На въздух, с дворче и далеч от вируса - хиляди бягат на село

Някои дори не са се прибирали в града от миналия април
2 ное 2020 18:40,
98
На въздух, с дворче и далеч от вируса - хиляди бягат на село
Снимка: БГНЕС

Хиляди българи бягат от COVID-19 на село. По време на извънредното положение през пролетта се оформи и първата вълна от преселници от градове към села и вилни зони. Тогава хиляди смениха дори адресните си регистрации, за да могат безпрепятствено да посещават селските си домове или вили. Някои останаха там цяло лято и се завърнаха чак през септември заради началото на учебната година. Сега с бума на заразените обаче тенденцията за преместване на село набира нова сила, съобщава в днешния си брой "Телеграф".

Още по темата

Жителите на селата около Стара Загора са се увеличили с 20 000 заради пандемията, посочиха от общинската администрация. Почти няма населено място без увеличение на хората с настоящ адрес от 15 март, когато бяха изградени КПП-та на входовете и изходите на областния град. На отделни места „новите“ живущи са почти два и три пъти повече от „старите“. Сред примерите с подобен наплив са села като Борилово - 809 с настоящ и едва 159 с постоянен адрес; Арнаутино - с  471 срещу 170, и Змеево - 971 срещу 523. Към средата на септември в Стара Загора е имало 125 200 жители с постоянна адресна регистрация при 177 240 в общинската структура, която включва и 51 села.

Не липсват и случаи, при които постоянно живеещи в околните села са си направили настояща адресна регистрация в града, но те не са толкова много.

В селата от Родопската яка край Пловдив по време на извънредното положение и КПП-та например са се регистрирали над 3000 души само за месец. Мнозина от областния център, които притежават вили по селата, прехвърлиха там своите адресни регистрации. Така от 20 март до 23 април т.г. в 19-те села от родопската община са се регистрирали официално 3058 души. Най-много регистрации тогава имаха селата Марково и Белащица, които са привлекателни за живеене заради спокойствието и чистия въздух. След тях веднага се нареди село Първенец, а с по 200 нови жители се оказаха селата Брани поле и Брестовица. По около стотина нови жители имаше в другите села от община Родопи.

„Спокойни сме, че ако пак затворят областните центрове, имаме регистрации по селата и ще можем да ползваме къща с двор. Едно е да си затворен в апартамент, като в кутийка, а съвсем друго е човек да си има дворче, където да излезе да изпие една блага ракия вечерно време”, се кръстят новите-стари жители на селата от Родопската яка до Пловдив.

Заради пандемията много русенци прекараха лятото на вилите си в близките села, където вероятността да се срещнат със заразени с коронавирус е много по-малка. Някои продължиха да живеят там и да пътуват всеки ден до работата си в областния град, но други се върнаха заради децата си в началото на учебната година. Данните на ГРАО също сочат, че регистрираните по настоящ адрес в областния град намаляват. Ако на 15 март 2020 г., в началото на обявяването на извънредното положение, те са били 157 284, към 15 октомври т.г. вече са 151 201, тоест за седем месеца са с 6083 души по-малко. Разбира се, причината за намаляването на регистрираните по настоящ адрес може да е и друга.

От средата на март десетки жители на Велико Търново са се преместили да живеят в близките до областния център села. Собственици на агенции за недвижими имоти споделят, че през последните месеци сериозно е нараснало търсенето на къщи в най-близките до Търново села като Самоводене, Поликраище, Малък чифлик, Шереметя, Присово, Пчелище и Беляковец. Преобладаващата част от купувачите са хора с добри финансови възможности, които търсят да закупят нови или по-стари къщи след основен ремонт, по възможност с модерно съвременно обзавеждане.

Засиленото търсене увеличи рязко и цените на селските имоти. Къща на два етажа с 3-4 стаи, двор и градина, с нормално обзавеждане, без излишен лукс миналата година се предлагаше за 20-25 хил. лв. Сега цената на такъв имот започва от 40 хил. лв. нагоре.

