Връзки и подкупи в НРБ: За жилища, коли, дори тоалетна хартия

Реалността в секретен доклад на център към ЦК на БКП
30 юли 2018 20:00, Елка Василева
1058
Връзки и подкупи в НРБ: За жилища, коли, дори тоалетна хартия
Снимка: "Марица"

Ежедневието през последното десетилетие на НРБ е белязано от корупция и пошлост. Жилища, автомобили, дори тоалетна хартия: без връзки и подкупи почти нищо не е било възможно. Поглед назад в един материал на Дойче веле.

През последното десетилетие на НРБ бакшишите и подкупите са се превърнали в "повсеместно явление в почти всички сектори на обслужването, обществения живот и всички слоеве на населението". Това пише в строго секретен доклад на Информационно-социологическия център към ЦК на БКП до Тодор Живков и Политбюро от средата на юли 1985 година.

Твърденията на партийните социолози се базират върху резултатите от представителна анкета, в която 77,8% от участниците потвърждават горния извод. Близо две трети от младите хора на възраст между 18 и 30 години смятат, че корупционните практики са вече "неизкореними" и в НРБ е възникнала "масова обстановка за корупция", пише още в документа. Копие от него се намира в Държавния архив, а негов откривател и анализатор е проф. Иван Еленков от Софийския университет.

Текстът е включен в неговата най-нова монография под заглавие "Орбити на социалистическото всекидневие". Пред Дойче веле културологът изтъква, че откритите секретни анализи и доклади до ЦК на БКП доказват концентрирания политически натиск на управляващия режим и неговата идеология върху всички сфери на общественото и личното битие на поданиците - от люлката до гроба.

Те са обективни свидетелства за всекидневието в НРБ, защото са базирани не на лични спомени и носталгии, а на предупредителни сигнали до управляващите за ситуацията в страната и за съответните заплахи за властта. Разгласяването на тази поверителна информация е било в състояние дори да доведе до силно социално брожение по подобие на случилото се в Полша, Чехословакия и Унгария.

Жилища, храни, резервни части

Анализът на Еленков води до категоричния извод: "Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция". В нея "настървението и активната престъпна деятелност на подмамените маси се насочва пряко и косвено в подкрепа на комунистическата власт", твърди ученият.

Подкупите, бакшишите и принципа "аз на теб - ти на мен" се утвърждават като могъщо и често единствено средство за решаване на личните проблеми на българите в условията на остър и задълбочаващ се дефицит от всевъзможни стоки и услуги - от закупуването на жилище и автомобил до снабдяването с резервни части, вносни плодове и тоалетна хартия.

В обширно изследване с гриф "Строго поверително" от 1985 Информационно-социологическият център на БКП алармира, че три четвърти от участниците в допитванията посочват като най-корумпирани следните браншове: търговията, общественото хранене, автосервизите, доставките на строителни материали, както и товарния и таксиметровия сектор.

Добро обслужване само срещу заплащане?

Още през 1978 година проверка на казионните профсъюзи пък показва, че за пациентите в редица окръжни и районни болници се полагат крайно незадоволителни или никакви грижи. "Стана масова практика, особено в здравните заведения за специализирана медицинска помощ, болните и техните близки да заплащат на сестри или на санитарки по 5-7 лева на ден, за да полагат необходимите грижи", гласи един от изводите на проверката.

"Пазарлъкът за превозване на покойник до провинцията започва от 500 лева при издавана държавна фактура за 30 лева", посочват социолозите на ЦК.

Оказва се още, че безплатните найлонови торбички с фирмено лого на западни производители, до които имат достъп продавачките в "Кореком-Варна", незаконно се продават на съветски туристи, защото са модни и супердефицитни в соцлагера. Така продавачките си докарват по 1800 лева доход на месец - 15 пъти повече от заплатата на начинаещ млад лекар или инженер. Пак в "Кореком" мострите за продаваните стоки се разпределят между началниците.

