Достатъчни ли са мерките срещу COVID? 50% казват "Да", 30% искат по-строги

Най-подкрепяната мярка е тази за носенето на маски
19 ное 2020 14:10,
137
Достатъчни ли са мерките срещу COVID? 50% казват "Да", 30% искат по-строги
Снимка: БГНЕС

Близо 50% от българите са на мнение, че мерките срещу разпространението на COVID-19 са достатъчни, сочат данните от проучване на "Тренд". Задължителното носене на маски на обществени места среща най-голяма подкрепа.

През ноември българите се чувстват по-сигурни за работните си места, отколкото през пролетта. Регистрират се по-ниски нива на опасения от недостиг на хранителни продукти, консумативи за дома, лекарства и горива спрямо месец април. Отчита се повишаване на делa на хората, които остават без спестявания.

30% от българите смятат, че мерките срещу разпространението на COVID-19 трябва да са по-строги. Сходен дял се е отчитал и през април. През месец май обаче едва 11% са искали по-строги мерки. Това до голяма степен се дължи на малкото случаи тогава и излизането на държавата от извънредното положение.

В демографските разбивки личи, че с увеличаване на възрастта се увеличава и делът на хората, които смятат, че мерките трябва да бъдат по-строги. Впечатление прави, че 39% са тези, които през май месец смятат, че мерките трябва да бъдат по-леки, като през ноември едва 15% споделят това мнение.

Запазване на дяловете по отношение на миенето на ръце като мярка за предпазване от коронавирус се отчита през месец ноември спрямо април тази година – 93% към 92%. През ноември месец се отчита повишаване на дела на хората, които декларират, че носят предпазни маски – 88% към 70% през месец април.

82% е делът на българите, които посочват, че спазват физическа дистанция при общуването с хората, а 14% казват, че не спазват такава. 79% от хората посочват, че избягват събирането с много хора. Като предпазна мярка срещу коронавируса, 37% от хората пият витамини/ хранителни добавки, а 70% използват дезинфектанти по-често.

Делът на работещите от вкъщи през месец ноември е по-нисък от този спрямо април - 18% спрямо 35%.

В проучването е изследвано мнението на хората спрямо различни мерки, които държавата е въвела или се обсъждат. Отчита се повишаване на подкрепата по отношение на задължителното носене на маски - 76% през ноември спрямо 64% през месец април. Същевременно се отчита намаляване на подкрепата за затваряне на всички ресторанти, барове, фитнеси и други места, в които се събират повече хора. 36% от хората подкрепят тази мярка през месец ноември, докато през април този дял е 82%.

По отношение на широко коментираната тема със затваряне на детски градини, училища, университети, то 31% подкрепят затварянето на университетите, а 51% са на противоположното мнение. Да се затворят училищата изцяло за ученици от 1 до 12-ти клас среща подкрепа от 28%, а 57% не споделят това мнение. Детските градини и тяхното затваряне са съответно с 25% обществена подкрепа.

Особено ниски нива на подкрепа се отчита по отношение на забрана на гражданите да се разхождат в паркове и градини, забрана за пътуването с автомобил извън града, в който живеят, да се излиза от дома само с декларация за причина за излизането.

Едва 12% от българите смятат, че трябва да се забрани на гражданите да излизат от дома си с изключение на ходене до магазин, аптека или до работа. Този дял през април срещаше подкрепа от 55% от българите.

26% от българите посочват, че ще се ваксинират, а 45% не споделят това мнение. Не се отчита особена динамика по отношение на възрастта на хората. Жените са по-колебливи в решението си спрямо мъжете.

Спад в опасенията спрямо месец април се отчита сред българите по отношение на недостиг на хранителни продукти (25% през ноември спрямо 42% през месец април), консумативи за дома (20% спрямо 33% през април), горивата по бензиностанциите (15% през ноември спрямо 25% през април). По отношение на лекарствата, то 41% имат такива опасения през ноември, а през април половината от българите са имали такива опасения.

През ноември българите се чувстват по-сигурни за работните си места спрямо април. Липса на опасения за работните си места имат 35% от хората през ноември, докато през април делът е 25%.

Увеличил се е значително делът на хората, които посочват, че нямат спестявания – 42% през ноември спрямо 24% през май. Намалели са дяловете спрямо предходните изследвания на хора, които декларират, че един или повече месеци могат да изкарат със своите спестявания, ако са без доходи.

