Къде е решението - коментар в предаването "Директно" по Bulgaria ON AIR на д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница "Св. Иван Рилски".
Случаите на психози сред младите и активни хора стават все повече, особено след употребата на стимуланти, каза д-р Гълъбова. Tя допълни, че пристраставянето не идва след първото хапче.
В същото време за лечението на психичноболните няма достатъчно пари. Политиците, а и държавата не разпознава важността на проблема, смята лекарят. И напомни - тези хора са дискриминирани. Освен това няма и центрове, в които да бъде проследявано тяхното лечение. За това те отново постъпват за лечение е болниците.
"Промяна в системата категорично е необходима. Тя трябва да започне в много посоки. Трябва да се създадат центрове за ежедневна грижа, в които тези хора да бъдат терапевтирани. Трябва да има така наречените хора "водещи случаи", към които пациентите могат да се обръщат", коментира д-р Гълъбова.
Един от големите проблеми в системата са и лечебните заведения, които са в критично състояние. Част от тях ще бъдат закрити заради ужасяващите условия в тях. Идеята е 10 болници да бъдат закрити. От тях обаче ще бъдат изведени над 700 пациенти. Какво ще се случи с тях и достатъчна ли е легловата база в останалите психиатрични болници, за да поемат болните?
"Идеята е преди тези хора да бъдат изведени, да бъдат построени нови лечебни заведения. Трябва политическа воля, която да разпознае проблема. Пари се намират, когато се осъзнае важността му", сподели в предаването експертът.
Много често психичноболните не успяват успешно да се интегрират в обществото, не успяват да си намерят работа, заради отношението към тях. Какво трябва да се промени, за да могат тези хора да водят нормален начин на живот?