Разлика във фиша: Българката взема 864 лв. от 1000 лв. заплата

ЕК: България е пример за неразбиране на понятието "джендър"
8 мар 2019 19:05,
100
Разлика във фиша: Българката взема 864 лв. от 1000 лв. заплата
Снимка: БТА

От всеки 1000 лева заплата за една и съща работа с мъжете, жените в България получават 864 лв.

Европейската комисия съобщи, че разликата в заплащането между мъжете и жените на една и съща позиция у нас е 13,6%. Тя намалява през последните 2 години, но все още не е достигнала нивата от 2010 г., когато е била 13 на сто.

Това поставя България на 13 място в ЕС по различие на заплащането по полов признак. Естония е начело в ЕС - там възнаграждението на жените е по-ниско с една четвърт спрямо това на мъжете за един и същ труд.

В същото време заетостта на мъжете и жените в България е почти изравнена, като над 2/3 от жените в трудова възраст работят, посочва Еврокомисията в годишния си доклад за равенството на половете.

Разликата в заплащането се пренася и при пенсиите, където българките вземат средно 25,8% от парите, които мъжете пенсионери получават при равни други условия. Съотношението е без промяна от 2016 г. насам.

Еврокомисията предупреждава, че разликите в заплащането излагат жените на по-голям риск от бедност, като техните заплати към 2017 г. средно за ЕС са с 16% по-ниски, отколкото на мъжете. Това се пренася и при пенсиите, където неравенството достига до 35,7%. В някои държави над 10 % от жените в напреднала възраст не могат да си позволят необходимите им медицински грижи, посочва докладът.

По данни на Европейската комисия в България жените са представени с 13,8% в управлението на бизнеса като 26,5% от тях заемат висши позиции. ЕС си постави цел жените да бъдат 40% от топ ръководителите на най-големите компании, но тя е постигната единствено във Финландия и Италия.

В Народното събрание всеки четвърти депутат е жена (25,4%), докато в Европейския парламент над 82% от българските евродепутати са мъже. За това пък България е сред 6-те еврочленки, в които парламентът се ръководи от жена.

В годишния си доклад за равенството на половете, Еврокомисията казва, че ЕС напредва, но изключително бавно.
"Вече сме 2019 г., а в областта на равенството между половете напредваме едва-едва. В някои държави положението дори се влошава. Всичко, което искаме, е: равенство за всички. Нито повече, нито по-малко. Време е жените и мъжете заедно да настояват за равенство", коментира първият заместник на Юнкер Франс Тимерманс.

А еврокомисарят за правосъдието, потребителите и равнопоставеността на половете Вера Йоурова призова повече жени да се кандидатират на избори и да се включват в политиката.

Междувременно България се оказа изрично спомената в изявлението на генералния секретар на Съвета на Европа за Международния ден на жените 8 март. Торнбьорн Ягланд я посочва като пример на страна, в която поради неразбиране на понятието “джендър” е блокирано ратифицирането на Истанбулската конвенция за защита на жените от домашно насилие.

"В някои случаи, като България, ратификацията беше блокирана заради притеснения и погрешни тълкувания на термина "джендър". Вярвам, че подобни погрешни тълкувания могат да бъдат изяснени, ако бъде предоставена вярна информация и ако има политическа воля за това", заявява генералният секретар и дава за пример Хърватия, която ратифицира документа след бурни обществени дискусии.

Всички държави членки на ЕС са подписали конвенцията, но 8 от тях не са я ратифицирали: България, Унгария, Чехия, Словакия, Литва, Латвия, Великобритания и Ирландия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


100
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ергенНикога не е имало комунистическо време. Имаше социализъм. Тогава България стана 9 милиона, и пенсионерите не ровеха в кофите за огризки от храна.
9
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
НЕ СЕ УЧУДВАЙТЕ !В БЪЛГАРИЯ ВИНАГИ Е БИЛО ТАКА,В ДАЛЕЧНАТА 1957 АЗ МАШИНЕН ИНЖЕНЕР ПОЛУЧАВАХ 72 лв.ЗАПЛАТА- А СТРУГРЯТТ НА КОЙТО ОБЯСНЯВАХ КАКВО И КАК ДА ГО НАПРАВИ-180/200лвНИЩО НОВО ПОД СЛЪНЦЕТО
8
3
 
26
 
! Отговори
Валентин преди 5 години
"за една и съща работа с мъжете"една и съща работа е изключително неопределено понятие; даже колеги на една и съща позиция вършат различни неща и имат разлики в заплащането според това кой седи по-дълго, кой се слага по-добре пред мениджърите, кой носи повече приходи на фирмата, кой е любовник/ца на шефа и т.н. Важни са също и лични качества като за колко пари ще се навиеш да работиш, колко често ще искаш повече, колко си склонен да се преместиш в друга фирма и да теглиш майната на старата...
7
4
 
6
 
! Отговори
ерген преди 5 години
Не признавам т.н. ергенски данък от комунистическо време, както и също комунистечския 8 март-ден на жената.За заплатите грешите. Всичко зависи от работодателя.
6
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Има разлика между краката. Едните носят до 40 номер обувки, а другите от 42 нагоре.
5
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Междувременно България се оказа изрично спомената в изявлението на генералния секретар на Съвета на Европа за Международния ден на жените 8 март."Тц, тц, тц, не знам как ще спя тая нощ, особено след като някакъв норвежки *** ни направил забележка.
4
3
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"ЕК: България е пример за неразбиране на понятието "***""Ъхъм, затова в Швеция и Германия след ратифицирането на конвенцията се появиха гей браковете, третия пол, *** неутралните детски градини, започнаха да отпадат родовете в думите и обръщенията. Ей така съвсем случайно.
3
5
 
28
 
! Отговори
:-) преди 5 години
Интересно, че в подобни статии ту се говори за заплащане за еднакъв труд, ту за средно, а това са две различни неща. Щом жените получават по-малко пари за същата работа, работодателите щяха само тях да назначават. Май феминистките пробват с пропагандата, докато мине номера?
2
5
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
шефката ми взимам три пъти колкото мене. А се води и тя българка. Така че статията ви е фейк.
1
3
 
15
 
! Отговори
V преди 5 години
Честит празник на дамите . А това някой да получава по малко за един и същ труд не е справедливо ,а ако не е герб на власт може да стане и незаконно .герб отказва да води борба с трудовата престъпност ,а за прокурора това даже не е престъпление щото тези ,,хора ,, са на доживотни държавни хранилки и затова не уважават труда.Това трябва да се промени ;)

Спонсорирани публикации