Дължим над 25 млрд. лева на банките, кредитът най-често за ремонт и обзавеждане

България е сред лидерите по най-ниски лихви в Европа
56
Дължим над 25 млрд. лева на банките, кредитът най-често за ремонт и обзавеждане
Снимка: Dnes.bg, архив

Към края на септември 2020 г. кредитите на сектор домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинствата (НТООД), възлизат на 25.140 млрд. лв. Това е със 7.5% повече спрямо същия период на 2019 г., показват данните на Българска народна банка (БНБ).

Още по темата
Налице е леко забавяне в темпа на растеж. За сравнение през преходното тримесечие показателят се равнява на 24.559 млрд. лв., като той нараства с 8% на годишна база. Сравнено с края на юни, показателят се увеличава с 2.4 на сто, а като брой изтеглените заеми намаляват с 0.4 на сто. Данните показват, че въпреки кризата българите продължават не само да теглят, но и да спестяват. В края на третото тримесечие на 2020 г. броят на депозитите на сектор домакинства и НТООД е 9.299 млн., като намалява на годишна база с 2.8% при същото годишно понижение в края на юни 2020 година. Размерът на депозитите е 58.152 млрд. лв., което е ръст от 7.9% на годишна база и 1.7% ръст на тримесечна база.

По време на пандемията българите най-често теглим потребителски заем за подобрение условията в жилището, обзавеждането и за ремонт, обясни за "Монитор" кредитният консултант Тихомир Тошев. Причина за изменението в класацията за топпричини за заем за потребление е кризата с коронавируса, заради която много хора прекарват повече време вкъщи и забелязват какво могат да променят.

Всъщност преди пандемията причина номер 1 за теглене на такъв тип кредит бе обединяването на стари задължения, натрупани през годините. Например борчове към „Топлофикация“, други монополисти или няколко банки. Според Тошев в последните години хората са успели да преструктурират тези задължения и затова делът им намалява. Сега обединяването се нарежда на трето място след потребителските кредити за допълване на ипотеки. "Хората предпочитат, когато не им стига по-малка сума, да изтеглят потребителски кредит за между 30 000 и 60 000 лв., въпреки по-високата лихва", обясни Тошев. Клиентите оправдават цената със спестените разходи, които иначе има при жилищните заеми - например задължителна застраховка, ипотека и пр.

На четвърта позиция по време на пандемията сред потребителските заеми е покупката на семеен автомобил втора ръка.

Освен това се наблюдава и осезаем ръст на заемите за покриване на възникнали текущи разходи. Данните на една от търговските банки у нас сочат, че молбите за подобни кредити се увеличават със средно 20 пъти на месец във втората половина на годината. Водещите причини за теглене на заем за потребление пък остават без промяна - това са обединяване на задължения, ремонт и подобрения в дома, както и покупка на стоки и услуги.
Всъщност лихвите по потребителските кредити продължават да са изгодни, като се нареждаме сред лидерите по най-ниски лихви в Европа.

В момента те се движат между 4.75-6.50% като запазват нивата си от миналата година. За сравнение в Румъния този показател е между 7-9%, а в Турция още по-високо - между 12-15%. В Унгария лихвите се движат между 7.5-9.5 на сто. Единствено Сърбия се приближава към горната ни граница, като цената на потребителски заем е 6-8%. В Русия цената също е между 10-12%. За сравнение при ипотеките показателят е значително по-нисък – под 3% или по-точно 2.87 на сто, показват последните данни на Българска народна банка (БНБ) към края на септември. Спрямо същия период на предходната година се наблюдава лек спад от 0.11%.

И макар пандемията да засегна доходите на стотици хиляди българи, то по отношение на средния размер на заемите има различни мнения. Според Тошев за потребителските кредити средният размер остава на същото ниво от около 9500 лв.

За допълване цената при покупка на имот е средно 45 000 лв., а за обединяване на задължения варира между 15 000 и 20 000 лв. Данните на една от големите търговски банки у нас обаче сочат, че средната сума за потребителски кредит се е увеличила с 10% от януари насам. Водещ фактор при тегленето на заем пък остават удобството, бързината и възможността за допълнителни услуги. От банката посочват, че все повече клиенти използват приложението за мобилно банкиране, с което може да се плащат не само кредити, но и битови сметки, без за това да се дължи такса.

Покупката на семеен автомобил ни бърка в джоба с от 8000 до 12 000 лв. Макар данните на БНБ да показват ръст в теглено, то има забавяне в неговия темп. "Хората се настроиха в посока спестяване, отколкото задлъжняване – в момента кредити се теглят за нещо наистина необходимо", коментира кредитният консултант. И все пак според кредитните консултанти лятото е имало добра активност на пазара, която продължава и в момента. "Летните месеци бяха активни, добра активност има и през септември и октомври – годината може да завърши с 5% ръст на потребителските кредити спрямо 2019 г.", прогнозира Тошев.

