В студентските общежития за първи път от десетилетия не се очаква силен недостиг

Само малка част от студентите търсят самостоятелна квартира
28 сеп 2020 08:06, Елка Василева
58
 В студентските общежития за първи път от десетилетия не се очаква силен недостиг
Снимка: архив, БГНЕС

Само 2 от 10 студенти търсят самостоятелна квартира.

„За да им излезе по-евтино, студентите предпочитат да наемат тристайни и четиристайни апартаменти и в тях да се събират повече хора, за да си делят разходите. Избягват да вземат за квартира гарсониера или двустаен, където да са по един или двама души. Подобни случаи са осем от десет или само двама от десет студенти предпочитат и имат възможността да са в самостоятелна квартира“, казва Диана Петрова от агенция „Явлена“, цитирана от „Монитор“.

Според Константин Пандов от ЕППИ поне половината от студентите предпочитат поне по двама орташки да наемат жилище и така разходите на човек да им излязат по-малки. По думите му има спад на наемите поне с 20%  сравнение с миналата година, като причината е сривът им в началото на пандемията, когато много квартиранти са напуснали столицата.

Даниела Грозева от „Веда корект“ потвърди, че през април и май заради пандемията много хора от провинцията са освободили квартирите и са се върнали по родните си места. „Няма покачване на наемите и има малко по-голямо предлагане от миналата година“, обяснява тя и добавя, че на пазара има две нови тенденции. „Едната е, че хазяите вече искат повече от един наем за депозит (най-често по два), защото се опасяват, че квартирантите им при нови силни ограничения заради пандемията предсрочно ще напуснат наетото жилище. Другата новост е, че немалка част от новите    наематели са и студенти, записани във вузове в чужбина, които поне до края на годината ще учат от родината си дистанционно.

Диана Петрова пък пояснява, че търсенето нараства, но все още е по-ниско в сравнение с миналата година с поне 5-6%. „Една от причините е преминаването на част от учащите се на дистанционно обучение. Има обаче и българи студенти, които са се върнали да учат тук по този начин и търсят работа в София“, добави тя.

По думите й записалите се в НБУ се интересуват от квартири обикновено в кварталите „Овча купел“, „Бъкстон“, „Красно село“ и в краен случай „Красна поляна“. За учащите се в Софийския университет предпочитани квартали са петте части на „Младост“, „Мусагеница“, „Дианабад“, „Витоша“. „За двустаен обзаведен в „Овча купел“ с паркомясто се искат около 400 евро. В „Студентски град“ 550-600 лв. е наемът за обзаведена гарсониера. За тристайните и четиристайните цените са около 600 евро“, поясни брокерката.

Подобни цени карат студентите първо да се опитат да се уредят с общежитие. „Има засилен интерес към общежитията, особено в големите университети, където обучението е хибридно“, сподели председателят на Националното представителство на студентските съвети Даниел Парушев. И тази година ще има студенти, които няма да се класират, но те ще бъдат само около 5% от всички кандидатствали. Основаната причина за това обаче е, че имат нисък успех или са изтървали сроковете и в момента пишат наново молби“, обясни Парушев.

„Сериозен недостиг на местата обаче тази година не се очертава, както се случи в предходната настанителна кампания“, прогнозира ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков. Той увери, че тази година от рано са предприети мерки. Правилата за класиране са променени, ремонтите също били по навреме. „В резултат на това няма да има нито един студент, останал без общежитие. След първо класиране само 60 души не са класирани, но и те ще бъдат настанени“, увери проф. Герджиков.

От Технически университет - София също се похвалиха, че за всички кандидати ще бъде осигурено място. И там няма отлив. „Настанените първокурсници са около 940“, заяви ас. инж. Васил Цанов - ръководител на „Студентски общежития и столове“ към вуза.

Проблем обаче се очертава за студентите в УНСС.

„За бакалаври и магистри има 4700 легла“, обясни главният секретар по социално-битови въпроси на учащите доц. Драгомир Стефанов. „Подадените молби обаче са 5 500. От класираните са се записали 4 350 души, което означава, че 350 са се отказали. За част от некласираните проблемът също е решен, тъй като са си намерили квартира или място в друг университет. „Ще бъде направено второ класиране и до края на другата седмица ще се запълни капацитетът. По наши изчисления тогава ще има около 200 души, които да очакват настаняване от УНСС - не са на квартира или да са в друг университет.“, обясни доц. Стефанов. За 100 души от тях има разговори с музикалната академия да бъдат настанени в техни общежития с разменни писма. За останалите ще говорят в МГУ или УАСГ. Според него основният проблем е, че от повече от 20 години не е правено преразпределение на легловата база.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


58
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
17
 
6
 
! Отговори
1 преди 3 години
600 евро за тристаен? Ако някой смята, че има такива наеми, моля да ми сложи минус! :)
26
13
 
17
 
! Отговори
Мен преди 3 години
До до 25Как па в мойта фирма само чистачките са кореняк софиянци. АА да и като се возя на такси също бакша плюе как провинциалистите дошли и му откраднали високо платената работа. Никога не им оставям бакшиш.Вижте си града, вижте си традициите и историята и после ми обяснявай колко сте велики. Всичко ви е ДАРОМ от цяла България! И университет ви построихме, който в момента го съсипвате.
25
18
 
