Топлото с парно излиза два пъти по-скъпо от климатика

ТЕЦ-а е почти 1,7 пъти по-скъп и от дървата
189
Топлото с парно излиза два пъти по-скъпо от климатика
Снимка: Pixabay

Парното ще е два пъти по-скъпо от климатика, показват разчетите на енергийните експерти. Най-евтино тази зима ще се греят къщи и малки кооперации с термопомпа. Отоплението само на духалка през деня обаче излиза много солено.

Парното е на седмо място по икономичност, показва анализ на Людмил Костадинов, главен експерт в Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР), изготвен за в. „Телеграф“. Той е изследвал 12 източника на отопление при цени на горивата към 8 септември тази година. В изчисленията са включени разходи за транспорт, загуби на отоплителните уреди и инсталации – котли, печки, радиатори и т.н., като всички цени на горива и енергия са на дребно и с включено ДДС.

Изследването сочи, че топлото от парно струва около 2 пъти (1,87) повече от климатика и почти 1,7 пъти повече от вносните въглища и дърва.

Сметките показват, че миналата година топлината от термопомпата е била 3 пъти по-евтина от тази на централното парно, а от климатика и печката с кюмюр и дърва струвала 2 пъти по-малко. Уредът, много популярен в скандинавските страни, обаче е подходящ за малки сгради, не и за огромните жилищни блокове, популярни у нас. Най-скъпо тази зима ще ни излезе топлината от електрическа печка духалка, когато я пускаме само денем.

Най-евтин и икономичен източник на отопление и този сезон ще бъде термопомпата въздух-вода. 1 квтч произведена с нея топлина към момента струва 5,3 ст. Същото количество енергия, добита от висок клас климатик, който също е вид термопомпа, струва 7 стотинки. Ако инсталациите са нови, заедно с цената за закупуване и монтаж тези два източника си разменят местата по икономичност, съответно с цена 9,9 ст. и 8,9 ст. на квтч.

Топлото с вносни черни въглища е на трето място по евтиния и струва по 7,7 стотинки на квтч. Ако горим дърва, ще харчим малко повече - по 7,8 стотинки на квтч. В цената е включен и транспортът на твърдото гориво, обяснява анализаторът.

Анализът на АУЕР е наредил екопелетите на 5-о място по икономичност преди природния газ и парното. Цената им обаче доста сериозно е скочила тази година. Потребители от Северозападна България твърдят, че тон стигнал 500 лева. Експертите на агенцията за устойчиво енергийно развитие са изчислили, че с транспорта цената им е 10,1 стотинки на киловатчас, а ако се горят в нова печка или котел – тя скача на 12,8 стотинки за киловатчас. В случая експертите калкулират разходите при покупката на нов уреда за отопление, а не това, че новият уред произвежда по-скъпо топло.

Загряването на жилището с природен газ също е поскъпнало и сега 1 квтч струва 12 стотинки, а при нова инсталация – 12,8 стотинки. Сериозното увеличение на цената на газа всеки месец го прави неизгоден. Парното, при което се очаква поскъпване с 15-20% от 1 януари, също ще затрудни битовите потребители, коментираха експерти.

1 квтч топлинна енергия от „Топлофикация София“ струва 13,1 стотинки. В тази цена на полезно използваната топлинна енергия от централно топлоснабдяване не са включени разходите за общите части. С тях цената на полезната топлинна енергия нараства с още 20-25% и ще стигне 15,72 -16,38 стотинки на квтч, коментираха от агенцията. Парното с радиатори и включени общи тръби и тела във входа обаче е по-евтино от котлето и печката на пропан-бутан, чиято полезна топлина струва 18,7 ст./квтч, а когато уредът е нов и цената му е включена като разход става 19,4 ст., твърдят експертите на АУЕР.

Веднага след парното, на 8 място по ефективност е акумулиращата печка и отоплителните уреди, които ползват само нощен ток. Цената на киловатчаса при тях излиза 15 ст., а ако уредът е нов – 18 стотинки.