И още: преподаватели си набавят валута, взимайки подкупи от изпитваните чуждестранни студенти. Само в кабинета и в дома на един варненски доцент били открити българска и чуждестранна валута на стойност около 80 000 лева. "Чух от началниците си, че на един другар с материали от предприятието сме му построили вила за 50 000 лева, а той после я продал за 100 000. Лично аз се възмущавам, но като гледам другите какво правят, се питам: балама ли да бъда?", цитират партийните социолози мнението на член на БКП. Те са особено обезпокоени, че и сред съдиите в България взимането на бакшиш се е превърнало в норма на поведение.

А хранителните продукти?

Огромният дефицит от качествени и разнообразни храни за хората в НРБ е пряк резултат от насилственото отнемане на земята и добитъка през 50-те години на миналия век. Най-красноречива картина за състоянието на снабдяването с хранителни стоки дават внезапните проверки на ключови обекти, каквито са например Софийските централни хали. През октомври 1980 година в един доклад от такава проверка пише следното: "В обекта се търси, а липсва  следното: захар, зрял фасул, веро, кока-кола, тоалетна хартия, фини шоколадови бонбони, маслини, майонеза, прясна риба, месо, червен пипер. Във върховите моменти работят половината каси, има големи опашки и се губи много време. Оплакванията са от качеството на разфасованото месо, което беше размразено и изпускаше лош мирис. Хладилниците са силно замърсени. Каймата е изключително лошо опакована и продавачките я дооформяха с ръце. На щанда за плодове и зеленчуци нямаше нищо друго освен картофи и чесън".

Същевременно се търсят спешни решения на проблеми като "степента на обезмирисаност" на соята, която постепенно се превръща в основна съставка на саламите, кренвиршите и шоколадовите изделия за обикновените потребители.

Трагично е и положението с много вносни храни, които ръководството в НРБ обявява за "луксозни". Иван Еленков привежда данни от секретната статистика на Министерството на търговията за вноса на произвеждани извън съветския лагер продукти през 70-те и 80-те години на миналия век. От информациите става ясно, че годишно срещу твърда валута Министерството е трябвало да осигури на глава от населението поне в столицата по: 250 грама банани, маслини и грейпфрути, около 300 грама лимони, килограм портокали,  25 грама мандарини, 50-60 грама сурово кафе на зърна, 15 грама нескафе и по три пакетчета чай. При това става дума за годините, в които са били провеждани конгресите на БКП - те се смятат за особено важни от управляващите. През конгресната 1981 година обаче половината от отделените 7,3 млн. лева за изброените по-горе "луксозни храни" са пренасочени за закупуване картофи и лук, които неочаквано изчезват от магазините.

С дълготраен ефект върху десетилетията на прехода

В книгата си Еленков публикува и данни за бракувани и спрени от пазара платове, мебели, обувки, дрехи, бяла и черна техника за стотици милиони левове - главно поради царящата безстопанственост, кражби, немарливост и използване на дефектни материали. На фона на всички тези дефицити и неволи на плановата икономика властите в НРБ са принудени тихомълком да узаконят немислимата доскоро частна инициатива, която пропагандата предпазливо нарича "самозадоволяване". Постепенно личните стопанства се превръщат в основен фактор за изхранването на населението. Към края на 1989 година тези лични стопанства вече са над 2 милиона и осигуряват над 1/3 от зеленчуците и млякото, близо половината от месото и плодовете и над половината от яйцата.

"Политиките към всекидневието през епохата на комунизма се оказаха безизходно социално разрушителни с дълготраен и продължаващ ефект върху десетилетията на прехода в България", посочва Иван Еленков в края на книгата си "Орбити на социалистическото всекидневие". Той заключава, че тъкмо повсеместното разграбване на "общественото" от средата на 80-те години на миналия век предопределя катастрофичната социална и икономическа картина на българското посткомунистическо общество.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1058
Още по темата: корупцияНРБ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
784
6
 
