"Българите не ни послушаха". Защо Съединението разгневи толкова Русия?

"Не одобрявам действията на българите", пише Александър Трети броени дни след обединението
Обновена: 6 сеп 2018 19:52 | 6 сеп 2018 19:52,
557
"Българите не ни послушаха". Защо Съединението разгневи толкова Русия?
Тържествено честване на 133-тата годишнина от Съединението на Източна Румелия с Княжество България се състоя пред мавзолея-костница на княз Александър Първи Батенберг. Снимка: БТА

Само шест дни след обявяването на обединението между Княжество България и Източна Румелия император Александър Трети пише следното до началника на руския Генерален щаб генерал Обручев: "Не одобрявам действията на българите. Те нас не ни послушаха, действаха тихомълком, съвети не искаха, нека сега сами да си сърбат попарата, която забъркаха. Според мен, докато княз Александър (Александър Батенберг - бел.ред.) продължава да се разпорежда със съдбата на българския народ, нашето вмешателство в българските работи е абсолютно невъзможно и безполезно. Заради последните действия на българите, които ние не одобряваме и за нас са нежелателни, би било непростимо и даже престъпно спрямо Русия да се караме и да водим война с Турция, а може би и с Европа. Ние трябва да имаме една-единствена главна цел - завладяването на Константинопол, за да се установим завинаги на Проливите и да знаем, че Константинопол винаги ще бъде в наши ръце. Това е в интерес на Русия и към това трябва да се стремим. Всичко останало, случващо се на Балканите, за нас е второстепенно. Стига сме се правили на интересни в ущърб на истинските интереси на Русия! Славяните сега са длъжни да служат на Русия, а не ние на тях!".

"Русия винаги търси признателност и послушание"

Този възглед на самодържеца вече е бил доведен до знанието на всички руски офицери, останали след Руско-турската война да обучават младата българска армия. Четири дни след Съединението военният министър на Княжеството Михаил Кантакузин, руски княз и генерал-майор, и подчинените му руски военнослужещи колективно напускат министерството и своите гарнизони. Така те оставят българската войска без професионално ръководство пред надигащата се опасност Османската империя да нахлуе в обединената българска държава под предлог, че Съединението нарушава Берлинския договор от 1878 година, пише "Дойче веле".

Проблемът е, че към православните балкански държави Русия винаги е провеждала "политика на чувствата", казва в тази връзка историкът Андрей Пантев.

"Империята се държи крайно нетактично към тази част от Европа и именно това е причината за странно повтарящия се епизод в историята, при който всички държави на полуострова, получили руска помощ за своето освобождение, преминават през периоди на враждебност към Русия. Да не забравяме и популярното в руското общество предсказание на Достоевски, че тези, които Русия е освободила, щели да се обърнат срещу нея", отбелязва Пантев.

"Във външната си политика Русия винаги търси благодарности, признателност и послушание, но това поле всъщност е подвластно единствено на интересите на отделните държави", допълва мнението на колегата си историкът Христо Матанов.

В същото време обаче твърди, че първата пукнатина в българо-руските отношения се появява поне няколко години преди Русия демонстративно да загърби каузата за обединението на българите от двете страни на Стара планина. Княз Батенберг е бил любимец на убития през 1881 цар Александър Втори, но опитите да води независима от Русия политика му навличат омразата на крайно консервативния наследник Александър Трети.

Извършеното без консултации със Санкт Петербург Съединение само засилва неприязънта на самодържеца, който определено смята Княжеството за свой протекторат. Русия осъзнава, че от планирано предмостие за завземане на османската столица и Проливите, обединена България се превръща в сериозно препятствие.

"Решаваща роля за втвърдяването на руския негативизъм спрямо обединението на двете български държави изиграва и позицията на Великобритания, която недвусмислено подкрепя случилото се в Пловдив на 6 септември 1885 година. Руско-британското противоборство през 19 век върви по линията "всичко, което Лондон подкрепя, се отхвърля от Санкт Петербург - и обратното", обяснява Матанов.

"Обединена България е гроб за всичко сръбско"

По-малко от два месеца след Съединението, на 2 ноември 1885 година, сръбският крал Милан Обренович напада западните предели на обединената българска държава - след като преди това е уведомил Виена. В същото време младата и неопитна българска армия очаква османската инвазия далеч на юг и на изток. "Обединена България е гроб за всичко сръбско" - така крал Милан обяснява пред император Франц Йосиф военната си интервенция.

По думите на проф. Пантев, Милан е просто "балканската кукла на Австро-Унгария" - с Виена той е подписал най-срамния договор в сръбската история. Историкът категорично отхвърля версията, че независимо от австроунгарската подкрепа, Сърбия не би посмяла да нападне своите източни съседи без консултации и позволение от Санкт Петербург. Пантев припомня, че именно австроунгарският военен аташе в София е заплашил българите да спрат незабавно победоносното си настъпление след превземането на Пирот, защото в противен случай щели да видят дулата на австроунгарската армия.

Около ненамесата на Русия в Сръбско-българската война са налице някои подозрителни обстоятелства, смята проф. Матанов. Например фактът, че Русия бързо изтегля офицерския си корпус след Съединението и не протестира пред Белград за безпричинното нападение в гръб срещу обединена България.

"Тя просто оставя "българите да си сърбат попарата", както се изразява Александър Трети. Но за всеобща изненада се оказва, че българите умеят и това в обстановка на невиждан национален подем", припомня Матанов.

Строго секретно: истината за българо-руските отношения

Историкът обяснява, че истината за българо-руските отношения трудно може да се разбере, тъй като руските архиви си остават недостъпни за чуждестранни изследователи.

