Антоновден е, да почерпят Антон, Антония, Андон, Тончо

Според народната традиция днес се празнува за предпазване от болести
17 яну 2022 08:33, Елка Василева
5
Антоновден е, да почерпят Антон, Антония, Андон, Тончо
Снимка: архив, БГНЕС

Православната църква почита днес паметта на Светия преподобен Антоний Велики. Празникът е наричан от народа Антоновден.

Когато бил на 20 години, родителите му починали и му оставили богатството си, което той раздал и започнал подвижнически живот.
Отначало Антоний се заселил в една изсечена в скалите египетска гробница, а след това прекарал 20 години при пълно усамотение в изоставена постройка в пустинята. Антоний бил удостоен с дара на чудотворството и на прозорливостта, но като лекувал болни, той винаги внушавал на излекуваните да благодарят само на Бога.

На 104 години Антоний излязъл в открит диспут с привържениците на арианското учение и ги победил. Успехът му е наречен тържество на християнството. На следващата година - на 17 януари 356 година, светецът починал. Погребан е по негова молба на тайно място. По-късно мощите му са открити и тържествено са пренесени във Виена.

Особено ценни за вярващите са мислите и наставленията на Св. Антоний Велики. "Който кове парче желязо, обмисля от началото какво иска да направи от него - коса, нож или брадва. Така ние сме длъжни да мислим към каква добродетел се стремим, за да не се трудим напразно", гласи едно от наставленията на светеца.

В друга мисъл на Св. Антоний Велики се казва: "Очите виждат видимото, а умът постига невидимото. Боголюбивият ум е светлината на душата. Чийто ум е боголюбив, неговото сърце е просветено и той вижда с ума си Бога".

Според българската народна традиция Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка".

Специално омесени за празника содени питки се раздават на близки и съседи за здраве, а една се оставя на тавана "за белята, за лелята", както е била наричана чумата. Затова Антоновден е известен още и като Лелинден.

В народните представи живеят двама братя близнаци, ковачите Андон и Атанас, които първи изобретяват ковашките клещи. Затова Антоновден и Атанасовден /на 18 януари/ са един след друг и се честват като празници на ковачи, железари, ножари и на налбанти.

Имен ден празнуват Антон, Андон, Антоан, Антония, Антонина, Антоанета, Тончо, Тоня, Дончо, Донко, Донка.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


5
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
1
 
6
 
! Отговори
Нане преди 2 години
Да почерпят в кръчмите смело, сертификата е само пожелателен при Нас... Не забравяйте, че сме в България... Първата в света Антиковидарска Република... Скоро ще опраим и демографията... До година две прогнозирам окол 15 милиона, със френци, талянци, германци, хиспанци...)))
2
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Честит празник! Да са живи и здрави всички Човеци! Амин
1
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да почерпят, ами ако изскочи ковид-полицията за събиране на повече от 3-*** на едно място, ко праят?