариев е категоричен, че за младите семейства в страната намирането на жилище е много трудно заради ниските доходи - и че това е един от факторите за интензивната емиграция. Младите българи, редом с младите италианци, държат европейския рекорд по най-дълго съжителство с родителите под един покрив – средно до 34-годишна възраст.

Според доклада на Световната банка, в пренаселените жилища живеят 80% от децата под 18 години и 60% от младите хора на възраст между 16 и 29 години. Пренаселени жилища обитават и 82% от наемателите, които плащат пазарен наем. Процентът на пренаселените жилища в България е много висок в сравнение със средните показатели за Европейския съюз, изтъкват експертите на банката.

Много хора не могат да си позволят собствено жилище

Средните цени на жилищата са между 550 и 800 евро на кв.м за по-малко атрактивните жилища в стари сгради и до 800-1200 евро на кв.м за жилища в новопостроени сгради с по-атрактивно местонахождение, отбелязват още от Световната банка. Средният месечен доход на домакинство обаче е 477 евро, което значи, че по-голямата част от населението не е в състояние да си  закупи или дори да наеме жилище на пазарни цени.

По относителен дял на разходите за поддържане на жилищата България се нарежда на второ място сред държавите от бившия Източен блок. В това отношение е налице  огромна разлика между отделните райони в страната, се посочва в доклада на Световната банка.

"В градове като София, където производителността е по-висока и възможностите са по-големи, жилищните разходи са много високи спрямо доходите. На други места разходите са ниски, но жилищата са празни", гласи един от изводите в изследването.

Голям брой имоти в провинцията пустеят

Боян Захариев допълва, че тези разходи надхвърлят 15% от бюджета на българските домакинства, което е една от причините за ниския стандарт на живот на българите. Квартирните им проблеми се коренят и в лошото състояние на изградения по времето на НРБ жилищен фонд, състоящ се основно от панелни комплекси на възраст 30 и повече години. Именно в тях се намират и над три четвърти от апартаментите в страната. Липсата на поддръжка и на технически инспекции поставят нерядко застрашават живота и здравето на обитателите на над 30% от жилищата  в страната.

Пазарът за отдаване на имоти под наем в България обхваща едва 5% от жилищната площ в страната, се казва в доклада на Световната банка.

"Липсата на ефективен пазар за отдаване на жилища под наем ограничава трудовата мобилност и нагнетява проблемите около намирането на сносен дом". Дефицитът от имоти за отдаване под наем е основен възпиращ фактор за трудовата мобилност особено на младите семейства и изкуствено завишава наемите на наличния жилищен фонд, констатират експертите на Световната банка.

Според тях, една от причините за липсата на напредък в това отношение са недъзите на правосъдната система, която не гарантира изпълнението на договорите - както от страна на наемодателите, така и от страна на квартирантите.

Какво да се направи?

За да се намали пренаселеността на жилищата в България и да се стимулира пазарът за отдаване на жилища под наем, експертите на банката съветват българското правителство да преразгледа изцяло жилищната си политика, с цел да се подобрят шансовете за решаването на един от най-тежките проблеми пред топящите се млади поколения в страната. Те предлагат да се освободят от данък доходите на собствениците, които отдават до пет апартамента под наем, а също и да се гарантира бърза и евтина процедура за разрешаване на спорове между наематели и наемодатели.

Държавата спешно трябва да увеличи и подкрепата си за благоустрояване на крайно пренаселените и нехигиенични  ромски гета, които отдавна са се превърнали в постоянни центрове на социално и етническо напрежение. Според Боян Захариев, изключително неправилна е извършваната разпродажба на социалните жилища, които вече са под 2% от жилищния  фонд в страната.