Запазват се високи дяловете на хората, които посочват, че повечето време прекарано вкъщи влияе отрицателно върху общото им физическо и психическо състояние – 45% през месец ноември спрямо 52% през май и 47% през април. Едва 6% посочват, че повечето време вкъщи влияе положително върху общото им физическо и психическо състояние.

Намалял е делът на хората, които смятат, че в по-кратък срок ще се върнем към нормалния си начин на живот спрямо месец май тази година. Значително увеличаване на дела на хората, които не могат да преценят - 30% спрямо 9% през май. За 28% от хората ще бъде необходимо повече от една година, за да се върнем към нормалния си начин на живот.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


137
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
-какви мерки повече от това? та аз имам 15 лева в джоба до 20-ти. а и незнам дали ще взема заплата.
41
12
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Цитирам мой приятел лекар в кодид отделение!"ПОКРАЙ ТОЯ КОВИД, ПАДАТ ЯКО КИНТИ СЕГА"!Ами хора не се чудете, могат да си продължат така и 10г да ни баламосват! Все пак кинти взимат и то яко.
40
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И аз направих запитване сред моите танзанийски кози. Повечето рекоха да си завра ПСР теста отзад. Продължават да си ядат заразена папая.
39
11
 
1
 
! Отговори
Гагамел преди 3 години
Га измрат дъртаците сичко ще свърши.
38
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 29Ми така е.НРБ беше концлагер.Границите бяха затворени и лекарите и сестрите не можеха да бягат.Щат - нещат, трябваше да работят за 200лв в каспичанската болница.Във всички случаи и милион да бяха умрели при социализма, нямаше да го пише в "Работническо дело".
37
10
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Това не са мерки... Ако имаше мерки...нямаше да има толкова заразени и мъртви. Затваряйте всички места в които се събират хора без работа...Училища,молове,магазини за пapцали и кръчми.
36
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Трети сме по смъртност, очаква се да сме цяла зима лидери в тази класация.
35
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Никой не му дреме за хората, нови ще се родят, ами икономиката на запада трябва да се засили в борбата срещу комунистите, които нямат болни от ковид???
34
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Най-маскираните и покритите трябва задължително да ходят и с по един презерватив в джоба. Че да не се плодят, защото умствените заболявания се предават на поколенията.
33
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Доло Мотафчйиски доло доло
32
4
 
9
 
! Отговори
Българин преди 3 години
Японците са велик народ, а ние българите сме прости.
31
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Дааа, хора наистина, не забравяйте освен маската да сложите и един ка.*** в ду.пето, че не се знае кой, къде ще ви изненадата
30
7
 
5
 
! Отговори
!@! преди 3 години
Затварянето е неизбежно.Въпроса е колко ще чакат преди тоталния срив на здравеопазването.Аз залагам че началото на Декември ще има тотално затваряне.
29
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Психолог - прав си! Попитали Гьобелс как подчинили немския народ и той казал - Накарай ги да се страхуват и те ще направят всичко което им кажеш!
28
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тия с 30%-те процента да се карантинират по къщите си, но да си намерят кой да ги храни, докато им попремине лудостта. На който не му премине до напролет - директно в психиатрията. Там и маскиран и костюмиран може да се крие под някоя маса. И ще има кой да го храни. Опа, трябва да е поосигурен, все пак.
27
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ЕлемагАма те тези, дето искат мерки ги искат за тебе и другите.Те въобще не смятат да ги спазват.
26
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
При соца тази епидемия нямаше да се усети, както е днес в Белорус. Болниците имаха достатъчно капацитет и финанси да поемат всякаква вълна от грип без значение дали е ковид, SARS, испански или мадагаскарски. Здравната система на Народна Република България работеше безупречно.
25
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
След като и в Япония не помогнаха... какво повече да се каже на територия населена с тyземци?
24
3
 
8
 
! Отговори
мерките преди 3 години
най добрите са - противогаз, памперси и презервативи! Не знае човек от къде ще му влезе, ей! И да се носят денонощно и сменят през час (това го пише в медицинските учебници, след час губели ефективност)
23
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Няма нужда от никакви мерки, това е истината, супер безсмислени са