Вафлата има средно 15 съставки, повечето са технологични добавки

Вредността идва от културата ни на хранене, каза Богомил Николов
8 фев 2022 13:38, Ния Христова
67
 
Вафлите се възприемат като нещо бързо, евтино и сладко за хапване. Знаем ли какво наистина съдържат вафлите?
 
"В миналото голяма част от тези индустриално произвеждани днес храни са се правили с много по-прости рецепти. Тогава цялата тази индустрия на хранителните добавки и е-номера не е съществувала. Сега средно 15 съставки има една вафла, повечето от тях са технологични добавки", посочи изпълнителният директор на Асоциацията "Активни потребители" Богомил Николов в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
"По закон те могат да се изписват както по е-номер, така и с наименованието или и двете заедно. Това е избор на производителя. За някои компоненти е лесно да се определи дали съдържанието е правилно", подчерта той.
 
"Не е изненада, в 3 или 4 от тях е основна компонента. Съставът на всяка една храна се изписва по реда на неговото количество. Палмовата мазнина сама по себе си не е проблем, проблем е хидрогинирана - тази, която е минала през процедура, за да бъде втвърдена", обясни събеседникът.
 
Според него вредността идва от културата ни на хранене, а не от това дали ще изядем една вафла или 10. 
 
"Все повече търсим лесното и простото, игнорираме храните, които са здравословни. В много държави хидрогинираните масла са забранени вече. ЕС прие норма, която ограничава тяхното влагане до около 0,5% от тяхното съдържание. Тя още не е влязла в сила обаче. До 3-4 вафли на седмица не са проблем", уточни Николов.
 
"Вафлата е един от продуктите, за които няма никакви специфични изисквания. Влагането на консерванти е излишно, тъй като трайността е гарантирана от ниската влажност", завърши изпълнителният директор на "Активни потребители"
 
Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


67
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
54
0
 
0
 
! Отговори
Поп Грую преди 2 години
Фафла л***aйн0 не прави.
53
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе искат да ни наблъскат бустери с наноботи и графенов оксид, вие за палмовата мазнина се зачекнахте.
52
3
 
6
 
! Отговори
Ангел преди 2 години
Пушат по две кутии на ден и пият по 1 кило ракия,ама се плащат от палмовото масло8060
51
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Истината е, че в храните се слагат всякакви ***, но правителствата са много загрижени за здравето на хората и ги карат да се бодат с експериментални ваксини. Толкова за загрижеността.
50
1
 
16
 
! Отговори
БДС преди 2 години
Преди 1989 година си имаше БДС (Бълграски държавен стандарт) и нямаше Е-та и всякакви вредни добавки. После БДС го направиха незадължителен, а след това се изхитриха и започнаха да променят БДС според това, което произвеждат, а не да произвеждат според БДС. Затова сега имаме стоки по БДС, но вече нямаме никакви храни, които да отговарят на БДС от преди 1989 година.
49
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"При капитализма е така! Във всяко едно нещо има скрита измама." - Капитализма няма нищо общо, напредъка в биохилмиятя и новите съставки ги нямаше и на запад преди 30 години. Дори и комунисти да си бяхме останали и тук щяха да дойдат в накакъв момент, с 10 години закъснение, защото ще сме малко изолирани. Да не би червените вождове много да ги беше еня за здравето на народа?
48
2
 
14
 
! Отговори
Държавата преди 2 години
Ако наистина се грижеше за здравето на популацията, щеше да забрани влагането на вредни съставки в храните, а не да натиска за масова въксинация срещу несъществуващ вирус.Но евроатлантическите ценности не позволяват..
47
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Проблема не е че вафлите се правят с такива ***, проблема е че всички други храни се правят със същите ***. Как да направим избор, като не ни се дава такъв? Единственият здравословен избор е да не купуваме нищо от магазина и да не се храним извън къщи.
46
3
 
4
 
! Отговори
До 45 преди 2 години
Защото ако произвеждаш такава вафла като през 1985г никой няма да я купи и ще фалираш. Сега пазара е друг. Сега най много се купуват фалшификатите. Колкото по фалшиви са ти продуктите толкова повече се купуват. Качествените продукти се продават много трудно.
45
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
32 години ядем пумия и щандовете са пълни с храни, които и *** отбягват.
44
0
 
9
 
! Отговори
Асан преди 2 години
Тортата на Линда е 100 лв. парчето :)))
43
2
 
13
 
! Отговори
Пустиняка преди 2 години
Мене най много ме е яд че нема такава бира от при байтошово време .И шкембе чорбата
42
3
 
13
 
! Отговори
Капитализъм преди 2 години
При капитализма е така! Във всяко едно нещо има скрита измама. В капитализма никое производство не може да оцелее без измама. Измамата е основен фактор в капитализма. От измамата идва печалбата. Да подлъжеш хората да платят за твоята стока повече отколкото струва реално и след приспаднат труд. Всеки който се е опитал да прави 100% честен бизнес е фалирал! Всички които оцеляват са измамници. Може малко да *** някъде но ***! И с тази измама си балансира печалбата. Иначе ще е на ръба.
41
1
 
14
 
! Отговори
баааа Пена преди 2 години
Проблема не е фафлата а захарта у нея. Всичко джаска яко захар, захар у хлеба, захар у сока, у напитките, захар, захар и пак захар. Захарта е супер вредна. Най вече рафинираната бяла захар която се турга навсякъде защото е най евтина. Като туриш и разни е-та и не става за ядене. Индустрията произвежда само вредна храна с цел печалба.
40
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Едно време имсше една вафла едни кремверши едно кисело мляко вижте сега и си направете изводите сами за себе си
39
2
 
11
 
! Отговори
Гальо Фафлата преди 2 години
А защо сега е трудно да се произведе вафла, като през 1985 година/примерно/?
38
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тия дето реват за палмовата мазнина: захарта вредна ли е? :)
37
4
 
8
 
! Отговори
www преди 2 години
Народа хапва вахли без притеснения, ама за ваксина, неизпробвани субстанции, .... яко се мре, ама не е от вафли само!
36
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 41 "Каква култура на хранене бе Сеяндур. По бай Тошово време защо нямаше култура на хранене и народа живееше до 90 годишна възраст" В момента средната продължителност на живота в България е по-висока отколкото при "бай Тошово време". Да ги отбележим преди да почнат излиянията за "прекрасния комунистически строй".
35
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Каква култура на хранене бе Сеяндур. По бай Тошово време защо нямаше култура на хранене и народа живееше до 90 годишна възраст а сега до пенсия немогат да изкарат. Деца на по 10 15 годинки имат високо кръвно от технологичните добавки това знаешли го или ти дреме на сайдеро. Само ак 47 ше ви оправи технологичните добавки това скоро ще стане.