Микропластмаса приемаме с храна, вода, част е от праховите частици

Избягвайте консумацията на миди, съветва Никола Бобчев
13 апр 2022 09:53, Анисия Иванова
17
Микропластмаса приемаме с храна, вода, част е от праховите частици
Снимка: Bulgaria ON AIR

"Пластмаса има навсякъде около нас. Ние не обръщаме внимание на това, че тя ни заобикаля и попада в нас. Преди около седмица излезе изследване, което показа, че микропластмаса има в белите ни дробове. Има изследвания, които показват, че тя е налична и в кръвта ни и че я поглъщаме. Хубаво е, че отделяме също пластмаса", каза Никола Бобчев от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българската академия на науките в ефира на "България сутрин".  

Микропластмасата са пластмасови частици, които са с размер под 5 милиметра, а нанопластматсата - които са под 1 микрометър, обясни събеседникът.

Още по темата

"Най-често приемаме микропластмаса чрез храната, водата. Дори от въздуха можем да я вдишаме - тя е част от фините прахови частици. Игрищата за спорт са от изкуствен материал, бутилките, от които пием вода. Дрехите ни също са от пластмаса. При пране много пластмаса се отделя в околната среда, а тези малки частици не могат да се филтрират от пречиствателните станции и попадат в реките или морето", уточни Бобчев.

Той припомни, че всеки голям пластмасов продукт в определен момент се разгражда и се разпада в околната среда, тези малки частици, които са в околната среда, ние ги поемаме. И добави, че има микропластмаса в бирата и меда.

Според него трябва да ограничим използването на пластмаса, а начините са много - може да ограничим купуването на продукти, които са преопаковани, да носим торбичка от плат в магазина, както и да си купуваме дрехи от памук.

Запитан колко опасно може да бъде поглъщането на пластмаса за човека, Бобчев каза пред Bulgaria ON AIR: "В природата се наблюдава промяна на поведението, когато дадени организми поглъщат пластмаса. Например определени рачета в морето или риби. Те могат да станат по-малко репродуктивни, тоест броят на сперматозоидите да намалее. Наблюдават се и изменения в самата структура на тялото".

Той не пропусна да отбележи и това, че в Черно море има пластмаса, като на 1 кг пясък от плаж има между 200 и 400 частици, като много от тях не могат да бъдат забелязани с просто око.  

Бобчев посъветва да консумираме риба по начин, по който да не се храним с вътрешностите ѝ, както и да избягаме консумацията на миди.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


17
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Хубаво, аз използвам торбички за многократна употреба, но всеки препарат, който купувам е в дебела и солидна пвц опаковка. Всяка храна и почти всяко нещо в магазина също, че има и с по два ката опаковки. Всички прибори за еднократна употреба във всички заведения по целия свят. Круизните кораби, които изхвърляли по 30 тона *** на седмица директно в океана. Ами извинявам се, ама нещо не мога да светна, кое по-точно може да оправим, което да е по-значително?!
12
0
 
0
 
! Отговори
анонимен преди 2 години
Дали въпросната торбичка, която трябва да си носим и тя не е пластмасова ; )
11
2
 
1
 
! Отговори
До 12 преди 2 години
В микро дози са безобидни. В по-голяма концентрация стават токсични. Не знам какви количества пластмаса трябва да погълнеш за да стане токсична, но със сигурност е невъзможно да се случи от пиене на вода. Ще ти трябват хекта литри на ден. Изобщо пластмасата е едно от най-безвредните неща за човека и животните. Месото и картофите примерно са много по токсични.
10
0
 
2
 
! Отговори
До 10 преди 2 години
Тупане, всичко е част от природата, без тя лично да е произвела каквото и да е. Елементарни понятия са ви непонятни и повтаряте като папагали чужди глупости, без да вложите капчица критична мисъл. Чак не смея да те питам, пластмасата замърсител ли е, защото се досещам каква глупост ще изръсиш, без дори да знаеш какво е "замърсител".
9
0
 
3
 
! Отговори
Пепе преди 2 години
До АнонименА уранът или азбестът, като са природни материали и част от природата, полени ли са за поглъщане. Аман от необразовани псевдоеколози!!
8
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Пепи:пластмасата НЕ е част от природата, не природата я е произвела. Егати малоумния коментар, честно!
7
3
 
4
 
! Отговори
до 7 преди 2 години
Цацата например и други дребни риби ,дето се пържат и ядат цели
6
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
а какво ще каже за палмовото масло?
5
2
 
12
 
! Отговори
Асан преди 2 години
Кой яде риба с червата :)))
4
7
 
12
 
! Отговори
Пепе преди 2 години
Пластмасата е относително инертен материал и ако човек поглъща някакви количества под форма на прашинки, след ден два те отиват по каналния ред (изхождат се). Стига сте плашили населението с подобни неща.
3
15
 
3
 
! Отговори
Пепи преди 2 години
а бре микро пластмаса е имало винаги . И ще има . Тя си е част от природата .
2
13
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе ние не можем да си обитаваме апартаментите заради 5G антените на телекомите дето са изпънили градовете ни, хората *** от рак като мухи и никой нищо не прави... Тръгнал да ми разправя да не ядем миди - *** смотан
1
3
 
15
 
! Отговори
ДДРОнег преди 2 години
Екологията, възстановяването на света след Ковид-а, глада на хората в Африка и др. са ВАШНИТЕ проблеми, които трябва да се решават !!!___Вместо това сега вниманието и ресурсите на света са насочени към братоубийствената и безсмислена война на русия срещу Украйна !!!