Ветеранка на 94 със 17 ордена: Никога няма да забравя кървавия сняг!

Лидия Осипова празнува 9 май с правнуците в България
9 май 2018 14:15, Елка Василева
251

Снимка: БТА

С правнуците ми в София ще отбележим 9 май - Деня на победата над фашизма, каза в интервю за БТА 94-годишната Лидия Александровна Осипова, ветеран от Великата Отечествена война. Родена е през 1924 година. На 17 години отива на фронта като медицинска сестра. Победата я сварва на дежурството във Военно-полевата болница.

На ревера на Лидия Александровна са окачени 17 ордена и медала.

За ролята на жените във войната разказва, че без тяхната помощ би било немислимо. "Жените спасяваха, помагаха, чакаха - едни се трудеха в тила, други на фронта", допълва Лидия Александровна Осипова.

Лидия Александровна, какво Ви доведе в България? Как ще отбележите 9 май?

Дъщеря ми се омъжи за българин. И ето ме вече повече от двадесет години съм тук, в слънчева България.

Първо днес ще се съберем с другите ветерани и с нашите български приятели в Дома на Москва. Вече съм много възрастна, карам 95 години и нямам сили да отида до паметника на Съветската Армия да положа цветя. Но след като отпразнуваме със съратниците, ще се прибера у дома, където ме чакат вече правнуците, с които всяка година отбелязваме този изключителен за мен, за нас, ден. За мен 9 май е "празник със сълзи на очи".

Лидия Александровна, на колко години бяхте, когато започна войната?

Бях на 17 години, тъкмо завърших 9-ти клас. Живеех със семейството си в покрайнините на Москва, в Архангелское. Бяхме се събрали цялото семейство вкъщи, когато чухме новината по радиото в 12 часа на обяд. Първоначално не я възприехме насериозно, докато съобщението не се преповтори няколко пъти. Хората се засуетиха. Настъпи паника. Беше истина - война. Излязохме на площада. Жените плачеха, защото знаеха, че ще изпращат синовете и мъжете си. Мъжете се държаха както подобава по-мъжки.

Какво беше първото Ви усещане след като чухте новината?

След като премина суетата, настъпи сериозната реакция. Всеки от нас мислеше единствено как и с какви средства да защити Родината. Нямахме други мисли и подбуди, единствено тази - да защитим Родината от врага.

Как започна всичко? Къде служихте?

Първоначално, ние, по-младите дежурихме на покривите на домовете, след което от комсомола ни разпределиха на трудовия фронт. Първата ни задача беше да копаем окопите. 17-годишните не ни взимаха в армията, защото не сме пълнолетни.

Разпределяха ни на трудовия фронт, където изкарах малко повече от половин година.

След това се записах на курсове за медицинска сестра. Много търсена професия за момичетата по време на войната. Но през декември 1941 г. започнаха битките под Москва. Тогава се записах като доброволец на фронта. Зарязах курсовете за медицински сестри и отидох директно на фронтовата линия да помагам с каквото мога. Нямаше време в такъв момент за учене.

Животът те учи, всеки ден на бойното поле практикувах знанията, които успях да получа в медицинското училище. По онова време имах две приятелки, с които бяхме неразделни. Едната обаче успя да завърши медицинските курсове и взе направление за дивизията до град Истра. С другата си приятелка отидохме във Военния Комитет и започнахме да им се молим да ни вземат и нас. Но те категорично отказваха, без да сме завършили курса за медицински сестри. Тогава решихме на своя глава да тръгнем с приятелката ни, която имаше законно разпределение за фронта до град Истра. Нея я взеха веднага. А ние двете с другата ми приятелка отидохме при началника на щаба и му се примолихме. Изгаряхме от желание да сме във фронтовите редици и да помагаме на ранените, но и тук ни отказаха заради това, че сме под 18-годишна възраст.

Началникът на щаба нареди да ни нахранят и на другия ден да ни върнат обратно в къщи. Дадоха ни да хапнем и ни заведоха да пренощуваме в землянката. Рано сутринта, преди изгрев, започна щурмът по освобождаване на град Истра. Забравиха ни в землянката. Всички се втурнаха на бойното поле. Когато свърши сражението, излязохме от землянката и какво да видим - снегът беше почервенял от кръвта на убитите и ранените. А на бойното поле млади момичета като нас на 17-18 години превързват ранените и им оказват помощ. Когато видяхме тази кошмарна картина не можехме да стоим и да гледаме - втурнахме се да превързваме ранените. Най-накрая началник щабът склони и ни остави в дивизията. Работихме като санитарни инструктори. Не след дълго ни разпределиха вече официално в полка на Втори Белоруски фронт - Волоколамско направление. Така че първото ми участие на фронтовата линия беше битката за освобождаването на град Истра.

