Другата страна на живота в чужбина: Ниски заплати, лоша работа

"Най-лошото е, че и българи експлоатират българи", казва юристката Надя Клуге
2 дек 2017 21:41,
309
Другата страна на живота в чужбина: Ниски заплати, лоша работа
Снимка: Reuters

Юристката Надя Клуге помага на българи в Мюнхен, станали жертва на трудова експлоатация. В офиса ѝ към "Faire Mobilität" идват по 30 българи на месец. Пред Дойче веле тя описва най-тежките случаи и дава ценни съвети.

"В момента най-тежка е ситуацията в сектора на куриерските услуги", изтъква Надя Клуге. "Там просто е ужасяващо. Хората работят между 12 и 16 часа на ден, а им се плаща само за осем часа", казва юристката. Тя има предвид лицата, наети от подизпълнители при фирми като "Амазон" и "Хермес".

Става дума най-вече за българи, които не говорят немски, дошли са току-що в Германия и спешно се нуждаят от някаква работа. Надя Клуге обяснява, че те получават по 0,50 евро на доставен колет. "Работят на 48-часов договор за шест дни в седмицата срещу 8,84 евро на час, колкото е минималната заплата в Германия.

Тези куриери обаче трябва да доставят между 150 и 180 пакета на ден. Това просто няма как да стане за 8 часа - в такъв случай един пакет трябва да се доставя за 2 или най-много 3 минути", възмущава се Надя Клуге.

Тя признава, че най-много се дразни от факта, че и българи, които някога са работили при същите лоши условия, днес стават подизпълнители и назначават други българи, на които или плащат твърде малко, или пък понякога въобще не плащат.

Подобни проблеми има и в сектора на почистването, казва юристката. Там практиката е следната: казва се, че за час трябва да бъдат изчистени три стаи, но това е невъзможно. И така и в този бранш хората са принудени да работят много повече, отколкото е записано в трудовия им договор.

"В гастрономията положението също е тежко. Там работниците масово се водят на четиричасов работен ден, а от самото начало е предвидено те да работят на пълен график", посочва Надя Клуге. Един от големите проблеми в този бранш са болничните и отпуските - работниците получават само половината от това, което действително им се полага, тъй като договорът им е за половин работен ден, обяснява консултантката.

"Тук вече има специализирани фирми, които се занимават едва ли не само с издирването на подобни работници. Дори се пускат обяви в България - в различни интернет-форуми, или пък информацията се предава през познати", казва тя.

 

 

Те търпят твърде много

Надя Клуге посочва, че българите се обръщат за помощ към нея едва когато вече са на ръба на изтощението или когато не са получили заплатата си.

Някои от засегнатите са попадали на недобронамерени работодатели в продължение на години и са рухнали психически. "Те търпят дълго, защото се нуждаят от работа и от пари", казва тя и добавя: "На месец при нас идват поне по 30 българи. Говорим само за Мюнхен. Това е огромна цифра", подчертава Клуге и добавя, че със сигурност има и много други хора, които въобще не знаят, че в Германия се извършват безплатни правни консултации на български език, или пък не се осмеляват да потърсят правата си, защото се страхуват, че ще загубят работата си.

Надя Клуге съветва българите - особено тези, които работят в изредените сектори - да записват абсолютно всичко, за да могат някой ден евентуално да докажат неправомерно отношение на работодателя. "Хората буквално трябва да си записват за всеки един час какво и къде са работили. Защото иначе няма как да докажат пред съда, че са били ощетени", казва тя.

"Всъщност, специално в куриерските услуги всички тези случаи на трудова експлоатация биха могли да бъдат доказани много лесно - защото в системата на фирмите се записва в колко часа е доставен всеки един колет. Само че никой не контролира това. Според статистиката на германските митници, трудовите условия се контролират едва в около 1% от предприятията", посочва българката.

