Селата обезлюдяват: Кой иска да се върне на село?

Учени зоват за селски ренесанс и мерки за малките градове
148

Окончателните резултати от преброяването на Националния статистическия институт през септември 20221 година показаха, че населението на страната ни е малко над 6,5 млн. души. В периода между последните две преброявания населението на страната е намаляло с близо 800 000 души.

"Това, което наблюдаваме, не е започнало в последното преброяване. Това е един много стар процес, започнал във втората половина на 20 век", заяви в студиото на "България сутрин" доц. Косьо Стойчев от катедра "Регионална и политическа география" към Софийския университет.

Според Александра Равначка от департамента по география към БАН, на първо място е необходима политика, насочена към населението, която да стимулира раждаемостта, образователната инфраструктура и здравеопазването.

Още по темата
По думите ѝ България е с най-висока смъртност и причините са, че имаме високо застаряване на населението и задълбочаване на проблема в пандемията. Тя не пропусна да спомене факта, че България е на едно от първите места по смъртност от сърдечни заболявания, а вече нараства и смъртността от онкологични заболявания.

"В малките населени места няма да има кой да работи. Почти 2500 села имат под 200 души население, там няма минимални условия за възникване на някакъв бизнес. Възстановяването на сектора на земеделието не означава възстановяване на функциите на населеното място. Трябва да има селски ренесанс – промяна на мисленето, начина на живота и функциите на тези населени места", посочи доц. Косьо Стойчев пред Bulgaria ON AIR.

"От една страна е необходимо земеделски ренесанс, от друга страна е необходимо да насочим вниманието си към малките населени места – не само села, а и градове. Всеки един млад човек желае да има необходимите условия за живот", сподели Александра Равначка.

Тя смята, че ако населението от София излезе да живее в покрайнините, ще се отрази много благоприятно, защото хората ще изкарват пари в София, но ще инвестират в малките населени места.

"Трябва да се предложи преди всичко социална система на населението в малките градове, добра инфраструктура, всеки един млад човек би желал детето му да посещава нормално училище, да има културни занимания, а не само дискотеки", категорична е Александра Равначка.

Двамата смятат, че картината след 5 години би била по-лоша, тъй като някои тенденциите ще са се запазили, а други ще са се задълбочили.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


148
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не само селата те са вече неспасяеми живея в центъра на Стара Загора входа ни гъмжеше от хора ако някой ми беше казал че 7 апартамента ще са, чисто празни и още 10 с по един човек нямаше да му повярвам не могат да, съберат пари за чистачката, смятайте всичко по София и чужбина или в, гробищата,
20
1
 
12
 
! Отговори
bgreality преди 1 година
на секундата се връщам стига и една прашинка възможност да имам
19
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Към днешен момент в селата около големите градове се връщат хора, които могат да работят дистанционно. Преди година и половина купихме разкошен палат на 30км от София уж за вила и не ни се прибира грам в града. Съседи- дизайнери, ИТ спецове, маркетинг спецове- всичко младо, симпатично, работи в западни компании или има собствен бизнес. На село е несравним кеф! При нас токът не спира, вода- колкото щеш, 5g мрежа. Абе- кеф цена няма. А хейтърите да си хейтят.
18
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
На село се живее много по спокойно...Сега дори и в селата има всичко,Не е както през социализЪма.когато всичките блага бяха струпани в големите градове.Дори богатите избягват да живеят в пренаселеният град...Тишина,спокойствие,няма да се съобразяваш с още една камара живеещи в блока...По си е добре....
17
3
 
17
 
! Отговори
12 преди 1 година
Ако работата ми позволяваше, бих отишла веднага на село, но уви не позволява, а нямам опция да не работя. Иначе щях веднага да избягам от лудостта на големия град, задръсванията и пр. Така си мечтая за къща с двор, градина и най-вече спокойствие
16
3
 
22
 
! Отговори
анонимен преди 1 година
Авторът да даде пример и да иде на село - да стои без лекар и без аптека, да няма къде да си купи дори хляб, или пък да пътува двадесет км за него, да няма вода, защото там обикновено често я спират, да копа по цял ден, накрая градушката да удари продукцията и тогава да го видим .......
15
4
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Едно от най хубавите неща е да имаш село и да си на село.Който е имал прекрасно детство - знае..... !!!
14
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ми вижте си пътищата или артериите в градовете и между тях.А в селата и до тях кога бе?Кой бизнес ще отиде на село без път и кои хора?
13
2
 
