15% от българите са оптимистично настроени, че 2022 г. ще е по-добра

Пандемия, икономически трудности, но личното щастие надделява
113
15% от българите са оптимистично настроени, че 2022 г. ще е по-добра
Снимка: Pixabay

В края на 2021 г. глобалните нива на надежда и щастие леко намаляват в сравнение с миналата година. Страховете за предстоящи икономически трудности остават високи. Глобалната пандемия очевидно все още влияе на световните надежди, страхове и  очаквания. Но личат и значителни различния в отделните региони и страни.

Това са някои от изводите от изследването „В края на годината“ – най-дългогодишното глобално изследване на общественото мнение, стартирало през 1979 от „Галъп интернешънъл“. „В края на годината“ е установена световна традиция – със своите Индекс на надеждата, Индекс на щастието и трендови данни в очакванията за икономическата ситуация. През отминаващата година българинът Кънчо Стойчев бе единодушно преизбран за президент на асоциацията.

С приближаването на края на 2021 г. личи надежда за по-добро бъдеще по света, но тя да не достига до нивата, премерени преди няколко години. 38% от световното население сега смятат, че 2022 г. ще бъде по-добра от 2021 г., 27% очакват по-лоша година и 27% вярват, че 2022 г. ще бъде същата като 2021 г. Картината изглежда подобна на тази в края на 2020 г. Годината с най-големи нива на песимизъм по света през новия век все още остава 2008 г.
Хората в Индонезия изглеждат в най-голяма степен изпълнени с надежда (76% там очакват по-добра година), а също и хората в Албания (70%), Нигерия (68%), Азербайджан (62%) и Виетнам (59%). Надеждата е слаба в Афганистан (56% очакват по-лоша година) , Турция (също 56%), България (48%), Полша (47%), Чехия (45%) и Пакистан (41%).
Гражданите на Южна Корея (54% там очакват следващата година да бъде същата като тази), Италия (48%), Сърбия (42%) и т.н. по-скоро очакват 2022 г. да бъде същата като 2021 г.

Така, в крайна сметка, според Индекса на надеждата на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ (отговори „по-добра“ минус отговори „по-лоша“) топ 5 оптимисти са: Индонезия (+72), Албания (+65), Азербайджан (+53), Нигерия (+51), Мексико и Виетнам (и двете държави с нетни стойности +47).

Топ 5 песимисти пък са Турция (-34), България (-33), Афганистан (-32), Полша (-30) и Чехия (-25).
Що се отнася до регионите и големите икономики, съотношението оптимизъм/песимизъм се оказва относително стабилно през последните години. Европа, Русия и Близкият Изток са по-песимистични, докато страните от Азия, например, са по-оптимистични.

Надеждата в САЩ, Германия, Великобритания, Австралия и Индия рязко спада в сравнение с изследването през миналата година, докато в Япония, Мексико и Южна Корея то расте значително. Турция е уникален случай с рекорден ръст на песимизма (отчасти и заради значителната инфлация в страната).

Очакванията относно икономиката по света са тревожни. Въпреки това няма допълнителен растеж в притесненията в сравнение с миналата година. Днес 26% от хората очакват икономически просперитет за страната си за следващата година, 41% са готови за икономически трудности и 26% смятат, че 2022 г. ще бъде същата като 2021 г. в икономически план.
 
В Нигерия (61% оптимисти за икономиката), Индонезия (58%), Виетнам (55%), Азербайджан (52%) и Албания и Индия (и двете с 49%) икономическият оптимизъм видимо преобладава над песимизма. Очакванията за икономическите трудности са най-сериозни в Турция (72% очакват икономически трудности), Босна и Херцеговина (72%), България (64%), Полша (64%), Румъния (61%), Афганистан (60%) и Германия (59%).

Европа като цяло, особено Източна Европа, изглежда по-песимистична – модел, който се е отразявал в проучванията на световната асоциация „Галъп интернешънъл“ и преди в годините. Развиващите се региони, от друга страна, често са по-ведри и изпълнени с надежда. Националният оптимизъм обикновено не е въпрос само на благосъстояние, но зависи също и от възрастта на населението и възприятията за възможности за растеж в бъдеще.

Въпреки пандемията и икономическите трудности личното щастие надделява – както винаги. Имаше и по-добри времена, отразени в тези изследвания, преди около 5 години, но все пак, и сега, що се отнася до лично щастие, хората по света остават по-скоро удовлетворени. 57% от световното население сега се приема за „по-скоро щастливо или много щастливо“, над една десета казват, че са повече или по-малко нещастни, а близо една трета казват, че не са нито щастливи, нито нещастни.