Тя смята, че през последните 10-15 години отношението към работниците се е променило. "Едно време работодателят полагаше повече грижи за работниците си. Всички бяха като едно голямо семейство, работодателят сякаш бе по-отговорен. А днес той очаква 120% работа за 70%-80% заплащане. Този натиск го има и при самите работодатели. И самите подизпълнители, примерно при "Хермес", работят под подобен натиск. Сигурна съм, че и подизпълнителите имат лоши договори с фирмите", казва юристката.

"Ходете с високо вдигната глава!"

А как българите могат да се предпазят от евентуална експлоатация? "Няма конкретен отговор на този въпрос. Но има някои неща, които биха могли да им помогнат по пътя им в Германия. Първото от тях е да започнат да учат немски още в България. Ако говорят езика, имат много по-голям шанс да си намерят по-хубава работа. Важно е да се знае, че германският работодател признава и издадените в България сертификати за познания по немски език на ниво В2 - това е стандартното ниво за започване на работа. Т.е. не е нужно чак в Германия да започват такъв курс. Освен това нека още в България да се информират за разликите в законите между България и Германия. Ние от "Faire Mobilität" имаме уебстраница на български език с подобна информация: http://www.fair-arbeiten.eu/bg/, където българите могат да се информират подробно за условията за работа в Германия", посочва Надя Клуге.

Тя дава и още един ценен съвет. "Имайте самочувствие! Ако сте свенливи и несигурни, по подобен начин ще се отнасят и хората към вас. Влизайте на работното място с високо вдигната глава", казва тя и си спомня за своето начало в Германия: "В България съм завършила за медицинска сестра. Започнах работа в една болница в Мюнхен и паралелно следвах тук право. Бях много свита. От неудобство чак не се представих на всички колеги. Така бях свикнала от България. По едно време се появи една стажантка и ми разказа как пред нея коментирали, че съм била много неучтива."

Днес Надя Клуге се смее, разказвайки за миналото, и признава, че много от българските работници просто нямат самочувствие. "Със самочувствието човек определя отношението към себе си. Но ние така сме израснали, така сме възпитани. На нас все са ни казвали - не прави това, не прави онова."

Сред българите в Германия има много висшисти

Юристката е щастлива от факта, че в Мюнхен, а и в цяла Германия има и много успели българи - висшисти и други квалифицирани кадри. Тя цитира данни от една статистика на германската фондация "Фридрих Еберт" от 2015 година, според която процентът на висшистите сред българите и румънците, живеещи в Германия, е по-висок, отколкото сред самите германци. За съжаление обаче някои от тях са принудени да извършват дейност за по-ниско квалифицирани кадри - в повечето случаи защото не говорят добре немски или защото образованието им не се признава.

В тази връзка Надя Клуге посочва, че има някои професии, при които Германия изпитва остър недостиг на кадри и за които дори не се изисква признаване на дипломата, стига кандидатът да има познания по немски на ниво В2. Това важи например за медицинските сестри, стига те да са завършили образованието си след януари 2007, както и за хората, завършили предучилищна педагогика - в Германия те директно могат да започнат работа като възпитатели в детска градина.

"Малко по-сложна е ситуацията с техническите професии", казва консултантката и обяснява: "В Германия са малко резервирани към хората с подобни квалификации от чужбина, защото не са сигурни какво точно знаят и могат." Най-добре е всеки един, който се интересува от информация за признаване на професията му в Германия, да се обърне към съответната германска община или местен парламент, съветва Надя Клуге.

Запитана какъв е бил последният случай, по който е работила, юристката отговаря: "Заплетена история в сектора на куриерските услуги. Човек, който дълго време не е получавал заплата." След това добавя: "А в момента пред вратата ме чака една жена, която се е разболяла, и тъй като не е била способна да работи, е била увлонена."