Какво друго си спомняте от тежките военни години?

Студът - зимите бяха невероятно студени. Най-вече зимата на 1941 година. Стъклата се пукаха от студ, пръстите ни премръзваха, не си усещахме стъпалата. С момичетата бяхме много слабички, а ни обличаха с мъжки униформи - топли, но огромни канадки и валенки 40-ти номер. Какво да се прави, нямаше униформи за всички. Снегът беше почти метър. След сраженията тичах с огромните валенки от ранен на ранен. Исках да помогна на всички едновременно, но не можех. Никога няма да забравя кървавия сняг - в началото се паникьосвах, защото не знаех кой е ранен и кой жив. Шокът е страшен, когато побутваш лежащия на земята войник, а той не мърда. Изпитвах страх първоначално, често ръцете ми трепереха и не можех да превържа раните.

Бях всеотдайна на професията си по време на войната. Осъзнавах, че от помощта ми зависи живота на ранения, но след като видех усмивката на лицето му и на мен ми олекваше на душата. Ежедневието от бомбардировки и трупове около мен промени характера ми. Бързо пораснах. От крехко и чувствително момиченце с треперещи ръце и сълзи на очите се превърнах в зряла жена с твърд мъжки характер. Вече не плачех. Помогнах на стотици ранени.

Колко време прекарахте на фронта?

От самото начало на 1941 година до 1945 година. Междувременно успях да завърша курсовете за медицинска сестра и да се дипломирам. По-късно, когато натрупах опит, ме взеха в истинска Военно-полева болница. През декември 1941 година бях тежко ранена. Много добре си спомням датата и никога няма да я забравя - 22 декември 1941 година. Вече бях навършила 18 години и служех във Волоколамското направление на Втори Белоруски фронт. Пренасяхме ранените от Военно-полевата болница в камиони, за да бъдат закарани в тила за последващо лечение. Трябваше да ги съпровождам. Изведнъж започна въздушна тревога. Германските самолети се появиха изневиделица. Бях близо до камиона, в който трябваше да се кача и да отпътувам с ранените. Започна бомбардировката. Беше кошмар, който не мога да опиша с думи. Раниха ме в крака, изгубих съзнание. Раната и травмата бяха много сериозни. Лечението ми продължи два месеца.

Каква беше ролята на момичетата и на жените по време на Великата Отечествена война?

Огромна! Може би не се е забелязвала, като тази на мъжете. Но и без помощта на жените беше немислимо. Жените спасяваха, помагаха, чакаха. Едни се трудиха в тила, други на фронта. Не бих могла да си представя болниците и сраженията без медицинската и сестринската помощ, която се оказваше предимно от жени. А заводите в тила? Производството за фронта беше пълно с жени.

Днес е 9 май - Денят на Победата! Къде ви завари тази дата тогава?

Бях дежурна в болницата, нощна смяна. Беше 8 срещу 9 май. Изведнъж започна стрелба. Помислихме, че са десантчиците. Стрелбата беше доста продължителна и еднаква, малко необичайна. Всъщност се оказа стрелба във въздуха - нашите си направиха салют. После, на сутринта, ни съобщиха, че войната е свършила и е подписан мирният договор. Този ден го чакахме с нетърпение. Вярвахме в него. Вярвахме, чакахме и бяхме убедени, че ще настъпи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


251
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
174
15
 
13
 
! Отговори
Циник преди 5 години
автор бестселлера "Сталинград", говорит, что наступавшие советские войска изнасиловали большое количество русских и польских женщин, которые были узниками концентрационных лагерей, а также миллионы немок. Размах недисциплинированности и развращенности Красной Армии выявился, когда автор изучал советские архивы для написания своей книги "Берлин", которая должна быть опубликована в апреле с.г. издательством "Viking".
173
10
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Победителите чистят нужниците на победените, и у нас и в Италия и в Германия и в Япония. Ако ще и 50 ордена да си закичи ще ни чисти мръсотията
172
13
 
15
 
! Отговори
Циник преди 5 години
Няма по-голям цинизъм - от този на безродните русифилистици - наричащи мародера - окупатор - брат!
171
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ДодоБългари, българи, за нищо не ставате, българи! Освен за цинизм за нищо не ставате!
170
6
 