Много великотърновци споделят, че след обявяването на извънредното положение са се прибрали да живеят в бащините си къщи по селата и оттогава са избрали през деня да работят в града, но вечер да се връщат на село. Някои от по-заможните боляри забегнаха чак в селата в Еленския Балкан. Кметове на някои села споделят, че в областта има и няколко случая на жители на София и Варна, които още през април са се прибрали със семействата си и оттогава не са се връщали обратно, като работят „хоум офис” чрез интернет.

С разрастването на пандемията от коронавирус много варненски жители, които притежават извънградски имоти, предвидливо се преселиха от съображения за сигурност на село или в близките до града селищни образования и вилни зони. Селата край Варна - Доброглед, Слънчево, Звездица, Константиново, кварталите „Галата“ и „Виница“ и вилните зони „Боровец“, „Ракитника“ и „Траката“ се очертават като най-сигурното и привлекателно място за живот. Докато доскоро хората ходеха там през почивните дни, сега предпочитат да се установят постоянно. Тези миграционни процеси, които от началото на пандемията бяха временни, сега стават все по-трайни и ще продължат за в бъдеще. Данните сочат, че ако през м.г. механичният прираст за община Варна е била плюс 390 души, сега преселението се е увеличило над два пъти, като тенденцията е към нарастване на желаещите да живеят извън големия град. В началото това са предимно възрастни хора, но сега възрастовата граница се снижава. От общините във Варненска област най-много нови заселници има в Аксаково, Аврен и Бяла, Ветрино и Девня.

Вече има цели семейства, които трайно се установяват да живеят по селата, като голяма част от тях са сменили и адресните си регистрации. Много от новите заселници възстановяват наследствени стари къщи, други купуват добре уредени реновирани жилища, които доскоро са били собственост на руснаци и англичани.

От данните за 2019 г. става ясно, че още тогава жителите на Добрич вече са ориентирани към живот на село. Миналата година 1902 лица са сменили своето обичайно местоживеене с друго, но отново в областта. Тук най-голямо териториално движение има по направлението „град - село“ (42,9%). Тенденцията за живот на село се засили особено след пандемията от пролетта. В близките села около областния център Добрич почти няма празни или изоставени къщи. Пример за това е най-близкото село Бранище, което е само на 2 км от града и се намира по пътя Добрич - Албена.

Преселването на хора в селото се засили от началото на пандемията, особено в Лозята край Бранище. Преди пандемията имаше доста обявени за продажба къщи, собственост на жители на Добрич, след месец март обаче обявите бяха свалени. Ако в Лозята до миналата година целогодишно живееха около 20 семейства, то сега са 50-60. Същата е ситуацията и с другите близки села - Дончево, Победа, Плачи дол. Хората не си сменят регистрацията, казват кметове.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
5
 
4
 
! Отговори
Condor преди 3 години
На село да се изнесеш? Може, за някакви отблъскващи социопати програмисти, но за семейства с деца няма как да стане.
46
3
 
2
 
! Отговори
Lan преди 3 години
47, ако има някакви деца, решения има, стига държавата да не спи и да има политика против обезлюдяване, но се иска акъл. Ситуацията покрай вируса доказа, че акълът е в голям дефицит!
45
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На въздух с дворче, ама това вървеше пролетта, а пък и тогава едва изтраяхте максимум седмица преди да почнете да издивявате от скука...Сега, през зимата, и това с дворчетата не е опция...
44
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Хубаво, но младите хора с по 2 деца трябва да ги карат на училище всеки ден до близките градове. Много малко вероятно е да има училище на село. Ликвидираха училищата по селата заради 12 деца в цялото училище и дори заради 5 деца. Не може да има училище за 10 деца или да 30 дори. Нямат аптеки на село. Нямат лекари. Един лекар обслужва 4 села над гр.Брезово.И хора няма. Един зъболекар обслужва 6 села.Който отива е само за временно.Ще изкарат хората някой и друг месец и ще кандисат от трудностите.
43
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До LanЕ то училището и то е дистанционно бе.Където все още има селски училища са 95% ромчета.Хората всеки ден сутрин и вечер си карат децата до града за да учат в градските училища.
42
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Без съмнение всяко село на до 5-8 километра отвъд табелата на голям град ще се увеличава.Но толкова е максимума - 5-8 километра. Това са бъдещи кварталчета.10 километра и нагоре - обезлюдяване.
41
0
 