Понякога благодарни клиенти носят на Надя Клуге кутии шоколадови бонбони. "Аз не ги отварям", споделя тя. "Оставям ги в офиса и когато дойдат бедни българи и ми кажат, че вкъщи нямат нищо за ядене, им ги подарявам."
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


309
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
239
0
 
5
 
! Отговори
Fahrer /Paketzustell преди 6 години
Примера е в областа на Транспортните фирми за куриерски ислуги където е най-зле заплатено , вероятно се подразбира че таботата е на акорд тоест определена работа за определено време , пише го в Договора
238
8
 
4
 
! Отговори
аз-ът преди 6 години
Значи, когато не знаеш езика, или слабо го знаеш, нямаш реални качества за да си конкурентен на пазара на труда освен типично народняшкото "мо'ем да носим, да лепим и да пием", или това което още повече харесвам "*** всичко мо'ем бе"... Всъщност какво очаквате? Ти си с такава генетика и характеристика, че и в РАЯ да те вземе Господ пак ще си цър.вул.Па стой си на село у България бе, що се буташ там де ти миришат краката бе...
237
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 240Това, което си изредил е минимума за физическото съществуване. Но това не е достатъчно за нормален ЧОВЕШКИ живот. Твоите разсъждения повече биха подхождали на еди пенсионер, на когото освен да си дочака последните дни, не му остава друго. Младите хора имат нужда от много повече неща, за да се развиват професионално, да осигурят бъдещото поколение, да почиват и да подобрят условията си на живот. Друг жизнен стандарт, различен от твоите разбирания.
236
2
 
4
 
! Отговори
икономист преди 6 години
Правилно съм написал "роботят", защото то направо си е робство, както там, така и тук, без значение какво работиш. Да не мислите, че висококвалифицираните програмисти, не са експлоатирани от компанията, за която работят? За да получават тези пари и условия, значи изкарват много пъти по толкова за своя работодател! Та както писах по-долу, всеки се простира според талантите си. За това, едните са работници в цех, но знаещи немски, а другите пък бачкат във финансовия сектор в БГ, но без език..
235
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 240Манипулативен коментар!Дом наследство от родителите, който не можеш да ремонтираш или дом купен със заем, който ще изплащаш цял живот.Кола трета употреба или нова, купена със заем.Работа на МРЗ, която днес я има, утре може да я няма.Семейство- жена и 1 дете, което едва отглеждате, защото и съпругата е на МРЗ. Или МРЗ + 30-40лв отгоре. Детето расте в лишения. Родители пенсионери, на които помагате финансово- 4 човека, болни с пенсии 200лв. Скотско съществуване.Изход- Терминал
234
3
 
0
 
! Отговори
Oboriste Ventilator преди 6 години
Samo edin dobar chovek, pa makar i da e mvr ministar Radev ne moje da podredi i izchisti Bulgariata otvatre na turistite...dokato drugite bulgari sa v chujbinata...Dori i regionalnite vatreshni stonojki da mu pomagat hrabro i s merak...
233
2
 