12
 
! Отговори
Циник до Додо преди 5 години
Маршал Жуков е имал милия прякор "мясникь" (касапина) - според някой руски историци на съвеста на некадърника тежат около 300 000 бойци на ЧА.Сталин го е кастрил - как той в МАсква знае повече от него за положението на фронта! Социопатите в СеСиСеРе са нехаели за жертви... за тях народа им е бил - пушечно месо! Нивото на този форум бъкащ с неграмотни , и неуки русифилистици - не е място за факти!
169
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като журналисти би трябвало да представите една медицинска сестра рускиня и една медицинска сестра германка, които са се прегърнали и си разправят ветерански спомени
168
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дали си спомня нахлуването в Полша на 14.09.1939 от СССР, или нападането над Финландия през 1940? А може би парада ва Червената армия с хитлеристите врез 1939 в Брест! Или разстрела на 25 000 полски офицера в Катин?
167
7
 
11
 
! Отговори
не разбирам преди 5 години
Това,че жената празнува,че е останала жива в една жестока война, е разбираемо и ясно!Не е ясно какво празнуват разни нашенци,за това че България губи свободата си и своята независимост!?
166
8
 
10
 
! Отговори
Додо преди 5 години
"Никога няма да забравя кървавия сняг - в началото се паникьосвах, защото не знаех кой е ранен и кой жив...."===========Интересно, дали този сняг е бил окървавен от жертви на германците, или както най-често е ставало от самите руснаци, които са се отстрелвали един друг в гръб, лично по заповед на Сталин. Истината е като водата, все отнякъде ще избие...
165
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като ти тракат чарва по каската е много по ужасно както казваше пра дядо ветерат от двете балкански и псв с 44 битки и 6 щикови боя включително и 4 срещу руснаците
164
5
 
8
 
! Отговори
до 171 преди 5 години
А Пеньо Пенев пише - "Когато цъфнат теменугите...и работите тръгнат зле...eби им мамата на другите, и гледай ти да си добре" За военната си служба в Елхово:"След Елхово и ада е рай!"И още"По-добре лъв в клетка - отколкото овца на плаца!"И това в комунистическа България!Безсмъртния Вапцаров - да го дyxa!
163
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Жената е видяла достатъчно ужаси има достойна професия на мед сестра не е няко *** от ЕНКВД или щрафниците . Е това че са я накичели кат коледна елха с кухи медали си е смешно но в раша медали дават на кило .От руски ветерани съм чувал че там оважават само за Отвага и златната звездата Герой на ссср при това с едно на ум щото бая политическа гнус също ги е получила без реални бойни заслуги
162
12
 
8
 
! Отговори
без пардон преди 5 години
Безсмъртния Вапцаров пише: "...разстрел и след разстрела червей...". Русофобите нямат нужда от разстрел, защото и преди разстрела са си червеи!
161
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако трябва да сме съвсем Точни БГ варира и в периода 1934-44 е била от 11 до 17икономика понеже с доста страни е горе доло на равно Примерно Дания Швеция и Бразилия
160
5
 
12
 
! Отговори
Циник до 152 преди 5 години
Абе , *** кьорав ли си какво пишат по-умните от теб.Как не свършихте това текезесарските лекенца.Докато победените Германия, Япония и Италия - се наредиха в челната десятка на световни икономики - вие лоботомирани нещастници плещите глупости на поразия!Докато ви има ... докато се валяте из посткомунистическата тиня - България ще е на последните места по стандарт , и на първите по шеметаци!
159
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 163 всички които ги има в латинска америка днес ги има и през 1938 Всъщност има точно 98 държави и за твой ужас мексико бразилия турция югославия гърция и дори Швеция са зад нас забавното е че ромъния ни води но е по зле на глава население
158
6
 
10
 
! Отговори
www преди 5 години
Обективната истина прозира дори от думите на ветеранката - през декември 1941 битката се водеше под Москва (как немците стигат до там) и нямаше дори униформи. Това е! Добре че бяха пак лошите американци, та Хитлер беше спрян навреме.
157
8
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Престанете с това, че не сме си заключвали къщите по соца!!! Не е вярно. Дядо казваше: Даиеба и племе даиеба, курра да си оставиш - и него ще задигнат!
156
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
През 1938 година как да не сме единайсти, макар че може и да лъжеш. Тогава целия свят е бил бритонско-френска колония. Държавите колко са били 20 в Европа, Китай, Етиопия, САЩ, мЕКСИКО, бРАЗИЛИЯ,
155
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименПисал си изключителна глупост, сложил си си лайк, и още 4 де би ла са ти лайкнали глупостта.