В очакване на Бъдни вечер, преди да се роди Спасителят Христос

Митрополит Серафим: Да имаме любов към Бога и помежду си!
Обновена: 24 дек 2019 08:19 | 24 дек 2019 08:00, Анисия Иванова
44
В очакване на Бъдни вечер, преди да се роди Спасителят Христос
Снимка: Булфото

На 24 декември всички се събираме на Бъдни вечер – един от най-важните християнски празници. Денят, преди Бъдни вечер, е денят преди да се роди Спасителят Исус Христос.

Христос се ражда в скромност, в бедност, така и постната трапеза, която предлагаме днес, не би следвало да бъде прекалено изобилна, разказа за вярата, традициите и смисъла на празника Рождество Христово Негово високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим.

Достатъчно е вечерята да бъде скромна, но да имаме любов в сърцата си към Бога и помежду си, и вяра в Този, който се ражда заради всеки един от нас и заради цялото човечество, каза митрополитът пред БТА.

Трапезата на Бъдни вечер е и последният постен ден в периода на рождественския пост. Броят на ястията няма конкретно значение, това са различни местни традиции, които не са задължителни, кой както ги разбира, както ги желае, така може да ги направи, допълни митрополит Серафим.

"Преди всичко Христос се ражда в света и оставя на човечеството пътя на спасението, пътя към Него, този път към Него е пътят, по който всъщност придобиваме в нашия живот неговата благодат.

Неговата благодат не е нещо, което всеки би могъл само по себе си или само от себе си по всякакъв начин да придобие. Тя се придобива в църквата, която Христос основава, за да може да има всеки човек, който иска да бъде при Христос, да има онова сигурно, ясно показано и ясно доказано място, където е присъствието на Божията благодат", разказа митрополитът.

Той допълни, че молитвеното настроение се придобива чрез молитвите и в дома, и в богослуженията в дните около празника, прекадяването на трапезата, благовонието на тамяна, димът на тамяна, който се разнася, всичко това е символ, израз на възнасянето на нашата молитва към Бога, която да бъде като духовно благоухание пред Бога.

Това е една символична жертва, която принасяме от себе си към Бога в очакване и надежда на благоуханието на неговата благодат, така че всички тези традиции, които имаме с постната храна, прекадяването на трапезата, молитвите, песнопенията, всяко от тях има своя смисъл и своя произход от онова пълноценно благодатно общуване с Христос в светата литургия, разказа митрополит Серафим.

Всеки един вярващ трябва да се стреми ежедневно да живеем с Христос и да задържи в себе си Неговия мир.

"Тази радост, която усещаме, това единение и сплотяване, което има в дома, в семейството около тези дни, те са един дар, който Бог ни дава и ни показва своята близост до нас и ни подсеща по този начин, тоест дава ни да вкусим Неговата благодат, за да я оценим и да можем ние да я търсим, да се стремим към това преживяване и да запазим в себе си този мир, който Христос ни дарява и през останалата част на годината", допълни митрополит Серафим.

А за децата, които винаги с нетърпение очакват Рождество, най-хубавият подарък е този, който ги прави истински, а не измамно щастливо. Играчки или нов предмет са неща, с които е наситено ежедневието на децата и това формира в тях постоянен стремеж към нещо ново, различно.

Чистата детска душа изразява най-ясно онова, което прави истински щастлив един човек, а това е да усети любовта, мира и радостта около себе си, в хората, които са около едно дете. "Ако всяко дете успее да получи, да почувства уюта, радостта и любовта на семейството, на дома, мисля, че това е най-добрият подарък.

За всяко едно дете, дори и за онези, които нямат тези възможности, които са лишени от тази нормална семейна, родителска среда, за тях ако се намери начин да бъде създаден този уют, това чувство на топлотата, на любовта в семейното огнище, това е най-голямото щастие и най-големият подарък, който би трябвало да се стремим да получи всяко едно дете за Рождество Христово", каза още духовният водач на Неврокопска епархия.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


44
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
4
 
7
 
! Отговори
АНТИ преди 4 години
Комунисти в църква палят дебели свещи, с надежда Бог да им опрости греховете !!
9
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Най ги мразим двуличниците тези които по бай Тошово време не вярваха в нищо и изведнъж станаха набожни. Бъднни вечер го празнувахме само вярващите хора. Не беше официален празник. По онова време хората с червени книжки бяха Атеисти. А сега един с червена книжка и брониран джип са го гали ли трима Папи по ***.
8
6
 
5
 
! Отговори
Бау преди 4 години
Аз се чувствам спасен .. от един паяк. Амин!
7
3
 
5
 
! Отговори
нормален преди 4 години
До турчинаЕвреите, наистина още чакат спасителя си, но те празнуват Ханука.
6
3
 
6
 
! Отговори
Вярвам ! преди 4 години
Коледен дух ме завладя.Как да не вярвам във чудеса,след като бедния болния Аз,от геноцида пак оцелях ?!
5
5
 
5
 
! Отговори
АЗ преди 4 години
Очакваме БЕДЕН Бъдни вечер ! Как да наситиш нищите духом ! Как да нахраниш гладните телом ! Което е -това е всеки, ти казва и тъмнее все още ,защото с думите само не става....
4
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Прекрасна песен! Той търси обор, сено и една изгубена душа - много силно.
3
6
 
8
 
! Отговори
факт преди 4 години
Както моамед забранил свинското месо на неграмотните така и в 21-ви век фашистката СЗО забрани цигарите за работещите роби!
2
8
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"О, мой боже, правий боже,не ти, що си в небесата, а ти, що си в мене, боже, мен, в сърцето и в душата..."
1
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ония мюмюн на исляма ще се роди 600 години по късно за да обедини пр)стите и неуките в някаква си тяхна измислена религия. Весели празници на всички християни!