Топлото с парно излиза два пъти по-скъпо от климатика

ТЕЦ-а е почти 1,7 пъти по-скъп и от дървата
189
Топлото с парно излиза два пъти по-скъпо от климатика
Снимка: Pixabay

Парното ще е два пъти по-скъпо от климатика, показват разчетите на енергийните експерти. Най-евтино тази зима ще се греят къщи и малки кооперации с термопомпа. Отоплението само на духалка през деня обаче излиза много солено.

Парното е на седмо място по икономичност, показва анализ на Людмил Костадинов, главен експерт в Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР), изготвен за в. „Телеграф“. Той е изследвал 12 източника на отопление при цени на горивата към 8 септември тази година. В изчисленията са включени разходи за транспорт, загуби на отоплителните уреди и инсталации – котли, печки, радиатори и т.н., като всички цени на горива и енергия са на дребно и с включено ДДС.

Изследването сочи, че топлото от парно струва около 2 пъти (1,87) повече от климатика и почти 1,7 пъти повече от вносните въглища и дърва.

Сметките показват, че миналата година топлината от термопомпата е била 3 пъти по-евтина от тази на централното парно, а от климатика и печката с кюмюр и дърва струвала 2 пъти по-малко. Уредът, много популярен в скандинавските страни, обаче е подходящ за малки сгради, не и за огромните жилищни блокове, популярни у нас. Най-скъпо тази зима ще ни излезе топлината от електрическа печка духалка, когато я пускаме само денем.

Най-евтин и икономичен източник на отопление и този сезон ще бъде термопомпата въздух-вода. 1 квтч произведена с нея топлина към момента струва 5,3 ст. Същото количество енергия, добита от висок клас климатик, който също е вид термопомпа, струва 7 стотинки. Ако инсталациите са нови, заедно с цената за закупуване и монтаж тези два източника си разменят местата по икономичност, съответно с цена 9,9 ст. и 8,9 ст. на квтч.

Топлото с вносни черни въглища е на трето място по евтиния и струва по 7,7 стотинки на квтч. Ако горим дърва, ще харчим малко повече - по 7,8 стотинки на квтч. В цената е включен и транспортът на твърдото гориво, обяснява анализаторът.

Анализът на АУЕР е наредил екопелетите на 5-о място по икономичност преди природния газ и парното. Цената им обаче доста сериозно е скочила тази година. Потребители от Северозападна България твърдят, че тон стигнал 500 лева. Експертите на агенцията за устойчиво енергийно развитие са изчислили, че с транспорта цената им е 10,1 стотинки на киловатчас, а ако се горят в нова печка или котел – тя скача на 12,8 стотинки за киловатчас. В случая експертите калкулират разходите при покупката на нов уреда за отопление, а не това, че новият уред произвежда по-скъпо топло.

Загряването на жилището с природен газ също е поскъпнало и сега 1 квтч струва 12 стотинки, а при нова инсталация – 12,8 стотинки. Сериозното увеличение на цената на газа всеки месец го прави неизгоден. Парното, при което се очаква поскъпване с 15-20% от 1 януари, също ще затрудни битовите потребители, коментираха експерти.

1 квтч топлинна енергия от „Топлофикация София“ струва 13,1 стотинки. В тази цена на полезно използваната топлинна енергия от централно топлоснабдяване не са включени разходите за общите части. С тях цената на полезната топлинна енергия нараства с още 20-25% и ще стигне 15,72 -16,38 стотинки на квтч, коментираха от агенцията. Парното с радиатори и включени общи тръби и тела във входа обаче е по-евтино от котлето и печката на пропан-бутан, чиято полезна топлина струва 18,7 ст./квтч, а когато уредът е нов и цената му е включена като разход става 19,4 ст., твърдят експертите на АУЕР.

Веднага след парното, на 8 място по ефективност е акумулиращата печка и отоплителните уреди, които ползват само нощен ток. Цената на киловатчаса при тях излиза 15 ст., а ако уредът е нов – 18 стотинки.