Хората в Колумбия (83% там декларират, че са щастливи), Казахстан (81%), Малайзия (78%), Нигерия (78%) и Албания (75%) са най-щастливи според тяхната самооценка. Най-нещастни са хората в Афганистан (36% там казват, че са нещастни или много нещастни), Гана (35%), Ирак (33%), Украйна (31%), Турция, Пакистан и Русия (с по 23%).

Според Индекса на щастието на световната асоциация „Галъп интернешънъл“, топ 5 щастливи страни са Колумбия (отговори „щастлив“ и „много щастлив“ минус отговори „нещастен“ и „много нещастен“ се равняват на +79), Казахстан (+76), Албания (+74), Малайзия(+73), Еквадор (+73) и Азербайджан (+70). Топ 5 нещастни държави са Гана (само +2), Афганистан (+9), Хонконг (+11), Ирак (+17) и Русия (+18).

Както обикновено, Латинска Америка, Африка и Източна Азия са сред най-щастливите места в света. Европа, Близкият Изток и Русия (отново очаквано) са по-посърнали. САЩ отбелязват резултат близък до средния за света.

Къде сме ние?

Обичайно, нивата на оптимизъм в страната ни не са много високи. Тази година 15% от българите са оптимистично настроени, че 2022 г. ще е по-добра от изминалата, 48% по-скоро очакват 2022 г. да е по-лоша, а според 21% следващата година ще е същата като тази. 16% не могат да преценят. Така нетната стойност на Индекса на надеждата у нас е -33, което ни поставя на второ място в топ 5 от най-песимистичните държави.

Подобна позиция не е необичайна за нашето общество. Миналата година страната ни отново беше сред 5-те най-песимистични държави в изследването „В края на годината“ с индекс на надеждата от -29.  Редно е да се отбележи все пак, че терена на изследването в нашата страна и в двете последни години съвпадна с пикове на Ковид, както и с периода на продължителна политическа криза. Нивата на оптимизъм в страната ни всъщност не са много далеч от средните за ЕС, и най-вече – на държавите от източната част.

През последната година няма съществена промяна и в очакванията на българите за икономически просперитет. В края на 2021 г. 6% очакват икономически просперитет за страната ни през 2022 г., 64% очакват икономически трудности, а 19% от запитаните смятат, че в икономически план 2022 г. ще е същата като 2021 г. 11% се затрудняват да дадат отговор. В края на миналата година оптимистите за икономиката бяха 5%, песимистите отново 64%, а 20% не очакваха никаква промяна в икономическото развитие на страната. Така, макар и очакванията за икономиката да не са много високи, спадът в оптимизма за икономиката, регистриран в края на миналата година, видимо е пресечен.
Очакванията за просперитет в икономическото развитие у нас отново не са много далеч от средното за ЕС. Средно в съюза 14% очакват подем, 53% трудности, а 28% очакват 2022 г. да е същата в икономически план. Настроенията в източните държави от Съюза пък са още по-близки до тези у нас – 9% очакват икономически подем, 62% трудности, 23% очакват годината да е същата, а 7% не могат да преценят.

На фона на очакванията за трудности в икономиката и преобладаващ песимизъм, положителното е, че тази година личното щастие у нас, макар и едва доловимо, е по-високо. Общо 45% от запитаните българи заявяват, че се чувстват щастливи или много щастливи, 10%  се определят като нещастни или много нещастни, а 43% казват, че не се чувстват нито щастливи, нито нещастни. 2% не могат да преценят.

Така, Индексът на щастието за страната тази година ни е +35, което е по-скоро в центъра на световната „класация“. За сравнение в края на миналата година Индексът за България е +31. Отново страната ни не се отличава значително от данните за ЕС като цяло, а още по-малко – от данните за източните държави от Съюза. Там, например, 49% от запитаните са „много щастливи“ или „щастливи“, 9% – „много нещастни“ или „нещастни“, а 39% отговарят, че нито са щастливи, нито нещастни“.

Методология:
Изследването „В края на годината“ на асоциацията „Галъп интернешънъл“ е ежегодна традиция по инициатива и дизайн на председателя на Асоциацията д-р Джордж Галъп от 1977 г. Изследването се провежда всяка година от тогава. Тази година то бе проведено в 44 държави по света.
Размер на извадката и метод на регистрация:
Общо 41 560 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода октомври-декември 2021 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн.
 
Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


113
Още по темата: щастиепандемия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
49
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Китай вече взе и взима на запада колосални пазари - Азия, Африка, част от Европа, Латинска Америка.
48
4
 
3
 
! Отговори
от СТАРИЯ НЕСЕБЪР преди 2 години
Готино + тихо + безплатно е на паркинг Северен в градчето. Някои вече дойдоха и заеха място на първа линия.
47
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Без нови пазари и контрол над голяма част от планетата западната система повече не може да се развива. А пазарите се изчерпаха. Остава само Евразия, която се владе от Русия. Животът на запад ще става все по тежък. За да се запази, западната система ще се трансформира в диктатура, без диктатура ще се разпадне и ще настъпи хаос.
46
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
щом крадливия Гойко го няма - всичко е наред.
45
3
 
7
 
! Отговори
izh преди 2 години
Че много , бе. 5% дигаха гюрултия по улиците и по форумите, 5% финансираха тези дейности, както и разработваха схемите колко ще са доходите на 95% от народонаселението и накъде ще се движи държавата в следващите години. Губят се 5%. Като статистическа грешка - това е чист ментържилък. И да не виждам оплаквания от гласувалите за НАШИТЕ ХОРА /основен термин при комунизма/. Кой ще си признае че са го прекарали евтино? Абе акълът на българина дето идел после.
44
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нямам причина да съм песимист. Пандемията ни донесе нов дом до София, увеличение на доходите, нови бизнес и кариерни възможности, интересни екскурзии до различни дестинации. Човек трябва да е оптимист. Разбирам, че българинът не е такъв, защото масово нищо не умее и не може, но си е въпрос на личен избор какво ще можеш и как ще си изградиш живота. Очаквам една страхотна 2022-ра година, започваща с хубава ски почивка в Алпите.
43
1
 
12
 
! Отговори
бай Тъпчо преди 2 години
Каква ще бъде годината хич да не ви пука бе, щото и да ви пука-все тая... И да не ви върви в живота, важно е пак да не ви пука, щото туй със сигурност все някой ден ще свърши-та да не сте безсмъртни, я...
42
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Има ли будали още те и повечето процента вярваха,че новите к..дци ще им донесат промяната и ето скок на тока хранителните продукти газта...
41
4
 
6
 
! Отговори
Да бе! преди 2 години
От къде ли идва оптимизма на тия хора като 2022 г. е година на ядрената война и радиацията, които ще дойдат от безумието на тираните. Бог да пази България и българския народ.
40
0
 
4
 
! Отговори
михаал преди 2 години
А останалите 75% ??????????
39
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Трябва да си голям мазохист да се радваш, че всички стоки се повишават, но си доволен, че ГЕРБ не били на власт. От това могат да са доволни само новите Министри и хората около тях. Какво получиха обикновените хора, нищо но от сърце. Сега другари-чалгари-харвардци радвайте се на мизерията, че идва още по голяма. Хайде да ви е честито, че ГЕРБ не са на власт.
38
2
 
7
 
! Отговори
Иде вирус Гладисимо! преди 2 години
Причинява синдрома на Празния джаоб. Първи симптоми - малко Нямане, преминаващо в голямо Нямане.
37
1
 
11
 
! Отговори
Момчето от Своге преди 2 години
Работя в СОТ 161 ,25 д.по 12 ч за 880 лв чисто.Малко да се оправи пандемията и паля към Германия или Австрия.Тука няма средна класа или си връзкар или си обречен на як геноцид
36
2
 
10
 
! Отговори
Очевидно преди 2 години
15% още не са разбрали че промяната продължава.
35
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Съжалявам, че повечето хора са много наивни и не могат да мислят самостоятелно. Важното било ГЕРБ да не са на власт, не важното е как се управлява в полза на народа. Това Борисов го правеше добре. Само пенсиите и заплатите се вдигаха, нищо друго. Сега какво е , всеки ден нови цени на тока, парното, водата и всички хранителни стоки. Явно повечето хора обичат поговорката, не сакъм да съм добре, но на Нане да му е зле.
34
3
 
6
 
! Отговори
Кунчев Воскресе преди 2 години
в МетаВселената всеки Млад, Красив, Успял и Богат - какво повече искате?!
33
0
 
6
 
! Отговори
Народопсихология преди 2 години
"Много хубаво не е на хубаво." За това хората не смеят да мечтаят дори, а когато хубавото се случи........ се страхуват, че нещо много лошо ще се случи!
32
3
 
6
 
! Отговори
Оптимист преди 2 години
Работя 18 дена по 13 часа за 850 лв чисто и ходя още 6 дена по 8 10 часа за 600-700лв .
31
2
 
13
 
! Отговори
123 преди 2 години
Това са 15% ваксинирани *** дето си мислят че ще живеят както преди като се набодаха. Но всеки си носи кръста и си плаща за грешките и заблудите.
30
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Точно 15 те % ваксани. Наивници.