Още по темата

Предпоследни в класацията по икономичност са уредите, които използват електроенергия само по дневната тарифа. Но въпреки че отоплението с така наречените духалки ни излиза най-солено, 1 квтч струва 21,1 стотинки, а с нова печка – 21,6 стотинки, те са първите отоплителни уреди, които купуваме и включваме, като застудее. Най-солено според анализа на АУЕР излиза отоплението с газьол - 22,6 стотинки/квтч при старо котле и 23,4 стотинки за нови уреди.
 
Домакинство, което живее в едностаен апартамент е потребило 6593 квтч за отопление и топла вода през миналия отоплителен сезон и е платило 660 лева с ДДС според изравнителната му сметка. Ако тази зима семейството потреби същото количество енергия и използва полезната топлинна енергия без тази от общите части, неговата сметка ще бъде 863,68 лева, според анализа на Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Но ако в енергията е включена и топлина от общите части – радиаторите на стълбищните площадки, сметката за парно и топла вода за сезона ще набъбне на 1079 лева. При отопление с климатик с висок клас на ефективност и консумация на същото количество топлинна енергия – сметката за сезон 2021/2022 ще бъде 461,51 лева. Ако използва акумулираща печка или друг уред само нощем и навърти същите киловатчаси, ще получи фактури за почти 1000 лева - 988,95 лева. Но с духалка, включвана само денем, сметката ще скочи на 1391,12 лева.

Потребителите могат да сметнат колко ще им струва токът за отопление според мощността, посочена на уреда.
Например, ако вземе конвектор с 2 киловата, това ще е равно на 2000 вата мощност, това означава, че когато е включен на максимална мощност, той ще консумира 2000 вата за 1 час. За да сметнем консумацията, трябва да умножим неговата мощност от 2000 вата по броя на часовете, в които е включен на максимална мощност, примерно за 8 часа, той ще потреби 16 000 ватачаса, или 16 квтч. При конвектор с тристепенно регулиране уредът може да се включи на 750, 1250 и 2000 вата мощност. Количеството потребена енергия се умножава по цената на електроенергията за бита и се получава приблизителната ни сметка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


189
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
81
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ние нямаме голяма нужда от ток, защото намаляваме рекордно бързо. С половин милион на всеки 2 години. А и нямаме прозводство вече, каквото имахме преди 1989та. Тока от АЕЦ (2000 MW) го изнасяме, защото ни е излишен. Ползваме само от ТЕЦовете и малко от перки солари и частните ВЕЦове, че да ни е по-скъпо. Реално държавните ВЕЦове стоят неизползвани, като резервна мощност, а са над 2000 MW.
80
11
 
7
 
! Отговори
КЪДЕ Е БАТКО? преди 2 години
няма да получим, разбира се! и в Брюксел разбраха, че в България управлява хунта, няма демокрация, а има само полицейщина, лжлива разкрития, изчегъртване, главно на службите, за да могат да бъдат ползвани от фигуранта, АКО БЯХМЕ С БОРИСОВ 4 почти нямаше да имаме проблеми с Плана за възстановяване и устойчивост, защото С Баце Е УСТОЙЧИВОСТ
79
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Искат да ни принудят всички да минем на ток, за да сме зависими от едно копче! Каквото и да ми говорят, целта е зависимост и контрол облечени в сладки, идеалистически приказки!
78
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Изпълнителката поясни, че не се е ваксинирала и няма да го направи, защото всеки сам трябва да реши дали да го направи.По думите й цените не трябва да се увеличават, а в момента народът не знаел защо всеки път те са различни.
77
5
 