8
 
! Отговори
икономист преди 6 години
До Анонимен 221В условията на пазарна икономика, всеки работи това, което най-добре може и знае!Няма значение дали ще миеш чинии, или ще си програмист. Систематата не ти дава много варианти за избор, и трябва някакси да оцелееш, избирайки най-приемливия вариант за себе си. Не си мислете, че тези, избрали да роботят в чужбина, са прости, защото работят нискоквалифициран труд, а тези, които са останали тук и работят по специалността си, са супер умни. Не е така, просто не всички знаят език..
232
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Аз не познавам млад човек, който да чака на баба си. Мисля че 70 години мир в Европа дойдоха твърде много и хората днес не си дават сметка за това, което имат.Изнежихме се,разглезихме се,мислим само за пари,ако може да са в евро.Хората през ВСВ са яли собствените си *** за да оцелеят,но това не важи за нас,разбира се!
231
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
а в Канада как е ? визите паднаха :) на който му е трудно да научи немски има алтернатива , английския е от най-лесните за учене езици :)
230
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
По-добре да работиш робски труд отколкото да чакаш на пенсията на баба си, какъвто е случая с огромна част от младите в България.
229
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 239На *** все някой му е виновен.На един компютрите, на друг мат'риала, на трети марсианците........
228
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И какво значи нормален Човешки живот??? Имаш семейство, дом,кола,работа,не сме във война! Живееш по -добре от 80 процента от световното население! О,да,ти искаш да караш лъскав мерцедес, да ходиш по курортите и да си тупкаш фаса! Истината е, че сте едни разглезени мрънкачи, които не ценят това което имат.
227
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Испания, Англия или Франция? Само тези езици знам/уча. Имам американска диплома и опит в Американска фирма у нас. Дали и там е като в Холандия, където всички вечно бързаха и нямаха време да се радват на всеки миг? Буквално живееха за ваканциите. Това вечно бързане не е нормално и до голяма степен компютрите са виновни - карат ни да искаме всичко тук и сега.
226
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ИЛИ ПО ТОЧНО КАЗАНО ДРУГАТА НАША ЧУЖБИНА . ТЯ ЦЯЛАТА БЪЛГАРИЯ ЗАПРИЛИЧА НА ЛАПНИШАРАН .
225
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Когато живееш в Германия години, но не знаеш немски да какво самочувствие говорим? Дебелашко? Живея в Германия и казвам на всички, направете си застраховка Адвокат, плаща се на 3 месеца. Цената е 1 Е на ден, но понеже всички са с цигарите за 7 Е пакета на ден, но застраховката е скъпа? Ако стане нещо, има български адвокати в Германия, застраховката важи и за България. Простотия масова това мога да кажа.
224
1
 
13
 
! Отговори
псевдопатриотизъм??? преди 6 години
До Анонимен 224На гладният и бедният не могат да се нахранят с националност, бит и култура.Хората имат право на нормален ЧОВЕШКИ живот. Като отидеш да си платиш тока, парното, водата, не ги плащаш с бит, култура и история. В магазина не ти дават хляб с бит, култура и история. В аптеката не ги интересува българската ти националност. За онкоболните българи орязаха безплатното лечение и лекарства.Аман от тая ваша пропаганда! Къде остана битът, културата и историята на управляващите?!
223
2
 
10
 
! Отговори
Емигрант-бачкатор преди 6 години
Фалшива новина.Заплатата ми за поледния месец е 5800 евро преди данъка/бруто или 3600 евро след удръжки на данъци/нето.Не мия чинии или тоалетни/работник във фабрика съм.Заплатата ми е достатъчна да живея като нормален европеец....
222
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тази статия е написана с цел- "Не идвайте в Германия!".Госпожата май не знае, че в Бг е още по-зле. Работи се още повече за много по-малко пари. 8 евро на час е мечта. Единици получават 16 лв на час в Бг. Кои плаща 120лв на ден в Бг? Хубавото е, че там има към кого да се обърнат при некоректност, тук няма към кого да се обърнем. Инспекцията по труда и съдът са *** страната на работодателя. Там е трудно,докато научат езика. Тук е трудно цял живот. Няма светлина в тунела, освен терминала.
221
1
 
12
 
! Отговори
пъпеш преди 6 години
алу, аз като българин в българия, мислиш ли че държавата и пука за мен гражданина дали имам работа, какво да ям, топло, болест, ако умра? Аз съм един номер и у нас е официално с ЕГН то. Това ЕГН е нелигитимно, има подписани договори след втората световна, че хората не могат да се номерират като в концлагер. Ей тва е материала в бг, един номер.
220
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не съм пиянка, дори не пия,нито пък играя тото.Електроинженер съм и съм доволен от живота си в България. Навярно в Англия бих взимал повече, но това са просто пари.За мен е по-важно да я има българщината,не съм привърженик на глобализацията и евроатлантическите глупости.