Eтнограф: Сурвакарството възниква още от траките и прабългарите

Какво не знаем за един от най-българските обичаи?
71
Eтнограф: Сурвакарството възниква още от траките и прабългарите
Снимка: БГНЕС

По стара българска традиция още от ранни зори на първия ден от новата година - Васильовден, сурвакари обикалят домовете за здраве и берекет. Обичаят възниква още от траките и прабългарите и се съхранява и до днес у нас, заяви в интервю за БТА етнографът от Регионалния исторически музей в Ловеч Силвия Вутева.

По думите й сурвакарските дружини имат големи сходства с коледарите и с русалиите.

"Имаше дълъг период от време, когато в България не празнувахме Коледа и Бъдни вечер. Основното, което празнувахме, бе Нова година. Не идваше Дядо Коледа, а Дядо Мраз. Точно в този период сурвакарството в България е широко разпространено. В началото са били мъже като коледарите - с водачи, с дряновите пръчки, с наричанията, но впоследствие сурвакари стават само деца", посочи Вутева.

Друга разлика е, че при коледарите задължително всички благословии и наричания се припяват, а при сурвакарите всичко е в мерена реч.

"Впечатляващо е, че коренът на думата "сур" като сурвакане не се среща никъде в другите славянски народи. Най-интересното е, че го има при прабългарите и при траките, т.е. при нас е дошло от тях. Означава огън и слънце, а прабългарите много вярват и обожествяват началото на новата година със слънцето и огъня", каза Вутева.

Тя добави, че сурвакарите влагат магическа сила и роля на дървото, в случая на дряна. Сурвачките се правят само от дряновото дърво, защото то първо цъфти, показва началото на новия живот и пролетта и последно дава плод през есента и зимата. На практика целогодишно дава живот. Колкото е по-крива дряновата пръчка и колкото повече пъпки има, толкова по-здрава ще бъде годината.

Характерна за дряновите сурвачки е украсата им. "Правим ги с всичко, което ражда българската земя - кравайчетата, пуканките, царевицата, сушената чушка, сушените плодове, всичко което показва берекет и плодородие. Задължителен е и вълненият червен конец, символ на връзката със земята, кръвта, роднините, близките и за здраве", разказа Силвия Вутева.

По думите й на практика магическата сила и здравето, което дава дървото, не се използва само за стопаните на къщата, а и за неживата материя. Сурвака се всичко - хамбарът, ралото, дуварът, портата.

Общата благословия на сурвакарите в Ловешко е:
"Сурва, весела година,
Голям клас на нива,
Червена ябълка в градина,
Жълт мамул на леса
и голям грозд на лоза!"

Тъй като Ловешкият край е бил винарски район, има много лози и задължително посланието е било свързано с гроздето, поясни етнографът.

Сега в региона по-застъпено е коледуването, отколкото сурвакарството. Все пак традицията е жива. Децата сурвакат своите близки - родители, баби, дядовци и т.н, а те ги даряват с пари и ги благославят, добави Силвия Вутева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


71
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
6
 
5
 
! Отговори
Българин преди 2 години
От хиляди години имахме Дядо Мраз и сурвакари. После се появиха и коледарите, а сега всичко е подменено с Дядо Коледа на Кока-Кола от 1936 година. Няма Дядо Мраз, няма сървакари, няма коледари.
33
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Т.нар. прабългари са една голяма група от т.нар. траки, които са отишли до средна Азия по южния маршрут, а са се върнали по северния, и са живели отделно може би 1 000 години, но генетично са същите, затова разлики не се откриват, освен в това, че "емигрантите" са се научили на държавност. Това е единственият обичай, който пази името на Бога на българите - Сурван. Сyрва, весела година, българи!
32
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Никъде няма Тангра . Освен в главите на руските служби за пропаганда .
31
0
 
7
 
! Отговори
бай Кънчо джибрата преди 2 години
Древен обичай останал от автохонното население. Църквата е наслагала църковните си празници и върху други езически . Целта по лесно приемане на християнствотоот местните. Същото е и с храмовете . Строени са един върху друг. Тъй че да . Езически празник си е от предхристиянският период.
30
0
 
2
 
! Отговори
До 34 преди 2 години
Абе ти незнаеш на кои хора си та ще знаеш от кои традиции сме взели !
29
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всичките ни традиции + целия ни генофонд идват от т.нар. "траки". Но иначе сме пришълци от друг континент...
28
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мен ей сега, че ме сурвакат данъчните по стар български обичай.
27
10
 
0
 
! Отговори
За Плясков и Серафим преди 2 години
Тук в 28 е един ветеринар, руски агент който сега се подвизава в Възраждане, Пламен Пасков който неистово мрази българския бог. Щом в Ермитажа са обявили Кубрат за хазарин - верваме им. И Сурова-КИ с дряновицата по гръбначния стълб и КукЕри са изконно древнобългарски обичаи. Кук идва от трьокбулгарското име на Небе. Небесен човек
26
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Прабългарите сурвакали славяните, а славяните сурвакали траките. Траките никой не са сурвакали, но много искали.
25
0
 
3
 
! Отговори
Легализирайте преди 2 години
Мусаката !
24
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Кубрат е измислен от Теофан, 150 години по-късно, по приказка на Зенон. Дори под "съкровището на Кубрат" в Ермитажа вече пише "съкровище на хазарски владетел". В това съкровище има вече доказано съдове от 8ми век, има типично християнски съдове и нито един свързан с някакъв си Тангра.
23
5
 
14
 
! Отговори
До 23 преди 2 години
Тези земи са населявани от траки. Ти да си виждал поне един артефакт от славяни и прабългари в музеите? А да си чел наскоро някой да е открил нещо такова?
22
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сyрва, сyрва, весела година за екипа на Dnes.bg! Да сте живи и здрави!
21
2
 
5
 
! Отговори
Евала преди 2 години
На, премахнаха тричването на Шаро и сега кученцата са в стрес от зарята. Утре от Соросгрантс ще забранят и Сyрва, която е по Васильовден, прастар тракийски и тибетски празник! Прабългарите пък направо са долетели от Марс. Ето ви старата българска история! Звучи много смислено, нали?
20
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Значи траките са вярвали в бог Тангра, а Кубрат е вярвал в Христос.
19
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В България никога не е имало нито славяни, нито някакви пабългари на Кубрат. Кога ще премахнем тези лъжи и ще започнем да учим истинска история която се е случила?
18
5
 
7
 
! Отговори
Аз мислех че преди 2 години
дедь Мороз и слаФянството ни го донесоха...
17
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На тоя още утре от юго-западните крайща ще му дърпат ушите
16
5
 
12
 
! Отговори
Асан преди 2 години
А преди траките пещерняците :)))
15
3
 
4
 
! Отговори
До 18 преди 2 години
Не ми философствай бе д. 3ypлa