Още по темата

Предпоследни в класацията по икономичност са уредите, които използват електроенергия само по дневната тарифа. Но въпреки че отоплението с така наречените духалки ни излиза най-солено, 1 квтч струва 21,1 стотинки, а с нова печка – 21,6 стотинки, те са първите отоплителни уреди, които купуваме и включваме, като застудее. Най-солено според анализа на АУЕР излиза отоплението с газьол - 22,6 стотинки/квтч при старо котле и 23,4 стотинки за нови уреди.
 
Домакинство, което живее в едностаен апартамент е потребило 6593 квтч за отопление и топла вода през миналия отоплителен сезон и е платило 660 лева с ДДС според изравнителната му сметка. Ако тази зима семейството потреби същото количество енергия и използва полезната топлинна енергия без тази от общите части, неговата сметка ще бъде 863,68 лева, според анализа на Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Но ако в енергията е включена и топлина от общите части – радиаторите на стълбищните площадки, сметката за парно и топла вода за сезона ще набъбне на 1079 лева. При отопление с климатик с висок клас на ефективност и консумация на същото количество топлинна енергия – сметката за сезон 2021/2022 ще бъде 461,51 лева. Ако използва акумулираща печка или друг уред само нощем и навърти същите киловатчаси, ще получи фактури за почти 1000 лева - 988,95 лева. Но с духалка, включвана само денем, сметката ще скочи на 1391,12 лева.

Потребителите могат да сметнат колко ще им струва токът за отопление според мощността, посочена на уреда.
Например, ако вземе конвектор с 2 киловата, това ще е равно на 2000 вата мощност, това означава, че когато е включен на максимална мощност, той ще консумира 2000 вата за 1 час. За да сметнем консумацията, трябва да умножим неговата мощност от 2000 вата по броя на часовете, в които е включен на максимална мощност, примерно за 8 часа, той ще потреби 16 000 ватачаса, или 16 квтч. При конвектор с тристепенно регулиране уредът може да се включи на 750, 1250 и 2000 вата мощност. Количеството потребена енергия се умножава по цената на електроенергията за бита и се получава приблизителната ни сметка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


189
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
101
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ssпроблема е че си взел 6 климатика, а не си си направил климатична инсталация :) даже можело и по-евтино да ти излезе, иначе си прав пелетите излизат по-евтино а и според мен по-конфортно, проблема е че новите пелетни печки и горелки ги блъскат с много ненужна електроника, обикновенно китайска и не особенно надеждна, а и остава необходимоста от електричество за работа, аз ползвам трдиционна камина, 2-ра година подред взимам екобрикети и доста по-изгодно ми излиза
100
0
 
7
 
! Отговори
! преди 2 години
Тея от АУЯР да вземат реалните данни за един отоплителен сезон на една термопомпа. Слагаш Топломер и електромер и засичаш.Към сметката да прибавят обслужване, стойност на вътрешно отоплителната инсталация и стойността на изделието. Правиш сметката и я умножаваш за 15 години и после сравняваш с другите източници на топлина при същите входни данни
99
0
 
7
 
! Отговори
до SS преди 2 години
Бате, ти си си накупувал уреди и инсталации на цената на отоплението ми за три живота. Въй въй въй... Сложи си и инфрачервено, котел на нафта, газ, въглища и още 5-6, да кажеш кое излиза най-евтино, да го оставя завет на внуците. :)
98
3
 
4
 
! Отговори
Иван преди 2 години
Кеф цена няма!
97
3
 
7
 
! Отговори
ss преди 2 години
преди години още когато излязоха инвекторните климатици в апартамента 3 спални, хол, кухня,коридор, мокро помещение, баня и тоалетна сложих 6 такива климатика Daikin. Всичко беше наред докато не дойде сметката за ток за декември ! Следващата година сложих котел на пелети с радиатори в целия апартамент и с ръка на сърцето мога да кажа, че идва 2-3 пъти по-евтино с пелетите отколкото на ток ! А тия с термопомпите ко правите като стане -1 и кпд-то се изравни ? 1:1? ами при -10 ?
96
10
 