6
 
! Отговори
До 815 Олег преди 5 години
Всеки, който искаше си купуваше кола. Чакаше се до първата доставка и само за Лада се чакаше повече. Който искаше Лада, след като си я купи, веднага правеше вноска за следващата Лада. Другият вариант беше, че като се роди дете, му правеха вноска за жилище и за Лада, та като навърши 18 да може да си я купи. Хората имаха пари и го правеха. И да през 1984 нямаше все още режим на тока - западът все още не ни беше спрял заемите и не продавахме колкото се може повече ток в чужбина за валута.
783
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Преди 89 смътно си спомням, но тогава живях на село и там хората си произвеждаха храната. Имаше дефицит на играчки, всички деца имахме почти еднакви играчки. Първите години на прехода обаче бяха много тежки. Носих си храна от село цяла чанта буркани да изкарам седмицата, че с купонната система и тия опашки беше голям глад, а и цените постоянно растяха. Чак след 2001 започна да се стабилизира положението.
782
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ОлегНе,бе,бригадата беше в консервен завод,затова минах през оградата,ако минех през портала,как ще избягам?А и оградата беше към пътя.Иначе се мерехме с краставици от скука понякога,когато даскалите ни не бяха в цеха и пода беше в краставици.Бурканите краставици бяха за западна Германия и Русия.
781
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тогава си купих чисто нова кола ( на 15 километра пробег 1500s) от мототехниката в "Хладилника", сега си купувам за същите пари чисто нов внос от Италия на 400 000 хиляди! Сващате ли разликата?
780
1
 
6
 
! Отговори
До 807 преди 5 години
Малко си ги пообъркал минималните заплати, а и средните. Има ги на сайта на НОИ.==дата минимална/средна==01.01.1968 - 60 лева/114 лева...01.10.1979 - 100 лева/165 лева01.09.1984 - 110 лева/207 лева01.10.1985 - 120 лева/214 лева...01.07.1989 - 140 лева/274,33 леваи т.н.01.07.1999 - 67 лева/200-211 лева и т.н.Средната преди 1989 година не беше малко над минималната, както се вижда. Минималната я взимаха бармани, келнери, бръснари и фризьорки и т.н., но те взимаха и бакшиши.
779
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Олегможе да е живял у Правец, там у селото на бай Тошо имаше всичко, е верно че и бариери имаше на влизане и излизане, да не би некой друг да влезе и да си напазарува от Тошовите магазини
778
6
 
9
 
! Отговори
Олег преди 5 години
До Анонимен 811Значи ти си бил почти затворник, ама всичко си било супер във вашия град!Кой е тоя митичен град дето е бил по-добре от София? Предполагам и ток 84-та година не са ви гасили, само на нас глупаците!Само да питам как беше положението с колите? И те ли свободно ги продаваха по магазините? Имахте ли за свободна продажба видео, телевизори с дистанционни?
777
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ЕДИН ВЪПРОС КЪМ ЧЕРВЕНИТЕ ДРУГАРИ- СЛЕД КАТО ТУК БЕШЕ ТАКЪВ ЧЕРВЕН РАЙ- ЗАЩО ХОРАТА БЯГАХА НА ЗАПАД, ЗАЩО ГИ УБИВАХА НА ГРАНИЦАТА, ЗАЩО БЕРЛИН БЕШЕ ОПАСАН С ТАЯ ВИСОКА СТЕНА, ЗАЩО ГЕРМАНИЯ БЕШЕ РАЗДЕЛЕНА НА ДВЕ, ЗАЩО НИКОЙ НЕ БЯГАШЕ В ИЗТОЧНА ГЕРМАНИЯ, ЗАЩО НИКОЙ НЕ БЯГАШЕ ТУК В ТОЯ ЧЕРВЕН РАЙ- ЗАЩО- ЗАЩОТО СТЕ КУПУВАЛИ САЛАМИ НАААААААААААА КИЛОООООООООООГРАМИИ ИЛИ ЗАЩОТО БЕШЕ МИЗЕРИЯЯЯЯЯЯ.
776
0
 
9
 
! Отговори
гатанка преди 5 години
Не ви ли е срам още да се занимавате с тази тема.Светът се промени отдавна а вие тъпчете на едно място.После пак ще ревете ,че сте изостанали.Изминаха 30 години.
775
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
проблема е че корумпираните другари от онова време се репликираха и възпроизведоха след това, погледнете парламента например 99 % са пряко или косвено свързани с БКП, и така е из цялата верига на държавната администрация, полицията, армията...... просто у нас не се направи лустрация
774
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В нашия град всичко си имаше,нищо не ни е липсвало през соца!Нито продукти са ни липсвали,нито култура,нито партита,нито почивки,нищо!Даже избягах от една бригада,защото не ми позволиха да си използвам картата за почивка в Равда,а беше платена.Прескочих оградата и им теглих една майна!Да си работят,а аз отидох на почивка.
773
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Редиш се на опашки, тока спира без предупреждение, рафтовете в магазините полупразни, за кола чакаш, за резервни части ходиш и обикаляш половин България, апартамент в друг град само ако си от "нашите" хора или те назначат да работиш в друг град. Каквото докарат - това купуваш - нямаш голям избор. Хубаво, лошо купуваш докато не е свършило. Масово зимнина правихме че на магазините не можеше да се разчита.
772
2
 