Като цяло българинът си е научил урока от предишната криза от края на 2008 г. "Тогава влошаването на заеми беше най-голямо при потребителските, много хора се опариха и видяха, че тегленето не е добра идея, защото се харчи веднага и се изплаща в следващите 5-10 години", казва в заключение и допълва, че в момента лошите кредити при този тип борчове са по-малко. Според него тези заеми ще останат в по-голяма степен добри и няма да се влошават.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
53
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Предпочитам нищо да не дължа. Живея си скромничко и всичко е точно.
52
0
 
5
 
! Отговори
Solarisvn преди 3 години
До 51 - И, ако си един добър заварчик или пък търговски консултант, или пък в компютърния сектор, или дори да продаваш охлюви и имаш ферма - каквото посееш, това ще пожънеш.Бачкай началник склад или разнасяй с буса поръчки и чакай пари,ако влагаш в собствените си идеи ще спечелиш много повече, отколкото да си бъркаш в носа и да псуваш с ракията пред телевизора, че Света ти е крив, че нямаш кисти.И тук се дават пари, но се дават за отговорност, - за нея се изискват качества и акъл. :)
51
0
 
4
 
! Отговори
абоната е на ~~~~~~~ преди 3 години
До SolarisvnБългарина работи, НО не за чорбаджиите-изедници тук !
50
1
 
11
 
! Отговори
Solarisvn преди 3 години
Бедните и глупавите теглят заеми за подобни неща, вместо да, си стегнат гъба и да ги изработят, умните и богатите теглят кредити, за да си развият бизнеса или да стартират такъв, това е реалността, най-обичам като ми кажат - ами как да ги изкарам... Намери начин, работа колкото искаш, имаш ли идеи всичко е възможно, оправдания нямаш, лигльовци, не е свикнал българина да работи, това е истината.
49
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А дълговете, изтеглени от Шайката са над 84 милиарда лв, при това само за последните 2 години.
48
0
 
5
 
! Отговори
от СТАРИЯ НЕСЕБЪР преди 3 години
Много бизнесмАни в общината ни, постоянно плачат, че изплащат големи кредити.Не им вярвайте !
47
2
 
3
 
! Отговори
абоната е на ~~~~~~~ преди 3 години
Не бойте се деца, за утрешния ден,вашите родители ,на банките са в плен.
46
2
 
2
 
! Отговори
младеж от герб преди 3 години
Е това е за "народа" ! Нашите шкафчета са пълни и на нас кредити не ни трябват !
45
0
 
13
 
! Отговори
ЛЛ преди 3 години
В основание на кредита пишат "Ремонт / обзавеждане"Реализацията е бмв Е60 / Силикон / Екскурзии
44
5
 
5
 
! Отговори
4epa преди 3 години
ПАРИТЕ НЕ СА НА БАНКИТЕ А НА ХОРАТА !!!!!!!!!!
43
7
 
7
 
! Отговори
GRAND FUNK преди 3 години
БОРИСОФ Е ГУМЕНА *** !ТУРЕТЕ ГО ШЕФ НА САИТА !
42
5
 
10
 
! Отговори
БОКО ЧАЛГАРЯ преди 3 години
Ако тегля кредит, тегля за цял народ,Ако ще се връща, връщате само вие.
41
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 40Така е, но аз - след като плащах години като бунак - вече погасявам цялата месечна дължима сума в гратисния период и на практика ми остава годишната такса от 100 лв.
40
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Най голямото дърво е при кредитните карти - 19 % лихва !
39
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не бива да е долен въчи капатализъм ..
38
0
 
21
 
! Отговори
еди кой си преди 3 години
В основание на кредита пишат "ремонт/обзавеждане"Реализацията е Е60/Силикон/Екскурзии
37
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А сега вижте с кои страни е направено сравнение - Турция, Сърбия, Румъния и Русия. Изпусната е Албания и Република Северна Македония. След това нямало организирана пропаганда за влизането ни по Руско влияние!!!!! То там и лихвата е най голяма - ама болшевишката обиржийница можеш ли я спря?
36
0
 
8
 
! Отговори
До 29 преди 3 години
Квооо ?Много реклами четеш, готин или слушаш приказки- фантасмагории.Нема такъв филм.Да - има някъде държавно -стимулирани проекти ,където ти дават заеми за определени неща с минимални лихви , ама то и в България ива такива проекти.Банка - никога !
35
4
 
6
 
! Отговори
до 34 преди 3 години
Посочи име на банка и име на кредитния продукт, който се предлага. Откровено говориш неверни неща. Имам малък бизнес и юридически лица у нас и в Германия. Излишно е да казвам колко по-евтино е да имаш бизнес тук в Българиа. Дори немската ми фирма взима кредит от българската, защото е по-евтино. Ипотечните кредити са с по-ниски лихви на запад. Но вече почти всеки работодател ти предлага какви ли не бенефити, както и държавна помощ- данъчната основа се намалява с платените лихви.
34
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Пак една фейк новина - най-ниски лихви. Кой ги сънува тия неща за България? Ниски лихви ама по влоговете. Най-високи лихви по кредитите имаме. 1% лихва по кредит дава ли някоя банка в България? Щото в Западна Европа има и такива лихви по кредити и то не ипотечни!!!