Фалити на издателства, ако ДДС-то на книгата не остане 9%

Цената на хартията от началото на годината досега е нараснала с 75%
9 дек 2021 09:24, Ния Христова
35
 
От Асоциацията на българската книга настояват намаленото ДДС върху книгите да остане постоянна мярка иначе ще последват фалити.
 
"9% ДДС не е просто самоцел. Това е животоспасяваща мярка за всички издателства и за всички издатели. То е изключително важно за всички автори и за всички професии, които са в книгоиздаването. Много от които наистина даряват голяма част от своя труд, което не би било редно да продължава. Тази ставка е само част от мерките, които би следвало да бъдат приоритет в нашата държава в областите на насърчаването на четенето и подкрепа на книгата. Има нужда от държавна политика в тази област", заяви Десислава Алексиева, член на УС на Асоциацията на българската книга, пред Bulgaria ON AIR.
 
"Всяко увеличаване на ставката на ДДС върху книгите моментално води до спад в четенето. Намалената ставка на ДДС е един начин за дългосрочно запазване на цените в ситуация като тази, в която цената на хартията от началото на годината досега е нараснала с 75%", обясни Алексиева. 
 
"Отивайки на Панаира на книгата, видях много студенти, които бяха решили по този начин да отпразнуват студентския празник. Много хора идват на Панаира и това е страшно радостно. Посещаемостта на литературния фестивал, който тече в момента онлайн, е изключително висока. Това е много радостно, защото показва, че хората наистина имат нужда от това да слушат писатели, да задават въпроси. Струва ми се, че интересът към четенето и книгите е факт и трябва да го поддържаме", коментира преподавателят в СУ "Св. Климент Охридски" и поетеса проф. Амелия Личева.
 
Според нея пандемията е подтикнала още повече хората да четат книги. 
 
Алексиева предупреди, че ако тази ставка на ДДС-то не остане постоянна, част от колегите й ще фалират. 
 
"Трябва да има много широка политика в подкрепа на четенето. 9% ДДС е само една от тези стъпки. Ние трябва да знаем всичко за българската книга - от това как подкрепяме българистиката в страната и чужбина, така че да имаме преводачи, от политики в Министерството на образованието и Министерството на културата. Ние имаме разработена стратегия за насърчаване на четенето и тя би трябвало да бъде приета като държавна политика, така че да имаме политики за най-малките деца до възрастните хора", поясни тя. 
 
Проф. Личева изтъкна, че България е от малкото държави, които нямат политики за подкрепа за издаване на български автори в чужбина. 
 
Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


35
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ДДС е законна кражба от страна на държавата. От една стана аз плащам данък върху заплата, която получавам, и след това държавата ми взима още 20% когато я харча.
8
7
 
10
 
! Отговори
през 2021г преди 2 години
Никой не чете точно книги! Всички четат Днеса или Блиц, а ултрасите-скандално и поп фолк новини. Така че няма значение нито артията, нито ДДС нито нищо
7
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ето затова не се намалява ДДС. Цените никога не падат, а на производителя (в случая издател) му се услажда и иска още.
6
1
 
11
 
! Отговори
Да фалират преди 2 години
90% от писателите са писачи. Не са творци, а преписвачи. Сещам се за оная пияница Калинчо обясняваше когато Григор беше номер3 в света, как Григор взимал милиони, а той нищо. Без да си направи проверката, че писател номер 3 в света тогава взимаше 3 пъти повече милиони от Григор. Ако даваш стойност винаги ще бъдеш оценен!
5
4
 
4
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 2 години
В замундата ги има всички книги качени в Ел. формат. И без ДДС да са им цените не бих купил. Само хабят хартия и реват. Да почват да се занимават със земеделие и животновъдство. Хартията е в миналото вече.
4
0
 
14
 
! Отговори
Да фалират преди 2 години
Издателите станаха повече от таксиметровите шофьори. И определено писателите станаха повече от читателите.
3
2
 
19
 
! Отговори
русенец преди 2 години
Само да попитам защо цената на електронното издание на книга или списание примерно е каквато е цената на хартиеният им вариант?:) Вероятно и електроните са поскъпнали. Не коментирам качествата на преводите и редактирането на книгите - отвратително е. ...
2
1
 
4
 
! Отговори
1-n преди 2 години
Пълни глупости.Важно е на кръчмитр да е нисък данъка, нищо че не го плащат, така хипотетично някои могат да съберат пари за шампоан и евентуално да го използват по предназначение
1
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ГЛУПОСТИ