6
 
! Отговори
тъп преди 2 години
Толкова години питах и четох и така и не можах да разбера и никой не можа да ми обясни, как ел. климатик може да е два, три, пет пъти по ефективен от ел. нагревател с КПД над 90% ??? Да не би КПД-то на климатика да е 200, 300, 500% ??? Накой може ли да го обясни?
95
1
 
11
 
! Отговори
. преди 2 години
До програмист - Ех програмистееее, аз ако хвърлям дърва за 1000 лв. месечно в камината в тия 150 кв.м. няма да може да се седи от жега бре!
94
3
 
6
 
! Отговори
до 100 преди 2 години
Колко ти струваха тези японски машини, щото духалките преди 15г. баха по 10-15лв. поне с едни 5-6 бона си изостанал още на старта. На мен толкова ми е отоплението за този период. На сметка за лихва да си ги беше оставил, пак щеше да си ги избил. А можеше да си купиш биткойни с разликата и сега да си собственик на японската фирмичака на която си спонсор. А това, че не си цениш времето и си ги обслужваш сам и го броиш безплатно... Аз ползвам и хвърлям. Няма консумативи, няма обслужване.
93
3
 
7
 
! Отговори
инженер преди 2 години
За софиянци може и да е по скъпо парното. Те си знаят. За прованса по евтино, удобно, чисто от ТЕЦ няма. Засега. Поздрави.
92
6
 
10
 
! Отговори
az преди 2 години
Ако живееш на 5+ етаж в блок опасан с тръбите на топлофикация(включително греещи и в апартамента ) няма как да не си доволен не от климатик ,ами и от духалка за 20лв. Ама я се пробвайте да отоплявате с климатик къща или долен етаж в сграда без топлофикация ще станете моржове и със солидни сметки за ток. Все пак всички климатици са много икономични при +7 градуса външна температура , надолу на електромера му се завърта перката
91
2
 
8
 
! Отговори
до 97 преди 2 години
Я разкажи за амортизацията. Имам японски машини вече на 15 години- безупречно работят. Сам си ги поддържам, не изисква пари никакви. Изплатили са се вече 5 пъти. Ако бях използвал духалки за този период от време, щях сумарно да платя 12 пъти повече пари. Наздраве.
90
14
 
6
 
! Отговори
програмист преди 2 години
Е кво му е скъпото на парното като за тристаен над 1000лв месечно не съм минавал и в най големите студове одим си дома по къси гащета
89
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А тези хора, които са алергични към климатик и веднага щом го усетят почват да кихат и кашлят и да им сълзят очите (които изобщо не са малко), с какво ше ги посъветвате да се отопляват/охлаждат?
88
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако сметнеш и цената с амортизацията на отоплителния уред/инсталация, нищо не може да бие обикновена духалка за 20лв., освен някой конвектор (без вентилатор) за 30-40лв. Наздраве!
87
5
 
5
 
! Отговори
до 82 преди 2 години
Климатикът няма общо със скъпа духалка. Най-малкото е около 8 пъти по-ефективен от духалката. За мощност да не говорим. И за възможности за охлаждане- не мога без него лятото. Аз използвам климатици от сума години (но не само). На вилата, ако чакам да загрее камина и радиатори, ще измръзнем. Пускам дистанционно климатиците час преди да дойдем и къщата е топла. Не че и с пелетите не може да се направи подобна схема, но предпочетох термопомпа и камина за красота, вместо пелети.
86
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ще се сетите.
85
1
 
0
 
! Отговори
ДС преди 2 години
ПоДСещаме ви, че ние минаваме.
84
1
 
11
 
! Отговори
сад преди 2 години
с измислените квоти за СО2 и манията за зелена енергия, която е все още достта скъпа очаквайте глад. Пандемията не изби достатъчно, сега е ред с глада.
83
2
 
12
 
! Отговори
до АНОНИМЕН преди 2 години
та казваш и пишеш, че НАМАЛЯВАМЕ С ПОЛОВИН МИЛИОН, на всеки две години, излиза, че за последните 20 години сме намалели с 10 ДЕСЕТ милиона, добри сметки правиш... от Бабикян ли черпиш инфо??!
82
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Зеленият чорап и зелената сделка ще ви разкажат играта. Ще искате да се върнете обратно в 2020