28
 
! Отговори
до 25 преди 3 години
Аз ще ти отговоря. Около мен са само хора около 30-40- годишни. НЯМАМ приятел, който да не се е реализирал. НЯМАМ. Лекари, програмисти, архитекти, маркетинг, реклама, управление на бизнес и какво ли не. Ама това не са двойкаджии от УНСС, а хора с акъл от елитни софийски гимназии. Нереализираните са масово провинциалисти, които идват в София да пият, да купонясват и да мързелуват. После отиват с диалекта си без език без нищо да търсят работа. Е няма кой да ги вземе и айде да берат малини в UK.
24
7
 
16
 
! Отговори
питане преди 3 години
Ще ми е интересно да прочета изследване, което да покаже колко от завършилите в България студенти се реализират по специалността. Вероятно това е истинската представа за това струва ли си да учиш в български университет.
23
5
 
19
 
! Отговори
Рикиджия Северозапад преди 3 години
То не се раждат деца вече, а аборигенски електорат, пазен от върхушката
22
5
 
17
 
! Отговори
Запознат преди 3 години
Какъв недостиг. Кой плаща да изпрати децата си в тази клоака. Трябва да си много заблуден.
21
2
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 20Ако живееш в Софето, Пловдив или Варна, ще си помислиш че има нарастване на населението, но кривнеш ли някъде встрани, пустош братче :))
20
0
 
19
 
! Отговори
фен преди 3 години
На този фон, на рекламно банерче под статията ми излиза реклама на сайт за имоти и най-отпред: 2ст Орландовци 48м2 51000 евро.. аааааахахахахаххахахаххахаааахааххахахахахахахах
19
1
 
49
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
България имаше и има катастрофална раждаемост.В София и по-големите градове се създава усещането че хора има поради миграцията но в малките населени места е страшно.
18
0
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Другата новост е, че немалка част от новите наематели са и студенти, записани във вузове в чужбина, които поне до края на годината ще учат от родината си дистанционно.Студент съм в чужбина дистанционно и си взимам квартира в София. Страхотна логика... WTF?!?!?
17
1
 
26
 
! Отговори
Бафи преди 3 години
Покупка на жилище в студвнтски град с инвестиционна цел. Олелеййй. Ха-ха!
16
2
 
23
 
! Отговори
Как се лъже брокер преди 3 години
Адреса на имота е най-силно пазената тайна.Прикрива се умело,променят се етажите на блока,снимките внимателно се подбират да не полазват какво се вижда през прозорците.Дори квартала се сменя - едно е блок Балкан на колелото на 4км, друго е Младост 1 сред зеленина. Стратегията е - оговаряте оглед,в деня на огледа питате за точния адрес блок/вход и не се явявате.Отивате в друго време на адреса и търсите домоуправителя и намирате пряк контакт с продавача.
15
2
 
19
 
! Отговори
Русия преди 3 години
Истинатай чи няма хора.
14
2
 
18
 
! Отговори
db преди 3 години
хаха, *** те наемите стигнали тези в Германия, софиЕнците са се орбъркали нещо .....
13
6
 
21
 
! Отговори
Мен преди 3 години
При наемите за студенти положението е следното. Ако не дадеш под наем есента 1 година чакаш и седиш празен, само защото си куха кратуна и не искаш да свалиш 100-200лв от наема. Сега се почва, гледайте зимата, и после пролетта. С бодра крачка аирбнб, и тия от студентски дето наема им изплащал апартамента да тръгват към офиса на някой ЧСИ с подготвени документи.Кои продал-продал. Следва пързалката.
12
2
 
19
 
! Отговори
Боко Тиквата преди 3 години
Уникални изманици са тия брокери ли са кви са лъжат мажат омайват говорят сладко *** пасти да ядат пред тях .Майките ше продадат да вземат процента
11
1
 
32
 
! Отговори
От 10 преди 3 години
Никога не ползвайте брокера на продавача.Той НЕ търси вашите интереси (нито на продавача), той търси само неговите си интереси - да щипне 6-7% комисионна и да излъже някой будала.Не давайте и т.нар. СТОП капаро, то се използва за повдигане на цената на следващия будала абе тука имаме един много хубав имот, ама е капариран, ама ако предложите оферираната цена можем да измислим нещо Пумиapи.
10
0
 
25
 
! Отговори
Рънго фаса преди 3 години
Всеки иска да лапка ако може и пръста да не си мръдне идеално ше да му е.Всеки мисли как да направи далаверка схема нещо да прихапе некой лев.
9
3
 
27
 
! Отговори
гост преди 3 години
Обаче всички да знаете, няма проблеми на имотния пазар!
8
4
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Брокерите на НИ са едни от най-гнусните хора.Млади,нагли,алчни,мързеливи,напълно НЕкомпетентни пумиapи с oвчи поглед! Отива баба Пена да си продаде панелната буксониера в Обеля за 100хилки и oвцaта отсреща и блее ама имаме 3% комисионна,без ДДС, защо бабо ПенУ не искаш вместо 100, 150бона, така ще има и за теб и за мен, а и ще одерем и клошара искащ да ти купи кoчинkата Ето така се надува балона.