14
 
! Отговори
до 6 турчин преди 1 година
обикалям цяла България, в Делиормана е най-голямата трагедия, човече - в Южна България - Бургас и областта, Сливен и областта, Хасково и областта, Благоевград и областта , даже и Ямбол и област, пътища, къщи, жилища са класи ама класи над тез коптори в северна България, където живеете турците и мангаллллите.
12
6
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Обезлюдават друг път! ММоето село е едно от най големите и хубави в държавата. Има англичани в него и в съседни на него. Хората ,англичани, като ги запитах какво правят тук,харесва ли им в България и на селото където се намират, те казаха. Да! Тук е прекрасно място.И тук живеят и работят повечето.А българите , ходят в Англия и други държави. Смях.Защото не могат да оценят това което имат и защото се интересуват само от пари.А смисълът на живота на земята е израстването на душата и уроците.
11
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И фразата "мpъcна вода" ли цензурирахте бе?! Ега отвратителния сайт!
10
2
 
8
 
! Отговори
Сетих се как преди 1 година
Нека направят една справка. Колко от днешните ни учЕни навремето са станали студенти, като са ползвали предимства по параграфите за прием с предимство на младежи от изоставащи окръзи. Нали помните, че по този начин ставаха студенти хора, които нямаха друга оценка освен тройка и в дипломите си, и на кандидатстудентските изпити? Но не се върнаха на село. Как някои от тях после се оказаха учЕни в БАН и в СУ няма да коментираме. Нека те да се върнат на село. Софиянците влизахме в СУ през иглени уши.
9
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това не пречи на селяните да си пускат за продажба 50 годишните кимизарници на тройни цени, нали всичко в Бг е спекула и алчност. В село с 28 човека за разнебитен гредоред ми иска 32 хил. евро! Допреди ковида такива къщи бяха по 10 хил лева!
8
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Само дето изгнила съборетина без прозорци строена по време на втората световна война струва 150 хилки...
7
1
 
19
 
! Отговори
Аз се върнах преди 1 година
Аз се върнах на село обаче - децата ми не са на детска градина или на училище, не съм достатъчно възрастен за да са ме налазили всики болежки за от годините и мога да работя от вкъщи. За останалите на село не виждам нищо което да ги спечели да отидат. Здравеопазването е оставено на произвола, училището е на приключване, горивото не казват че ще поевтинява.
6
3
 
7
 
! Отговори
Боко Тиквата преди 1 година
казах ви, гяуррри и с Меди Доган съм говорил - моя идол- идвайте в София, махайте селата и другите да вдигнем имотите там, че аз и Меди имаме по 100 имота в София, имаме и по провонцията, но малко. Идвайте в София да станат по 500 000 евро средно апартаментите и по 3 милиона къщите
5
3
 
8
 
! Отговори
Алооо преди 1 година
И аз искам да отидат на село, че София вече се пръска по шевовете. Скоро няма да има въздух.
4
19
 
3
 
! Отговори
турчин преди 1 година
добре, че сме циганнните и турците - най-благородните етноси в Република България, че да облагородим селата, идете в Делиормана, в Разградско, Силистренско, Шуменско, Търговишко - да видите - турците и циганнните и турските циганнннни в бг най-много допринасяме за раждаемостта
3
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
На запад, за да върнат хората по селата, им предлагат безплатни къщи и няколко хиляди евра за да ги стегнат! Ако и тук беше така, щеше да има повече млади ,който да останат в малките населени места! Ето Ви решение - действайте господа от парламента!
2
7
 
5
 
! Отговори
Йети Бин Серсем преди 1 година
турците се множим и се плодим много - вече сме около 150 милиона - след като не можахме да направим голяма икономика на база на интелекта и да станем развита страна , ще правим кат Индия, Пакистан и Бангладеш - много хора и те чрез потребление - голяма икономика

Спонсорирани публикации