6
 
! Отговори
Lan преди 3 години
А така - явно селата няма да умрат, ако имат училища, ама нямат! Дано тенденцията да се запази, достатъчно много хора могат да рабоят дистанционно се оказа, няма нужда градовете да са така пренаселени и човек да си губи по 1-2ч на ден в градски трафик.
40
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 42Хм.Аз пък бих казал точно обратното за тези бивши варненци които са се изселили от Варна - доста свестни хора.Какво ще става март-април 2021?Струва ми се в някакви филми се вкарваш.Освен някоя инфлацийка, ама не хипер, ами обикновена, не виждам какво може да стане.Земетресение - 7-*** степен - 50 загинали.Ковид19 - все ми се струва, че сме близо до 70-те %.Метеорит ли?Вулкан ли?Атомна бомба едва ли някой ще тръгне да хаби за България.
39
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 35Варна е хубав град, но хората са противни.Нямам никакъв патриотизъм, и изобщо не вярвам в сънародниците си.Сега имам мисия, да видя колко храна, лекарства и неща от първа необходимост ще натрупам до март-април 2021. За вода не ми пука, имам си собствена за поливане. Ако се наложи 2-3 лъжици сода в тубата и ще пия от нея, когато дойдат гадните времена. Преди няколко години когато я изследвахме, ставаше за пиене но и тогава не съм пил.
38
0
 
0
 
! Отговори
предКоледно преди 3 години
аз съм _абоната е на ~~~~~~~_
37
0
 
0
 
! Отговори
29 преди 3 години
До 33Ок. Чакам да ме поканиш на басейна.
36
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До И.Б. 34Ти наистина ли вярваш в това преселение?Колко човека познаваш да са се преселили?
35
0
 
1
 
! Отговори
с усмивка преди 3 години
До предКоледносладурско е! чакам следващото за Нова година
34
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Колкото до великото здравеопазване в сф - вчера един познат 4 болници обикаля и не го приемат щото няма места."Поне има какво да обикаля, щото в дълбокия прованс няма къде да отиде човек, за да му кажат че няма места.
33
3
 
4
 
! Отговори
хаха №29 преди 3 години
С двата коментара, където написах в полето на коментарите-ще си купя къща на село и ще те поканя на басеина за Коледа.От къде ви ражда фантазията тези фантасмагории?(Имате голямо въображение и като цяло въображението е нещо чудесно-стига да не ви изиграе лоша шега) :D Хората си пишат..Това тук няма общо с троловете на Нинова,които 7 месеца тролят, че няма Ковид.Умориха стотици наивници,а тя от 1 кихане се просна на леглото във ВМА профилактично да не стане зян,че и златните очила ще ръждясат :D
32
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 31Не знам кое колко струва, рядко ходя във Варна.Ама като гледам колко хора се изнесоха от там, не ще да е много хубаво.Иначе разбирам местния ти патриотизъм, въпреки, че на моменти изглеждаш смешно.
31
3
 
5
 
! Отговори
И.Б. преди 3 години
Една от малките "ползи" от вируса е, че има ново преселение на хора от София вселата, т.е. има възвръщаемост на населението. Дано не секне, та да се освободи столицата от прекалено много хора и коли, да се изчисти въздухът.
30
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 32Чак в Люлин си избягал.
29
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Колкото по-далеч от диктатора Боко Тиквата, толкова по-близо до Свободата.
28
2
 
4
 
! Отговори
ковидко преди 3 години
До предКоледно Браво!!!! Много свежо стихотворение...И да вземеш да римуваш...че таз година чакаме не Коледари...а Ковидари!