Руският патриарх Кирил не бива да бъде разглеждан като дипломат, посланик или политик. Той каза нещо, което всички ние наблюдаваме - в продължение на години историята се пренаписва. Това заяви пред Bulgaria ON AIR социологът Кольо Колев по повод думите на патриарх Кирил, че напуска страната ни огорчен.
Малко по-късно московската патриаршия разпространи видео, в което руският патриарх говори назидателно на българския президент.
Оказва се, че Негово Светейшество не е спестил критиките си и в лицето на Румен Радев заради словото му пред паметника на "Цар Освободител".
Мнозина се възмутиха от поведението на руския патриарх Кирил, а от президентството ни посочиха, че руските медии излъчват упреците на Негово светейшество Кирил, но тяхната камера се е оттеглила преди отговора на президента.
В него Румен Радев твърдо заявява, че "така, както Църквата се бори за душата на всеки човек, така и ние сме признателни към паметта на всеки воин, сражавал се в руската армия под знамената на император Александър II и загинал за българската свобода, независимо от неговата народност". Що се отнася до Освобождението, то е резултат от Руско-турската война и България е признателна на Русия", казва президентът ни.
"Той (патриарх Кирил - бел.ред.) посочва нещата директно такива, каквито са. Поведението му е напълно допустимо, защото непрестанно фактите биват променяни и по този начин се разрушава общата ни история с Русия", настоя днес Кольо Колев.
Пред Bulgaria ON AIR преподавателят по църковно право в Богословския факултет доц. Дилян Николчев подчерта, че това, което българите трябва да знаят е, че руският патриарх е обвързан твърде много с политиката.
"Преди около 10-15 години той беше заявил, че обмисля дали да не се кандидатира с президент на Руската федерация. Освен това биографията му е изключително интересна", отбеляза проф. Николчев.