20
 
! Отговори
Инджиньеръ преди 2 години
Чекайте малко ве, топлото за парното идва от ТЕЦ, нали? Това е парата, която излиза от турбините, които произвеждат електроенергия. Т.е. парата на ТЕЦ-а е отпадъчна енергия, която вместо да се изхвърля се прекарва през жилищата на хората за да се използва за отопление. Както парното на автомобилите идва от охлаждащата система. За каква себестойност ми говорите тука, себестойността идва от цената на инфраструктурата и заплатите на обсл. персонал, ако цената е завишена значи персонала е надплатен
76
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Трябва да разчиташ на себе си! Да, трудно беше, но успяхме да се качим заедно на върха, не трябваше да чакаме никой друг. Ние бяхме брат до брата, прегръщахме се и пеехме химна на Непал
75
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Съдебните заседатели коментираха над 9 часа каква присъда заслужава певецът. Той е заплашен до 100 години затвор - 20 години за рекет, 10 за всяка от присъдите за трафик на секс. Очаква се окончателната присъда да бъде произнесена на 4 май 2022 г
74
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
От Брюксел искат дати за закриване на въглищните централи, иначе оставаме без парите за възстановяване от ковид-19. Вицепремиерът Атанас Пеканов обяви в "Лице в лице" за пореден път, че България няма да получи от Брюксел одобрение на своя План за възстановяване, докато не посочи датите, на които ще закрие въглищните си централи и не представи график за това. Дори тази пари да се вложат изцяло за вятърни перки и соларнин панели, тока произведен от тях ще бъде 7-10 пъти по скъп, и при това няма да покрие дори малка част от битовото потребление, да не говорим за производството.
73
2
 
12
 
! Отговори
сф преди 2 години
Климатика е скъпа "духалка" А иначе, ако някой през зимата отоплява средно жилище на ток за под 200 лв значи е морж !
72
2
 
10
 
! Отговори
Зелена сделка преди 2 години
Когато влезе в сила зелената сделка само елитите ще имат отопление. Зелените вятърни перки и соларни панели могат да доставят не повече от 10-15% от необходимата днес енергия.
71
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Имаме достатъчно електрическа мощност от АЕЦ и ВЕЦ да не се отопляваме с парно. Но политиците няма как да печелят. Продават тока от АЕЦ в чужбина, а на нас ни продават най-скъпия ток от ТЕЦовете и ни тесларят с топлофикациите.
70
3
 
6
 
! Отговори
Н1 преди 2 години
Тия анализи с малки различия, ги четем всяка година. Променят се и технологиите, но дървените философии по въпроса-не. 50 г. топлим 80 кв. апартамент, външен, несаниран, без финансови проблеми. Голямо семейство, за 12 г. отгледахме четири бебета, внуците де, а за тях знаете-луксозна стока, другарко. Тия анализи са актуални ако сега проектирате жилище, на каква технология да заложите. Спорно е. Друг е въпросът, че ни дерат с цените. Да ни пази Господ и да помага.
69
3
 
18
 
! Отговори
На Флекс преди 2 години
Трябва да се направи една кампания и всички които не ползват и не възнамеряват да ползват парно, просто да си махнат тръбите от имотите. Ще видите как Топлофикация ще стане по-хрисима и човеколюбяща, ама рЕзко.
68
1
 
7
 
! Отговори
ХИЛКА преди 2 години
тези, които декларират, единия 12 хилки, другия даже 18 хилки... сигурно ТОВА Е ГОДИШНАТА ИМ ЗАПЛАТА работейки в някоя канцелария
67
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В Душанбе се състоя среща на държавните ръководители на Шанхайската организация за сътрудничество. За ШОС започва преход към статут на глобален играч, чиито участници са обединени от обща цел.
66
4
 
8
 
! Отговори
Селянин с колело преди 2 години
Живота в града излиза 3 пъти по-скъпо отколкото на село. В града не можете да се откачите от Топлофикация. Ще ви искат пари за тръбите, все едно се отоплявате с тях.
65
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Зелените енергии от перките и соларните панели не стигат дори да се покрият нуждите за битово потребление, какво остава за индустирята. Западът няма енергоизточници, нови енергии не се виждат на хоризонта колкото и да се напъват комиарите от Брюксел да ни убеждават в противното и да налагат зелените си политики. Производството ще се съкрати със 70-80% при Зелената сделка, хората които останат без работа трябва да са на базов доход, или на село сами да се изхранват, ако до тогава не уморят населението с ваксини, останат ли много - тогава доброволна евтаназия.
64
2
 
7
 
! Отговори
Гешев Радост преди 2 години
Аз взимам 100к + на месец, без данъци разбира се. Кой плаща данъци бе братко? Доктор Борисов ми е ЗАБРАНИЛ да плащам данъци.
63
11
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В Италия приеха закон да не се плащат заплати на неваксинирани, дори и на такива които вече са преболедували вируса и но не са се ваксинирали след това.
62
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Аз съм на 18К. Отдавна съм минал на хидротермално отопление.