Захариев подкрепя предложението на Световната банка социално слабите хора – бездомни, пенсионери, роми, младежи и многодетни семейства - да получават т.нар. жилищни ваучери, които да им позволят да излизат под наем на свободния пазар. Тази широко разпространена на Запад политика позволява крайно нуждаещите се да имат сигурна държавна поддръжка при изплащането до 70% от стойността на наема и на режийните разходи. Така ще се стимулират и повече собственици да дават под наем ненужните им жилищни площи, убеден е изследователят от "Отворено общество".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


136
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
10
 
2
 
! Отговори
Шошо преди 6 години
В Румъния цените отдвана са 1200-1300 евро на квадрат. У тук трябваше да станат такива.
39
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Аз ще се местя на Село .. и ще си направя сам дом.. Роб на Банките в София не ми се става ..
38
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До do 39сигурно, но върпоса е колко време е надут и колко спукан, защото търсене и предлагане определят цени и идва момента, в който не стратегиите на брокерите и на банките определят пазара, а покупателната способност на населението и ако искаш продавай, ако искаш пази си го.. :) Ще се спука и то много скоро. Само някои трябва да се сетят, че е време да спрат да правят огледи въобще.
37
0
 
3
 
! Отговори
Дайте Съвет преди 6 години
до 38 - това ми е ясно и това ме мъчи мене батка. Но явно това е положението. Всеки за себе си. Докато се избием. А тва ли е начина ? Не мисля. Просто народа е такъв.
36
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Преди няколко седмици писахте статии ,че имотите били повече от домакинстватасега обратното ? Шантава работа. Една статистика като хората не може да направите или зависи кой я плаща и поръчва.
35
0
 
6
 
! Отговори
Иван Пешев преди 6 години
Пробоеми колкото искаш строителството е сектор който генерира много корупция, тези хора реално са защитени от фалит защото все някой нещо им урежда и си затваря очите , направете по пазарен този сектор.
34
7
 
2
 
! Отговори
Бокалов преди 6 години
Когато преди се спука т. нар. балон, цените спаднаха с не повече от 5%. И сега ще бъде същото. Ако започне предлагането да надвишява търсенето ще има лек спад. И все пак ми е чудно как се разпродват гоелми луксозни комплекси на цени от по 1500-2000 евро /квадрат.
33
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимена като ги нямам защо трябва да се пъна да ги изкарам, за да платя апартамент, който не струва толкова? При условие, че в тази държавица нищо не е сигурно. Нито икономика, нито работа, застаряващо и силно намаляващо население, смяна на етничекса картина и т.н....?
32
0
 
3
 
! Отговори
Дедо преди 6 години
Щели да стимулират собствениците?Като ми дойде некой от ония ,%*%$, и как ще стане тази работа да го пусна?И няма такова нещо като "ненужна жилищна площ"!Има обитаем и необитаем апартамент/жилище!
31
0
 
14
 
! Отговори
do 39 преди 6 години
Да ще се спука, после пак ще се надуе, после пак ще се спука и т.н. Винаги е било така, не знаеше ли?
30
0
 
5
 
! Отговори
Дайте Съвет преди 6 години
Къде струва двустаен 200 хиляди? Говорим образно казано 200 ЛЕВА - 100 ХИЛЯДИ евро. Отвори сайтовете за имоти и ще видиш. Говоря ти за апартамент ново строителство. 170-200 лв - квартали всички без Фондови,Захарна, Ботунец и т.н. Относно колегата който казва 1200 лв залог какво имаш в предвид? Това е заплатата просто. Която се води уж средно ниво в София.
29
2
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
няма къде да ходи, ще се спука. Гледам апартамента, гледам цената, 80 кв метра 100 хил евро, опитвам се да смятам, че това нещо излиза 300 хиляди лева, като го изплатиш накрая. Ако имах 300 хиляди лева, никога не бих си купил апартамент в тази София, на тази улица, срещу тази гледка, близо до този римски или шведски квартал. С 300 хил лева се развива бизнес за поколения след теб без да живееш в парцалива София. Ще се спука, ще видите.
28
3
 
