Проф. Христова: Ваксината на "Пфайзер" защитава от британския щам

Вирусът така или иначе мутира, нищо ново не ни изненадва, каза още тя
4 фев 2021 20:08, Ния Христова
30
Проф. Христова: Ваксината на "Пфайзер" защитава от британския щам
Снимка: БГНЕС
Проведени изследвания за ваксината на "Пфайзер" са доказали, че тя напълно неутрализира британския вариант. Това заяви пред БНР проф. Ива Христова, заместник-директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
 
"През последните седмици в Националния център по заразни и паразитни болести започнаха интензивни проучвания, свързани със секвениране на целия геном на вирусните щамове, които са внесени у нас. Изследванията продължават и в следващите дни ние ще сме свидетели на това как този брой нараства.
 
Тук основното е, че вирусът така или иначе мутира, нищо ново не ни изненадва. Основното, което се знае и е сигурно, че този комплект мутации, тъй като говорим за вариант, в който има не една мутация – те са 11, но 9 от тях са в протеина на шипчетата. Част от тях засягат именно  този участък, с който вирусът се свързва с нашите клетки. Мутациите там са такива, че всъщност се залавят доста по-успешно. Това води до много по-голям брой вируси, които да ни заразяват. Но всички изследвания до тук показват, че няма данни да протича по-тежко, или смъртността да е по-голяма.
Още по темата
Проблемът тук е друг – когато се засегнат повече хора, ще има и по-голям брой с усложнения и по-голям брой смъртни случаи. Но процентното съотношение е същото, т.е. става дума за от 50 до 70% по-добро разпространение, но това е в геометрична прогресия и много бързо нарастват броя на случаите.
 
Но процентното съотношение на тежките случаи не е променено. Вирусът е същият, клиничните прояви са същите", каза още проф. Христова.
 
"При всички случаи имунитетът при естествено преболедуване ще бъде по-напрегнат и по-цялостен, защото при ваксиниране ние използваме само протеина на шипчетата в различни варианти. Дали като информационна PНK, като ДНK, която да го кодира или като готов протеин. Това са различните варианти на ваксините, но така или иначе всички те използват основната част на вируса, срещу която се изработват антитела", посочи Христова и продължи:
 
"Докато при разболяване ние имаме целия вирус и съответно антитела срещу всички части. Но при естественото разболяване разбира се, че има случаи на усложнения. Затова се прави и ваксината, защото това не е едно преболедуване, при което човек за 3-5-7 дни да се възстанови напълно. Много често остават сериозни и продължителни отклонения, в което е големият проблем. Тези отклонения са веднъж по линия на това, че се засягат малките съдове навсякъде, включително в мозъка, сърцето, белите дробове. Второ, белият дроб, ако е засегнат от вируса, се променя неговата функционалност и тези хора са със задух много продължително време", допълни проф. Христова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
3
 
7
 
! Отговори
Моля преди 3 години
Разни хора да не подценяват интелекта на българите. Да , ваксината на " Пфайзер" предпазва , но само 40% от по младите хоро, но се доказа, че РНК ваксините са безсилни при бразилският и южноафриканския щам. Всеки който е решил да се ваксинирам може да намери информация колко са ефективни ваксините при различните възрастови групи. В края на годината излизат две ваксини с отлични показатели на втори етап от тестовете Sanofi GSK и Valneva. Кото ги одобрят ще се ваксинирам.
7
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Споко бе, ваксърче гладкоумно, ще има за теб... По две дозички, по два пъти в годината, тук-там и с "бустър дози". Ще си напълно абсолютно защитен, при това тотално изцяло безопасно.
6
3
 
10
 
! Отговори
dakotabg преди 3 години
А от трипер?
5
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Яд ли ви е, че сте незначителни и за вас няма да има ваксина. Само Спутник ще ви оправи, хейтърченца. Дерзайте!
4
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ако сте преболедували уханския щам после не сте защитени от британския щам, обаче ваксината на Шмайзер пази от всички познати щамове, както и бъдещи такива.
3
4
 
14
 
! Отговори
Инспектор Клузо преди 3 години
Проведени изследвания за изказването на проф. Ива Христова са доказали, че голяма част се базира на нагласените и манипулативни данни, подадени от Пвайзър.
2
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да ама не пази срещу танзанийския щам.
1
2
 
21
 
! Отговори
Летеца Кемиал Трейс преди 3 години
А от "традиционния"?