Затворените бизнеси ще понесат удар, ще расте ли безработицата?

Сегашните мерки били по-адекватни, но помощта ще се бави
61
Затворените бизнеси ще понесат удар, ще расте ли безработицата?
Снимка: БГНЕС

Затварянето този път ще удари по-фокусирано определени сектори, които няма да работят със заповедта на здравния министър.

Там проблемът ще бъде доста по-дълбок, каза икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика пред БНР.

Още по темата
Докато автомобилен завод с 1000 работници през март или април най-вероятно би затворил, сега изглежда, че няма причина индустрията да отнесе моментален удар. Заводите работят, камионите се движат. Много по-осезаем според Ганев ще е ударът върху заведения, фитнес зали и други, които отново затвориха врати.

Икономистът нарече това "сериозно изпитание" и прогнозира, че най-вероятно ще наблюдаваме ръст на фалитите.

Безработицата още не е тръгнала нагоре с мащабите от март и април, но напливът в бюрата по труда би започнал още тази седмица, ако някой от директно засегнатите бизнеси е решил да освобождава работници заради втория локдаун, поясни Петър Ганев.

Относно мярката в подкрепа на бизнеса, изразяваща се в компенсация на част от оборота, той заяви: "Не мисля, че там е скрита голямата помощ за бизнеса".

Написахме бюджет, сякаш не идва нова вълна от ограничения, а бюджетът даде това, което беше обещано през последните четири години - вдигането на минималната заплата, на пенсиите, на заплатите на учителите, коментира още икономистът.

Той е категоричен, че голямата част от по-сериозния ръст на разходите не беше обвързана със самата пандемия и опасността от нов частичен локдаун. Именно затова според него правителството вече няма много гъвкавост, защото е използвало оръжията си.

Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" определи сегашните мерки като по-адекватни от мартенските. Ще има дни, за които помощта от 24 лева на ден за работниците в неплатен отпуск от затворени сектори няма да се изплаща, предупреди Григорова.

Сумите ще бъдат изплащани след одобрението и няма да важат за дните преди това, а одобренията ще се забавят, поясни тя. "Сумите по тези компенсации ще бъдат изплащани от момента на вземане на решението, тоест одобрение на тези заявления. Агенцията по заетостта работи с изключително нисък брой служители, поради което това одобрение ще се забави. /…/ Въпросът е, че ако бъдат одобрени след десет дни, тези изпуснати десет дни няма да бъдат изплатени", каза Григорова.

Тя вижда риск в това, че работникът няма как да знае дали ще бъдат одобрени заявленията до Агенцията по заетостта, както и че няма гаранции дали работодателят ще придвижи документацията, след като работникът му предостави декларацията си за неплатения отпуск и посочи банковата си сметка.

Нормално е човек да не може да се ползва от няколко мерки, които покриват един и същи риск, допълни Григорова относно комбинацията от мерки, които работодателите могат да прилагат.

По-малко се коментира другата възможност за подкрепа, а тя е по-достъпна - месечната целева помощ за хората с деца до 14 години, които не могат да ходят на детска градина и училище, отбеляза Ваня Григорова. Тя апелира родителите на деца до 14-годишна възраст, които са в неплатен отпуск или нямат право на обезщетение за безработица, да кандидатстват в Агенцията за социално подпомагане.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


61
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Бойко Борисов: "Такава криза се задава, толкова тежки времена се задават..."!
11
0
 
19
 
! Отговори
Българин преди 3 години
Ох, кога ще дойдат изборите да сменим Борисов с некой друг и да ни назначат всички за държавни чиновници да ходим в моловете да пазаруваме със щастливи лица и да си купуваме нови айфони и всякакви материални придобивки, ох!
10
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 11 Саше пак ти ли ве ? Виж там дойчевелето ;)
9
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Кризата е много дълбока и ще се става още по страшна. Сривът на системата е неизбежен. Тези които си мислят, че това скоро ще премине, да носим маски и да се подчиняваме и всичко ще се оправи като си отиде вируса живеят с илюзии.
8
6
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Програмисти в България няма, това са ниско-квалифицирани айтита които работят по западни проекти - тестване, доработка, подръжка, нещо като кол центрове. За тази работа не се изисква висока квалификация а и парите са добри. Но на запад е криза, и те вече не дават проекти в България, ИТ фирмите почнаха да съкращават или да намаляват заплати по взаимно съгласие.
7
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Работя в хоум офиса на вилата в Родопите край закрития басейн на шезлонг с лаптопа. Годишната ми заплата е 6 цифрено число.
6
3
 
17
 
! Отговори
съсед програмист преди 3 години
имам съсед програмист и много на широко живее.всеки ден си поръчва храна. веднъж седмично идва една леля да му чисти. гаджето му идва с такси и той плаща.за едни кризаза други нова риза.
5
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А това за България ли става дума автомобилен завод с 1000 работници къде е не знаех че имаме такива заводи
4
1
 
14
 
! Отговори
V преди 3 години
Безработицата расте но не старее:)Аве вие не виждате ли че на запад става това което ставаше след падането на комунизма .Бизнес ще има само ако се субсидира .А за да се прави ще трябва запада да задлъжнее и в един момент всичко се разпада .Запада трябваше отдавна да направи промени.Това е неизбежно. Няма как да се живее вечно на заем. Еврогейския трябва да се замени с някакъв вариант на пазарна икономика.И ще видете че пак ще позная.Трябва да се върви от еврогейзъм и усвояване към свободен пазар
3
0
 
22
 
! Отговори
10129 преди 3 години
Помощта се бави, а сметките ще бъдат ли разсрочени, докато тя пристигне?
2
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
1000 лева ако взимаш чисто на месец в тия трудни години - ОКЕЙ си.
1
18
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Стига сте мрънкали. Няма гладни, няма жадни. Само ревете.