8
 
! Отговори
До 804 преди 5 години
Ами сега живея в София и съм много по добре. Вземам заплата над средната за София, имам собствено жилище, купувам си кола какъвто цвят искам, пътувам в чужбина, ходя на море... Получих образование и може би за това трябва да благодаря на онова време, нищо, че завърших след 89г.
771
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Централните хали в София винаги съм ги избягвал по онова време. Тогава изпонастроиха в София супермаркетите или супера, както ги наричахме и там имаше всичко. Защо да ходя до Централните хали, когато в кварталния супер си имаше всичко. Обикновено до супера имаше Плод и зеленчук, а в самия супер не продаваха плодове и зеленчуци. Е, банани и портокали имаше само за Нова година, но това беше.
770
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
МИНИМАЛНИ ЗАПЛАТИ ПО ГОДИНИ- 1969г- 60 лв,1979- 80 лв,1984 г 100 лв,1985- 110лв.,1990г- 140лв,1991г- 210лв- 620лв,1992г-620-850лв,1993г- 890лв-1414лв,1994г-2143лв-2760лв,1995г-1996г-2760лв- 5500лв,,1997г5500-45500лв,1997г-53500лв,1999г 67лв,2001г 100лв- това е историята на мин заплати в БГ- ХАЙДЕ КРАЙ НА НАДУВКИТЕ И ЛЪЖИТЕ. СРЕДНАТА ЗАПЛАТА БЕШЕ ЛЕКО НАГОРЕ.СПРАВКА МИНИМАЛНИ ЗАПЛАТИ ПО ГОДИНИ В БЪЛГАРИЯ- ИЗЛИЗАТ МНОГО САЙТОВЕ.
769
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ба за червените другари си имаше всичко, и те взимаха по една шапка с пари, ама за обикновенния човек немаше нищо, абсолютно нищо и понеже вече съм на години и имам големи деца, виждам ги как живеят днес и знам как сме живеели ние с майка им, на какви лишения сме били подложени, а сега всичко им на тепсия, иска телефон отива и си купува, иска телевизор отива и си купува, нема да чака нема да търси връзки, е го текнало им да ходят на почивка в Хърватия, качват се на колата и аре, а ние ......
768
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Корупция може и да е имало, но само сред тези, които след 1989 година станаха дебеловрати бизнесмени. Корупция тогава наричаха и бакшиша от няколко десетки стотинки, които даваш на бръснаря или на келнера. Разбира се, че такава "корупция" имаше много. Сега е в пъти повече.
767
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Ами описвам ти живота в Михайловград преди 89г. Нямам причина да лъжа."Абе да те питам, това някаде из Северозападнала България ли е. Вместода да описваш живота едно време, я сподели как живееш сега.
766
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не си спомням през тези над 30 години, през които съм живял по времето на соца, да не съм можел да си купя нещо. Връзки и подкупи не съм ползвал, привилигерован не съм бил - пазарувах в същите магазини, в които пазаруваха всички. Това беше времето, когато създадох семейство, родиха се деца, взех си жилище, обзаведох го, кола си купих. Синът ми се наложи да го храним с Хумана още преди да навърши един месец и лесно я намерихме - Хумана 0, 1 ,2 после Хумана каша, така мисля, че се наричаха.
765
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До FallschirmspringerБългария никога не е произвеждала електронни АТЦ-та, последната гордост на телекомуникациите ни беше усвоената система Кроспойнт, съшата е от 1953 година :),но такава централа до 89 година имаше монтирана само една в София 80-тката,всички останали беха А-29 разработена от Сименс през 1929 година