"Даже документи от 17 век все още не се дават за ползване, макар че официално това не е забранено. Наскоро наш колега се опита да види дневника на руския посланик в София от времето на Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година, но му беше категорично отказано. Руснаците винаги са държали тяхното мнение по отношение на исторически събития да е единствено меродавното. Неслучайно много българи и днес споделят не българската, а руската гледна точка за общата ни история. Именно липсата на достъп до руските архиви е сред причините руската историография и понастоящем да произвежда митове и легенди под влияние на вътрешния политическия натиск", заключава проф. Матанов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


557
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
470
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 483Съединението на България НЕ е хазартна игра, нещастнен продажник! А иначе за някои неща съм съгласен. Руси яиска да завземе Константинопол, за да го даде на ГЪрците. Те и гърците все чакат някой наготово да им дадат Града. Гърците си искат Конатснтинопол, но за чужда сметка и хекатомба, а не на тяхната. Сред гърците има и свестни хора, но като цяло гърчолята си въобразяват, че цял свят едва ли не им е длъжен. Европа им е длъжа, България им е била длъжна, Русия им е била длъжн
469
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До иванБългарите НЕ сме материял, НЕ сме и лош народ. Бъди добър да не обиждаш българите. Ще ти кажа, че уважвам Русия, руските политици ( включително и Владимир Путин) и руския народ, НО това НЕ означава, че Русия и руснаците и такива *** като тебе имат правото да обиждат България! ВСЕКИ БЪЛГАРИН трябва ДА ОБИЧА ПЪРВО България, а после останалите народи - който иска да е русофил, нека да е русофил, който иска да бъде русофоб , негов си избор, НО такива НЯМАТ правото да обиждат България!
468
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дойче веле - състои се от немски шпиони и води немската хибридна война срещу България.
467
9
 
4
 
! Отговори
иван преди 5 години
Путин е велик русия също крим е руски а вие сте лош матерял
466
6
 
3
 
! Отговори
иван преди 5 години
Добре си бехме га беиме под руско
465
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Днес западът ни кара да признаваме антибългарска държава с името Македония. Днес и сега. Така западът работи за обединението на България.
464
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Добре че се освободихме от руско подтисничество сега лека полека България ще се оправи вече се вижда по добрия стандарт на живот
463
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Много мразя гадните руснаци
462
1
 
3
 
! Отговори
ПЕНКО преди 5 години
ПАК "ВАСИЛИСА БЪЛГАРОУБИЙКА" !!! КОГО СЛУШАХМЕ БЕ : САКСОНО-КОБУРГО-ГОТИТЕ И КАКВО ...ДВЕ КАТАСТОРОФИ И ОРЯЗВАНЕ НА ???- ... ДА ..ДА НА БЪЛГАРСКОТО ВЕЛИКО ЦАРСТВО !!!
461
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До България над всичкоЧе ти какви познания по история имаш - никакви. Доказателство - вярваш на тази статия.
460
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тази статия е пример за манипулация. Ето кои са манипулативните моменти:1.Княз Батенберг не води независима политика а зависима от Австрия. Нашите историци премълчават факта, че е австрийски шпионин. 2. Русия не иска да завладее Константинопол а да го освободи и предаде на Гърция. 3. Сърбия напада България по указание на Австрия. Австрия спира нас да продължим към Ниш. В резултат Австрия, вбива клин между нас и сърбите а и им заграбва Босна че ги спасила от нас. 4. Съединението е един хазарт
459
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Защо авторът и Матанов не посочат воя срещу България, който надигат западните велики сили без изключение, включително призивите Турция да ни окупира.
458
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Само безумец може да направи съединението без подкрепата предварително на нито една от великите сили. Съединението е един хазартен ход, от който е е можело България да престане да съществува, защото е грубо нарушение на Берлинския договор. Позицията на Русия е на ужас, че това за което е проляла кръвта си ще изчезне. Следващия хазартен ход - Междусъюзническата война, започната от Фердинанд и влизането в световните войни на страната на Германия не ни се разминават националните катастрофи.
457
2
 
5
 
! Отговори
Отвратен преди 5 години
Баси мамата. Това върно ли е ? Това брат не може да го каже. Така де...
456
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тя истината е винаги манипулативна и против Русия за русофилите.
455
19
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Поредната поръчкова манипулативна антируска статия статия.................спрете се вече!!!
454
1
 
1
 
! Отговори
Ген. Столетов преди 5 години
До изгърчен извратенян.Нальот е руска дума. Има се предвид налитане към цел или атака. То е както осите ти нападат пъпешите и дините на твоя бустан.
453
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ами това е трагедията на българското общество. Първо трябва да се гледа националният интерес и ако той съвпада с този на някой по-силен да играем с него.Защото виждаме сега,когато продаваме своите интереси и целуваме задни частици, че не става.Когато пък дойдоха комунистите през 44-а,преда да ха хората в Вардарско, че и Пиринско бяха приготвили,защото така ни казаха.
452
1
 
8
 
! Отговори
Victimized преди 5 години
До 487Защото пък русофобите не са крайни в оценките си така ли?Всички дето са западно ориентирани приемат всяка критика към ЕС или САЩ като знак, че си русофил. Това важи и за двете страни, и самия факт, че споменаваш само едната е показателен. Няма никой от великите сили който да е искал силна и обединена България, нямало е преди, няма и сега. Това е нещото което всички ние трябва да разберем и да си градим бъдещето въз основа на този факт. Всичко различно е самоубийство.
451
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Когато бях малък веднъж се запитах-"Защо Русия ще предлага границите на България да бъдат тези очертани в Сан Стефано, а после ще е дори против Съединението?". Още тогава ми щракна лампичката, а съм бил на 13-14 години.Тука виждам възрастни хора,които се правят, че не я виждат тази лампичка.Тя ще им избоде очите, но те мижат и обръщат глава.Само истината ще ни направи свободни!