14
 
! Отговори
MAD преди 6 години
За всичко е виновно правителството, че допуска изселването, че допуска цените на имотите да постъпват, че частния българин да е беден. Бойко самохвалкото се хвали каво направил, но нищо за обществото да живее по леко и да може да си закупи нужния му дом. БЪЛГАРИЯ БЕЗ БОЙКО БОРИСОВ. БЪЛГАРИЯ БЕЗ ГЕРБ И БСП НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД МУ ТРЯБВА НОВИ УПРАВЛЯВАЩИ СЪС СВЕЖИ ИДЕИ БОЙКО БОРИСОВ ВОДИ НАРОДА КЪМ ПРОВАЛ
27
0
 
34
 
! Отговори
до 31 преди 6 години
Не адвокатствай на строителната мафия, освен ако самият ти не си от нея.Правил съм калкулация, дори така нареченето луксозно строителство, с включени скъпи строителни материали, цена на парцела, труд, цената на квадратен метър, дори в топ-локации като Лозенец, излиза максимум 400-550 лв, забележи ЛЕВА.А го продават за 1300 евро квадрата, което прави около 2500 ЛЕВА.Пецалбата е 500%.Това го няма никъде - дори в Ню Йорк.
26
6
 
7
 
! Отговори
Аз преди 6 години
Всички които изтъквате, че балонът се надува, да ви питам, не помните ли какво стана 2008-***? Имаше балон - спука се, който не се беше набутал на високите цени на жилищата тогава и реши да инвестира при ниски цени (спукан балон), започна да се набутва в банкови лихви по кредитите, които тогава бяха 7-10%. Сега цените са на нива почти същите, а лихвите са 3-4%. Във всеки един момент има някой подводен камък, така че ако чакате вечно да дойде най-добрият момент, животът ще мине покрай вас.
25
0
 
3
 
! Отговори
До Дайте Съвет преди 6 години
Ако се занимаваш с търговия и продаваш неща дето ги има под път и над път , те. голяма конкуренция, тогва е трудно. Малко успяват. Ако човек има талант или добър порвефисонален опит трбва да се опита сам да направи нещо. разбира се не е никак лесно. То ако беше всички щяха да о правят. Но това не трбва да те отказва, особенно ако залога ти е е само 1300 лв заплата.
24
3
 
3
 
! Отговори
тест преди 6 години
До Дайте Съветлихвата в момента по ипотечен кредит стига 3.5%! което е най-ниското от доста години. Простата сметка излиза, че ако вноската по наема ти е по висока от вноската по кредит - теглиш кредит...и къде двустаен струва 200 000лв?
23
21
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не е надценено.Това ми напомня в някои руски сайтове разглобяват смартфон за 1000 лева на съставните му части и казват "ето виждате ли това плюс онова е максимум 200 долара пък те му искат 700-800" И със жилищата в България същата работа "Те стрували максимум 300-400 лева квадрат пък те ги продават за 2000.. Ами хубаво купете си парцел наемете си строителни работници,багерист да ви изкопае основите платете си там колкото струва и може и квадратът да ви излезе по 50-100 лева ако успеете.
22
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ганцовци, споко, приятелите ви от Запада, новите европейски партньори на Тиквата в момента разработват стратегия как да ви вземат жилищата.Защото не може в Германия 52% да имат собствени жилища, а бедните като *** ганчовци да са 99% собственици на жилища.Не става тая работа така, нали се сещате.
21
0
 
20
 
! Отговори
Дайте Съвет преди 6 години
наследствен апартамент имам в провинцията, но не мога да разчитам на него, все пак се надявам близките ми да са живи и здрави поне още 20-30 години. А до тогава аз едвали ще мога да изчакам хахах абе работата е тегава. Иначе не няма да развивам космически технологии. Не искам да звучи като мрънкане и т.н. но е факт че дребния предприемач тук е СМАЗВАН. Всеки знае защо.